Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Isi educa romanii copiii sa fie toleranti?

diversitate toleranta educatie familie stereotipuri prejudecati discriminare societate scoala educatie in familie

163 raspunsuri la acest subiect

#11
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:37

 

Nu, nu sunt flower-power toleranta si nici nu imi doresc sa fiu. Nici nu imi doresc sa fie copilul meu flower-power tolerant si sa il ia de fraier toti cocalarii, manelistii si alte specimene fara cei 7 ani de acasa.

 

Eu nu cred ca a fi tolerant inseamna a fi fraier.



#12
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:38

De exemplu eu sunt mandra foc de fie-mea, care si-a ales de cumparat, pe langa clasica Barbie blonda si cea satena, una chineza si una mulatra. Ca sa fiu sincera, mi-a explodat inima in piept de mandrie cand a ales papusile acelea... Zice ca totusi ii place pielea deschisa la culoare. 

 

Aici o prietena mi-a atras atentia sa nu fac exces de zel, si sa-i respect placerile ca fiind ale ei. E ok sa-i placa sau sa nu-i placa ceva, ideea este sa se comporte candva la fel cu toti oamenii de sub piei divers colorate.... 


Editat de BlackCat4evR, 17 octombrie 2016 - 20:43 .


#13
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:40

Black, eu am avut niste experiente neplacute cu... poate nu ma crezi, dar femei de varsta a III-a, dintre care doua: au urlat la copilul meu, una: l-a amenintat ca-l bate, una: l-a zgaltait/lovit.

 

(acum poate vine XIO si spune ca asa ceva nu se poate intampla)

 

Ei, au urmat explicatii date copilului, care nu intelegea de ce nu ma infig in femeile alea. El era foarte frustrat ca nu fac eu dreptate pe loc, respectiv nu le raspund cu aceeasi moneda. Eu pe astfel de persoane le consider duse de-acasa si prefer sa nu actionez in acelasi stil (de cea care l-a zgaltait/lovit am aflat tarziu, copilul s-a sfiit sa-mi spuna), pentru ca, in cele din urma, tot eu pierd.



#14
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:41

Cred ca rezultatul va fi unul opus, pentru ca frica si ideea de superioritate falsa il vor putea duce mai curand in pozitia de victima (sau cum spui tu, "luat de fraier") decat toleranta.

 

Neah, nu e cazul. Functioneaza explicatiile. Si educatia.



#15
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:42

Eu nu cred ca a fi tolerant inseamna a fi fraier.

 

Tu parca nu traiesti in Romania.



#16
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:44

De exemplu eu sunt mandra foc de fie-mea, care si-a ales de cumparat, pe langa clasica Barbie blonda si cea satena, una chineza si una mulatra. Ca sa fiu sincera, mi-a explodat inima in piept de mandrie cand a ales papusile acelea...

 

In cercul de prieteni avem o fetita cu handicap fizic, careia niciun copil nu i-a aruncat vreodata vreo remarca deplasata. :)



#17
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:45

Tu parca nu traiesti in Romania.

 

Nu, nu traiesc in Romania dar am copilarit acolo si am mai vizitat ocazional. Mai am putina familie cu care comunic regulat.

 

Intrebarea era "daca romanii isi educa copiii sa fie toleranti".  Deci raspunsul e "nu, pentru ca sint luati de fraieri"? E o posibilitate, bineinteles. 


Editat de antmil, 17 octombrie 2016 - 20:46 .


#18
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:47

Din pacate sunt o multime de oameni inteligenti care sunt intoleranti... De exemplu barbatii care accepta cu greu femeile in functii de conducere. Sau care insinueaza sub masca amabilitatii si politetei ca o femeie nu ar trebui / putea sa faca anumite lucruri. Sau cei care isi feresc copilul de colegul tigan la scoala, de parca s-ar putea molipsi de tiganeala. Sau soferii care claxoneaza mai cu foc blondele la volan, ostentativ, gest pe care ar ezita sa-l faca daca la volan ar fi un barbat (si eventual unul bine cladit [:D]) Eu cred ca mai degraba intoleranta tine de frica... De o frica adanca si nerostita, poate de necunoscut... ca si cum ceea ce ne este strain (diferit) reprezinta si un pericol.

 

Hmm... Interesant, eu am asociat mereu inteligenta  cu intelepciunea, cu echilibrul interior si cu toleranta. Oamenii intoleranți mi s-au părut mereu prosti. Da, e posibil ca inteligenta să nu fie responsabilă, totuși , de unde vine toleranta?



#19
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:50

Black, eu am avut niste experiente neplacute cu... poate nu ma crezi, dar femei de varsta a III-a, dintre care doua: au urlat la copilul meu, una: l-a amenintat ca-l bate, una: l-a zgaltait/lovit.

 

(acum poate vine XIO si spune ca asa ceva nu se poate intampla)

 

Ei, au urmat explicatii date copilului, care nu intelegea de ce nu ma infig in femeile alea. El era foarte frustrat ca nu fac eu dreptate pe loc, respectiv nu le raspund cu aceeasi moneda. Eu pe astfel de persoane le consider duse de-acasa si prefer sa nu actionez in acelasi stil (de cea care l-a zgaltait/lovit am aflat tarziu, copilul s-a sfiit sa-mi spuna), pentru ca, in cele din urma, tot eu pierd.

 

Oooh, da se intampla. Ceea ce fac ele le defineste pe ele, ceea ce faci tu, te defineste pe tine. Ai incasat-o ca o doamna, esti o doamna. (asta apropos de etichete...[:D]) Sunt momente cand revolta de sufoca, si totusi nu tratezi toate doamnele de varsta a treia la fel pentru ca doua s-au comportat intr-un anume fel. 



#20
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:52

Eu cred ca Melise, si-ar dori sa discutam de  sensul umanist al tolerantei = respect, bun-simt, acceptarea diversitatii, acceptarea opiniilor contrare si nu de toleranta = indulgenta.

 

Si mai cred ca toleranta tine de educatie, de o personalitate lipsita de egoism  dar nu neaparat inteligenta.

 

Am observat un suflu de acceptare a diversitatii, extraordinar, printre colegii si prietenii fii-mi si aud deseori: tu nu intelegi ca noua nu ne pasa de cum arata, se imbraca, ce religie sau ce culoare au oamenii? 

 

Nu prea stiu ce inseamna acest "noua" si cat e de extins.





Etichetat si cu diversitate, toleranta, educatie, familie, stereotipuri, prejudecati, discriminare, societate, scoala, educatie in familie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -