Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

OSCAR 2016

oscar filme castigatori

95 raspunsuri la acest subiect

#21
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 20:12

Eu cred ca Oscarul o sa-l ia Spotlight, ca are niste reviews foarte bune si a luat si Critics Choice Award acum o saptamana ...deci e apreciat din punct de vedere artistic.

 

Si eu cred ca la Leo Oscarul ...n-am vazut inca filmul, o sa-l vad in weekend.

 

Am vazut The Martian si e un film ok ...din noul trend cinematografic despre spatiu. Mi-a placut mai mult ca ala de anul trecut cu Sandra Bullock .Totusi nu cred ca Matt Damon merita Oscar pt interpretare ...nu mi s-a parut un rol greu.



#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 20:45

Bun deci o sa incep cu Spotlight.

 

Ma uit diseara la el.



#23
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 21:23

A propos de Martianul, cica ar fi calculat cineva cat a costat sa fie salvat Matt Damon din diverse filme, ba cu elicopterul, ba cu nava spatiala, si a ajuns la 900 miliarde de dolari  [:-)))] . Scump baiatul!

 

(http://www.vulture.c...matt-damon.html)



#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 10:12

Am vazut Spotlight

 

Putin spoiler

Reda o poveste adevarata care iti face pielea de gaina (povestea in sine)

Spotlight este numele unei echipe jurnalistice formata din 4 ziaristi care in cadrul ziarului Boston Globe se ocupau cu diverse anchete dificile.

 

filmul reda investigatia  pe care a facut-o echipa cu privire la abuzurile sexuale facute de preotii catolici (pedofili) asupra copiilor, musamalizarea de catre cardinal a acestor fapte si mutarea preotilor dintr-o parohie in alta. Labiritnul arhivelor, persoane care ascund...

 

Nici nu as vrea sa va spun cati zeci de preoti: 70 de nume.

 

Articolul a aparutt pe 6 ianuarie 2002

==

 

Parearea mea: este un film foarte, foarte bun. Arata in cele mai mici amanunte cum se face jurnalismul profesionist de ancheta. Relatiile interumane care se construiesc. Intriga se desfasoara treptat.

E un film linistit, de dialog (unii nu il vor agrea exactt din acest motiv - il vor vedea ca pe ceva intre o piesa de teatru si documentar) care se bazeaza mult pe scenariu si apoi pe jocul actorilor. Tocmai de asta mi-a placut atat de mult.

Scenariul este extraordinar.

==

Pentru ca nu e un film pe care il uiti usor, la cafeaua de dimineata, am cautat articolele din vremea respectiva:

https://www.bostongl...uDNM/story.html

 (daca va cere "sign in" ca sa-l cititi e de ajuns o adresa de email si accesul e instantaneu fara alti pasi)

===

 

Revenant vs Spotlight?

Nu stiu.  Amandoua au povesti adevarate. Sunt  diferite ca subiect si ca realizare.

Totusi, Revenant,  creaza o gama larga de emoti fizice si psihice in timp ce Spotlight doar te tulbura putin.

 

 

 



#25
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 12:19

Eu am vazut Room si Bridge of spies, Ana doua bune, merita nominalizarile. Room parca mai mult,  un film cu mare încărcătura emoțională, eu am plâns de la început pana la sfârșit. 

 

Brie Larson a jucat tare bine dar mie mi-a placut copilul in mod special, cum a jucat. El nu e nominalizat :). 

 

In rest nu ma pot pronunța. Am de gând sa mai vad Carol, e in cinema. 

 

 



#26
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 15:34

Deci, Mihaela, disera ce imi sugerezi sa vad? Room sau Bridge of spies?



#27
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 16:03

Room as zice. Dar sa stii ca te va afecta putin. 

 

Sunt bune amandoua, sa le vezi daca ai unde. 



#28
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 18:09

Eu ti le sugerez pe amandoua, dar in primul rand Room. Bridge of Spies mi-a placut, dar nu m-a impresionat. Joaca bine si Tom Hanks, si cel care l-a jucat pe Abel.



#29
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 17:39

Am vazut si eu Room, Spotlight Si The Revenant …

 

Pe rand :

 

Room este un film greu emotional … prezinta lumea, asa cum e vazuta ea, prin ochii unui copil de 5 ani, nascut in captivitate, care o descopera, in intreaga ei splendoare, abia acum.

 

Pe langa subiectul principal, care este tulburator, am invatat din filmul asta cat de fragezi si usor de modelat sunt copiii, cat de de firesc li se pare tot ce e in jurul lor, cat de putin le trebuie ca sa fie fericiti, cat de intelegatori sunt in cazul situatiilor dificile, cat de multa incredere au in adultul de langa ei chiar daca nu inteleg mare lucru, cat de usor se recupereaza si se adapteaza la schimbari, cat de mult isi pot ajuta parintele, fara macar sa isi dea seama.

 

Filmul asta mi-a mai confirmat inca o data ideea, ca a avea copiii este un act la fel de egoist ca si acela de a nu avea. Mi-a confirmat faptul ca desi noi suntem responsabili pentru copiii nostri, ei sunt de fapt gura noastra de aer si optimism, motivul pentru care nu ne permitem sa abandonam sau sa ne abandonam necazurilor, logica de a gresi cat mai putin, ratiunea de a vrea sa fim mai buni, si nu in ultimul rand suportul nostru emotional atunci cand lama e pe vene.

 

O sa ma abtin totusi sa-l recomand, pentru ca o sa va rascoleasca, dar iubiti-va copiii, caci pentru si de la ei vine toata puterea si dorinta de trai si de a fi fericit.

 

Spolight este, asa cum spunea Viviana, aproape ca un film documentar … am mixed feelings despre el. Nu cred ca e un film prost, este doar prea liniar … nu aduce nimic nou, nu iti pune sufletul la gura, spune doar o poveste, de fapt raspnadeste o poveste consumata deja la inceputul anilor 2000.

Intelegem inca o data cat de puternica este institutia bisericeasca, intelegem ca functioneaza exact ca o corporatie, in care unele chestii se pedepsesc si altele sunt cunoscute pana la cei mai inalti ofiteri si se trec cu vederea, intelegem cat de devotata ii este populatia chiar daca sunt semnale ca lucruri incorecte se intampla, intelegem cat de periculos este sa i te opui, cat de greu este sa castigi in fata lor, chiar daca ai adevarul in mana …si cu toate astea, nici o institutie nu este mai presus de lege, iar presa este o alta fortza care cu determinare, rabdare si profesionalism, poate aplica legea.

Apreciez curajul de a pune pe pelicula un asemenea subiect …sunt convinsa ca agitatia creata de echipa de la Spotlight la inceputul anilor 2000 se doreste a fi uitata de institutia bisericeasca, cu atat mai mult, nedifuzata world-wide prin intermediul unui film.

Cred ca valoarea acestui film sta in actorii care-l joaca – Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Live Schrieber …

Personal nu cred ca o sa ia Oscarul … este prea sec ca sa o faca.

 

The Revenant este un film care m-a dezamagit … atata sange, atatea murdarie, atatea organe crude, atata frig, zapada, viscol, pustietate, atata durere, atata cruzime … tot raul dus la extrem. Pana si personajele sunt duse la extrem – cel negativ, este negativ pana in maduva oaselor, fara pic de empatie, fara pic de regret …iar Leo desigur, victima din minutul 1 pana la final, astfel incat, este absolut indreptatit sa comita aceleasi atrocitati ca si opozantul lui, ba in numele apararii, ba in numele razbunarii, ba in numele dreptatii.

Multe scene sunt de-a dreptul de desene animate – daca initial este aproape mort, nu poate vorbi, isi taraste un picior si merge pe coate, pe masura ce trec zilele, in padure, in frig, dormind pe pamantul inghetat si trezindu-se dimineata cu zapada in barba, incepe usor, usor sa isi revina … mananca radacini de copaci, dar nu slabeste, ocazional mananca peste crud, scos direct din rau, sau organe de bizon proaspat scoase din burta animalului savurand sangele care ii galgaie pe barba, se ascunde de frig in burta unui cal …si ajunge la baza, doar putin schiopatand dar desigur epuizat fizic …sta acolo o noapte in care isi revine complet si plin de furie, pleaca iar in cautarea razbunarii, se intalneste cu dusmanul, iar se raneste, iar curge sange, iar cutzite prin muschi …si desigur happy end, raul moare si binele isi ia adio de la imaginea sotiei moarte, dupa ce este iertat de la moarte de indienii carora le salvase fata de la un viol. [fri]

Ce am mai remarcat in filmul asta …ca cea mai mare favoare pe care ti-o putea face un dusman, era sa nu te omoare, sa te lase sa mori singur, prin muntii aia salbatici, plini de zapada.

 

Este al doilea film a lui Inarritu cu care nu ma potrivesc, dupa Birdman-ul de anul trecut … dar exista si doua filme ale lui care mi-au placut : 21 grams si Babel … prin urmare, am devenit destul de prudenta cu “his art”.

 

Mai vreau sa vad “The Big Short” si “Brooklyn”, “Carol”, “The Danish Girl” si “Steve Jobs” … "Mad Max" si "Bridges of Spy" nu ma intereseaza.

 

Pana acum nu sunt entuziasmata de nominalizarile la Oscar. Mi se pare un an foarte slab, nici un scenariu original, nimic care sa imi ramana in minte, parca li s-a terminat inspiratia.

 

Deocamdata votul meu il ia “Room” …


Editat de buflea, 25 ianuarie 2016 - 20:32 .


#30
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 19:36

Dar, Leonardo cum ti s-a parut ca a jucat?

 

Povestea din The Revenant e adevarata. E vorba de Hugh Glass.

 

Am gasit asta pe Wikipedia"

"Despite his injuries, Glass regained consciousness, but found himself abandoned, without weapons or equipment. He had festering wounds, a broken leg, and deep cuts on his back that exposed his bare ribs. Glass lay mutilated and alone, more than 200 miles (320 km) from the nearest American settlement, at Fort Kiowa, on the Missouri River. Glass set the bone of his own leg, wrapped himself in the bear hide his companions had placed over him as a shroud, and began crawling back to Fort Kiowa. To prevent gangrene, Glass allowed maggots to eat the dead, infected flesh in his wounds.

Glass crawled overland south toward the Cheyenne River, using Thunder Butte as a navigational tool, where he fashioned a crude raft and floated downstream to Fort Kiowa. The journey took him six weeks. He survived mostly on wild berries and roots; on one occasion he was able to drive two wolves from a downed bison calf, and feast on the raw meat. Glass was aided by friendly Native Americans who sewed a bear hide to his back to cover the exposed wounds and provided him with food and weapons."

 

Pe asta cu viermii au omis-o.

https://en.wikipedia...wiki/Hugh_Glass





Etichetat si cu oscar, filme, castigatori

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -