Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

OSCAR 2016

oscar filme castigatori

95 raspunsuri la acest subiect

#41
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 ianuarie 2016 - 17:15

 

 

Sunt la patinoar, revin cu Danish Girl ...care mi-a placut.

 

Da, da abia astept sa revii cu Danish Girl. Tocmai ce l-am terminat de vazut si astept sa se aseze. 



#42
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 ianuarie 2016 - 17:40

De parca as mai avea rabdare.

trebuie sa scriu la cald cum s-ar spune.

 

Daneza, OMG, ce film! Ce drama personala ravasitoare, ce iubire care sacrifica totul!  Ce constructie dramatica care creste incet, incet in intensitate, te tine cu sufletul la gura.

Desi subiectul e putin delicat nu are de ce sa nu placa un asemenea film. 

 

Eddie Redmayne joaca impecabil, impecabil. Tare mi-e ca ca ii va sufla premiul lui Leonardo. Gratia cu care isi apleaca capul, feminitatea gesturilor, privirea usor timida a femeilor acelor ani, abia flutarerea de gene - afisate cu o lejeritate uimitoare te fac sa crezi ca ai in fata personajul real.

Alicia Vikander e si ea exceptionala intrata cu trup si suflet in tragedia din viata personajului. Si ea merita Oscarul.

 

Pelicula in sine este exceptionala prin crearea cu maxima atentie  si in amanuntime a atmosferei anilor '20-'30. Cand termini filmul te uiti in jur si te miri ca nu mai esti acolo.



#43
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 februarie 2016 - 09:00

Eu cred ca raspunsul este ca copilul acela este colacul de salvare, este proiectul care da un sens vietii captive ... a-l creste cat de cat normal, cat de cat sanatos, este motivul pentru care mama sa-si doreasca sa traiasca si mai ales, sa-si doreasca sa scape ...

 

Ca dovada, odata toate aceste planuri indeplinite, ea cade in disperare si el copilul înflorește in fata diversitatii, frumusetii, provocarilor vietii.

Da asa etse copilul da un sens vietii ei.

 

Ma este multumita de alegerea ei. Cade in disperare in momentul cand reporterita o intreaba de ce nu i-a dat copilul nou nascut rapitorului sa-l abandoneze la un spital ceva pentru a-i oferi o viata normala.

 

Asta este momentul cand in ea se rupe totul. Abia atunci incepe si isi pune intrebari, incearca sa se sinucida pentru ca intrata in valtoarea vietii de afara nu mai vede raspunsul logic: nu avea de unde sa stie ca cel care o tine captiva nu va omori copilul odata ce i-l va da. 

 

acea ziarista i-a bagat in cap dilema: ai tinut copilul pentru tine, sa nu fii singura  luandu-i dreptul la o viata obisnuita, pe cand ea il tinuse tocmai ca sa-l ocroteasca.



#44
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 februarie 2016 - 10:35

M-ati facut curioasa cu Danish Girl :) tebuie sa il vad.



#45
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 01 februarie 2016 - 13:14

si eu.

#46
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 00:32

Danish Girl m-a impresionat si desi nu ma asteptam, mi-a placut mult … imi pare rau ca filmul nu este nominalizat la Oscar. Nu inteleg pe ce considerente este nominalizat Mad Max si asta nu …Il vad, in multe puncte, similar cu The Revenant si Spotlight – adica dramatic,  inspirat dintr-un caz real dar mult mai sensibil si tulburator ca interpretare.

Poate nu a fost nominalizat, pentru ca e prea siropos, chestie care mi-a atras si mie atentia si m-a impins in a cauta pe net povestea adevarata … am aflat ca pelicula este mult schimbata, cu intentia de a ridica iar “dragostea” la un nivel ireal in care doar romanticii cred.

 

Filmul are asa o tandrete, o dragalasenie care te face curios. Actorii contribuie mult la tonul asta cald … Lili este o femeie timda, pentru ca s-a nascut tarziu … tine mereu capul in jos, se uita pe sub gene, zambeste cand ii place si ii e teama sa isi exteriorizeze complet simtirile. Ii place sa se imbrace frumos, elegant, ii place sa fie curatata, ii place sa flirteze, ii place sa fie femeie din toate punctele de vedere. Are asa o aura dramatica, cand se bucura de viata e copilaroasa, cand are probleme, nu este isterica, doar trista.

 

Eddie Redmayne joaca exemplar. Eu nu stiu cum de omul asta mai este intreg la cap, dupa ce, 2 ani la rand s-a transformat in Stephen Hawking si apoi in Einer Wegner / Lili Elbe. Merica Oscarul din plin asa cum il merita si DiCaprio … care a jucat mai bine ? Greu de spus … parca partitura lui DiCaprio a fost mai intensa si pentru ca de atatea ori a pierdut premiul la mustata, merita sa-l ia acum …pe de alta parte, mi-e teama ca DiCaprio a luat pana acum toate premiile posibile … sa nu cumva sa-l fi premiat atat ca sa lase statueta lui Lili Elbe.

 

Alicia Vikander este si ea nominalizata la rol secundar …lung si important rol, pentru a fi secundar. Nu stiu cu cine mai concureaza, dar a jucat bine.

 

Am invatat lucruri noi din filmul asta … cum ar fi de ex ca :

 

- cei care nu se simt bine cu “genderul” lor, de cele mai multe ori sunt hermafroditi si au anumiti cromozomi / gene (?) mai dominante care ii determina sa aleaga, sa se simta mai bine in piele de barbat sau de femeie. De aceea operatiile de schimbare de sex sunt vazute in lumea medicala ca pe o corectie a unei anomalii genetice.

 

- nu am stiut ca operatiile de schimbare de sex se faceau in Europa inca de prin anii 1920 cu succese destul de fregvente

 

- se pare ca Gerda Wegener a fost alaturi de sotul ei si l-a sustinut in deciziile lui, pentru ca ea insasi, o lezbiana recunoscuta, a fost atrasa de Lili Elbe din toate punctele de vedere. Se pare ca ruptura lor a aparut atunci cand Lili si-a dorit copii, un proiect foarte ambitios la vremea aceea de la care I s-a tras si moartea (a insistat sa I se faca transplant de uter, care a fost respins de organism si a facut complicatii medicale)

 

- pe plan artistic, Einar Wegner a fost mult mai bine cotat, recunoscut si apreciat decat Gerda. A ajutat-o mult in cariera, a promovat-o mult, de multe ori a renuntat la proiectele lui, pentru a o ajuta, mai ales ca genul abordat de ea era “erotica”, tema sensibila in vremea aceea. De altfel, el a inceput sa pozeze pentru ea, tocmai pentru ca nu gasea modele cu care sa rezoneze …se presupune ca Gerda s-a indragostit de Lili, atunci, cand ii poza …si de aceea, a acceptat, promovat si incurajat aparitia si dominatia ei asupra lui Einer.

 

- Se pare ca Parisul anilor ’20 era mai libertin si mai bohem ca niciodata …de aceea s-au si stabilit la Paris, un oras care mustea de arta, de artisti si de viata lor “alt fel”

Recomand filmul asta … este un film frumos, interesant, cu un subiect controversat, mai ales pentru cei spirituali. Sunt convinsa ca exista un procent care nici nu vrea sa-l vada, numai gandul de a urmari asa ceva ii sperie.



#47
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 08:03

 

 

- Se pare ca Parisul anilor ’20 era mai libertin si mai bohem ca niciodata …de aceea s-au si stabilit la Paris, un oras care mustea de arta, de artisti si de viata lor “alt fel”

Recomand filmul asta … este un film frumos, interesant, cu un subiect controversat, mai ales pentru cei spirituali. Sunt convinsa ca exista un procent care nici nu vrea sa-l vada, numai gandul de a urmari asa ceva ii sperie.

sustin paragraful asta. Curios, curios m-a sunat o amica si mi-a spus: daca esti homofoba nu te uita la film.... What?????

Nici macar nu e vorba de homosexualitate in film ci de intersexualitate. Cat de putin, de putin se stie despre astfel de probleme.

 

Am citit si eu de pe Wiki, povestea din spatele cartii si a filmului.

Autobiografia ei Man into Woman, a fost publicată în 1933 - pfui ar fi foarte interesant de citit - sub numele Niels Hoyer (editorul) cae a scris aceasta carte dupa jurnalele ei.

 

http://www.goodreads...961.Niels_Hoyer



#48
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 08:13

Roxana, am terminat de vazut "The hateful eight"

 

M-am uitat la el numai si numai ca sa o vad pe Jennifer Jason Lee nominalizata la OSCAR pentru rol secundar.

 

Mie nu imi place Tarantino. Greu, greu rezonez cu filmele lui. In afara de Django unchained, restul mi se par pierdere de timp si neuroni.

==

 

Ei bine nu stiu de ce a fost nominalizata. Pentru ca a stiut sa primeasca pumni in fata tot filmul? Ca a stat cu figura murdara de sange cele 2 ore si ceva? Pentru cele 10 minute de la sfarsit cand, in sfarsit, scoate mai mult de 3 cuvinte printre dintii sparti si bucatelele din creierul lui frati-sau imprastiate pe scalpul ei?

 

Dar asta e Tarantino. 



#49
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 08:34

[:D] merci Viviana



#50
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 22:25

Oh, nici mie nu imi place Tarantino. M-am despartit de mult de filmele lui.



Etichetat si cu oscar, filme, castigatori

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -