Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

OSCAR 2016

oscar filme castigatori

95 raspunsuri la acest subiect

#11
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 14:38

eu anul asta nu am vazut nici un film :(

is tare in urma cu evenimentele

 

m-a surprins sa vad pe lista nominalizarilor Mad Max, cred ca e primul din serie care e in asa loc inalt. sper sa apuc sa il vad inainte de gala de decernare a premiilor.

 

Bridge of spies am tot zis sa il vedem.. nici pe ala nu am apucat.

 

sper sa nu ia Redmayne iar premiu, nu cred ca e ok ca al doilea an sa aiba un rol asa special si fie din nou recompensat.

 

despre Leo am o parere buna in ultimul timp, ma calca pe sistem când era pustan. cred ca a fost ignorat de Academie pentru ca avut roluri bune, dar repetitive (Inception cu Shutter Island de exemplu - ambele exceptionale, dar tipologia caracterului cam apropiata)

 

vocea care s-a ridicat impotriva nominalizarilor "complet albe" de anul asta a fost Spike Lee, apoi Jada a sarit mai tare. pe de alta parte multi au spus ca nu e vina academiei, e vina studiourilor care, in ciuda pleiadei de artisti negri extrem de talentati, insista sa puna in roluri principale in majoritatea covarsitoare actori albi....



#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 14:44

 

vocea care s-a ridicat impotriva nominalizarilor "complet albe" de anul asta a fost Spike Lee, apoi Jada a sarit mai tare. pe de alta parte multi au spus ca nu e vina academiei, e vina studiourilor care, in ciuda pleiadei de artisti negri extrem de talentati, insista sa puna in roluri principale in majoritatea covarsitoare actori albi....

 Pai daca producatorul considera ca un altul e mai bun,mai potrivit pentru rol...de ce trebuie interpretat ca rasism(ma rog...)?



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 14:51

Da, chestia asta cu Oscarul alb mi-a lasat si mie un gust amar. Cred ca se plictisesc.

 

Is unii care vad rasism in orice. Bleah!



#14
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 15:14

 Pai daca producatorul considera ca un altul e mai bun,mai potrivit pentru rol...de ce trebuie interpretat ca rasism(ma rog...)?

 

cateodata lucrurile sunt chiar nasoale.

 

ca de exemplu filmul "Aloha" in care unul dintre personaje este un pilot de avion, femeie, de origine asiatica - adica e jumatate chinezoaica - Allison Ng. in rolul ei a fost distribuita.. Emma Stone. care e la fel de chinezoaica ca si mine.

 

exista un sambure de adevar mai peste tot..... eu m-as fi asteptat de la Spike Lee sa si dea ceva nume de posibili nominalizati, ca un e in stilul lui sa isi tina gura.



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 15:36

 

 

ca de exemplu filmul "Aloha" in care unul dintre personaje este un pilot de avion, femeie, de origine asiatica - adica e jumatate chinezoaica - Allison Ng. in rolul ei a fost distribuita.. Emma Stone. care e la fel de chinezoaica ca si mine.

 

Eu rezonez cu viviana...daca e sa cautu rasism,gasesti in orice.

 

Filmul e fictiune in definitiv...daca regizorul nu a gasit un actor care in viziunea lui indeplineste toate liniile personajului , e liber sa aleaga ,ca doar nu face nimeni ADN-ul actorilor . [:D]



#16
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 16:20

 

 

sper sa nu ia Redmayne iar premiu, nu cred ca e ok ca al doilea an sa aiba un rol asa special si fie din nou recompensat.

 

 

 

 

Hai mai, cum nu e ok sa aiba rol special si sa fie recompensat? Daca omul si-a facut treaba bine si a avut rolul potrivit, trebuie sa ii 'luam' oscarul ca l-a mai primit si anul trecut? Pai aici suntem la colectiv, sa isi primeasca fiecare portia de oscar pe rand?  [:D]  [:D]



#17
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 16:49

50 Shades a ajuns la Oscars  [:D] . Bine, doar cu best song.



#18
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.261 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 19:19

Si eu sunt foarte,foarte curioasa daca primeste Oscarul...

 

Cred ca ar fi dezarmant pentru el,sa fie sarit si anul asta.

 

Pe de alta parte...atitea nominalizari si totusi niciodata nu i-a fost acordat,oare care ar fi explicatia?

Si Scorsese a avut o groaza de nominalizari si a luat doar un oscar. Nu stiu cine si cum voteaza si de ce.



#19
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.261 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 19:21

Hai mai, cum nu e ok sa aiba rol special si sa fie recompensat? Daca omul si-a facut treaba bine si a avut rolul potrivit, trebuie sa ii 'luam' oscarul ca l-a mai primit si anul trecut? Pai aici suntem la colectiv, sa isi primeasca fiecare portia de oscar pe rand?  [:D]  [:D]

Corect. Si Tom Hanks a luat 2 oscaruri la rind ca a fost foarte bun. 



#20
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 20:00

Din filme n-am văzut încă, dar am ascultat melodia din Spectre :D (na, atât am putut face și eu). Interpretul are tehnică, dar melodia nu-mi place, nu se potrivește deloc cu spiritul 007.





Etichetat si cu oscar, filme, castigatori

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -