Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tu tipi la copilul tau?

tipaturi educatie calm

49 raspunsuri la acest subiect

#21
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 16:20

Da. Tip (sau ridic tonul daca asta va place mai mult). Exista doua situatii:

 

- cel mai des (aproape zilnic) cand spun ceva si nu ma baga in seama (ori ignore, ori mormaie da... dar nu fac). Exemplul cel mai des intalnit: "Este 10 seara, va rog sa inchideti televizorul si sa mergeti la spalat." - Ignore. ; "Este 10 si un sfert, v-am spus sa inchideti televizorul si sa mergeti la spalat." - Mdaaa. .... repet inca de cateva ori..."Este deja 11 - daca in 2 minute nu sunteti in pat dispar telecomenzile trei zile!!!!!" (asta e tipat)  Ei bine, in doua minute sunt parcati in paturi. Iaca au auzit

 

- foarte rar (s-a intamplat doar de cateva ori), cand au fost la limita sa pateasca ceva urat de tot si a fost instinctiv. Practic un strigat de groaza.



#22
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 17:15

Oh sigur ca nu face bine. Nu-mi face mie bine in primul rand, ca eu fac un mare efort sa ridic vocea.

Dar asta nu inseamna ca ma descarc.

 

Mai bine spune tu ce poate face un parinte cand copii se bat intre ei la o distanta suficient de mare incat nu poate ajunge la timp intre ei si deja se imbrancesc.

 

 

Sa foloseasca un fluier!!! 

 

rad eu rad, dar si cand tun cate un : Hei! in momentul asta, stop!



#23
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 17:18

Ce faci cind copilul tipa la tine? Al meu intr-un ridica vocea cind incerc sa-i fac vreo observatie sau sa-l intreb de teme. Eu special nu ridic tonul, tocmai ca sa iasa el in evidenta cum tipa.
Taica-su in schimb e ca Rufus.

 

 

la no 1, destinatarul celor mai multe tipete ale mele si care rareori si numai in momente de criza tipa la noi, in general incerc sa tac. rezolv problema dupa criza dar rareori ma mai scap si tip si mai tare "in camera ta acum si stai acolo pana la adanci batraneti!"

 

la no 2 e alta poveste, ca el tipa la noi si noi sa tipam la el e exceptie. ne tot batem gura, calm civilizat si de pomana sa explicam ca ni s-a cam luat sa ne tot puna la punct....



#24
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 17:22

si in general, ma port ca un general de armata cand vreau sa se intample ceva rapid si fara incidente

 

si atunci fac ce face orice general: tip si fluier. mira-m-as sa se sperie careva, dar le-a intrat in cap ca daca is in mood de army, e bine sa-si miste fizicul.

 

de ce procedez aza? ca nu ma mai tin genunchii sa tot urc si cobor scari prin casa mea sa ajung la ei sa le vorbesc frumos. asa ca ma asez in locuri strategice, pe unde stiu ca merge bine sunetul, si da-i la lupta. daca e nevoie, tip si prin venturi, asa bine merge sunetul pe acolo :D

 

drept e ca metoda asta a fost inventata si brevetata de fii-meu care tipa dupa mine sa-i aduc cate un mar sau ceva.


Editat de Aqai, 01 octombrie 2014 - 17:58 .


#25
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 17:40

Eu tip cateodata la copil, de cand e in perioada de "nu", la orice ii spun raspunde nu. Cel mai greu este sa plecam diminetile de acasa, si culmea, nu atunci cand plecam devreme ca eu lucrez, ci in zilele in care eu nu lucrez si el merge la gradinita. Imi pierd rabdarea si tip la el. Imediat dupa ma copleseste sentimentul ala de care spunea Tora, de vina amestecata cu umilinta. Ii cer iertare. Nu stiu cate intelege el la nici 2 ani jumate dar banui ca intelege multe...

 

Azi dimineata s-a intamplat la fel. Cat tip tace si ma priveste usor intrigat. Cand m-am potolit m-a intrebat: e bun? (in sensul de: e bine, e ok acum?)

 

Trebuie sa fac ceva sa invat sa imi pastrez calmul. Niste sedinte de yoga, de respiratie, de meditatie, orice m-ar ajuta. Am observat ca si el a invatat, in primul rand de la noi, sa tipe cand vrea sa ne convinga de ceva. Nu este ok.

 

Asa crezi tu ! [flo2]

 

Eu ieri am avut yoga+ relaxare o ora in pauza de prinz. Si tot n-a folosit la nimic. M-am zbierat (alt termen n-am) la copilu' mijlociu pe motiv de teme nefacute. O data la ora 6 dupa-amiaza, apoi seara la 9 cind am vazut caietul de teme la metematica numai cu numarul de exercitiu si pagina, dar fara rezolvare.

 

Dupa ce ma zbier (alta formulare mai buna nu am) am tensiunea care scade drastic. Si apoi ma ia cu o oboseala fara margini. [fri] Cine mai este ca mine ?

 

Se intimpla sa nu tzip cu lunile, dar si cind se intimpla e aproape tragic. [:)]



#26
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 19:04

Si eu ridic vocea, cand sufera de surzenie selectiva sau indiferenta crasa.
Letitia, si eu am ibservat ca vorbeste cu mine foarte tare cand vine de la scoala. Poate ca acolo se chiraie unul la altul ca sa acopere vacarmul?

#27
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 19:39

Si eu ridic vocea, cand sufera de surzenie selectiva sau indiferenta crasa.
Letitia, si eu am ibservat ca vorbeste cu mine foarte tare cand vine de la scoala. Poate ca acolo se chiraie unul la altul ca sa acopere vacarmul?

Nu, al meu vorbeste asa numai cind nu-i convine ceva sau cind intru la el in camera neinvitata [:)] . Mi-a zis ca asa sint adolescentii: angry, incruntati si cu "nu" in brate  [batcap]



#28
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 22:17

[:-)))]

 nu cred ca o sa uit vreodata cand William mi-a spus ca "aude vocea mea ca o melodie" si de asta nu face ce zic eu ca nu ma aude pur si simplu.

 

 

culmea a fost ca, la citeva zile dupa discutia asta aud la tv , un psiholog ce era...cand spunea ca la baieti daca nu vorbesti rastit, pitzigaiat si cchiar sa-I atingi pe umar...pur si simplu nu te aud.

 

well, deci eu 90% "cint"... [:-)))]

tzip, strig la el pe voce tare, doar in ccazuri majore ssau cind e la alt etaj in capatul casei si nu vreau sa-mi misc fundu'


Editat de michelle-usa, 02 octombrie 2014 - 02:22 .


#29
delicat

delicat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 07:44

Nu tip la sot de fata cu copilul.Copilul il expediez cu ceva de genul"treci te rog in camera ta,acum",accentuat si rar,apoi il bag pe sot in bucatarie si tip la el.

#30
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 09:27

1.Pai nu zic astia invatatii ca pentru un copil este normal sa tipe, pentru ca are un disconfort, o frustrare, o toana, ceva...

2.Nu ni se imputa mereu, cand ne "judecam" copiii, ca am uitat sa fim copii. de aia nu-i mai intelegem?

Prin deductie logica, inseamna ca in acele momente de cumpana [:D] ne reintoarcem la copilarie si deci...putem tipa. Cand avem un disconfort, o frustrare, o toana, ceva...





Etichetat si cu tipaturi, educatie, calm

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -