Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Caprele, oile si biserica

capre oi biserica

109 raspunsuri la acest subiect

#81
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 13:44

Inca una si ma...culc. [flor] Mamica11, cum poti tu sa ma numesti draga ta, cand sunt prezentata in chip atat de ...de cacao chiar de tine? te- am acuzat eu de ceva? Eu sunt cea agresiva si cea plina de ura. Imi cer scuze daca te- am indispus. 


Editat de lucialu, 19 noiembrie 2013 - 13:45 .


#82
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 13:59

Lucialu nu e deloc, deloc agresiva... doar concisa. Insa sunt sigura ca pentru multi, adevarurile astea sunt tare agresive.Am inteles dintr-o alta discutie pe forum ca un adevarat ortodox nu critica niciodata biserica, banuiesc ca de aici vine diferenta de a vedea un discurs.

 

Tu, Mamica 11, vorbesti de parca neregulile pe care le semnalam sunt asa niste fenomene izolate. Refuzi sa intelegi ca e ceva generalizat, ca BOR si-a pierdut orice urma de rusine in avantul cu care acumuleaza afaceri si construieste biserici intr-o veselie, in pofida greutatilor pe care le are tara.

Eu care ma tem sa fiu internata intr-un spital de stat datorita mizeriei, care trebuie sa cotizez la scoala la fiecare inceput de an cu toate cele necesare in conditiile in care platesc impozite mari, am dreptul sa ma revolt (virulent) cand vad cati bani se duc pe constructia de biserici, cum politicienii pupa in... BOR, si cu au ajuns sa se teama de BOR. E normal?

 

Si vad ca tot spui ca solutiile sunt altele, dar nu prezinti vreuna.. vorbe goale, defensiva fara substanta!



#83
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 15:44

Lucialu, nu stiu de ce tot ironizezi ce am spus eu: m-am culcat pt era ora la mine de culcare si nu ca sa va insult pe voi ca va ignor, am spus ca sint singura in "lupta" nu ca sa ma victimizez , ca as putea sa ma lupt chiar daca sinteti multi, dar nu are sens,  pt ca privim, cum ziceam, din unghiuri diferite: v-am explicat deja cind m-am adresat Laurei ca eu nu contest neregulile, ci ca am intervenit exact acolo unde nu neregulile erau pb adusa in discutie ci practicile ortodoxe in sine de care se ridea, n-o mai iau de la capat. Iar cu postul lui szivarvany, chiar am stat sa ma intreb unde s-o intreb, dar nu puteam sa ma duc la Bucatarie sau la Sufletul credintei, ca as fi stricat sb alea, am scris aici unde s-a 'lipit' intrebarea legata, daca vedeti, nu de neregulile slujitorilor, ci exact de ortodoxia in sine, de rigoriismul ei, atunci normal ca am intrebat de ce apreciaza acest rigorism in "categoria post". Oricum i-am cerut iertare si, daca multi nu stiu sa-si ceara iertare, apai sa stiti ca si mai multi sint cei care nu stiu sa ierte.

 

Asa ca discutam chiar planuri diferite: voi discutati din exterior, din ceea ce se vede si traieste la voi, si nu am a a zice ca n-aveti dreptate, iar eu din interiorul canoanelor unde simt eu ca-s lovite si n-am ce sa fac daca ma doare, promit ca n-o sa mi intervin la astfel de subiecte.



#84
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 15:53

Si ca o completare la ce a spus JG.

Ura? De unde si pana unde? Daca critici anumite practici ale unor slujitori ai bisericii, daca vezi ca unii nu mai aplica de mult ceea ce predica, daca observi ca unii preoti nu mai sunt un bun exemplu moral si spiritual nu inseamna ca urasti, ca nu mai esti un bun crestin, un bun ortodox ci dimpotriva esti, poate, mai bun decat altii si te doare cand vezi ca cei care ar trebui sa-ti fie alaturi spiritual nu mai sunt de mult dedicati cu faptele ci numai cu vorbele - si nici alea corecte.

 

Imi pare rau Katya, dar nu cred a a ras cineva de practicile ortodoxe sau de canoane.



#85
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 15:59

Viviana, uita-te numai la sb despre moaste de ex: de la politicieni, s-a ajuns la ridiculizat pupatul de moaste, pozat preotii etc. Nu mai zic, sa nu mai rascolim.



#86
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 16:10

Katya, na! ca am facut- o de oaie cu treaba cu culcatul. Poti sa ma crezi daca iti zic ca nu te- am ironizat in genere dar mai cu seama cand am zis de culcare? E o vorba preluata dintr- o reclama tv, " inca una(bere in reclama, aici cu sens de inca o vorba) si ma duc! " ...cum ca ma duc nu vroiam sa zic, am scos din palarie ceva care sa rimeze si s- a lipit perfect pe postul tau. Scuze!

Repet, nu cred ca ii va fi nimanui de folos sa ne supunem orbeste Bisericii, pe principiul fa ce zice....si pt ca preotii au puterea dezlagarii de pacate. Nu e o noutate, toti suntem oameni.  Adica Toti! N- a trecut chiar atat de mult timp de cand am trait sub dictatura. In rest nu mai repet. 


Editat de lucialu, 19 noiembrie 2013 - 16:25 .


#87
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 16:26

Eu inteleg cred, acum, ce zice Katya [flo2] , canoanele, regulile ce au fost scrise sunt alea si punct, nu se cuvine sa le comentam noi. Sunt pacatele celor ce nu le respecta.

 

(cand am zis de relaxare ma refeream la ceva ce ne a spus noua la oratoriu,Padre Luigi, in 1994 ... ca atata timp cat el ca preot lucreaza duminica ... trebuie interpretate si cuvintele scrise si adaptate vremurilor in care traim [flo2] , asa ca eu la asta ma refeream, ca regulile ne par uluitoare, acum in 2013, dar acu 1000 de ani se incadrau perfect acelor vremuri si mentalitati).



#88
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 17:23

Viviana, uita-te numai la sb despre moaste de ex: de la politicieni, s-a ajuns la ridiculizat pupatul de moaste, pozat preotii etc. Nu mai zic, sa nu mai rascolim.

Hm, asta e un alt subiect.



#89
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 17:47

Lucialu, te cred, nu m-am suparat [flo2] , la fel, Daria [flo2] ,chiar n-am vrut sa te ranesc, sint persoane pe care chiar le iubesc si n-am apucat sa le-o spun niciodata pt ca vine cite-un sb din asta si pac, scriu cite-o postare reactiva si iar pierd ocazia si mereu imi spun (si degeaba): vezi-ti, draga de treaba ta, citeste din Corinteni ca n-ai terminat, vezi-ti de pacea ta si mintuirea ta.

 

V-am pupat! [flo2]



#90
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 19:21

viviana, multumesc pt raspuns.

stiam ca nu le face slujba dar nu stiam unde-i ingroapa. deci tot in cimitir orthodox dar au o zona anume pentru ei.

 

eu cream ca cimitirele apartin de primarie, nu de biserica.

sunt cimitre si pt alte culte,sau pt cei necredinciosi (declarati)?





Etichetat si cu capre, oi, biserica

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -