Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Caprele, oile si biserica

capre oi biserica

109 raspunsuri la acest subiect

#91
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 19:29

La noi de exemplu, in cimitirul (nu cel de oras) dar din zona, nu ne a intrebat nimeni care ce cult avem, ne au spus doar ca de obicei catolicii se ingroapa acolo, reformatii dincolo, ortodocsii aici si tot asa. Dar am ales noi locul (la vremea aia pt mama). De asemenea am ingropat- o cum stiam eu de la bunici ca se face etc, nu in fct de cum erau pe acolo lucrurile. Deci nimeni nu s a legat de cult si obicei, fiecare alege cum crede ca cuviinta. Cimitirul si eu stiam ca apartine primariilor, poate gresesc ?!



#92
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 19:45

Sunt cimitire ale diferitelor culte, ortodox, catolic, musulman.Cel putin aici in zona asa sunt.Uite ca nu stiu daca exista cimitire separate pentru adventisti, martorii lui Iehova, etc...

Toate cultele primesc bani de la stat, si pastorul adventist este tot bugetar, si preotul catolic, si imamul musulman, absolut toate cultele recunoscute!

La mine la tara cimitirul apartine bisericii, acolo se ingroapa toti cei care au locuri de veci cumparate sau concesionate.Exista un loc separat pentru adventistii care nu au loc in cimitir, dar cine are loc, este ingropat laolalta cu ortodocsii, chiar acum 2 saptamani a fost ingropat acolo un nene care era adventist.

Nu stiu cate acte de caritate face Biserica Ortodoxa, in niciun caz nu le face la vedere. Si vorbesc din prisma faptului ca stiu sigur preoti care reusesc sa faca rost de sponsorizari, sa se duca de sarbatori la copii sarmani, la azile de batrani, stiu ca atunci cand au fost inundatiile au fost stranse alimente pentru sinistrati. Ca fac mult sau putin, ramane sa fie judecati de Cel de Sus!

Da, din pacate unii preoti au facut o meserie din asta, nu au nicio chemare, nu-i intereseaza de semenii lor decat in masura in care au sau nu bani. personal am avut si experiente neplacute dar si placute, multe, si Slava Domnului am reusit sa-mi pastrez credinta! Sper s-o am pana la moarte!

Si daca va intereseaza o biserica in Bucuresti unde nu se percepe nicio taxa, de niciun fel, 2 dintre preoti sunt niste preoti minunati(mai este unu, dar nu stiu nimic despre el, nu pot sa-mi dau cu parerea) vi-o pot recomanda!



#93
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 21:23

Biserica asta hrapareata nu are cantine pentru saraci,azile sau orfelinate.Stiu doar o singura manastire care avea un orfelint cu 20 de copii...mama asigura asistenta medicala....dar cam atat.La cat castiga popii astia ar putea organiza pe langa biserici cantine sociale macar odta pe saptamana....canttine cu mancare pentru flamanzi si saraci...pe naiba...ei isi iau Ford Kuga,Q7 si nu numai...



#94
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 08:35

Biserica asta hrapareata nu are cantine pentru saraci,azile sau orfelinate.Stiu doar o singura manastire care avea un orfelint cu 20 de copii...mama asigura asistenta medicala....dar cam atat.La cat castiga popii astia ar putea organiza pe langa biserici cantine sociale macar odta pe saptamana....canttine cu mancare pentru flamanzi si saraci...pe naiba...ei isi iau Ford Kuga,Q7 si nu numai...

Cata iubire in asa putine cuvinte...:)

 

JG, eu am scris ieri in legatura cu acuzatia asta ca nu sunt solutii si sunt doar vorbe la intrebarea Laurei dar poate nu am fost destul de clara. Incerc iar :) : deci,. indiferent cat tipati cata "iubire" revarsati la adresa bisericii ortodoxe,indiferent ca va plac sau nu, normele interne nu le puteti schimba. Din aceasta parte deci, pentru voi, nu exista solutii. Si asta ar fi trebuit sa se inteleaga pentru ca se arunca cu noroi de 20 de ani de zile si lucrurile nu merg mai bine.

De asemeni , indiferent cat de multa compasiune, smerenie, dorinta de a trai in saracie, etc asteptati sa dea dovada unele persoane din biserica se pare ca ramaneti dezamagiti (uneori) si deci nici de aici nu exista solutii. Si asta ar fi trebuit sa se inteleaga pentru ca se tipa de 20 de ani ca biserica nu da mancare, etc si tot nu s- schimbat nimic.(dupa dorinta si ochii celor din afara ce  striga vreau sa zic pentru ca eu personal stiu oameni ce fac multa treaba) .

Ceea ce ramane in mana voastra este ceea ce am spus si ieri: sa actionati acolo unde aveti putere: la institutiile statului. Daca cu adevarat vor fi sanctionati cei ce fura , automat vor intra si cei ce fura colaci. Daca vor fi sanctionati cei ce defriseaza fara aviz, automat vor intra si cei ce defriseaza padurile apartinatoare bisericii, etc

Aceeasi preoti ce in Romania fac ceea ce spuneti voi ca fac, in America sigur nu ar face-o .De ce? Petru ca societatea si legile ei nu permit asta.

Solutia la cei necredinciosi doar aici sta.

Acum este adevarat intervine ceea ce a spus Laura ieri: "cu cine sa votez , toti fura"? Aici am recunoscut: nu am solutii, astia sunt oamenii crescuti de societatea prezenta, asta este ceea ce este oferit inca in Romania, din nefericire.

Eu totusi sper inca .


Editat de mamica11, 20 noiembrie 2013 - 08:38 .


#95
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 08:51

Mamica11, mai repet si eu o data ca nu s-a inteles.

Sunt de acord cu tine.Nu vreau sa se schimbe normele/canonele bisericii oricat de ridicole mi s-a parea e problema credinciosilor. Nu ma intereseaza nici mersul la moaste nimic. E treaba lor si nu ma priveste decat cand incurca traficul.

 

Nu ma intereseaza nici ce fac cu banii lor, nu le numar cantinele si adaposturile. E iarasi treaba lor si a credinciosilor. Nu ma priveste pe mine, eu am grija de viata mea si ajut cand pot si nu astept ca altii sa faca ceva.

 

Da, clar, putem actiona prin vot (haha!). L-ai vazut pe Dragnea ce declara? Mor de ras la sugestia asta.

 

 

DAR.

Nu inseamna ca actiunile BOR sunt mai putin imorale! Mai spun o data! Dor pentru ca nu exista instrumente de a fi opriti din jecmaneala si de la stat si de la enoriasi nu inseamna ca e OK. SI eu daca vreau am dreptul sa critic faptul ca FURA, chiar daca nu pot actiona in niciun fel sa opresc asta.

Nu o sa accept pumnul in gura de genul asta. Pentru ca asta e. Ca si "ei bine, daca te botezi si te inmormantezi nu poti iesi din biserica". Justificarile astea nu merg... inca o data un raufacator este raufacator si in lipsa unei sentinte si pedepse, raul facut tot rau e.

 

Si inca ceva - crezi ca e posibil sa nu URASC si sa nu IUBESC biserica? Ca vad ca nu discuti decat intre aceste extremitati ale graficului. Mie una mi-a complet indiferenta si daca n-ar fi cu manuta in buget n-as petrece o zi gandindu-ma la ea.



#96
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 09:21

Bineinteles ca poti fi intre -nici sa urasti nici sa iubesti- dar atunci te exprimi in general cam ca in mesajul asta ultim al tau  , nu ca in cel al lui eumada de ex.  Acolo" striga" iubirea. :)

Cei ce scriu si striga in Romania impotriva bisericii in general nu sunt neutri si asta se vede cu ochiul liber. Incarcat de ura nu poti gandi firesc in general.

Pe Dragnea nu l-am vazut, nu stiu cine e.

Sunt de acord ca poti vorbi si poti critica daca  vrei (civilizat ) , de asemeni sunt de acord ca doare faptul ca nu poti opri "jegmaneala" dar repet, poti opri asta insa actionand altfel.

Asta :  "ei bine, daca te botezi si te inmormantezi nu poti iesi din biserica" nu e adevarata . Din punct de vedere pur ortodox, haric, toti cei ce injurati biserica sunteti deja iesiti din ea, aici puteti fi linistiti. Din punct de vedere legal, pentru ca presupun eu ca asta doare  daca tu te-ai hotarat sa nu fi inmormantata ortodox si lasi asta scris rudelor, copiii nu ti i-ai botezat, pomeni nu faci, la recensamant te-ai declarat atee , atunci cand  la un moment dat si in Romania se va face vreo impartire clara (pentru separarea impozitului eventual) vei fi sigur cu hartia de necredincios in mana. Asta insa iar sta in mana organelor statului, nu a bisericii.

In Romania este democratie deci "stat" inseamna majoritatea insa.


Editat de mamica11, 20 noiembrie 2013 - 09:38 .


#97
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 11:04


Bineinteles ca poti fi intre -nici sa urasti nici sa iubesti- dar atunci te exprimi in general cam ca in mesajul asta ultim al tau  , nu ca in cel al lui eumada de ex.  Acolo" striga" iubirea. :)

 

Din punct de vedere pur ortodox, haric, toti cei ce injurati biserica sunteti deja iesiti din ea, aici puteti fi linistiti.

 

Care este diferenta dintre mesajul Eumadei si al tau? Ca ea " injura" - deci uraste si tu constati civilizat care se autoexmatriculeaza din sanul bisericii? Mamica11, eu nu urmaresc sa te critic sau sa iti dau impresia ca am ceva cu tine, nu arunc cu piatra ca ar trebui in primul rand sa o indrept spre mine.

Nu vom putea niciodata sa vorbim coerent cand nu se face diferenta intre biserica si Biserica.  Desigur, scopul ar fi ca toti Impreuna sa fim parte la Biserica lui Iisus Hristos. Numa ca uite, pana la Dumnezeu ne mananca sfintii de langa noi. Ma refer la aceia de care te doare daca zicem noi ca ii criticam, iar tu spui ca ii injuram, ca daca te iei de ei, te- ai luat de Biserica. Precum spuneam, cal, magar, ciorba,ghiveci, voit lasate asa, nu de catre tine, ci de catre altii. Imi cer scuze daca nici acum nu ma fac inteleasa.

Katya, multumesc pentru intelegere!  [flo2] da, sa ne grijim fiecare de sufletele proprii, credinta este si o confesiune personala, o cautare personala a Tatalui nostru. Insa ce ne facem cu iubirea de aproape? Si nu e vorba despre a sili aproapele sa se salveze, dar macar sa ne rugam si pt sufletul lui, sa ii fie Dumnezeu aproape, asa cum Il rugam sa ne fie aproape noua, sa nu ne duca in ispita si sa ne izbaveasca pe noi. Atat de usor ne putem clatina, cum sa nu intelegi cand un altul de langa tine se clatina la randul lui? Ca mama daca iti zice copilul suparat ca pleaca de langa tine, ca nu te mai vrea, ce faci? Ii spui: drum lung si cale batuta? Mie imi prind bine subiectele astea, discutiile, gasesc raspunsuri cand nu ma astept la intrebari, la framantari interioare.

 

Michelle, exista cimitire parohiale si cimitire ale primariilor. In satul copilariei mele exista si cimitir pendicostal, eu de cand am deschis ochii erau sateni pendicostali in satul bunicilor mei. Am si insirat cate feluri de cimitire sunt acolo, inclusiv dupa natie nu doar dupa confesiune, cum este cel sarbesc.


Editat de lucialu, 20 noiembrie 2013 - 11:06 .


#98
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 11:15

 

Ceea ce ramane in mana voastra este ceea ce am spus si ieri: sa actionati acolo unde aveti putere: la institutiile statului. Daca cu adevarat vor fi sanctionati cei ce fura , automat vor intra si cei ce fura colaci. Daca vor fi sanctionati cei ce defriseaza fara aviz, automat vor intra si cei ce defriseaza padurile apartinatoare bisericii, etc

 

aaa nu, nu asa se face. Cel putin in zilele noastre nu se poate face asa. Ca sa ai putere sa actionezi trebuie sa fii pagubit mai intai. Multi nu sunt inca pagubiti dar nici sa astepti pagubirea si apoi sa actionezi nu este ok. Biserica este un mamut acum si nu exista "acolo unde aveti putere-la institutiile statului", nu poate fi atinsa de 1 pagubit - 2 - 3 cu mijloace obisnute si normale, adica la tribunal. Inca nu suntem in acel punct. Pana atunci mai trebuie sa muncim si sa strigam si sa scoatem in evidenta oriunde si oricat ceea ce face acum biserica. 

 

Este total anormal ca biserica sa desfasoare activitati economice si sa nu plateasca taxe pentru asta. Faptul ca statul a dat (cred) o astfel de lege/regula rezulta ca doreste sa dezvolte biserica din ce in ce mai mult ca sa dezvolte altceva. Oare ce? [bib] . Dar biserica sare calul acum.

 

Un alt aspect pentru care lumea ar trebui sa nu se opreasca si sa faca cat mai multa galagie peste tot, pe toate canalele media este ca aparatul de stat se face ca NU stie despre ce este vorba.

 

Mister Dragnea, este vice. ceva in guvern. Este tinut pe langa premier si nu deferit justitiei pentru ca "detine" masina de vot pentru viitoarele alegeri de orice fel. Are tupeul sa spuna ca nu stie despre ce este vorba cand este intrebat despre afacerile  si taxele bisericii.



#99
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 11:21

AdiS,   stiu ca inca "nu suntem in acel punct" insa  intr-o democtratie strigatul minoritatii nici nu va rezolva nimic pana nu se va ajunge  exact  in acel punct.



#100
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 11:45

 

 

Mister Dragnea, este vice. ceva in guvern. Este tinut pe langa premier si nu deferit justitiei pentru ca "detine" masina de vot pentru viitoarele alegeri de orice fel. Are tupeul sa spuna ca nu stie despre ce este vorba cand este intrebat despre afacerile  si taxele bisericii.

 

 

Hmmmm..... exact ce spuneam : daca mister ar fi fost deferit justitiei la timp nu ar mai fi avut tupeu sa spuna nici ca stie nici ca nu stie despre nici o afacere a nimanui..

Multumesc pentru lamurire chiar nu auzisem de el.





Etichetat si cu capre, oi, biserica

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -