Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lupta continua!


35 raspunsuri la acest subiect

#21
Oceanica

Oceanica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 15 octombrie 2007 - 01:42

quote:
Initial creeata de mary1967

. Pana la varsta de 3 ani, aveam suportul material dat de indemnizatia de stat. Dupa nici 6 luni, am ajuns sa disperam ca vom putea sa mai facem ceva pt Stefan. mary1967




Buna Mary,
Imi pare f rau pentru ce ati patit. Si noi ne luptam cu boala copilului nostru. Trebuie sa fim puternici si sa nu disperam.
Vreau sa-ti dau cateva informatii care poate iti vor fi de ajutor.
Legea privind Protectia persoanelor cu handicap s-a modificat, oferind mamelor care au un copil cu handicap posibilitatea sa stea acasa pentru cresterea acestuia pana cand copilul implineste 7 ani. (inainte mamele puteau sa-si ia concediu pentru cresterea copilului cu handicap doar 3 ani) .
Indemnizatia pentru cresterea copilului cu handicap dupa cei 3 ani este mai mica si anume 450 ron, dar vechimea merge.Deci solicita in continuare prelungirea concediului.

Citomegaovirusul se activeaza cand imunitatea scade. Este un virus tip Herpes generatia 5. Poate ca ar trebui sa incerci medicamente imunostimulatoare si anume:Ribomunil, Bonhovaxom, Echinaceea, oscillococcinum,Baraka.

Ai folosit aceste medicamente?
Deasemenea ficatul are un rol important in imunitate, ar trebui sa -i dai baietelului LIv 52 -hepatoprotector.

Alimentatia ar trebui sa fie cat mai naturala, fructe si legume cat mai multe.

Eu am comandat Ribomunil original din Germania , pentru 2 cursuri pentru copilul meu , intreba medicul daca e bun pentru copilul tau, si daca doresti iti trimit tie un curs (gratis). Un curs dureaza 6 luni si intareste sistemul imunitar.

Ada



#22
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 19 octombrie 2007 - 01:33

Mary ce tratament are Stefan? Ce antivirale i se dau?

Multa sanatate va doresc!!!

A



L’amore che move il sole e l’altre stelle.



Camera lui Marcu

#23
Dodo-pui

Dodo-pui

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.513 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 20:31

Doamne ajuta tuturor,
esti o scumpa Ada(oceanica) tu o sfatuiesti sa intrebe medicii braileni de acele medicamente?!? pt ca nu stii ce este in BR.Eu de acolo am fugit de am ajuns in CT.Replici de genul"ce eu te-am trimis?,asa l-ai facut asa sa-l cresti!,ce medicament draga,pai daca esti tu medic ce cauti la mine?..." le stiu pe din-afara si mi-au fost date de medici.Cat despre recuperare nu exista decat un cabinet pe langa protectia copilui,la care am ajuns iar replica de acolo "memorabila" si asta(kinetoterapeuta zise):"spune-mi ce sa fac si fac".
Mary stiu ca t-i se pare neimportant dar mai spunene ce mai face Stefan stiu din proprie experienta ca ajuta si nu poti sti de unde "sare iepurele".
Remarcile rautaciose la Br sunt la ori ce pas de la medici pana la vecini,farmacii.Scriu si plang pt stiu ce este acolo iar cei 3ani de cand am plecat nu au putut sterge relele facut de oamanii din jur,necunoscuti care nu pot ajuta ca este un oras"mort" dar nu sunt in stare nici de compasiune.Iarta-ma Doamne ca nu i-an putut ierta inca.

Gabi de Bogdan-Andrei(29.10.2002)[auto]

#24
mary1967

mary1967
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 11:12

Spre rusinea mea, a trecut destul timp de cand nu am mai citit mesajele voastre. Imi cer scuze, dar timpul a devenit extrem de pretios pentru noi. Am inceput scoala!!!! Desi este greu, facem cursuri si eu si sotul meu, de asist. med. recuperator. Mi s-a parut cea mai buna rezolvare a problemelor noastre si il felicit pe cel care a avut aceasta initiativa.
Eram disperata ca nu pot face recuperare cu Stefan si tocmai atunci m-a sunat o prietena si mi-a spus de acest curs. Acum, invatam pentru noi, dar mai ales pentru Stefan.

Puiul meu lupta mai departe si ne da noi motive de a lupta si noi alaturi de el. In plus, din septembrie, de cand am inceput sa-i dau NONI, Stefan nu a mai facut febra si suntem extrem de fericiti.
Se vad progrese vizibile. Faptul ca am refuzat internarea lui, a fost o decizie f. grea si care ne-a solicitat enorm, dar am reusit. Stefan a invatat sa zambeasca si sa rada in hohote. Prima data cand l-am auzit razand, am ras si noi...cu lacrimi de bucurie. E minunat, sa mergi langa puiul tau dimineata, sa vezi cum i se deschid ochisorii si apoi...cum un zambet ii lumineaza fata.
Traim cele mai frumoase clipe din viata!

Ce sa va mai spun... .
Maya...este un alt exemplu viu ca acesti copii lupta pentru viata lor, ca isi doresc sa traiasca alaturi de noi. Stiu ca e greu, dar chiar merita sa lupti pentru un astfel de copil.
Imi doresc din tot sufletul sa terminam aceasta scoala si apoi sa facem ceva pentru sutele de copii "speciali" din Braila. Avem sprijinul profesorilor si a colegilor de clasa.

Greutatile nu pier, asa...singure, dar macar speram ca va fi mai bine.

Tratament? La ora actuala, ii dau NONI si RISATARUN. Altceva? Ce cred eu ca i-ar mai face bine, pentru ca predispozitia lui Stefan de a face febra imi da destule motive sa am grija la medicatie.

mary1967

#25
Dan.D.

Dan.D.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 30 noiembrie 2007 - 23:23

Ne-au dat lacrimile cind am citit ultimul tau mesaj,Mari,si te rog sa ma crezi ca intelegem foarte bine ce este in sufletul tau si al sotului tau.Sintem alaturi de voi. Cum stai cu Risatarunul ,daca ai nevoie iti pot da o cutie de la Cosmina.Dupa parerea noastra afectiunea voastra si dragostea cu care-l inconjurati pe Stefan sint cele mai bune si mai eficiente medicamente ce i se pot da.Cosmina noastra cu toate ca este un copil de 2 saptamini la cei 5 ani ai ei,deci este foarte bolnava,are o imunitate destul de buna, noi credem cu tarie, datorita lamiilor a caror zeama o primeste in ceai,in apa si in toate lichidele si mincarea care se preteaza la aceasta.Sa nu crezi ca le acrim nebuneste sa nu le poata bea sau minca ci numai dupa gust. Oricum sotia ii face toate mincarurile si ceaiurile dupa gustul ei.Sa nu crezi ca vreau sa te invat ceva, tu esti cea care simte ce este mai bine pentru Stefan.Nu putem sa nu-ti impartasim din experienta noastra in speranta ca te va ajuta cu ceva. Cind noi mincam usturoi nici din mincarea ei nu lipseste macar o lingurita. Ii pisam cite o nuca aproape zilnic,seminte de dovleac si floarea soarelui crude nu lipsesc.Avind in vedere ca a reactionat pozitiv la ceva, nu va pierdeti speranta, inseamna ca pina la urma va fi bine.

Armatele de ingeri ale lui Dumnezeu sint formate din acesti copii ca Stefan, Cosmina si din toti copii cu mari probleme, de aceea Dumnezeu ii iubeste si ii incredinteaza familiilor pline de dragoste .

Doamne ajuta.

Dan



Cosmina, un inger fara aripi...



#26
Dodo-pui

Dodo-pui

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.513 mesaje

Postat 24 decembrie 2007 - 18:26

Sarbatori cu bine si multa muuuuulta sanatate!





Bogdan-Andrei

#27
zetapompilia

zetapompilia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 26 decembrie 2007 - 04:27

De sfintele Sarbatori sa deschidem usa pentru oaspeti dragi, si inima pentru speranta bucurie si lumina. Sa fim mai buni si sa privim inainte cu incredere, stiind ca daca avem credinta, drumul din fata noastra va fi presarat cu impliniri.

zeta

#28
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 26 decembrie 2007 - 13:18

Mari va admir foarte mult pe tine si pe sotul tau si va doresc din suflet sa aveti succes in aceasta lupta grea pe care o duceti pentru viata copilului vostru.



Nu stiu excat care este procedura dar nu ai putea aplica la sectiunea de Umanitare de pe acest forum?



Poze cu Mariuca





Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007)





"Am invatat ca un om are dreptul sa-l priveasca pe altul de sus doar cind trebuie sa-l ajute sa se ridice" - Johnny Welch - ''Marioneta''



Mariuca in prima luna







Pentru inima Soniei

Sa il ajutam pe Marian

#29
Dodo-pui

Dodo-pui

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.513 mesaje

Postat 27 decembrie 2007 - 12:26

Mari sa-ti traiasca STEFAN sa se faca pe cat e posibil bine,voua multa putere si sanatate.



Bogdan-Andrei

#30
Maadi

Maadi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.274 mesaje

Postat 28 decembrie 2007 - 13:02

V-am citit, am plans, va admir din tot sufletul.
Va doresc sa fiti sanatosi, sa aveti putere sa luptati pentru visele voastre, sa le impliniti si sa aveti parte de clipe minunate in anul viitor, pe care le meritati din plin.
Un An Nou mai bun!
Pupici,
Maadi si Calin (19.07.2003)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -