Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

copii cu boala celiaca/intoleranta la gluten


108 raspunsuri la acest subiect

#21
riculica

riculica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 04 martie 2008 - 13:02

buna.
nepotica mea care are 6 ani este diagnosticata cu intoleranta la gluten. Este foarte greu pentru ca nu mai are voie sa manance paine si toate prajiturelele dar incercam sa facem tot felul de meniuri care sa o atraga. Este la plafar faina de orez din care bunica ei face niste clatite grozave. Mamaliga o combina cu galbenus de ou (e delicios si pentru bebelusi). In plus are voie hrisca dar nimic altceva din cereale (toate au gluten). Aveti grija cand cumparati iaurturi pentru ca multe contin amidon (e bun numai amidonul din cartofi). Noi facem spume de branzica (branza de vaci cu smantana si fructe batute bine la mixer). Are voie supe fara condimente (doar sare ) din legume, carnita, sarmalute, parjoale fara faina sau paine. Sunt in magazine niste rondele de orez (cele mai bune la gust sunt de la Scotti) care sunt folosite pentru sandwich. Bebeul meu de 7 luni mananca in loc de biscuiti. Puteti voi acasa sa faceti paine din amestec de orez si hrisca sau incercati mamaliguta prajita (s-ar putea sa le placa bebelusilor). Sa speram doar ca vor aparea si la noi pe piata produse specifice (biscuiti din orez, etc)

o zi buna si sanatate!

RIQLIK

#22
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 04 martie 2008 - 16:42



O alta chestie care ma pune pe ginduri este biopsia. Initial doctora noastra ne-a zis ca fetita nu va simti nimic caci va fi anesteziata, insa a insistat sa nu-i facem acum aceasta proba ci la 2,5 ani, cind "va suporta" mai bine biopsia...putin contradictoriu nu? Si vad ca sunt deja 2 posturi in care se atrage atentia asupra duritatii acestui test...care este explicatia? Nu li s-a facut respectivilor copii anestezie sau de ce trebuia sa-i tina nu stiu cite persoane?

Multa sanatate tuturor!!!
P.S. Intr-adevar, cum zicea si geniest, produse fara gluten in ro sunt la firma Medalim, telefon: 021-210.40.94, trimit si comenzi in tara


Tatiana si[copil]Mariuca (02.08.2006)
[/quote]

Pentru ca anestezia (mai ales ca e totala) are anumite riscuri. Fetita pe care am vazut-o eu in spital avea 5 ani si dr. Becheanu (G. Alexandrescu) i-a explicat mamei ei ca este mai bine fara ca o sa coopereze copilul si dupa o sa-si revina mai repede. Oricum i-au dat niste metoclopramid inainte ca sa nu verse. Nu vreau sa-mi mai amintesc, groaznic...au imobilizat-o cu cearceaful saracuta...imi venea sa o bat pe doctorita...

www.andreialmeu.piczo.com

#23
ileana10

ileana10
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 martie 2008 - 23:43

va multumesc pentru raspunsurile date.Deci ziceti ca pot sa i dau branza de vaci chiar daca are intoleranta la lactoza?
Eu ma ingrozesc de aceasta monotonie de meniu pe care il mananca zilnic.As vrea sa va intreb daca este bun cartoful pentru el.

Va multumesc mult

Ile

#24
philip

philip

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.313 mesaje

Postat 09 septembrie 2008 - 03:11

ileana, pai daca e intoleranta la lactoza nu poate manca nici branza.
stiu ca subiectul e pt copii, dar eu am fost de curand diagnosticata cu celiachie si de multe ori fac mancare fara gluten din care mancam cu totii, inclusiv baiteleul meu de 4 ani. am inceput sa strang si retete, poate o sa scriu cateva din ele aici. uf, pui mici sufera de asta, imi pare tare rau si ma tot rog ca philip sa nu ma mosteneasca.

philip[pk]&andreea[usa]


#25
ileana10

ileana10
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 24 martie 2009 - 22:50

ce imi puteti spune referitor la greutatea copiilor celiaci?se ingrasa greu si sunt slabuti?

Ile

#26
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 24 martie 2009 - 23:24

Citat:
citat din mesajul lui ileana10
eu sunt ingrijorata de faptul ca baiatul meu pune in greutate destul de greu ,e tare slabut/imi puteti spune despre copii dumneavoastra cum sunt in cazul acesteiboli?Ile
Pozele noastrePoze noipoze nou-noute

#27
pisicuta si matei

pisicuta si matei

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 928 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 02:01

Citat:
citat din mesajul lui ileana10
ce imi puteti spune referitor la greutatea copiilor celiaci?se ingrasa greu si sunt slabuti?Ile
DA! Se intampla asta pentru ca au probleme cu asimilatia. Al meu desi nu mai primeste gluten de 3 ani nici macar acum nu si-a revenit ...abia daca este la limita inferioara a graficului de greutate pt varsta lui. Dar eu sincer nu imi fac probleme pentru asta...este absolut ok cu analizele, manaca ff mult, este energic...Poze noi cu noi; Vorbe de duh si nu numaidesene si constructii made by Matei

#28
Marisavl

Marisavl
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 22:14

Buna tuturora!
In caz ca credeati ca sunteti singuri pe aici, surpriza[am] uitati/ma si pe mine! Poate spuneti ca nu e nimic de sarbatorit la boala asta, dar cred ca fiecare din noi se bucura ca are cu cine schimba o impresie, un sfat. De o luna de zile fetita mea, Raisa-2 ani, a fost diagnosticata cu intoleranta la gluen, boala celiaca in observatie. Am plans la aflarea vestii si am facut ceea ce face orice om in prima instanta- Il i-a pe Dumnezeu la intrebari: De ce ea? Cu ce am gresit?, dar a2-a zi am trecut la treaba si am schimbat dieta. Va face in curand doi ani si vreau sa/i serbez ziua. Stie careva dintre dumneavoastra o reteta de prajutura sau tort si pt ei, pt celiaci?

#29
pisicuta si matei

pisicuta si matei

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 928 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 23:09

Noi in loc de tort am facut o budinca de soia...bine aveam niste praf special din strainatate. Uite aici am vazut ca sunt niste retete pt celiachi, nu stiu sigur daca sunt si de tort: http://www.theartofg...reecooking.com/



Dar eu fac orice reteta cu faina de grau doar ca inlocuiesc faina de grau cu faina de orez si iese la fel...deci poti incerca..eventual faci inainte cu o saptaman, incerci sa vezi cum merge. Succes!



Poze noi cu noi;

Vorbe de duh si nu numai

desene si constructii made by Matei

#30
philip

philip

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.313 mesaje

Postat 27 martie 2009 - 00:25

Citat:
citat din mesajul lui Marisavl
Buna tuturora!In caz ca credeati ca sunteti singuri pe aici, surpriza[am] uitati/ma si pe mine! Poate spuneti ca nu e nimic de sarbatorit la boala asta, dar cred ca fiecare din noi se bucura ca are cu cine schimba o impresie, un sfat. De o luna de zile fetita mea, Raisa-2 ani, a fost diagnosticata cu intoleranta la gluen, boala celiaca in observatie. Am plans la aflarea vestii si am facut ceea ce face orice om in prima instanta- Il i-a pe Dumnezeu la intrebari: De ce ea? Cu ce am gresit?, dar a2-a zi am trecut la treaba si am schimbat dieta. Va face in curand doi ani si vreau sa/i serbez ziua. Stie careva dintre dumneavoastra o reteta de prajutura sau tort si pt ei, pt celiaci?
Marisa, ii poti face tortul asta, este excelent:http://www.culinar.ro/forum/continut/Diete-si-regimuri-alimentare/12831/Retete-Montignac-Tort-pufos-si-cremos/philip30weeksbabyboymommyandreea


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -