Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

copii cu boala celiaca/intoleranta la gluten


108 raspunsuri la acest subiect

#101
eloise

eloise

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 16:17

Buna Lili! Ma bucur sa mai aud despre voi si ma bucur ca Tudor e bine acum, tineam minte ca avea niste probleme cu alergiile cind era mai micut.

Sa stii ca exact in acelasi mod responsabil si-a acceptat si baietelul meu intoleranta. La gradinita si peste tot nu primea alimente motivind ca pot contine gluten. Tot timpul intreba inainte. Acum e in perioada de reacomodare si sper sa se adapteze repede. E uimitor cit de flexibili sint copiii. Pe de alta parte inteleg cit de greu trebuie sa ii fie si cit e de trist in sufletelul lui. Ii plac mult dulciurile si are multe deserturi preferate la care trebuie sa renunte.

Cit despre atitudinea directoarei de la gradinita unde l-ai dus pe Tudor...... nici nu am cuvinte sa-mi exprim indignarea. Nu trebuia sa te justifici fata de ea spunindu-i ca nu ai unde sa duci copilul. Eu m-as fi dus direct la inspectorat si as fi reclamat-o. Un copil cu nevoi speciale trebuie sa aiba sprijinul institutiilor abilitate, nicidecum sa fie respins.

Si eu sint de parere ca atita timp cit copilului ii place la gradi e mai bine sa mearga acolo. Cu toate precautiile necesare.

#102
digutix

digutix

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 20:20

lili trebuie sa te felicit pt felul in care l-ai "intruit" pe Tudor.e un copil foarte responsabil.

eloise cel mai ok mi se pare programul scurt unde merge cu mancarica de acasa.ms mult de sugestii.e o idee buna cu "scrisorile".

eu zic ca pt varsta lui si baiatul meu e intelegator in ce priveste restrictiile lui alimentare.cand i se intinde o punga de oarece in parc, se uita la mn prima data si asteapta sa ii spun daca are voie, sau ma intreaba :"are doie"-am voie:)

pe masura ce creste vad ca e tot mai pofticios si imi e mai greu sa il fac sa inteleaga ca nu e voie.cand era micut era mai usor...



DIANA-mami de fetita si baietel

piticii in actiune

#103
usorlili

usorlili

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 23:31

Citat:
citat din mesajul lui eloise

Buna Lili! Ma bucur sa mai aud despre voi si ma bucur ca Tudor e bine acum, tineam minte ca avea niste probleme cu alergiile cind era mai micut.


Da, alergiile pentru noi reprezinta un stil de viata. A fost alergic si la laptele de vaca. Acum deja a trecut. Totusi suntem norocosi. Norocul nostru este ca stim la ce este T alergic. Sunt copii care se chinuie cu alergiile, fara sa stie macar de ce sa se fereasca.

Citat:
citat din mesajul lui eloise
Sa stii ca exact in acelasi mod responsabil si-a acceptat si baietelul meu intoleranta.
....
Acum e in perioada de reacomodare si sper sa se adapteze repede. E uimitor cit de flexibili sint copiii. Pe de alta parte inteleg cit de greu trebuie sa ii fie si cit e de trist in sufletelul lui. ...


O sa se reacomodeze. Este greu, este trist, dar o sa se reacomodeze. Ai mare dreptate. Ei sunt foarte flexibili. Imi zic mereu. Bine ca nu-i ceva mai rau.

Citat:
citat din mesajul lui eloise
Cit despre atitudinea directoarei de la gradinita unde l-ai dus pe Tudor...... nici nu am cuvinte sa-mi exprim indignarea. Nu trebuia sa te justifici fata de ea spunindu-i ca nu ai unde sa duci copilul. Eu m-as fi dus direct la inspectorat si as fi reclamat-o. Un copil cu nevoi speciale trebuie sa aiba sprijinul institutiilor abilitate, nicidecum sa fie respins.


Am simtit nevoia sa-i dau peste nas. Sa o fac sa inteleaga ca este inumana. Daca nu s-ar fi rezolvat si eu tot la inspectorat m-as fi dus. Dar faptul ca am avut educatoarele de partea noastra, a facut-o sa renunte la nu-ul ei si totul a intrat pe fagasul normal.


Si totusi exista iubire!


#104
usorlili

usorlili

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 23:39

Citat:
citat din mesajul lui digutix

lili trebuie sa te felicit pt felul in care l-ai "intruit" pe Tudor.e un copil foarte responsabil.

......

pe masura ce creste vad ca e tot mai pofticios si imi e mai greu sa il fac sa inteleaga ca nu e voie.cand era micut era mai usor...


Da, Tudor este foarte intelegator. Dar ne-a ajutat faptul ca am descoperit alergiile cand avea 8 luni. Si el asa isi stie viata. Ca "nu poate manca cu alune, cu ou". I se pare anapoda altfel.

Si sa stii ca cu cat crestea T era din ce in ce mai intelegator. I-am explicat (cand deja intelegea, cam pe la 3 ani) ce se poate intampla. Am mai avut si episoade de alergie si era umflat. L-am pus in fata oglinzii. Si iar i-am explicat.

De cateva ori i-am desenat. Cum arata acum si cat se poate umfla daca manaca alune sau ou. De aici probabil si expresia lui "pot exploda daca mananc alune". [:D] Desi copilul are dreptate. Poate fi tragic.

Va pup si mai intru pe la voi sa vad ce mai faceti.

Si totusi exista iubire!


#105
cleo78

cleo78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.670 mesaje

Postat 29 septembrie 2010 - 17:59

buna ziua, fetelor



a venit fetitza mea de la gradi, cu diagnosticul pe hartie de la pediatra gradinitei: celiachie si trimitere la dr Lesanu.

VOiam sa va intreb: ce analize ati facut prima data? sa le facem si noi, la cerere, si apoi sa vedem daca umblam prin spitale .... sau e fifi bine.













Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


#106
digutix

digutix

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 01 octombrie 2010 - 00:22

cleo cel mai usor si rapid zic eu ca sunt analizele de sange, antigenii.totusi mi se pare ciudat sa i de-a pediatra de la gradi diagnosticul asta fara vreo analiza sau macar pe baza unui istoric medical(anamneza).

ce a facut-o sa suspecteze celiachia?



DIANA-mami de fetita si baietel

piticii in actiune

#107
eloise

eloise

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 12:26

Si mie mi se pare ciudat sa pui diagnosticul asta cu atita usurinta cind certitudinea nu o poti teoretic avea decit in urma biopsiei de mucoasa duodenala.

Cleo, noi am facut urmatoarele teste: antigliadina, antitransglutaminaza tisulara si antiendomisium. Si proba de digestie, test de scaun din care se va vedea daca exista amidon nedigerat.

Sanatate fetitei tale!

#108
G.Nico.S

G.Nico.S

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 06 octombrie 2010 - 16:41

Sanatate bebeilor.Mare atentie in primii ani de bala exista alergie la lapte si oua,ele vor disparea in cativa ani din pacate nu si alergia la gluten care ramane pe toata viata.Aceasta nu e o boala,pur si simplu se exclude glutenul,macar nu trebuie sa luam pastile in rest totul va fi ok.Poate va ajuta acest site http://e-commerce.qlife.ro/[:)]

G.Nico.S graviduta fericita de gemeni 33 saptamani


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -