Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pentru gradinarese :)


26 raspunsuri la acest subiect

#11
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 04 august 2006 - 13:30

As avea si o bucatica de teren rezervata pt. legume, dar asta mi se pare mult prea complicat deocamdata.
Caprifoiului asta de care zici tu, ii mai zice cumva si " mana maicii domnului"? Daca asta e, imi place la nebunie mirosul de cand eram mica. Stii cumva si cum se inmulteste? Sau l-oi gasi de cumparat pe undeva? Si ce e aia " burete vegetal", ca suna interesant ce spui tu?

[hopsieu]

#12
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 04 august 2006 - 15:20

Este si o pepiniera cu plante (f. acceptabila ca pret) langa mine, in Domnesti, au de toate, pomi, conifere, mana Maicii Domnului.

Marina, eu zic sa astepti un pic cateva zile pana trece canicula asta, pe caldura asta ti se fierb bietele plantute de gazon, poti sa-l uzi si de 3 ori pe zi ca nu cred ca rezista.

Daca vrei mai multa info, da-mi un PM si-ti dau nr. meu de tel, sau da-mi un mail.

Pietrele eu zic sa le aduni, si orice altceva( bucati de tigla, mortar, etc, orice nu e pamant)
Ideal era sa aduci niste pamant de padure..

Sa inteleg ca te-ai mutat "la curte"? Brava, sa fie cu noroc, nu vrei un catel, o pisica, ceva, noi avem un excedent[:D]

V

veni, vidi, Victorie!

#13
Cleomax

Cleomax

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 04 august 2006 - 18:43

marina, ca sa nu-ti ia vantul semintele de iarba, pune peste ele un strat subtire de paie(cat mai curate). in doua-trei saptamani iarba creste printre paie in timp ce acestea putrezesc si pur si simplu dispar.

#14
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 04 august 2006 - 20:37

Da, Georgeta, cred ca "mana maicii domnului" este denumirea populara a caprifoiului. Nu-i asa ca miroase divin?



Buretii vegetali sunt niste castraveti care dupa ce se maturizeaza se proceseaza (se fierb) si nu ramane din ei decat o retea de fibre aspre. Imposibil sa nu fi vazut pe piata asa ceva. Dupa fierbere culoarea lor e crem. Eu am gasit semintele in Grecia la un nene si le-am adus acasa, n-am avut prea mari succese cu prelucrarea lor pentru ca i-a prins o bruma cat erau inca mici (i-am pus tarziu). Da' perseveram [8D]



pisici si floricele

#15
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 05 august 2006 - 01:04

victoria daca nu riscam sa facem publicitate putem discuta si aici...am ceva probleme cu PM.
Caprifoiul cand se pune/ si cum il gasesti...seminte sau deja crescut de pe la vreo sera? M-ar tenta sa-mi pun ceva verdeata pe garduri ca stau intr-un complex de asta nou de case si pot numara fiecare fir de iarba a vecinului.
Victoria speram sa ne mutam cat de curand inca stam la bloc da mai avem putin cu casuta...si no way catel sau pisica ca am doi copii asa ca e suficient[:D]

Marina

#16
ppisic

ppisic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 05 august 2006 - 02:34

Caprifoiul se inmulteste prin butasi, dar cred ca se gaseste si plantuta gata prinsa in comert.
Cataratoare interesante mai sunt: clematite, passiflora, trompeta ( nu stiu daca asa-i zice, pe latina e campsis radicans. Mie imi place si hedera ( care rezista bine si iarna).
Boticelina m-ai facut foarte curioasa cu buretele vegetal [:)] Stii cumva si denumirea botanica?
Succes la gradinarit,

Diana

#17
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 august 2006 - 02:38

quote:
Originally posted by Marina

victoria daca nu riscam sa facem publicitate putem discuta si aici...am ceva probleme cu PM.
Caprifoiul cand se pune/ si cum il gasesti...seminte sau deja crescut de pe la vreo sera? M-ar tenta sa-mi pun ceva verdeata pe garduri ca stau intr-un complex de asta nou de case si pot numara fiecare fir de iarba a vecinului.
Victoria speram sa ne mutam cat de curand inca stam la bloc da mai avem putin cu casuta...si no way catel sau pisica ca am doi copii asa ca e suficient[:D]

Marina



Si eu ador caprifoiul,si fiindca n-am gradina l-am plantat intr-un ghiveci imens pe balcon.Il am de doi ani,anul asta a si inflorit,mirosea superb.E simplu de inmultit.Eu am rupt cateva crengute de la baza unei tufe,cam prin luna februarie,le-am pus in apa si cand au facut radacini le-am plantat in ghiveci.Are nevoie de un loc insorit.

Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)


"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose





#18
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 05 august 2006 - 14:57

Diana, am cautat si buretele vegetal se numeste luffa cylindrica sau luffa aegyptiaca



Poza aici si aici



pisici si floricele

#19
ppisic

ppisic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 05 august 2006 - 16:05

Super [:)] Multumesc pentru informatii![asia]
Am sa caut si eu la anul seminte[:)]

#20
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 07 august 2006 - 18:21

Fetelor, am auzit ca exista o planta care tine cateii si pisicile la distanta. Nu ca as avea ceva cu bietele animalute, la mine in curte vor fi 2 caini si 2 pisici. Dar asta inseamna ca nisiparul copiilor va avea toate sansele sa se transforme in litiera si asta chiar nu vreau. Ma gandeam ca as pune ghivece cu chestia asta de jur imprejur si toata lumea va fi fericita. Are cineva idee despre ce vorbesc?

[hopsieu]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -