Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pentru gradinarese :)


26 raspunsuri la acest subiect

#1
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 03 august 2006 - 12:13

am si eu gradina...fericire mare de tot.
Numai ca m-am cam zgarcit la bani si am zis ca gassc un nene sa-mi puna si mie gazon mai ieftin...proasta idee.
Acum mi-a iesit numai pe jumatate de gradina,sunt o multime de pietre, nenea cu gazonul s-a imbolnavit brusc si uite asa acum caut sfaturi practice de refacut gradina.

Cum fac sa seman gazon pe unde a iesit? Cum scap de pietre (dau cu grebla la greu[:D]?



Marina

#2
ancamironiuc

ancamironiuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 03 august 2006 - 14:06

Stiam eu de ce ma bucur ca am gradina mica[:D]!!!!



Am citit ca exista gazon la metru. Cumperi role de gazon, le intizi, se prinde singur in pamant si ai scapat. Niste prieteni au pus seminte si le-a imprastiat vantul...a iesit doar intr-un colt, des frumos si in rest era gradina cheala[:D].



Mai exista si o varianta cu cei de la Pipera. Sunt niste sere langa Selgross Baneasa. Acolo am inteles ca au orice pentru gradina (cu siguranta si gazon). Preturile sunt acceptabile, nu este ca la piata dar nici ca la Garden Plaza insa reusita este garantata. In plus au si persoane specializate care ingirjesc pomii si florile luate de la ei.



http://www.daky.ro/ - GAZON RULOU, nu scriu preturile insa[?]

http://www.121.ro/co...=292&page_nr=13 - CUM SA PUI SINGUR GAZONUL, pare tare complicat!!!!







EMANUEL[bonjovi]-POZE MAI VECHI

EMANUEL[testoasa]COWBOY

MOTI[pis]MOTANELUL

MAMI[8**]"MAMININA MEA"

#3
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 03 august 2006 - 14:54

nope ca si eu am un petic de pamant da cu ala ma lupt din greu:) sarumana de articol...sa stii ca e interesant...langa selgross baneasa ar tb sa fie serele din baneasa sau nu stiu cum le zice...am vazut ceva pe acolo

Marina

#4
ancamironiuc

ancamironiuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 03 august 2006 - 15:16

Eu am vazut to ca tine in trecere insa mi-a fost recomandat de multi gradinari de weekend! Am inteles ca ua pomisori pitici, i-am si vazut in gradina. Sunt ceva superb. Meri mici mici care fac mere uriase...astea merg la gradini micute. Cat despre gazon eu ma dau batuta cu plantatul si iau role...pt mine muscate sunt deja un record[alcool]



Ca sa ajungi la sere trebuie, la semaforul unde ai face dreapta catre aeroport (cum vii din Aviatiei, Herastrau etc) sa o iei inainte, pe o strada in lucru. Imediat pe dreapta este intrarea.



SUCCES CU GAZONUL!



EMANUEL[bonjovi]-POZE MAI VECHI

EMANUEL[testoasa]COWBOY

MOTI[pis]MOTANELUL

MAMI[8**]"MAMININA MEA"

#5
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 03 august 2006 - 16:09

Mai fetelor, ziceti ca la serele alea se gasesc si pomi fructiferi? Cam peste o luna-doua m-as putea si eu apuca de gradina (atunci scap de moloz)si as vrea ceva pomi fructiferi, eventual vita de vie si bineinteles gazon. Dar afoana cum sunt la capitolul gradinarit, credeam ca e simplu. Iau seminte din Metro, le arunc prin curte si gata gazonul.Bag de seama ca e mai complicat de-atat.

[hopsieu]

#6
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 03 august 2006 - 16:21

draga georgeta...mi-ai facut ziua cu semintele de la metro si gata gazonul[:D]. Sunt convinsa ca cea mai buna idee e cu rulourile da acu tot mi-a iesit ceva gazon si nu pot sa-l scot

Marina

#7
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 03 august 2006 - 17:11

Marina, gazonul se poate reface oriunde si oricand. Pur si implu iei grebla si zgarai putin pamantul pe unde n-a rasarit, insamantezi la greu - insamantarea se face prin imprastiere pe sol, la suprafata (vezi ca scrie ce pe cutii ce cantitate de gazon trebuie pe metru patrat), apoi e nevoie de compactare - cu latul greblei (nu stiu cum sa zic, tii grebla cu coada perpendicular pe sol, si astfel cantul pe care sunt sudati dintii devine un fel de mica presa) si apoi uzi zilnic, acum pe caldurile astea ar trebui de 2 ori pe zi, dimineata si seara, gazonul este foarte pretentios la apa. Oricum dupa ce-l insamantezi trebuie sa uzi zdravan, efectiv sa mocirlesti gazonul ca sa nu ti-l ia vantul si sa ai gazon doar in colturi sau pe langa gard.



atentie deasemenea la tipul de gazon. Recomand cu caldura gazonul pentru terenurile de sport, clelalt, pt spatii verzi trebuie tuns saptamanal si-i de munca, tata, nu gluma. Noi avem deja 3 masini de tuns gazonul si evident o gramada de treaba.



Daca mai vrei sa stii chestii despre gradina, intreaba-ma, noi avem o gradina tare frumusica (poti sa vezi si la semnatura). Cel putin pentru pomii fructiferi mama mea ar trebui sa se apuce de scris carti, anul asta am recoltat niste caise cat pumnul.



pisici si floricele

#8
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 03 august 2006 - 18:28

super faina tufa cu garofite...mersi de sfaturi....acum vad ce am facut gresit pentru ca de pus gazon am pus da aruncat asa...nu am dat cu grebla sa-l ingrop ceva mai tare....mai incerc



Marina

#9
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 03 august 2006 - 20:33

Draga Boticelina, dar tu chiar te pricepi la treaba asta cu gradinaritul. Ai niste floricele frumoase foc!
Mai am si eu o intrebare pt. voi. As vrea sa imi imbrac casa in plante agatatoare si daca se poate si frumos mirositoare. Ati putea sa-mi recomandati si mie niste soiuri potrivite pt. asa ceva? As vrea si trandafiri printre ele, dar nu stiu daca sunt soiuri care cresc asa mari(casa are parter si 1 etaj).

[hopsieu]

#10
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 04 august 2006 - 12:10

Marina, si sa nu uiti sa-l uzi zilnic, gazonul nu se prinde daca n-are apa din belsug.



Eu sunt mai priceputa la partea cu legumele, mama e cu florile, pozele cu floricele ea si-a dorit foarte tare sa fie puse pe net pentru ca unele flori sau plante (cum e Paulonia) sunt deosebite. Sunt pentru documentare [:D]



Cat despre flori pe casa, nu stiu ce sa zic. Mie-mi place tare mult caprifoiul, sunt disperata, e mirosul de care m-am indragostit in copilarie si pe care l-am cautat 15 ani pana am gasit planta, dar nu stiu daca se preteaza la toata casa. Singura planta perena pt casa e iedera dar banuiesc ca nu vrei iedera, vrei plante cu flori.



trandafiri nu stiu daca vei putea sa-ti pui pe casa, trandafirii in general sunt plante cu "high maintenance", trebuie taiati, tunsi, legati, mai bine pt ei fa niste arcade pe care sa se intinda. In functie de finante arcadele le poti face din plasa de fier-beton cu ochiuri de 10 cm sau pana la fier-forjat, dupa buzunar (oricum se acopera cu flori.



Idee: tatal meu a facut un fel de umbrele in curte (un stalp cu niste raze in varf) pe care plantam bureti vegetali si arata fantastic, pentru ca planta acopera total suportul, are niste flori mari, galbene, spectaculoase, si din care la un moment dat curg niste castraveti vargati, o minune.



Eu sunt pasionata de legumele rare si aclimatizarea lor la noi, in Dobrogea.



pisici si floricele


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -