Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Supa cu galuste


41 raspunsuri la acest subiect

#21
tina23

tina23
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 25 octombrie 2007 - 01:51

buna!


reteta mea e simpla si iese mereu.pt galusti nu fac nimic special ci doar bat oul cu un strop de sare si apoi pun 7 linguritze de gris la fiecare ou si apoi mai sunt doua secrete:
- lasi oul cu grisul inainte sa il pui in oala cam 1/2 h , intre timp compozitia se mai ingroaja se mai intareste
- inainte de a turna in oala galustele pui o cana de apa rece pt ca clocotele sa nu sfarame galustele si le lasi sa fiarba mai mult cam 30-40 min sau cand vezi ca sunt gata.


sigur o sa iasa

#22
dumitrulaura

dumitrulaura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 25 octombrie 2007 - 17:30

Dupa lupte seculare am reusit sa fac galustele, moi si mari. Pana acum imi ieseau bombe. Nici cu furculita nu le puteai rupe. Totul e sa insisti. Nu iese din prima , mai incerci pana iese.
Am batut albusul spuma -ca la bezea- sa stea bat. Galbenusul , la fel l-am batut si pe el cu putina sare si am adaugat putin bicarbonat si gris in ploaie.Le-am amestecat pe toate de sus in jos. Nu prea stiam cat sa pun , dar am pus pana se tinea de lingura 2 secunde. Am incercat asa si am vazut ca se sfarama. Mai trebuia gris. Am pus pana am observat ca galusca ia forma in supa si nu mai se sfarama. Cert e ca am reusit in sfarsit.[bis]

#23
kid2003

kid2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.008 mesaje

Postat 26 octombrie 2007 - 19:06

30-40 de minute sa fierbi galustele? Nu se sparg? Eu nu le fierb mai mult de 10-15 minute maxim...
Anya, am auzit si eu chestia cu galustele se fac separat in apa cu sare, am incercat si asa dar nu imi plac pentru ca nu au gust de supa, mie mi se pare ca au gust de apa [bang] sunt sigur mai bune direct in supa. Reteta mea e identica cu a ta...numai ca eu pun cartof in supa, nu stiam ca tulbura...eu strecor oricum zeama printr-o strecuratoare fina (inainte de galuste), sa fie limpede. Am sa incerc si fara cartof. Multumesc.

#24
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 26 octombrie 2007 - 20:20

kid-ule, eu ziceam de teorie[:D] Nici eu nu fierb galustele separat, dar la inceput de drum in ale bucatariei e mai bine asa, daca se sparg- asta e, faci altele, dar nu ai "stricat" supa. Ca sa nu fie fade, poti sa le fierbi in apa dreasa cu vegeta.

Anya

#25
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 09:53

Si eu ianinte bateam albusele pana am vazut la o femeie mai in varsta si priceputa cum face...si mi-am zis ca gata nu mai bat albusele, si galustele au iesit la fel de bune.

Da, cad sunt musafiri multi si nu vrei sa dai gres cu galustele, se fac galuste si se fierb separat in apa cu vegeta sau ce vreti voi asta sa aibe gust bun) si zeama s afie limpede fara gris imprastiat si apoi se pun una in oala, in supa in care se va servi.



BLOGUL MEU


Veronica si

Stefan Peter[bonjovi]- 07.11.2005(1 an si 11 luni)


#26
madina71

madina71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 332 mesaje

Postat 02 noiembrie 2007 - 15:59

mai fetelor, stiti ce nu inteleg eu? Nu inteleg cum fac eu galustele numai cu galbenus de ou avand in vedere ca baietelul meu are 9 luni si pana intr-un an scrie peste tot sa nu dam la bebei albusul de ou!!!! Adica mai ies galustele cum trebuie numai cu galbenusul de ou?? Ca din cauza asta nu i-am facut pana acum supa cu galuste!!!!

#27
kid2003

kid2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.008 mesaje

Postat 10 noiembrie 2007 - 01:58

Acum nu vreau sa iti dau sfaturi aiurea, dar sincer nu cred ca gresesti prea mult daca faci galuste dintr-un ou intreg (ies destule) si ii dai baietelului tau doar una...la urma urmei cat albus contine o singura galusca? A zecea parte dintr-un albus?
Eu i-am dat Alexandrei mele pe la 9-10 luni o galusca din supa...
Daca totusi nu vrei sa risti, si te inteleg, da-i supica goala sau cu un pic de miez de paine inmuiata in supa, pe post de galuste!

#28
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 11 noiembrie 2007 - 03:16

3 linguri jumate de gris din ala nu foarte fin la un ou, un varf de cutit de bicarbonat alimentar, un varf de cutit de sare si ies niste galuste maaaaaaaari, pufoase si bune-bune. Se bate bine oul, nu conteaza ca e din frigider, pana se spumeaza putin impreuna cu sarea si bicarbonatul apoi se adauga grisul in ploaie, se amesteca, se omogenizeaza, si cand supa clocoteste, cu o lingurita sau lingura inmuiata in supa se ia din compozitie uniform, si se scufunda in zeama. Nu se sparg, nu se imprastie si se fierb doar 5-6 minute cu un capac usor ridicat.

la copii sub un an nu e musai sa insisti cu galuste (desi-n cartea de retete a lui Cernaianu e liber la galuste dupa 9-10 luni), ii poti da zdrente de ou (galbenus) si miez de paine daca tot vrei sa -i dai si supa, dar nu stiu care ar fi rostul

#29
angelinajoli

angelinajoli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 02:40

Fi atenta la reteta mea de galuste care pana acum a fost un succes pt mine.Bati un ou de marime mijlocie cu un vf.cutit sare,pui 35 gr. unt tinut la temp.camerei,apoi 80 gr de gris pt gatit,pus pe rand si amestecat.supa trebuie sa-ti fiarba pt ca ele trebuie puse imediat cu o lingurita in ea.Se fierb 20 minute,apoi iei oala deoparte si o mai lasi acoperita 10 minute.Galustele vor fi pufoase si cu gust de vis.Inainte am incercat si eu retetele puse de fete,dar o data imi ieseau si de trei ori nu.Supa nu mai are rost sa ti-o scriu ca este cam la toata lumea la fel.[yami][invazie]

hey!

#30
Koko76

Koko76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 306 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 10:44

Eu fac galustele in felul urmator: bat un albus spuma cu putina sare, adaug galbenusul si apoi 3 linguri de gris. Le amestec bine, apoi umezesc in apa rece o lingurita (sa nu se lipeasca compozitia de lingurita) iau compozitie si zdup in oala cu supa data la foc mic. Dupa ce termin de facut galustele, dau aragazul la foc potrivit si le fierb cca 10-15 min.


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Inimioara mea

    Olyvya
    - Astăzi, 16:01

  • O vacanta altfel

    Olyvya
    - Astăzi, 15:58

  • A doua minune

    Olyvya
    - Astăzi, 15:56

  • 31 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 13:33

  • Carti de citit in sarcina

    kiki_2024
    - Astăzi, 13:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -