Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Supa cu galuste


41 raspunsuri la acest subiect

#11
Lorelai

Lorelai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 22 septembrie 2007 - 01:32

hai mai ca speriati fata si nu se mai apuca de galuste. eu iau oul din frigider, il amestec cu o furculita cu putina sare si gris din ochi sa iasa ceva moale. incerc sa pun in oala cu lingurita o galusca si de cele mai multe ori se face praf. mai adaug un pic de gris si incerc iar. cam primele 2-3 galuste de descompun dar de la a 4a in sus ies super. le clocotesc 5-7 minute si apoi inchid aragazul si le las la odihnit. cind s-au scufundat sint gata. pina acum nu am dat gres. in plus, las legumele acolo, le tai feliute si le papa copiii.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****


#12
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 22 septembrie 2007 - 09:47

- un ou il separ, bat cu furculita albusul pana e aproape spuma, pun galbenuul, putina sare, cat iei bicarbonat intre 2 degete, o lingurita de ulei si 5 linguri cu varf de gris, ameste bine si le pun in apa clocotita - care e sarata inainte.

- le las sa fiarba la foc mic semi acoperite, le intorc de 2 -3 ori de pe o parte pe alta

-storc de apa si adaug galustele in supa.




Sanatate si numai bine [flo]


Nicole mami lui Julian


[foto]

scaune de masina pt copii


Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

#13
roxicucu

roxicucu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 01 octombrie 2007 - 02:09

Hai sa va spun cum fac eu, si nu le-am gresit niciodata:

oul, (poate fi si de la frigider), il separ, bat albusul spuma tare.

In galbenus pun o lingurita de ulei (daca faci din 2 oua, vei pune 2 lingurite). Amestec galbenusul cu albusul batut spuma, cu miscari de sus in jos, (ca la chec) pentru a se pastra aerul in interiorul compozitiei, apoi adaug grisul in ploaie, pastrand aceeasi miscare de sus in jos. Le pun imediat in supa si chiar le las sa clocoteasca, nu s-a intamplat niciodata nimic rau cu ele si au iesit pufoase si gustoase. Mie imi place sa le fac cu oua de tzara, ies mai galbene, mai aratoase.



POZE

FILMULETZ

#14
alinusha06

alinusha06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 12 octombrie 2007 - 22:29

mai fetelor va dau eu o reteta super super este cea care imi iese cea mai beton dintre supe ,ciorbe.
carne de pui o puneti la fiert o spumati ,apoi adaugati radacina patrunjel,morcov,telina,eu le dau prin razatoarea de lamaie ca papa si bebele voi le puteti taia marunt cu cat mai mult zarzavat cu atat mai gustoasa iese si mai pun si ardei rosu in special, si cartof dar mai la sfarsit ,dupa ce fierbe ma apuc de galuste care ies super super de fiecare data niciodata tari un ou sau doua daca este oala mai mare un pic nu conteaza ca sunt reci sau calde ,le bat un pic dar un pic apoi pun un strop de bicarbonat de sodiu (ASTA ESTE DE FAPT SECRETUL CA ELE SA IASA PUFOASE SI MOI)un pic de sare si aopi grisul care se aduuga pana compozitia obtinuta este un pic ingrosata dar nu mult poti incerca sa adaugi una in oala ,daca nu ramane intreaga mai adaugi un pic de gris si asa incerci pana prinzi tu spirul,ca daca pui de la inceput prea mult gris se fac tari si nu sunt bune ,asa ca mai bine incerci sa vezi cum este ,si la fiecare galusca uzi lingurita la chiuveta inainte de a lua din compozitie ,ele oricum se umfla nu luati multa compozitie,apoi portiviti de sare si la sfarsit patrunjel tocat,inainte sa puneti prima galusca turnati putina apa sa se opreasca din clocot.
va iesi super super

Flori [gravi][baietel]17sapt

#15
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 13 octombrie 2007 - 12:39

Oricum se umfla?Gresit! Mie mi-au iesit ghiulele.Bineinteles ca le-am fiert in clocot.Mai incerc o singura data si ma las.Oricum pe mine supele ma enerveaza,de ceaiuri nici nu mai vorbesc.Imi dau senzatia de meniu de om bolnav.Insa daca-l intrebi pe sotul meu ce sa fac de mincare, invariabil spune o supa.


dulcetica

#16
Annie80

Annie80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.739 mesaje

Postat 13 octombrie 2007 - 12:57

stie cineva de ce mie imi ies unele moi si pufoase, si unele, tari?

in aceeasi supa


------------------------
Someone's pleasure is another's pain!

#17
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 13 octombrie 2007 - 17:22

Uite am pus eu reteta pas cu pas de cum se face supa cu galuste:



AICI



Asa am facut eu supa ieri cu ce am avut pe-acasa![hot]



BLOGUL MEU


Veronica si

Stefan Peter[bonjovi]- 07.11.2005(1 an si 11 luni)


#18
Annie80

Annie80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.739 mesaje

Postat 14 octombrie 2007 - 12:36

am facut ieri, au iesit beton, la modul propriu [bang] in locul lingurei trebuia adaugat un pickamer [bang] cred ca compozitia a fost un pic cam tare

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!

#19
alinusha06

alinusha06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 23 octombrie 2007 - 17:07

pai iti ies uneori tari alteori moi pt ca ori pui prea mult gris,ori mai faci ceva si lasi compozitia putin in farfurie ,trebuie imediat puse in oala ca se ingroasa compozitia in farfurie ,si ea trebuie sa fie cam ca smantana in nici un caz mai groasa ca de aia ies tari,mai bine v-am spus incercati cand vi se pare moale sa puneti una si vedeti se desprinde ei atunci mai adaugati un strop de gris dar atat,decat sa o dai in bara mai bine incerci pana iti formezi tu ochiul si apoi sa vezi galuste meseriase ce va ies.

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum [gravi][baietel]20sapt

#20
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 23 octombrie 2007 - 20:58

Supa o fac cu carne de gaina/pui sau vita. Pun carnea in apa rece, pun pe foc, cand da in clocot spumez. Cand carnea e fiarta aproape de tot pun legumele: 1 ceapa alba, 2-4 morcovi, albitura (patrunjel,pastarnac,telina). Cartof nu pt ca tulbura supa. Dupa ce s-au fiert, supa se strecoara. Eu fac galustele direct in supa, dar teoretic trebuie facute separat, astfel incat supa sa ramana clara si cu galuste intregi (fara sparturi[:D]).
Galuste: iau 2 oua de la frigider si le bat in castron cu putina sare si gris pana arata ca o smantana ff groasa - nu curge din lingura. Poti sa pui putina apa la fiert si sa incerci prima galusca acolo, sa vezi daca se leaga sau se sparge - pana inveti "spilul". Nu ma complic cu unsoare de gasca - cum zice in Sanda Marin. Lingurita cu care pun galustele o umezesc in supa care fierbe pe foc ff mic. Dupa ce am pus toate galustele las supa sa continue sa fiarba la foc ff mic si din candin cand adaug 1/2 cescuta de apa, ca sa nu clocoteasca. Amestec putin cu lingura, ca sa intorc galustele si sa verific sa nu fie vre-una lipita de fundul cratitei. Dupa 15 min aprox, inchid focul, pun capacul si las sa se raceasca. Inainte de a inchide focul poti sa pui putin patrunjel tocat - dupa gust.

Eu fac in fiecare saptamana si mai altenez, in loc de galusti pun taietei. In Ardeal e bine ca gasesti in piata taietei de casa, in Bucuresti poti pune ceva paste micute si finute, dar atentie ca se umfla ff mult.

Anya


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -