Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vine.....tata!!!!!!!!!!!!!!!


35 raspunsuri la acest subiect

#11
nepotzica

nepotzica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 101 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 17:27

quote:
Originally posted by bebetica
Cum poate fi numit acel "om"(individ) care promite ceva si apoi se face ca ploua ????????????????? Cum poate trai un astfel de om cand stie ca undeva un mic sufletel ii duce dorul? Ii poate fi fericirea completa ? Cum se poate schimba un om de la o zi la alta atat de radical ? Cum il tine pamantul si cum il lasa Dumnezeu sa fie indiferent la gingasia unui copil ? Sper ca intr-o buna zi sa inteleg acest mecanism ........... Care este rostul casatoriei, a nasterii unei copil. a iubirii, a bunavointei, daca pana la urma "unii" dau bir cu fugitii fara sa aiba constiinta incarcata ?????????????????????? Si de ce ceilalti trebuie sa sufere ................ ????????? pe gratis si pentru cei care nu merita ?????????? Ioana si al ei [pup] STEFAN DIMITRI http://babycenter.sh...e21b371605805da
frate, mai da-i lui "tata" in sut in [indecent], sa nu mai sune, daca debiteaza tampenii la telefon si distruge echilibrul copilului. Sau sa sune cand o fii in stare sa nu minta grosolan un copilas senin si nevinovat Daca a avut ceva de impartzit cu tine, n-are decat, da' cu fata ce are???. Asta nu pricep la barbatzii astia, daca-tzi urasti fosta nevasta, cu copilul ce ai avut, frate??

#12
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 17:40

Gianina, nu stiu daca te ajuta si daca e acelasi lucru..cand aveam 11 ani am avut un accident de masina in care au murit fratele si mama mea. Am stat 2 ore cu ei in masina, pana ne-au scos de acolo...toti au incercat sa ma protejeze si nu am mai vorbit despre asta, accidentul parca nici nu existase. Ca urmare a socului nu am vorbit cateva luni bune... Solutia pana la urma a fost blandetea bunicilor mei si adevarul despre ce s=a intamplat atunci, povesteam mereu de accident...si mi-a facut bine, nu m-au menajat deloc, mi-am adus aminte toate detaliile si asa am putut sa merg mai departe. Nu mai sufar asa rau cand imi aduc aminte, pot sa vorbesc despre asta si sa fac fata altor accidente (minore) pe care le-am mai avut. Daca nu as fi avut cu cine sa vorbesc si nu mi-as fi amintit toate amanuntele, oricat de dureroase ar fi fost, acum, as fi trecut prin acelasi chin de fiecare data cand le vedeam chipurile in fotografii. Crezi ca o protejezi daca ii iei apararea tatalui ei? Cand ea va suferi o alta dezamagire din partea lui si va fi nepregatita, va suferi mai mult decat daca ar stii ce fel de caracter are tatal ei si la ce sa se astepte. Copiii stiu sa puna "eticheta" adultilor si sa se comporte ca atare...ai incredere in judecata fetitei tale chiar daca are numai 3 ani. Pune accent pe faptul ca tu esti langa ea, si ca vei fi mereu, si ca o iubesti chiar daca nu a fost cuminte sau a gresti cu ceva. Eu una i-as spune ca tati tine la ea (nu ca o iubeste, e prea mult pentru un tata care nu vine in vizita) cand mai vorbeste cu ea la telefon, vorbeste tu prima si roaga-l sa nu mai promita aiurea ca vine sa o vada. Da-i de inteles ca tati nu o sa o mai vada asa de des ca inainte, si asta nu are nici o legatura cu ea. Sinzi [avion]si David[marinar] http://community.web.../user/sinzi_ana

#13
AlbaIulia

AlbaIulia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 23:43

Vai Gianina, ce pot sa citesc? Un copilas mic si scump care isi iubeste taticul la nebunie iar acesta o ignora! Cum e posibil pe pamant asa ceva! Gianina, eu as sta de vorba serios cu ex-ul, calm, trist si sincer si i-as spune ce se intimpla cum il asteapta copila clipa de clipa cat de ranita este ca el nu vine ca vrea sa-si schimbe parul ptr. el. L-as face sa planga spunandu-i ce face el in sufletul celei mici. Nu-i mai arata fetitei poze cu el si nici nu mai vorbi de el acasa. Din cauza celor intimplate nu-i mai permite sa o sune oricand si sa-i dea sperante false. Iar daca dupa aceasta discutie tipul nu se schimba, m-as duce la tribunal si as cerea rarirea vizitelor lui la minimum. Asemenea individ nu e parinte adevarat. E ciudat, exista pedepse legale pentru mame care nu-si lasa copiii in weekend cu ex-ul dar ce pedepse exista cand tatal trebuie sa vina si nu apare? E foarte trist. AlbaIulia

#14
energy

energy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 25 septembrie 2004 - 00:04

quote:
Originally posted by AlbaIulia
Vai Gianina, ce pot sa citesc? Un copilas mic si scump care isi iubeste taticul la nebunie iar acesta o ignora! Cum e posibil pe pamant asa ceva! Gianina, eu as sta de vorba serios cu ex-ul, calm, trist si sincer si i-as spune ce se intimpla cum il asteapta copila clipa de clipa cat de ranita este ca el nu vine ca vrea sa-si schimbe parul ptr. el. L-as face sa planga spunandu-i ce face el in sufletul celei mici. AlbaIulia
crezi ca atitudinea "calm trist si sincer" da rezultate??? suntetzi naive fetelor, ma scuzatzi ca sunt directa. Daca tipul nu corespunde imaginii de tata obisnuit (nu ideal, ala normal, cu defecte si calitatzi) cum o sa tzina poanta cu discutzia lacrimogena si la sentiment?? n-am avut probleme pana acum, dar leoaica nu-i mama suficient de vigilenta pe langa mine. Mi-am mancat niste ani buni din viatza (nervi de uneori ma miram ca nu fac atac cerebral), dar toata familia mea "nu sufla" cand e vorba de copilas. Cum ii cresti asa ii ai! (nu ma refer la copil) "Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"

#15
AlbaIulia

AlbaIulia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 25 septembrie 2004 - 00:49

Energy, Eu detalii nu cunosc dar din spusele Gianinei nu reiese ca i-a relatat ex-ului cat sufera cea mica si ma gandeam ca tipul poate fi imatur. Am vazut multi parinti tineri depasiti de situatie. Eu sint o persoana pasnica de felul meu si nu cred ca se obtine mai mult prin urlete si batai, ba din contra, rezultatul poate fi contrar (adica tatal se poate razbuna pe mama prin copil). Si ma scuzi Energy dar am invatat un lucru in toti anii astia de cand sint plecata din tara, si anume ca faptul de a te comporta civilizat nu implica neaparat a avea ultimul cuvant sau a-i lua de gat pe cei din jur, ci a discuta cumsecade in orice situatie. AlbaIulia

#16
Alyssa

Alyssa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 25 septembrie 2004 - 03:42

Acelasi caz si la mine, tata imatur!!! Raspusul la problema asta?!... Judecata!!! Atita timp cit nu isi indeplineste indatoririle (emotionale, financiare etc...) de tata, nu are dreptul sa cauzeze mai multa durere numai pentru ca este "inconvenient" pentru el... Vizitatiile suspendate! Nu are dreptul sa se joace cu emotiile unui copil in formare!!! Pina cind nu este de matur indeajuns sa participe la cresterea sanatoasa a copilului nu are dreptul de a se numi "tata"!!! Privilegiul de a fi "parinte" (fie mama sau tata) vine cu obligatii!!!

#17
nepotzica

nepotzica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 101 mesaje

Postat 25 septembrie 2004 - 15:49

quote:
Originally posted by AlbaIulia
Energy, nu cred ca se obtine mai mult prin urlete si batai, ba din contra, rezultatul poate fi contrar (adica tatal se poate razbuna pe mama prin copil). Si ma scuzi Energy dar am invatat un lucru in toti anii astia de cand sint plecata din tara, si anume ca faptul de a te comporta civilizat nu implica neaparat a avea ultimul cuvant sau a-i lua de gat pe cei din jur, ci a discuta cumsecade in orice situatie. AlbaIulia
n-am fost adepta "urletelor si batailor" (nu stiu de unde ai inteles asta), sugeram doar o atitudine foarte ferma vis-a-vis de un individ care speculeaza slabiciunea mamei (in cazul asta blandetzea) si efectiv se joaca cu starea emotionala a copilului. Foarte multe persoane "de buna calitate" au asa... un dar, speculeaza efectiv orice slabiciune pe care ti-o depisteaza imediat(gandesc la modul" mai da-o-ncolo si pe bleaga aia, cu vizitele ei. Ii spun ca ma duc si gata, imi vad dup-aia de treaba mea. Si ce-o sa-mi faca???, am programul meu, nu stau dupa ea si mucoasa ailalta" Altfel cum itzi explici atitudinea lui?

#18
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 25 septembrie 2004 - 23:09

quote:
Originally posted by nepotzica Foarte multe persoane "de buna calitate" au asa... un dar, speculeaza efectiv orice slabiciune pe care ti-o depisteaza imediat(gandesc la modul" mai da-o-ncolo si pe bleaga aia, cu vizitele ei. Ii spun ca ma duc si gata, imi vad dup-aia de treaba mea. Si ce-o sa-mi faca???, am programul meu, nu stau dupa ea si mucoasa ailalta" Altfel cum itzi explici atitudinea lui?
Parerea mea este ca cei care gandesc asa deja numai sunt interesati de soarta copilului... nici nu se mai obosesc sa raspunda sa spune "viu duminica ca deobicei" Freia si [copil] Alexa http://community.web...m/user/freia_ro http://community.web...ia_ro_capsunika

#19
Dena

Dena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 26 septembrie 2004 - 05:30

gianina-alina nu o mai da pe micuta la telefon, vorbeste numai tu si spune-i ex-ului ca atunci cand va veni, va vorbi cu fata. Nu prin telefon caci e traumatizant pt bietul copil. Nu mai alimenta suferinta bietului copil. Nu ii mai vorbi prea des despre tati al ei... cand ea deschide subiectul tu schimba-l , vorbeste-i despre altceva... ceva frumos care sa ii acapareze atentia si sa uite de ce o framanta pe ea... Protejeaza-o pe micuta. Sa va ajute Dzeu! Denisa si bebica din burtica - 31 sapt. "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

#20
gianina-alina

gianina-alina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 27 septembrie 2004 - 10:58

va multumesc din suflet!in primul rind ca sinteti aici, apoi pentru safaturi!am sa revin cu explicatiile care cred eu ca sint necesare!inca o data multe multumiri. va pupacim cu drag,Andreea si eu


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -