Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vine.....tata!!!!!!!!!!!!!!!


35 raspunsuri la acest subiect

#1
gianina-alina

gianina-alina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 23 septembrie 2004 - 18:11

nu am stiut sa dau un alt titlu!va rog sa ma ajutati! am divortat in urma cu trei-patru luni dar relatia s-a rupt de mult... de cind s-a nascut Andreea(trei ani si un pic) au fost plecari ale lui si reveniri...am gresit ca am acceptat.a plecat din nou si iar a plecat... am hotarit apoi ca nu mai merge.am divortat(cu tam-tam)a cerut sa poata sa ia fetita la el in weekend si 2 saptamini pe an in vacanta.nu a primit asa ceva!are dreptul sa o vada din doua in doua saptamini.dar NU VINE NICIODATA . o suna si Andreea e topita,intreaba de el, il cauta, il asteapta... acum ca vine fffffff rar parca s-a mai linistit. DAR spune ca vine si nu vine, vorbeste cu ea la telefon si spune o sa vin deseara.SI NU VINE! si puiul meu il asteapta... ce sa fac? cum este mai bine? de ceva vreme imi tot spune ca vrea parul lung.ieri am intrebat-o de ce?ce mi-a spus:poate daca am parul lung tati o sa ma iubeasca mai mult! eu ii povestesc despre el, ii arat poze, ii spun ca o iubeste,dar sta in alt oras si vine mai rar....... adevarul este ca poate si eu gresesc permitindu-i sa vorbeasca cu ea la telefon, lasindu-l sa vina cind vrea... va rog, imi spune-ti cum procedati voi? va multumesc din suflet! cu drag, Andreea si eu

#2
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 23 septembrie 2004 - 20:09

Of, Giani, in locul tau nu i-as mai spune nici un cuvant Andreei despre taica-su, ca ii rupi inima. O sa uite ca e micutza, dar n-o mai incuraja in dragostea asta, daca nu e reciproca. Bietul copilash! si spune-i si lui taica-su ce spune micutza. Nu sutn de acord cu bagatul zanzaniei, dar nici nu-i mai arata poze, etc, daca el se anunta asha de rar, ce rost are sa sufere puiul atata???? Pupici si o viatza minunata! Ana Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

#3
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 01:43

Draga mea, noi de peste 2 ani jumate suntem "singure", desi inca nu suntem divortati. Fetita a "invatat" ca tati lucreaza in alt oras (de fapt, chiar in alta tara) si ca vine la ea cind poate si are liber de la serviciu. Cind s-a produs despartirea, ea avea 2 ani si 4 luni. Era trista ca si mine. Incet incet am inceput sa ne "obisnuim" cu situatiaa si cu venirile lui 2-3 ore duminica......A crescut vazindu-l f. rar, dar i-l iubeste si se bucura cind i-l vede. Azi i-am spus: "maine are tai ziua de nastere si o sa-l sunam sa-i spunem La multi ani", la care ea m-a intrebbat " si vine acasa?". Raspunsul meu a fost ca nu stiu, dar nu cred. Iar ea a continuat: Chiar daca nu vine, putem sa facem noi doua un tart?" Pune-te in locul meu.............mi-am dat seama cit si-ar fi dorit ca el sa vina. Ne-a sunat mai tarziu putin si i-am povestit discutia avuta cu ea si el mi-a zis: " o sa vin duminica, ca de obicei". .....Asta e.........e greu.....dar, daca ei au ales asa, si daca nu isi dau seama ca, de multe ori cjiar fara voia lor, ranesc niste sufletele nevinovate, ce putem face noi mai mult???? Incearca sa nu-i mai arati toata ziua poze cu el; nu-l vorbi de rau, dar incearca pe cit posibil sa eviti sa vorbesti despre el. Iar cind Andreea te intreaba de el, raspunde-i la intrebare si schimba subiectul. Ea e mica si daca i-i raspunzi si apoi o iei prin "invaluire" si o duci spre alta discutie, uita pt moment. Si nu-i spune fetitei ca el urmeaza sa vina la voi, pina nu esti sigura 110% ca va veni. In plus, incearca sa o faci sa inteleaga ca el o iubeste asa cum e ea: cu parul scurt, cu nasucul in vint, sisiita sau ririita (daca e cazul) si ca daca ea nu vrea neaparat, nu trebuie sa-si lase parul lung, pt ca tati oricum o iubeste, ca e ingerasul lui, etc.........Stiu ca e greu sa spui toate astea.....si numai cine e nevoit sa le spuna, ne intelege. Dar......copii nu au nici o vina pt tot ce se intimpla. Ei nu trebuie sa traiasca cu senzatia ca din cauza lor mami si tati nu mai sunt impreuna, sau ca.......daca au parul lung/scurt.....etc, parintii i-ar iubi altfel.... Sper ca am fost cit de cit coerenta, iar daca mai vrei sa vb, da-mi un PM. Te pup si fii tare pt puiul tau! Ralu

#4
gianina-alina

gianina-alina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 10:39

va multumesc tare mult...ca sinteti,ca ati raspuns... Ana:nu stiu nici eu daca e bine sa-i tot spun de el.dar ma intreaba.si cind intreaba crede-ma ca nu ma lasa sufletul sa-i spun altceva,decit ca o iubeste,dar locuieste in alt oras si este foarte ocupat.dar vine cind are timp.am crezut ca-i mai bine sa stie ca el ...o iubeste,ca este "linga"ea... daca nu eram in ....mare de tot incurcatura te rog sa ma crezi ca nu as fi indraznit sa postez ca sa va cer ajutorul. Ralu:si noi sintem divortati "cu acte" doar de trei luni dar el e plecat de mai de mult.nici cit a fost acasa nu s-a implicat in cresterea ei DAR ERA ACOLO.si ea stie ca tata e in alt oras si este ocupat ,ca vine cind poate...daca esti in aceeasi situatie stii ce spui in asemenea cazuri!am citit multe am intrebat si mai mult si incerc in fiecare secunda sa gindesc prin prisma ei ,sa-i gasesc raspunsuri care sa nu o raneasca. situatia este insa alta decit la voi pentru ca el chiar nu vine decit extrem de rar cam la o luna jumate ,doua... nu pot vorbi cu el pentru ca ma izbesc de un zid.nu am crezut ca poate fi asa de greu dar... nu ii arat toata ziua poze cu el ...isi cauta singura.si e asa de mindra cind il vede! nu-i spun NICIODATA cind o sa vina!dar el o mai suna(aici este vina mea,cred ca ar trebui sa nu mai permit asa ceva)si-i spune ca "o sa vina tata"si ea....ce sa-ti spun ca sint sigura ca stii... fetelor,toata situatie este...tare gri(ca sa nu spun altcumva)si asta mai ales de cind cu gradinita ...vin tatici sa-si ia copilutii...copii povestesc despre acasa...cum se joaca cu tata ,ca tata lucreaza la... stie ca el "o iubeste" oricum...dar cred ca nu-i mai ajunge sa i se spuna... va multumesc frumos inca o data! sper din tot sufletul meu sa trecem si peste asta.si cu ajutorul vostru poate va fi mai usor. va pupacim cu drag, Andreea si eu

#5
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 10:56

Draga Gianina, am vrut de-aseara sa-ti spun, dar..eram prea obosita si am uitat. Cumpara-ti de la Diverta online (e la parterul mag. Unirea) cartea lui Francfoise Dolto: "Cind parintii se despart". Eu miam luat-o in vara si mi se pare buna. Are sfaturi inspirate din cazuri reale. Nu pot sa spun ca sunt in totalitate de acord cu ce scrie acolo, dar gasesti si "idei" pt situatii mai delicate. La noi probabil ca fetitei nu i-a fost f- grea plecarea lui, pt ca ea de cind a deschis ochisorii l-a "vazut" numai pe WE. Cu gradi ai dreptate pt ca si a mea ar trece de ex. mai usor peste tot daca nu ar intreba-o copii de ce tati al ei nu vine niciodata la gradi (mai vine el, dar f.f.f.f rar), sau de ce tati al ei nu merge cu noi la nici o petrecere.........Eu le spun ca el lucreaza in alta parte, dar ........cit crezi ca mai tine, pt ca petrecerile de ex. sunt pe WE :-( In schimb, a mea stie ca noi o sa stam amindoua si ca tati sta in alta parte si vine la ea cind poate.

#6
bebetica

bebetica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 12:47

Cum poate fi numit acel "om"(individ) care promite ceva si apoi se face ca ploua ????????????????? Cum poate trai un astfel de om cand stie ca undeva un mic sufletel ii duce dorul? Ii poate fi fericirea completa ? Cum se poate schimba un om de la o zi la alta atat de radical ? Cum il tine pamantul si cum il lasa Dumnezeu sa fie indiferent la gingasia unui copil ? Sper ca intr-o buna zi sa inteleg acest mecanism ........... Care este rostul casatoriei, a nasterii unei copil. a iubirii, a bunavointei, daca pana la urma "unii" dau bir cu fugitii fara sa aiba constiinta incarcata ?????????????????????? Si de ce ceilalti trebuie sa sufere ................ ????????? pe gratis si pentru cei care nu merita ?????????? Ioana si al ei [pup] STEFAN DIMITRI http://babycenter.sh...e21b371605805da

#7
gianina-alina

gianina-alina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 12:52

imi pare tare rau sa-ti spun ca nici eu nu stiu sa raspund la aceste intrebari......pe care le aud mereu :in jurul meu,la mine in cap,in suflet... ce ma doare RAU este ca NU POT SA-I SPUN ADEVARUL Andreei! multumesc

#8
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 15:25

Eu cred ca trebuie sa ii spui adevarul...cred ca copiii au o gandire mai matura decat credem noi si sunt in stare sa suporte adevarul mai bine decat adultii. In cuvinte putine si pe intelesul ei o explicatie aproape de realitate ii va fi de folos, nu cred ca e cazul sa aperi un tatic care nu isi respecta promisiunile, pentru ca ea va avea imaginea ideala a taticului (care e pe departe sa fie asa) si va suferi de fiecare data cand el "va uita" ca mai are o fetita. Eu cred ca copilul trebuie sa inteleaga (cu ajutorul tau) ca nu e vina ei ca taticul a plecat si ca nu o mai viziteaza asa des. Sinzi [avion]si David[marinar] http://community.web.../user/sinzi_ana

#9
Ioana Sora

Ioana Sora

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 15:29

Acum un an si vreo 3 luni, intram des pe acest site si mai aveam putin si nasteam. Eram tare fericita. Dupa care, imediat ce s-a nascut Catalina, "fericitul" tatic n-a mai fost asa de fericit si am divortat acum cateva luni. Desi Cata are doar un an, vad ca simte lipsa unui tata si imi dau seama dupa cum reactioneaza cand il vede pe bunicul ei. Si la mine povestea e aceeasi. "Maria" sa isi anunta venirea si nu vine... Ma gandesc cu groaza ca o sa faca la fel si cand Cata va incepe sa constientizeze unele lucruri. Pana acum, am tras cu disperare sa il fac pe cel care parea ca o sa fie cel mai grozav "tata" din lume sa-l implic in viata fetitei mele, dar nu am reusit si nu stiu daca mai are vreun sens sa fac asta. Ma gandesc ca tot lui Cata ii fac mai mult rau. E tare greu sa alegi ce sa faci. Pe de o parte, iti spui ca e fiiresc ca tatal sa aiba un rol in viata copilului, indiferent de ce s-a intamplat intre parinti... Pe de alta parte, cu de-a sila si daca nu vezi nici un pic de tragere de inima din partea lui... Chiar nu stiu. Si pe mine ma macina problema asta.

#10
gianina-alina

gianina-alina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 15:47

sinzi draga mea, cum crezi ca pot sa fac ce spui tu?si eu m-am gindit la asta.si nu o data...cum sa-i spun ca ...uita?cum sa-i spun ca...are altceva mai important de facut? are doar trei ani!!!!!!ce crezi tu ca va intelege din ce-i voi spune eu?daca tu crezi ca ma poti ajuta, crede-ma ca aceept orice sfat! ioana sora:ce sa spun?esti cu un pas in urma noastra!eu am "tras" de el cit am putut...am mers eu cu ea sa ne intilnim,l-am chemat ,l-am rugat...nu stiu ce sa-ti mai zic ca am facut !cred ca am trecut peste toate limitele pe care in viata mea nu as fi crezut ca voi putea trece...rezultatul?..... cred ca sint oameni schiloditi sufleteste, neterminati...i-a lasat Dumnezeu pe acest pamint fara suflet... dar problema este ca puiuti astia mici nu inteleg ...poate gresim si noi(mamele)sau parintele singur... va multumesc ! cu drag, Andreea si eu


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -