Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Frustrarile unei tinere sotii


123 raspunsuri la acest subiect

#11
cipcipcip

cipcipcip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 14 iulie 2004 - 11:26

quote:
Originally posted by slakje
Scumpa vezi si tu si citeste topicul deschis de o doamna aici pe forumul acesta si cam ce-i face barbatu-sau si atunci o sa-tzi dai seama ce norocoasa esti.Pt ca ai un barbat care (cum chiar tu zici) te iubeste, munceste pana pica-n cap pt tine si copilul vostru. Mare? Soare? Flori? Romantism? Vin si alea.De ce nu va multzumitzi unii cu ce avetzi? Sunt convinsa ca doar treci acum printr-o pasa mai proasta de aceea ai deschis topicul asta.Apreciaza barbatul ce-l ai si multzumeste-i lui Dumnezeu ca ti-a dat un om bun care are grija de voi si va iubeste.Nu le poate face pe toate odata, si daca tu ai rabdare si intzelepciune sa vezi ca vei primi si ce doresti tu.Doar cu diplomatzie si rabdare.Nu da cu piciorul. Alina.
Alina, nu crezi ca e trist ca la virsta de 22 de ani sa renunti la soare si mare si romantism? Pentru ce traim oare? Pentru a tine gospodaria fara o mingiere sau un cuvint bun de la sot cu scuza ca munceste mult si e obosit si sa ne multumim ca aduce bani in casa? ....Eu una nu m-as multumi numai cu atit. Sol, pari o fata sensibila si afectuoasa, se pare ca ai avut ghinionul sa te casatoresti cu un barbat diferit de tine ca personalitate. Faptul ca nu te ajuta in casa nu e cel mai tragic, zic eu, daca zici ca el cistiga bine va puteti lua o menajera macar citeva ore pe zi si lucrurile s-ar imbunatati simtitor. Cit despre faptul ca nu te simti iubita/apreciata, asta e mult mai serios, mai ales dupa numai doi ani de casatorie. Eu sint sigura ca tine la tine, dar stii cum e, fiecare iubeste in felul lui, poate felul lui e acela de a aduce bani in casa. Poate cu timpul ar trebui sa incerci sa te obisnuiesti cu firea lui mai rece, si sa incerci sa-i explici ca e important pentru tine sa petreceti timp impreuna. Dar faptul ca nu mergeti in concediu, la plimbare impreuna nu suna bine, ai tot dreptul sa-ti doresti asa ceva, ba chiar mai mult, sa pretinzi asa ceva, la urma urmei ce inseamna viata in doi, o fuga continua dupa bani si alte lucuri cotidiene si nimic altceva? Nu am nici o solutie pentru problema ta, ci numai sprijin si intelegere, repet, ai tot dreptul sa ceri mai mult de la el si de la relatia voastra. Incearca sa vorbesti cu el cu frumosul, poate are ceva probleme sau il nemultumeste ceva, altfel cred ca si el ar trebui sa faca eforturi sa te faca fericita, nu numai tu pe el. Iti doresc multa fericire [flo]

#12
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 14 iulie 2004 - 12:14

Sol,situatia mea se aseamana foarte mult cu a ta,cu deosebirea ca noi ne cunoastem de 11 ani.Am fost prieteni trei ani,acum 8 ani ne-am casatorit,avem un baietel de sapte ani.Cand cel mic avea 2 ani,ne-am despartit,eram foarte tineri,am avut multe probleme,cu sanatatea celui mic care a fost grav bolnav si bineinteles financiare,parintii n-au fost alaturi de noi si au profitat de situatie pentru ca nu au fost de acord cu casatoria noastra,asa ca ne-am despartit.Am stat despartiti doi ani,apoi ne-am impacat si de trei ani suntem din nou impreuna,iar de trei ani am aceleasi probleme ca si tine.Munceste de dimineata pana seara,iar atunci cand are posibilitatea sa vina mai devreme acasa,nu o face,gaseste altceva de facut.In casa nu ma ajuta absolut deloc,nici nu ar avea cand,din moment ce nu sta aproape deloc acasa,iar de cel mic nu se ocupa absolut deloc,dealtfel nici nu sunt apropiati tocmai din cauza ca nu petrec prea mult timp impreuna.Si eu sufar de lipsa romantismului,ca si tine,si simt ca,prins in vartejul vietii din ziua de azi,el ne-a pus pe locul doi,pe primul loc fiind banii.Cumva totusi suntem tot pe locul unu pentru ca banii astia tot pentru noi ii vrea,dar eu simt ca trece viata pe langa noi si cel mic creste,iar el pierde toti anii astia.Ma doare si pe mine, ca si pe tine,pentru ca eu nu asa mi-am inchipuit familia mea,iar el nu era asa inainte de a ne desparti,dar e drept ca atunci nu avea responsabilitatile de acum,atunci ne ajutau parintii cu bani,acum trebuie sa ii ajutam noi pe ei.Incerc si eu sa-l inteleg,stiu ca ne iubeste,dar el isi manifesta tare greu sentimentele,eu insa sper ca la un moment dat se vor schimba iarasi prioritatile si isi va da seama ca trebuie sa petreaca mai mult timp cu noi.Incerc sa nu-l mai bat la cap si sa-i spun mereu acelasi lucru,ca ar trebui sa stea mai mult cu noi,pentru ca stiu ca nu-i place sa fie cicalit.Nu pot sa-ti dau o solutie,pentru ca nici eu n-am gasit-o inca,poate ne mai zic fetele cate ceva,ti-am scris doar ca sa vezi ca mai sunt si altele in situatia ta,viata din ziua de azi e foarte grea si asta afecteaza in primul rand familia. Oricum,nu dispera,noi suntem alaturi de tine[pup] • Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)

#13
sperantza nu moare

sperantza nu moare
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 14 iulie 2004 - 12:58

e tare greu sa nu gasesti sprijin fizic si moral in cel de langa tine. si eu cred ca e bine sa gasesti pe cineva care sa te ajute la curatenie si calcat, iar tu sa ramai cu gatitul si copilasul. iar seara cand vine sotul tau sa ai dispozitie sa stai cu el de vorba, sa-l asculti si sa treci la "fapte". trebuie sa-l faci sa te observe ca femeie, este un aspect foarte important, daca nu chiar cel mai important. si plimba-te, viziteaza prietene, chema-le la tine, o sa te ajute foarte mult. cat despre timpul liber pretinde ca in week end sa petreceti macar duminica impreuna, la ce atata munca din partea lui, daca nu se bucura de ceea ce realizeaza, in plus l-ar relaxa si pe el iar saptamana urmatoare ar fi mai eficient. De ce munceste atata pentru voi, daca nu are timp sa se bucure de voi. trebuie sa-i explici ca ai si tu nevoile tale si-i spui pana pricepe Sperantza nu moare

#14
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 14 iulie 2004 - 13:50

sperantza,dar ce te faci cand nu pricepe?Eu tot ii spun de trei ani sa petrecem macar duminica impreuna[bang] • Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)

#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 iulie 2004 - 14:43

Stii cum vad eu lucrurile? Nu ti-ai trait tineretea. Ai visat un sot cu bani, atent, romantic, sa faca rost de bani dar sa te ajute acasa, sa stea cu copilul, sa mergeti in excursii, in voiaj, la iarba verde...dar sa aduca bani, sa zambeasca, sa aduca flori, sa mergeti la restaurant, dar ....sa aduca bani....si asa mai departe. Realitatea dura insa este alta. Banii se produc greu. O alta realitate dupa mine in proportie de peste 75% este ca un barbat nu a fost si nu va fi femeie niciodata asa cum nici o femeie nu a fost si nu va fi barbat niciodata. Ca ne place sau nu sa acceptam aceasta realitate (atentie!) naturala e cu totul altceva. Tot eu vin si spun in nume personal ca omul ca e barbat ca e femeie nu are limite. Limita este doar acel prag la care a ajuns. Dincolo de el e urmatoarea limita pe care va dori sa o atinga. Tot din perspectiva barbatului casatorit si cu doi copii pot sa spun ca timpul va va schimba pe amandoi. Pot sa te asigur ca e foarte greu sa traiesti cu vise si intre dorintele spuse sau nespuse si realitatea cotidiana e extrem de mare diferenta. *nota: "Tot ceea ce am scris mai sus este cu titlu strict personal si nu are nici o legatura cu pozitia de moderator." Marius (www.desprecopii.com)

#16
slakje

slakje

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 14 iulie 2004 - 14:48

quote:
Originally posted by marius
Stii cum vad eu lucrurile? Nu ti-ai trait tineretea. Ai visat un sot cu bani, atent, romantic, sa faca rost de bani dar sa te ajute acasa, sa stea cu copilul, sa mergeti in excursii, in voiaj, la iarba verde...dar sa aduca bani, sa zambeasca, sa aduca flori, sa mergeti la restaurant, dar ....sa aduca bani....si asa mai departe. Realitatea dura insa este alta. Banii se produc greu. O alta realitate dupa mine in proportie de peste 75% este ca un barbat nu a fost si nu va fi femeie niciodata asa cum nici o femeie nu a fost si nu va fi barbat niciodata. Ca ne place sau nu sa acceptam aceasta realitate (atentie!) naturala e cu totul altceva. Tot eu vin si spun in nume personal ca omul ca e barbat ca e femeie nu are limite. Limita este doar acel prag la care a ajuns. Dincolo de el e urmatoarea limita pe care va dori sa o atinga. Tot din perspectiva barbatului casatorit si cu doi copii pot sa spun ca timpul va va schimba pe amandoi. Pot sa te asigur ca e foarte greu sa traiesti cu vise si intre dorintele spuse sau nespuse si realitatea cotidiana e extrem de mare diferenta. *nota: "Tot ceea ce am scris mai sus este cu titlu strict personal si nu are nici o legatura cu pozitia de moderator." Marius (www.desprecopii.com)
Marius parerea mea e ca ai perfecta dreptate. Ma intreaba cineva aici cipcipcip cred ceva:Cipicipcip eu una sincer nu m-am maritat la 20 de ani si nici nu am facut copil la 21.La 22 de ani eu inca vagabondam prin discoteca si pe la mare cu colegele de apartament din studentzie. Alina.

#17
slakje

slakje

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 14 iulie 2004 - 14:56

Cipcipcip...tu zici: eu una nu m-as multzumi numai cu atat.Dar ce ai face? Ai divortza? la 22 de ani cu un copil? De un om care te iubeste? Care lucreaza ca un caine zi-noapte? Eu i-am spus sa AIBA RABDARE.I-a trebuit sa se marite asa tanara...sa traga acum caci nu poate fii numai romantism si placere, poate pt cei care castiga la loto nu pentru cei care trebuie sa munceasca. Alina.

#18
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 14 iulie 2004 - 15:10

Hai, ca acuma zau, ca ne legam de pomana de virsta lui sol!!! S-a marit la 20 de ani, aste e...dar, de ce sa nu recunoastem, o asemenea situatie poate aparea in orice casnicie, indiferent de virsta sotilor!!! Ca si la 20 si la 40 femeia sufera la fel daca e neglijata de sot!! Iar eu din postarea lui sol, am inteles ca prioritatile ei nu sint excursiile si iarba verde, florile si restaurantele, ci implicarea sotului in viata de familie!!!

#19
slakje

slakje

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 14 iulie 2004 - 15:31

quote:
Originally posted by lilanda
Hai, ca acuma zau, ca ne legam de pomana de virsta lui sol!!! S-a marit la 20 de ani, aste e...dar, de ce sa nu recunoastem, o asemenea situatie poate aparea in orice casnicie, indiferent de virsta sotilor!!! Ca si la 20 si la 40 femeia sufera la fel daca e neglijata de sot!! Iar eu din postarea lui sol, am inteles ca prioritatile ei nu sint excursiile si iarba verde, florile si restaurantele, ci implicarea sotului in viata de familie!!!
Bineintzeles ca varsta nu are importantza.Numai cine nu vrea nu intzelege.Varsta are importantza numai in masura in care e hotaratoare in ceea ce priveste daca Sol a realizat in momentul in care s-a maritat si a facut un copil la ce s-a inhamat. Si cu cine s-a inhamat la casnicie. Desigur anumite obiceiuri ale partenerului nu le cunosti niciodata indeajuns dar in mare cand te maritzi cam ar trebui sa stii pe cine-ti iei.Unul care munceste cat China si nu e asa "casnic" , sau unul care sta acasa si taie frunza la caini sau, etc, etc, etc. Surprize pot aparea desigur oricand. Important este ca un om nu e perfect si varsta are IMPORTANTZA in momentul in care te maritzi(aparent cu un om integru, iubitor si care munceste pt familie) si tu de fapt iti doresti altceva de la omul respectiv, altceva de la viatza si de la varsta de 22 de ani.Sunt persoane care deja si-au fumat tineretzea la 17 ani, nici o problema.Nu te maritzi la 20 sa divortzezi la 23 si apoi sa zici ca varsta nu are nici o importantza. Nu mai are rost sa ma lungesc caci cine vrea sa intzeleaga intzelege. Sper ca nu am fost foarte incoerenta ca nu am rabdare sa ma explic acum. Discutzia asta din pc meu de vedere este degeaba, MARIUS a pus punctul pe i.

#20
elara

elara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.594 mesaje

Postat 14 iulie 2004 - 15:48

Pai eu nu am inteles ca Sol vrea sa divorteze. [ups] Eu am inteles ca are probleme si cauta solutii ca sa-l apropie de familie. Eu voiam sa stau deoparte fiindca nu gasesc solutie din problema asta, nu-mi vin in minte sau le-au zis altii deja. Dar vad ca o puneti la zid pe biata fata fara insa sa ii venim in ajutor. E adevarat ca a gresit si ea ca nu a cautat sa-l cunoasca FOARTE BINE inainte de a face pasul in casnicie, dar acum e gresit ca incearca sa-l schimbe in bine? Ca ne cere sfatul? Pe mine chiar m-a indignat ca el accepta o plimbare cu chiu si vai, cu mutre si ochi dati peste cap si aia in jurul blocului. PAI CE? IESE SA PLIMBE CATELUL? [bang] De ce nu merge cu masina in parc sa-si plimbe sotia si copilul cateva ore undeva la aer curat, la o terasa poate? DE CE???? [?][?][?] Ca eu tot nu pricep. [bang] Se darama cerul daca isi face timp intr-o duminica (macar duminica!!!!!) sa iasa cu familia? Dar timp de stat la calculator (ca ii vine nevestei sa-l sparga) are! ASTA SE CHEAMA EGOISM DIN PARTEA LUI! Numai bine tuturor.[flo] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -