Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de ian-feb 2004 (23)


147 raspunsuri la acest subiect

#141
Andruska

Andruska
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 12:48

[s] Crina-Amelia, Maria Daria [s]


Diana - la ce ora este botezul?

Andra mamica lui Andrei (18 septembrie 1999) si Matei (6 februarie 2004)

http://community.web...user/andruska30

#142
saphir

saphir

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 13:59

`neata, mamici! Andruska, avand in vedere ca la Amos nu am avut greturi si pentru ca se spune ca la sarcina cu fete e mai rau...adica e mai grea, presupun si eu [:D] ca o fi samburica. Si daca tot ii zic samburica, poate se simte si asa iese [:D] Amos al meu, scumpul, numai cu pumnul in gurita sta si de ieri de cand am vazut ca i-a spart gingia, parca e si mai agitat. Eu nu i-am mai dat piureuri de fructe, am luat pauza, pana ii ies definitiv dintisorii, sa ii scada si febra. Pana atunci mananca numai lapte cu cereale si bea suculet (130 ml) si ceai (rareori). Fetele, care va pregatiti cu dintzucii, va zic eu cum arata: gingia e super umflata , rosie si la baza ei se vede foarte bine forma dintzucilor care trebuiesc sa iasa. Iar daca a spart, pe gingiuta au ca o afta (asa se numeste??). Va pupam si o zi buna. Saphir [gravi] si [copil] Amos Daniel (26.02.04) http://community.web...m/user/ClimAmos

#143
Andruska

Andruska
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 14:20

Eu am venit de afara si i-am lasat pe baieti cu parintii mei: mama cu Matei si tata cu Andrei cu rolele. Am fost si i-am cumparat lui Matei si lapte si cereale si diseara este marea incercare.Sper sa ii placa...va anunt ce si cum !!! Monica- in ce a dormit Matei la mare?? in scaunelul lui si in carutz - eu nu am vrut sa doarma cu mine ca la Andrei asa am facut si nu l-am mai dezobisnuit decat cand s-a facut mare [bang] Voi cand ati plecat, dimineata, seara? pe la 8,30 am plecat iar in masina a si dormit, s-a mai jucat. Am facut o oprire sa pape si cam atat. Ati avut aer conditionat in masina care a mers tot timpul? da ca altfel muream acolo. L-am redirectionat in partile laterale si a fost OK. Fi optimista si ai sa vezi ca totul o sa fie super bine. Totul este sa aiba lucrurile lui cu, care (scuzati cacofonia) este obisnuit acasa. Eu i-am luat un cearceaf de al lui asta in cazul in care ar fi dormit in patul de la hotel, insa nu a fost cazul. Doamne ajuta sa aveti vreme faina si apa calda sa va balaciti. Unde mergeti si cat stati? Saphir - sa fie ce vreti voi si sa fie sanatos ca asta conteaza cel mai mult iar tu impreuna cu ei !!! Doamne ce bucurie pe tine, vb Ioanei, poate ar tb sa te interesezi de un carutz ptr gemeni...ca sa iti fie mai usor cand vei iesi cu ei afara [baietel][fetita] Fug la treaba ca asa....as sta de vb cu voi pana maine [il] DARAEL - unde esti? Nu vrei sa dai de baut ptr printesa ta, nu? Andra mamica lui Andrei (18 septembrie 1999) si Matei (6 februarie 2004) http://community.web...user/andruska30

#144
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 14:40

Am fost si noi afara, Albert a adormit intre timp,dar cand l-am bagat in casa s-a trezit, bineinteles. Era racoare dimineata, dar acum e cald, eu ii dadusem niste pantalonasi lungi si tricou cu maneca scurta, dar mi s-a parut cald, asa ca am intrat in casa. Nu am fost in parc la umbra, eram pe strada. Andra, da, o sa doarma in carut mai bine, ca sta drept daca vrea,in scaunel toata noaptea nu l-am lasat niciodata , mi se pare ca nu are si el cum se misca. Plecam la 1 august la Eforie si vom sta in principiu o saptamana, in functie de cum ne simtim,poate stam mai mult, dar nu prea mult ca eu ma plictisesc intr-un loc. Si vrem sa mergem si la munte, dar nu ne-am hotarat unde. Aveti vreo idee si de cazare optima pentru un bebe??? Am fi vrut sa plecam pe 25 , dar trebuie sa facem vaccinul lui Albert pe 27 , asa ca...Am auzit ca in a 2-a parte a lunii august o sa se strice vremea si am fi vrut sa prindem 3 saptamani bune, dar vedem noi. Abia astept sa vedem cum papa Matei laptele ca Albert nu l-a vrut sub nici o forma, dar cereale papa si el dar cu lingurita , facute ca o crema. Monica si bebe Albert ( 19.ian.2004) http://community.web...user/monica1816

#145
Helen

Helen
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 15:32

[s][s][s] Crina-Amelia, Maria Daria !


Da, asa este cu dintisorii, cum spune Saphir si daca bebe nu pera vrea sa stea sa va puteti uita f bine la gingiute, cu miinile bine spalate, cu degetul se trece peste gingiile de jos iar la locul faptei giingiile se simt f uflate(ca un damb)... nu te poti insela! Altefel, mai bine se merge la dr sa nu fie alta afectiune!

Cosmin tocamai a papat branza de vaci cu 2 caise si cu 2 linguri de orez si e tare multumit. I-am dat masa asta la pranz ca m-am trezit tarziu si piureul nu era gata iar el incepuse sa strige la mine, asa foame ii era. Eu ii dadeam suzeta, el tragea cu forta din ea de cateva ori si apoi o scuipa cat putea de tare... asa dulce era ca l-am papat tot, mai ales ca si el a papat tot si repede ... cand a vazut castroneleul chiuia de fericire si radea cu toata fatza! Asa fericita sunt cand papa ... dar mi-e si frica sa-l laud, sa nu se deoache!

A inceput sa faca noi nazdravanii: cand vreu sa-l ridic in fund sare direct in picioare si apoi topaie, ma trage de par dar asa voit - se intinde sa prinda si nu numai pe mine ci pe toate persoanele cu parul lung iar mai nou se repede la fata mea sa ma muste ... sau pote vrea sa ma pupe...:) dar asa cu toata gurita cascata... S-o fi gandit ca daca eu il pup tot timpul sa fie si el recunoscator. Voi va pupati asa mult bebei, ca eu nu mai pot de dragul lui, il pupacesc din cap pana la talpi.

A... si ma tot gandeam ca face imediat sase luni si inca nu i s-au schimabt ochii - ii are tot albastru inchis, un pic cenusii dar caprui inca nu... mai mult ca sigur i se vor schimaba ca noi ii avem caprui( mai putin tata, fratele si sora mea) dar cred ca vrea sa ne tina asa in asteptare...

Anda, de ce nu ii dai seara cereale cu lapte cu lingurita si apoi completare san, sa vezi ce face si asa excluzi ipoteza ca ar putea sa ii fie foame noaptea. Poate vei avea surpriza placuta sa iti doarma ca al meu de la 9 seara la 7 dimineata! Conteaza mult si cum obisnuiesti copilul...Cosmin nu mai papa noaptea dinainte de 3 luni. De altfel mi s-ar fi parut chiar culmnea sa-i dau mancare noaptea cu lingurita daca nu vrea sa bea lapte.
Dar am o cunostinata (Darius care este in poze cu Cosmin) care face imediat 7 luni si papa inca noaptea de 2 ori si la ora 12 si la 4, cate 200 ml de lapte dar nu la san ci din sticla...Mie nu mi se pare normal, face asta ptr. ca asa e obisnuit! Bine, nu judec pe nimeni dar din cate am citit, si organismul copilului are nevoie de o pauza de min 8 ore fara sa pape si asta normal, noaptea! Insa daca se trezeste totusi si nu vrea nici ceai, nici apa si nici suzeta... stiu si eu ce se paote face?...


Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.web...om/user/phelens

#146
Andruska

Andruska
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 16:33

Monica- vreau sa iti spun ca Matei a baut si acum la pranz 30ml de NAN, mai mult in somn decat treaz asa ca sa vedem cum o sa fie diseara [?]. Acum face nani iar eu il astept pe Andrei sa vina de afara sa il culc si pe el. Am pus niste porumb la fiert si abia astept sa pap ca anul asta nu am gustat deloc [pofta]. Helen- si eu il pup pe Matei toata ziua mai ales pe falcutze [:D] si el rade si da sa ma apuce de fata cu ambele maini. Am obs ca el cand ma mangaie o face cu toata palma, este asa de scump de numai pot dupa el [mamica]. Ce bine papa Cosmin - bravo lui si sa o tina tot asa [cool]. Matei cand vreau sa il pun in funduletz se ridica pe picioruse si da sa mearga. Este f fericit cand il tin de subrat si face cativa pasi [^] ca sa nu ma spun ca se invarte pe toate partile numai pe spate nu sta [:I]. Va pupam si va dorim o zi tare buna alaturi de [copil] Andra mamica lui Andrei (18 septembrie 1999) si Matei (6 februarie 2004) http://community.web...user/andruska30

#147
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 17:24

Matei mancaciosu'! [bibe] [:D] Bravo lui!! Si Albert ma pupa,ma apuca cu amnadoua mainile de fata si ma pupa cu toata gura!! Am si o poza cu el asa, e un scump si eu il manac toata ziua. Si lui ii place tare sa ma mangaie pe fata, ma aouca de nas cel mai mult, si pe obraji, nu stiu ce inseamna la el gesturile astea, dar mie imi place cel mai mult cand ma "pupa". [pofta] [pofta] [pofta] porumb fiert....nici eu nu am mancat!! Pofta buna!! Monica si bebe Albert ( 19.ian.2004) http://community.web...user/monica1816

#148
Ioana77

Ioana77

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 17:57

Hello si de la noi! Andra, Arturicii papa asa fiecare: 6-7: 175 ml lapte cu 1 masura cereala 10: 200g iaurt Brenac cu 1 masura cereala 14: 190g Borcanel legume sau legume cu carne 18: 190g Borcanel fructe 22: 250ml lapte cu 2 masuri cereala Aha, va ganditi la fructe si legume la congelator?!! Adica va ganditi la iarna?!! Cand v-am intrebat de hainute ziceati ca e devreme si acu…. He he he! Asa e ca vremea de afara va face sip e voi sa va ganditi la iarna? Gazi, Piscina am primit-o de la Babee ([bis]) Adlemi, Povestim la telefon despre o eventuala plimbarica. Eu sunt la servici, desigur si am degerat de frig! Arturicii sunt acasa, cu bonele. S-au plimbat vreo ora jumatate la pranz. Acum nu i-am mai “lasat” afara pt ca e urat rau. Ce ne facem la toamna/iarna? Cum mai plimban noi puii? Mai ales ca unii din ei vor merge deja singurei. Ioana, [copil] YANN & [copil]PHILIP _______28.01.2004_______
http://community.webshots.com/user/yannphilip



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -