Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (6)


139 raspunsuri la acest subiect

#131
bibuga

bibuga

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 02:29

Ai dreptate Mirinda---intii las-o sa suga si doar apoi treci pe formula.Altfel sigur nu-ti va accepta sinul.Si desi e tare enervant,ar trebui s-o masori inainte si dupa supt,altfel din pacate n-ai de unde stii cit a mincat......Tare m-am chinuit si eu la inceput in spital...pina eram la observatie(8 ore!),au indopat puiul meu din biberon,care avea o gauroaie....(desi mi l-au fi putut aduce).pe cind la sin,(am avut si sfircurile inauntru} trebuia sa se chinuie.De fiecare data cind alaptam chemam ingrijitoarea sa ma ajute la ,sa ne ajute,sa poata apuca sinul..A fost groaznic,mi se parea ca sufer mai mult decit la nastere.Sfircuri tot o asistenta "mi-a facut" cu ajutorul unei seringe taiata la ambele capete...si dai,aproape ca urlam de durere.Nici acum nu-s grozave,dar ne descurcam bine Trebuia sa ma mulg din 2 in 2 ore asa multa lapte aveam.Asta desigur in primele 2 sapt.Dupa, a inceput sa scada "productia",aproape am ramas fara,nu aveam pofta de mincare si nu beam destul.........totusi nu am renuntat pt ca numai laptele matern contine anticorpii atit de necesari pt.o evolutie cit mai sanatoasa.Auzisem multe de la colegele de serv.,care nu au alaptat, ca copiii lor au facut din 2 in 2 luni pneumonie,alergii etc..Desigur asta nu-i o regula,si nu inseamna ca ce-i care "beau "doar formula vor fi mai bolnacviciosi,dar cert este ca in prop.de 90% dintre cunostiintele mele care au alaptat,mi-au spus ca nici macar o simpla raceala n-au facut copiii lor.Cu formula stai mai linistit,dormi mai linistit...............deci avantaje si dezavantaje.Fiecare ne descurcam cum putem.Bafta,anyway Nicoleta,acum citesc ce ai scris..............despre o pompa electrica vorbeai?daca da,in cit timp scoti 250 ml? Pucku-saraca de tine.Imi pare rau ca nu te pot ajuta decit cu o mica sugestie.Poate ar fi bine sa postezi un mesaj la "parintii intreaba si p raspund"...."circula" mai multa lume pe acolo.........pupici la stefi-e o dulce cum ride Beatrice-desi suna nasol pt ca unii parinti ar da si chilotii de pe ei<asa cum ai spus de socrii tai>copiilor,n-are rost sa bati la o usa care nu se va deshide.Mai bine mindru si sarac,sau nu?Si noi tot visam la o casa,dar deocamdata nema sansa.deja a remarcat si sotul ca mama mea nu ezita sa ne tot spuna ca la Ea copilul se va simtii bine,la Ea va avea de toate(de parca noi am fi niste pierduti) si trebuie s-o pun la punct.Citeodata replicile astea trec repede pe linga urechea mea,gindinu-ma ca oricum facem cum vrem,dar sotul tare bine le retine....trebuie sa fiu si eu mai categorica. Am fost la control,totul e ok,dar! tr sa am grija cu fontanela.Intr-adevar s-a micit de la 1,5 cm la 1,1 cm.de acum inainte ii voi da doar 1 picatura de vigantoil si tr sa-i fac multa gimnastica.Astfel creierul se dezv si va impinge osatura.Stiu,multi spun ca un bb n-are nevoie de gimnastica,dar uite ca sint cazuri (si inca cite) cind e chiar necesara. Astfel sintem tare bravi, ne rostogolim ,dar intr-un stil aparte.....cu ajutorul capului de pe burta pe spate si cu funduletul ridicat,de pe spate pe burta.cel putin de acum doarme cum "vrea muschii ei".Am facut si masuratori.Lungime 65,5 kg-6.500,pc-41,6. Claudia-brvo pt rabdare.Eu nu as putea face nimic "serios" in afara de bb,acum.Mi-a fost de ajuns cu atitea examene,lucrari etc.E chiar binevenita pauza asta. Roxi-iti sta bine oricum,dar cel mai bine cu bb in brate............[pup] La mult ani Mihai Alexandru!!!!!!!!!!!!!!!!!!! La multi ani Petru si Pavel!!!!!!!!!!!!! Hai ca patul imi face cu ochiu'.......................noapte buna ildi & [bibe] tomi

#132
Soleil

Soleil

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 13:23

Salutare! In primul rand, "La multi ani!" pentru Mihai Alexandru (sa ne fie iertata intarzierea) si pentru toti cei care azi isi sarbatoresc ziua numelui! Sa fie sanatosi si sa se bucure de viata! Am trimis si noi poze pentru site, asa ca sa vada toata lumea ce fata frumoasa am eu [:p]. Ma rog, e mea, normal ca e frumoasa, dar totusi foarte multa lumea mi-a spus asta si tare ma umflu in pene cand ii aud [:)]. Roxana, sa-mi spui daca e totul ok sau trebuie sa trimit din nou. Mirinda, parerea mea este sa nu ii dai biberon inainte de san, pentru ca o sa inceapa sa refuze sanul. Iar chestia ca o crestere in greutate de 100 g in 3 zile e prea putin, mie mi se pare complet deplasata! Da' pediatrul ala ce vrea, sa creasca copilul cu 5 kg pe luna?!! Si portia de 180 ml la o masa... e relativa. Tiana creste cu 650-700 ml pe zi in 5 mese. Eu ii fac 170 ml la fiecare masa si destul de rar mananca tot. De obicei mananca 130-150 ml. E drept ca la ea cresterile in greutate nu-s asa de spectaculoase ca la altii, dar eu sunt multumita (ia cam 700-800 g pe luna). Nu vreau nici sa se faca cat un elefant. Si pe de alta parte, daca i-ai da numai san, cum ai masura tu aia 180 ml pe care ii proclama pediatrul?! Mie mi se par aiureli ratiile astea. Am trecut si eu prin nebunia asta ca nu mananca cat scrie la carte, dar mi-a trecut. Pana la urma, nimeni - copil sau adult - nu e facut dupa matrita ca sa fim toti la fel. Beatrice, imi pare rau de problemele care le ai. E simplu sa spui "lasa ca ma descurc, ca n-am nevoie de ei" si probabil, asa se si intampla, dar doare al naibii de tare cand vezi ca cei care ar trebui sa fie primii care sa te ajute se eschiveaza... [:(] Corina, nu stiu ce sfaturi sa iti dau, doar sa iti urez multa, multa sanatate, cat mai repede! [flo] Ildi, hai sa fim seriosi cu alaptatul asta. Normal ca e mult mai bine ca bebe sa manance de la san, dar nici chiar asa! Eu am mancat lapte de la mama doar in prima luna. Am fost nascuta prematur la 8 luni cu 1800 g si am stat o luna in incubator. Mama se mulgea si imi dadeau laptele prin furtunel. Dupa o luna, laptele mamei a secat si m-a trecut pe Humana. Consecinte? N-am facut decat rubeola (cea mai usoara din bolile copilariei) si cateva raceli usoare dupa ce am intrat in colectivitate (gradinita). Am un prieten care a fost alaptat pana la 6 luni si care era bolnav tot timpul. Maica-sa mergea doua saptamani la servici si doua saptamani statea acasa cu copilul bolnav. In schimb, sora-sa (alaptata si ea pana la 9 luni) n-a avut nici pe naiba, la fel ca mine. Asa ca haideti sa nu mai facem din tantar armasar! Elena, distractie placuta la botez si sa iasa cum vreti voi! Si noi mai avem 4 zile pana la eveniment. [:)] Ca tot intreba cineva de nazbatii: obiceiul care ma streseaza cel mai tare e ca atunci cand o schimb isi scoate pampersul de sub ea! Se infige cu picioarele in masa si se trage inapoi, de ma chinui cate 10 minute sa i-l pun [:)]. Iar asta cu ridicatul in fundulet... e la ordinea zilei! Cel mai nasol e cand trebuie sa manance, ca eu ii dau sa pape iar ea face abdomene! Asta e!! Pupicei pufosi de la noi! Flaviana si [copil] Tiana Maria (20.03.2004) http://community.web...user/flaviana17

#133
Simone

Simone
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 16:18

Buna ziua mamici si bebici! Ne-am intors si noi de la vaccin, a plans iubita mea cand s-a napustit asistenta aia pe ea sa o intepe si pe urma acasa cand i-am pus compresuta cu apa rece la piscatura. Pe drumul spre casa am luat o inghetata si-am pus-o acolo pe pantalonas sa tina rece pana ajungem acasa si asa a stat linistita in carut. Acasica a mancat la 1/2 ora dupa ce-am ajuns un bibe de 120 ml si a adormit draga de ea, asa ca pot sa mai citesc si eu ce-ati mai scris, fetelor. Clau, n-am mai rabdat cu formula. Azi i-am luat o cutie de Humana fara lactoza, doctorita a zis ca e buna, mai ales vara, ca previne si diareea - si trebuie sa ii dau combinat cu Bebelac-ul. Eu ii prepar la fiecare masa cate 130 ml pt ca de-abia ii mananca si pe-astia, cu 120 ml apa fiarta si racita si 4 masuri de formula Bebelac, dar de-acum doua masuri vor fi de Humana si doua de Bebelac. La o masa trebuie sa-i dau Debridat aprox 2 ml, la alta Sab Simplex 3-5 picaturi. Rayuela, cred ca o sa fie un botez superb! Sa aveti parte de vreme buna si distractie multa! Va pup fetelor si o dupa-amiaza frumoasa! Ma duc sa schimb compresa la bebitza. Simo si [copil] Iulia.

#134
Ela76

Ela76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 17:17

Salutare! Am lipsit si noi cateva zile de pe net si vad ca nu ati stat degeaba! [:)] Vineri si sambata am avut o fetita cam scancita si zau ca nu stiu de ce. La un moment dat mi-era somn de picam, nu puteam nici sa plec din camera ei mai mult de 5-10 min, asa ca am reusit sa ma enervez [bang]. Dupa ce a venit tati si a luat-o el in primire, am reusit sa ma odihnesc si mi-am revenit; mi s-a parut asa de ciudat si de urat ca m-am suparat pe ea... sper sa nu se mai intample niciodata Duminica, Cristina noastra ne-a trezit ca voia sa pape la 6:30 si cum nu am mai adormit la loc, ne-am hotarat sa le facem o surpriza parintilor. Asa ca ne-am urcat toti trei in masina si fuga la "bunici" (200 km). Sa fi vazut cum au ramas cu gura cascata, la propriu, cand ne-au vazut! [:)] A fost super - vreme frumoasa, mancare buna, aer curat, asa ca bebe a dormit mai tot timpul, a mancat bine si nu a zis nimic nici pe drum in masina. In plus, ne-am incarcat si noi bateriile. Si nu cred ca intamplator ieri micuta mea era tot un zambet si o gangureala, nu-mi venea sa mai plec de langa ea. Ma distrez acum ca ma fac ca o pup pe burtica, pe gat sau pe obraz, scotand zgomot si ea se strica de ras; nu numai ca e cu gura pana la urechi, dar scoate si un fel de ha-ha si inchide ochii. Trebuie sa o filmam odata, ca e prea simpatica. A, nu v-am zis cum e cu Galactogilul. Nu-mi da laptele pe dinafara, dar reusesc sa ma apropii de 2 portii pe zi, adica scot spre 250 ml/zi. Se cunoaste ca se "incarca" mai usor decat inainte. Sper ca efectul sa se accentueze in timp si sa mai facem 'economii' la laptele praf. [:)] Am vazut ca vorbeati despre cum sa il combinati cu formula. A mea oricum nu mai vrea sa vada tzitzi, asa ca intai ii dau sa pape ce am muls de la mine, apoi continuam cu formula. In general, am incercat sa nu combin 2 feluri de lapte la o masa. ... Va las, ca s-a trezit. As fi vrut sa scriu mai multe, dar cu o alta ocazie [:)] Ela

#135
mirinda

mirinda
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 19:25

Mama, ce caldura, azi Ana a fost doborita si ea, s-a trezit pe la 10, era prea tirziu sa mai iesim afara, era cumplit de cald...abia acum, pe la 18 o sa incercam...daca nu ploua...nici nu stii cum s-o dai, ce vreme! Corina, nici eu nu stiu de vreun tratament, dar posteaza subiectul, poate stie cineva! Simo, eu stiu de la doctorita mea ca nu e bine sa schimbi laptele vara sugarului, nu stiu de ce...eu am avut Bebelac, l-a acceptat in prima luna, era si gratuit, apoi n-a mai vrut, vomita si plingea cind ii dadeam...mi-a fost teama de chestia cu inapetenta, nu i-am mai dat deloc, apoi am trecut la Milumil, doctorita mi-a spus ca Humana sau Milumil sunt cele mai bune. Si daca tot ii dau completare, nu se consuma asa mult...Bebelacul il pastrez acum pt brinzica mai tirziu. Si eu am auzit ca nu prea e bine sa combini 2 feluri de lapte, intreaba-ti doctorita Ela, bine ca e mai mult laptele, poate dupa mai multe zile va fi si mai si... Ildi, si eu am auzit povesti de-astea, dar si la mine mama n-a avut san deloc, am mincat lapte praf din ala chinezesc, de care se gasea pe vremuri, la cutie galbena, cu o vaca pe el, si n-am fost internata in viata mea in spital, pina sa nasc... Elena, distractie placuta! La Multi Ani, Petre, Pavel, Paul, Paula...!!! [mamica] Miri si Ana (08.04.04)

#136
nicoleral

nicoleral
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 30 iunie 2004 - 01:22

La multi ani ! tuturor bbeilor nascuti la aceasta data si celor care sunt Paul, Paula..etc. [flo] Noi suntema cam morocanosi azi, nu am lasat-o pe mami sa doarma si e cam.. zombi la ora asta. Vrem sa iesim la o plimbare prin cartier, acum ca a mai iesit soarele si parca s-a mai incalzit. Poate reusim sa mai facem pofta de mancare.. Fug ca iar imi plinge odorul.. uufff http://f1.pg.photos....olral/my_photos Nicoleta si Mihaita

#137
cipstyle

cipstyle
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 30 iunie 2004 - 02:27

In primul rand La Multi Ani pentru toti sarbatoritii! Rayuela, scaunelul l-am cumparat dintr-un magazin cu lucruri pt. copii, se gaseste si in cataloage gen Neckerman, Quelle, la articole pt. baita (e de fapt scaunel cu ventuze de pus in cada). Noi insa il folosim doar pt. poze [:D], in baie nu l-am folosit deloc, iar acum ii e deja cam mic, nu prea mai incape in el. Si nu sta in fundulet (cum pare), mi-ar fi si frica s-o pun de acum in fundulet - sta cam pe spate, poza e facuta de sus. DOAMNE-ajuta la botez!! Am fost si noi ieri la control cu papusha. Are 6,5 kg si 61,5 cm, totul ok. Fontanela spunea ca e mica, dar ca e normala (asta eu am intrebat ca ma puseseti pe ganduri). Sa fi vazut cum o invartea pediatrul, ti se facea si mila. A pus-o in fundulet, apoi o tinea intr-o palma de mijloc, cand pe-o parte cand pe alta, apoi de-o mana si-un picior, celelalte atarnand, si-n final a tinut-o de picioare, cu capul in jos. Anelisa radea, n-avea treaba, dar mie mi se facuse rau aproape, nici nu ma mai puteam uita. Pe-aici asa verifica bebeii pediatrii, la voi tot asa se-ntampla? Anelisa statea senina, tocmai se jucase si rasese cu noi cat am asteptat, dar la un momtn dat l-a apucat de mana pe doctor si se uita atenta la el, cand nu stia ce vrea sa-i faca. Sia-vea pediatrul asta niste vene mari, iesite in afara, ca m-am gandit "ce bine ca i-am taiat unghiile Anelisei, ca cine stie ce-i facea!". I-a facut si vaccin, hexavalent. Injectia a cam durut-o, intai s-a uitat catranita (parca-mi reprosa ca a avut incredere [:(]), apoi a izbucnit intr-un plans puternic, cu lacramioare. A luat-o repede tati in brate, mami a strans tot si am plecat de-acolo. A dormit apoi mult, am fost la plimbarica, iar azi a dormit toata ziua. La inceput m-am bucurat ca doarme, dar apoi m-am alarmat. Si am avut si de ce, saracuta avea febra. De-atunci ii pun supozitoare cu paracetamol la 6 ore, si o verific cu termometrul digital de frunte (care insa nu prea e exact [:(]). Oricum, arata in jur de 37,5. I-am pus si felii de lamaie la piciorus, dar doar cateva minute, nu i le-am lasat acolo. Voi cat timp le puneati comprese? Nu prea-mi vine sa-i las rece pe piciorus asa mult timp, oare e sigur bine? Va las, ma duc sa mai calc ceva, papusha doarme linistita, dupa ce a papat bine. Pupici si mai revin, sa va povestesc cum a decurs primul curs de gimnastica de refacere dupa sarcina! DOAMNE-ajuta! Cristina si bb Anelisa Elena 04.04.04

#138
mirinda

mirinda
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 iunie 2004 - 12:09

[:)] Cristina, ce m-am distrat cu doctorul tau, auzi sa-i taie Anelisa venele cu unghiutele!![:)][:)] ana mea a avut temperatura 38 cu 4 la vaccin, si eu i-am pus supozitoare - unul imediat dupa, altul seara, dar comprese cu gheata si lamaie am tinut toata ziua...cind a adormit si n-am mai tinut, atunci a facut febra mare...in rest avea mai putin, 37 cu 5. si eu am zis ca tin rece asa pe piciorus, dar mi-a spus mai multa lume ca o calmeaza, ca altfel se umfla vaccinelul, ca o pata rosie si tare. Fetelor, am cumparat o carte de la editura All, cu 400 retete pt BB de la 0 la 3 ani, ma rog de la 3-4 luni. Sunt super, au si caloriile trecute, nu mi-ar fi dat prin cap sa-i fac copilului asa mincarica, au si meniuri pe zile, ca sa nu se plictiseasca...[papica][papica][papica] asta ca se vaitau niste vecine, cu BB la 7-8 luni ca nu mai stiau ce sa le faca de mincare, in fiecare zi brinzica cu mar, piure si alte citeva...abia astept sa gatesc pt puiul meu...vorba vine sa gatesc..[papica][papica][papica] noi n-am putut iesi ieri de caldura afara, iar seara cind s-a mai racorit, a inceput sa ploua! [pic][q][pic] asa ca ne-am hotarit sa plecam iar la tara, la curte, la aer, la sfirsitul asta de saptamina, cind e tati liber sa ne duca. mai vorbim insa pina atunci! o zi buna va dorim! Miri si Ana

#139
Ela76

Ela76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 30 iunie 2004 - 12:39

Cristina, doctorita mea cred ca e opusul medicului vostru. O consulta intr-o mare viteza si de multe ori trebuie sa fiu f atenta, altfel nici nu observ cand ii si verifica fontanela sau piciorusele. Poate ca nu insista prea mult ca sa nu se enerveze bebelusul, dar eu as prefera sa fie mai migaloasa, sa imi explice si mie ce vede/simte pe acolo. Incerc sa am incredere in ea, toata lumea care o cunoaste imi spune ca e buna - da Doamne sa fie asa! Comprese reci eu nu i-am tinut toata ziua, caci se inrosise piciorusul de prea rece. Vreo 2 zile dupa, pulpita a fost parca mai tare, dar nu rosie. Mi-a facut febra maxima 37 cu 8, in prima seara, dupa care a tot scazut pana la normal. Miri, vad ca te pregatesti serios pt gatit! [;)] Mi-a venit o idee: fiindca in curand bebelusii nostri vor creste, hai sa punem pe reclama mascata si retete de papica la diverse luni. Ce ziceti? Va las ca trebuie sa papam! Ela

#140
mirinda

mirinda
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 iunie 2004 - 18:43

mama, ce liniste pe aici!! ce faceti, fetelor? va plimbati, gatiti, spalati? Ela, buna idee cu retetele, in limita timpului o sa mai scriu si eu din cartea mea cea noua...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -