Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (6)


139 raspunsuri la acest subiect

#1
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 05:07

[bibe] Oana_B

#2
Claudelu

Claudelu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.904 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 16:03

[trombon][trombon][trombon]ZI DE VOTARE!!!![trombon][trombon][trombon] Fetelor ati mers la votare si nu mai vreti sa veniti acasa???[:-)))][:-)))][:-)))] La Arad e atat de cald de numa numa...se topeste clisa pe mine[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Va las ca ai mei dorm toti si vreau sa profit sa trag si eu un pui de somn ca azi noapte am fost la un chefut[roker][pk][disco] si acum sunt cam hombi.. Va pup si va doresc odihna placuta!!![dual][nani] Claudia[mamica] si Raul(01.04.2004) [copil] http://f2.pg.photos....oarea/my_photos

#3
mirinda

mirinda
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 17:15

[bis][bis][bis] eu am votat! mi-am facut datoria de cetatean onest si cum eram la plimbate cu Ana, am intrat cu caruciorul in sectia de votare! Dar nu mi-a zis nimenik nimic...asa ca Ana mea a participat la primul ei scrutin...nu cred ca fost prea impresionata, pt ca dupa ce am plecat de acolo spre parc, a adormit bustean. Nally, eu marti fac vaccinul, sper sa nu patim ca tine! dar eu nu cred ca are legtura plinsul cu vaccinul, mai ales ca toate fetele spuneau ca BB aproape ca n-au simtit inteoatura, dar'mite sa se mai si sperie asa tare! [mamica] Miri si Ana

#4
cipstyle

cipstyle
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 18:19

Nally, nici eu nu stiu cu vaccinul, aici abia la 3 luni ii face primul vaccin, deci la inceputul lunii viitoare. DOAMNE_ajuta! Sa raspund si eu la intrebarile pe care vi le-am pus, ca doarme puiul: - ii facem baitza in dormitor, pe pat, cu o folie de plastic sub caditza, iar baia dureaza cam 5 minute cu totul, apoi sters, imbracat, masaj... - Anelisa are de la o vreme nasul f. infundat, cateodata se trezeste din somn din cauza asta, alteori nu mai poate adormi; ma gandesc sa merg la pediiatru cu ea sa vedem ce facem. Cand avea doar mucusori i-i scoteam cu un betigas de ureche pt. copii, pe care il muiam inainte in lapte de-al meu (care e steril). Acum ii pun apa calduta cu sare (am citit in Dr. Spock ca o lingurita de sare la o cana de apa e exact compozitia serului fiziologic - nu fol. ser fiziologic fiindca n-am aici pila de taita fiole si mi-e tare frica sa nu ramana cioburi), cate 5-6 picaturi pe zi, sau, cand e f. rau infundata, picaturi pt. bebelusi recomandate de medic, de multe ori seara, inainte de culcare. Folosesc si pompita devreo 3-4 ori pe zi, dar cu mare teama sa nu-i largesc narile, am auzit ca s-a mai intamplat. DOAMNE-ajuta! Beatrice, scuze c-am uitat sa-ti scriu, multumim frumos de aprecieri!! Cristina si bb Anelisa Elena 04.04.04

#5
cipstyle

cipstyle
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 18:28

Fetelor, hai ca uitam. Apropos de cute, papusha mea are o cuta in plus, adanca, la un ochisor. Aveti idee ce inseamna asta? Bebeii vostri au cute simetrice la ochisori (sub ochisori)? Si legat de nastere, nu mai sunt sigura ca la mine a fost ciclu si nu lohii. Pana acum stiam ca sangerarile pot tine 6 saptamani, perioada de lauzie. Iar eu am mai avut si in a saptea sapt., pana in a opta, dupa o pauza de vreo 10 zile. Insa uitati ce am citit in Biblie, e drept, in Vechiul Testament, in cartea Leviticul: "Domnul a vorbit lui Moise, si a zis: "Vorbeste copiilor lui Israel, si spune-le: " Cand o femeie va ramanea insarcinata, si va naste un copil de parte barbateasca, sa fie necurata sapte zile; sa fie necurata ca in vremea sorocului ei. In ziua a opta, copilul sa fie taiat imprejur. Femeia sa mai ramana inca treizeci si trei de zile, ca sa se curete de sangele ei; sa nu se atinga de nici un lucru sfant, si sa nu se duca la sfantul locas, pana nu se vor implini zilele curatirii ei. Daca naste o fata, sa fie necurata doua saptamani, ca pe vremea cand i-a venit sorocul; si sa ramana sasezeci si sase de zile ca sa se curateasca de sangele ei." Apoi urmau jertfele pe care trebuiau sa le aduca pentru ispasire... Deci sangerarile pot tine mai mult, mai ales la mamicile de fete. As propune un sondaj, sa spunem fiecare cam cand (la cat timp dupa nastere)am avut ultima sangerare. S-a trezit papusha...fug! Pupici! Cristina si bb Anelisa Elena 04.04.04

#6
roxanacaz

roxanacaz
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 18:50

Salutari! La votare inca n-am ajuns, dar cand ies cu puiul la 7 ma duc! Ieri am avut si noi un chef acasica, am sarbatorit ziua lui tati si ziua puiului. Andi a fost nesperat de cuminte, mai tot timpul a stat singur si a gangurit sau a dormit; si noi am stat si am barfit si am petrecut pana pe la 1 noaptea. Ce bine a fost! Uitasem cum e sa faci de astea. Si vreau sa va spun ca i-am facut puiului cateva zeci de poze, dar in nici una nu a vrut sa zambeasca asa frumos cum stie el, cu gura pana la urechi...De fiecare data radea imediat dupa ce ii facem poza. Oricum, ne-am distrat pe seama lui. Si n-a fost deloc agitat, desi au misunat o gramada de oameni in jurul lui si toti voiau sa-l ia in brate si sa faca poze cu el! Asa...Avem noutati pe site (reclama mascata). Au mai aparut 2 categorii: Poza zilei si Poze haioase si am sa va rog sa va uitati la ele si sa trimiteti si voi pozulici!!! Roxana & Andrei Alexandru

#7
cipstyle

cipstyle
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 19:00

Roxana si Luigi, super ideea voastra! V-am trimis si eu o poza pt. poza zilei. Multumim!!! E dulce foc puiutul vostru, La Multi Ani si de la noi, sa va dea Bunul DUMNEZEU fericire si multa sanatate! Cristina si bb Anelisa Elena 04.04.04

#8
KIKISOR

KIKISOR
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 19:09

Salutare mamici si bebici! Mie mi-a spus pediatra ca serul fiziologic pt a desfunda nasucul trebuie incalzit si anume:se pune intr-un vas putina apa la incalzit dupa care se introduce fiola cu serul fiziologic si se lasa pana se incalzeste iar apoi cu o pipeta se pune cate un picurel in fiecare nara de 3-4 ori pe zi.Cica serul fiziologic rece sau la temp.camerei infunda nasucul in loc sa-l desfunde. ANAMARIA si ANDREI[copil]

#9
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 20:15

Salutare mamici si bebici!!As merge si eu sa votez mai Claudita,dar nu am cum![alcool] Roxana,superba ideea cu pozele haioase si poza zilei,o sa trimit su eu!! Noi am fost un pic la plimbare,dar bate un vint si e frig,asa ca ne-am lasat pagubasi dupa o ora.In rest,sintem in pregatiri cu botezul,o sa fie palpitant,am gasit preot roman [popa] dar o sa il facem in biserica suedeza,si sincera sa fiu imi pare bine,ca sint tare frumoase si bisericile lor! [ruga] Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos....12000/my_photos

#10
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 21 iunie 2004 - 00:50

Zi de vot ziceti...eu am uitat complet ca azi se voteaza...mi-a scancit moatza toata ziua si nici macar n-am bagat un ochi la TV sau o ureche la radio sa mai vad si eu stirile......am stat cu ea inchisa in dormitor aproape toata ziua...abia acum doarme! Cat despre votare, mi-a dat mama raportul mai devreme la telefon, si asa am aflat si eu ce se mai intampla prin Bucuresti...desi daca nu uitam, mai mult ca sigur ma duceam....am fost eu la primul tur pe ploaia aia oribila.....darami-te pe vremea faina de azi! Ela...ca sa nu te mai plangi ca nu apuci sa stai cu bebitza, hai la mine, promit ca 2 zile ti-o las in grija complet....24 din 24 [:D][:D]. Si inarmeaza-te cu multa rabdare, moatza mea e o terorista si jumatate in ultima vreme, chiar daca ziceti voi ca nu apar dintisorii atat de repede...alta cauza pentru maraielile ei nu vad (m-am uitat la gingiutele de jos, se vad 2 dintisori, dar mai dureaza cel putin 2-3 saptamani pana sa iasa, sau cel putin asa estimez eu). Hai sa raspund la sondaj pana nu se trezeste moatza, si vedem noi dupa daca mai am timp si de altele: 22. n-am luat nici un fel de suplimente de cand am nascut si pana acum, nu mi-am mai facut nici analize, dar in afara de oboseala, in rest n-am alte probleme de sanatate. 23. si aici stau ok, cel putin deocamdata....nu-mi cade mai mult ca de obicei, si nici in timpul sarcinii n-am avut probleme....din contra...parca am o claie de par mai mare ca niciodata [:D]. 24. da, eu alaptez integral, nici macar ceai nu i-am mai dat de o gramada de vreme (desi nici inainte nu prea bea ea cine stie ce ceaiuri) 25. n-am inceput-o si nici nu ma grabesc, atata timp cat suge fara nici un fel de problema si eu am laptic, probabil ca o sa mai astept vreo 2 luni pe putin 26. baia o fac in dormitor, n-am cronometrat cate minute, dar nu foarte mult...vreo 5 cred. 27. foarte rar...de mult ori la baitza cand o spal pe fata ii ies si mucusorii singuri, dar daca nu se intampla...ser fiziologic si betisor cu vata sau uneori pomitza. Cam atat deocamdata....hai ca incerc sa trimit si eu intr-un final poze cu moatza mea prentru site, poate mai vorbim seara asta pe chat, daca mai apare careva. Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.web...m/user/mickyyyy


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -