Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (29)


138 raspunsuri la acest subiect

#101
Ven

Ven

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.064 mesaje

Postat 24 iunie 2004 - 10:54

Adriana, sa-ti raspund si eu....... Mai, la noi n-a functionat faza cu ceaiul , apa, etc. Copilu' se scula noaptea ca ii era foame, nu sa bea ceai, bietu'......... Asa ca i-am dat ce vroia. Si singur si-a scos ambele mese de noapte, astfel ca de la 3 luni doarme toata noaptea........ Adevarul e ca Markus n-a mancat niciodata prea grozav, si eu eram bucuroasa cand se trezea sa pape si noaptea, astfel isi lua si el portia normala de lapte (ca si la tine, Zeeva [:)]).... Dar uite ca la alti bebei a functionat cu succes faza cu ceaiul. Asa ca poti sa incerci si tu. Poate reusiti. Daca nu, da-i pace.........stiu ca e greu, dar se va dezvata singur cand va fi pregatit, Adriana. Pupici la Rares cel dragut! [pup] Tutzi, ma bucur ca mergeti spre insanatosire.....Mai, eu nu-i vb. nimic la plimbare, ca e prea ocupat sa studiese totul in jur, sau sa doarma. Las' ca vine si vremea cand va trebui sa le vorbim non-stop........ Imi trimiti pe PM nr. tau de mobil, please, ca vreau sa te sun sa povestim un pic de pb. noastre [:)] Allya, ce bine ca are cine sa va indoape. Mai ales pt. ALex. Asa-i ca-i mai usor la munca?? Si eu mai fac traduceri de acasa, si am regasit asa o placere in a lucra, si parca dupa aia mi-e mai drag Markus si-l privesc cu mai mare bucurie........Monotonia, mai fetelor, asta ne omoara....... Vikinga, abia stept sa vad pozele [ispita] Ciuf, drum bun spre casa, si multa bafta cu botezul! Sa fie intr-un ceas bun crestinarea pupiului vostru! Mai fetelor, n-ati primit inca pompitele? Liliana, cica la tine trebuia sa ajunga ieri, iar la Davidutza si Ileana azi. Sa-mi dati de veste, ok? [pup] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.web.../user/rothgross

#102
ad_risnov

ad_risnov

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 24 iunie 2004 - 11:04

Dragelor, Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre[asia]. O sa incerc cu ceai de la noapte, sa vedem daca merge. Cu apa n-a mers[bang]. Pupici si o zi buna tuturor[flo][pup]. Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004) http://community.web.../user/ad_risnov

#103
dpintilie

dpintilie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 24 iunie 2004 - 11:26

Salut fetelor!

[s][s][s][s] pentru toti sarbatoritii! Sa cresteti mari si sanatosi, destepti si frumosi,sa fie parintii mandri de voi!

Mai fetelor, lasati, cred ca toate stim ce legaturi exista intre noi, stim ca ne intelegem "la bine" si "la rau". [:D][:D] Ne bucuram pentru progresele celorlalti, ne intristam pentru problemele bebelusilor. Pe mine ma doare sufletul cand citesc de bebei bolnaviori. Eu ii povestesc la Luci de voi, de bebelusi, de ce fac ei... Si sunt convinsa ca si Alina stie asta, ca doar de mult e printre noi. De cand eram umflatzele [:D]. Poate ca are o perioada mai proasta si s-a razbunat un pic pe noi.[:(]
Hai, Alina, ai vazut ca ne-am bucurat pentru dintzuc, pentru "mama" si "tata"...

Sa luam la rand:
Ciuf, drum bun si sa aveti parte de un botez frumoooos! Si bineinteles, nu ne uita cu poze si cu o veste din cand in cand.
Davidutza, daca te consoleaza cu ceva si Andrei are crize de genul asta. [:D] Da face urat, se ridica de fund in sus, da din maini si din picioare. Iti dai seama, daca acum face asa, ce face pe la un an?
Sandra, anemia se rezolva repede, si eu eram anemica de numa, am luat Ferrum Hausmann(nu stiu sigur daca asa se scrie) si s-a absorbit foarte bine.
Ileana, mai, imi pare rau de problemele voastre. Doamne ajuta sa treaca odata, sa te "aud" ca si-a revenit complet. Io sper totusi sa nu o luati de la capat cu mancarea [:(] Auzi, oare nu ii imunitatea slabita? Poate ca ar merge ceva tratamente/suplimente naturiste. Nu stiu daca se pot aplica asa ceva la bebelusi...Eventual sa intrebi de chestia asta...
Ven, tinand cont ca nu prea vrea sa pape altceva decat laptic(deci nu merg chestii de genul orez, morcov, banane care sa mai intareasca scaunul), poate ca trebuie sa iei ceva lapte praf special pentru situatii de genul...Ca ziceau fetele de Humana...Oricum daca mergi la medic, sper sa te lamureasca... Ma bucur ca are analize bune.Si eu trebuie sa-i fac la Andrei sa vad cum sta.
Laura, eu mai vreau un bebe cam pe cand va avea Andrei vreo 4 ani, asa ca citesc cu interes postarile tale si a lui Zeeva [:D]
Adriana, eu am incercat de multe ori sa-i dau ceai in loc de lapte, uneori a functionat si s-a culcat fara sa mai pape, alteori nu. Dar in final am reusit sa-i scot mesele de lapte din timpul noptii. Acum nu mananca decat pe la 6. Ma rog, avem o perioada mai proasta acuma, cu agitatie si uneori mai mananca si pe la 5[:D]. Poti sa incerci cu ceai sa vezi ce iese.
tutzi, ma bucur tare ca sunteti pe drumul cel bun! [flo]
-in carucior ii mai arat una, alta. Dar cam degeaba, ca se uita unde vrea el. De obicei vine si sotul meu asa ca el impinge caruciorul si eu ma mai flutur prin fatza pe la fiu-meu si il distrez.
-eu am gris de la Humana, care contine lapte si mar si scortzisoara. Asa ca nu adaug decat apa, e preferabil fara zahar...
-Andrei doarme cu body cu maneca scurta si pantalon subtire de tot(ca o batista de subtire). Invelit cu o paturica, dar nu prea sta paturica aia pe el [:D]
-buzele sunt rosii,nu tin minte sa fi vazut diferente mari...
-carne primeste cam 30 de grame, fierb o jumatate de piept de pui si il tai in 3. L-am cantarit si cam atata e...
-intelege unele chestii, stie sa ma pupe(ma rog, isi lipeste guritza usor deschisa si plina de saliva pe obrazul meu [:D]), stie cand ne jucam de-a-scunsa sa ma caute dupa umarul lui Luci. Uneori avem impresia ca isi stie numele(dar cred ca sunt doar impresii [:D])

Vikinga, mult succes la spectacol, abia astept sa vad pozele!!!! Lasa, sunt convinsa ca iti sta bine si cu castaniu. Ia arunca tu cu o poza sa vedem!
Julia, asa de mult papa??? Wow!!
Allya, ma bucur ca a pus pe el Alex. Si ca tu esti happy! [flo]
Zeeva , mai spune-ne de fete, mai invatam si noi, cele care mai vrem un bebe mic. [:)]

Dupa cum spuneam, noaptea aia dormita a fost doar o oferta promotionala care a expirat noaptea urmatoare. Dar nu e chiar grava situatia. Cam 2-3 treziri pe noapte, prima trezire e pe la 3 si ceva, deci apuc sa dorm macar 4 ore. Asa ca e ok.
In rest, nimic nou, vreau sa-i introduc oul in program. Si spanac.
Cam atat despre noi.
O zi buna tuturor. Si va pupam cu drag pe toate. [flo]

[pup],Dana si Andrei(12 dec 2003)

http://community.web.../user/dpintilie

#104
adameasca

adameasca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 24 iunie 2004 - 14:23

evident ca fi-miu are RUBEOLA!!! Azia au aparut bubite pe picioare si incep sa se treaca alea de pe fata si piept.. Asta e. PROBLEMA: nu stiu daca in cazul asta mai ajungem la intalnire. Maine mergem la cotrol si lamurim problema daca avem voie sa plecam la drum si daca mai e contagios Luca. Ca nu as vrea sa imbolnavim toti copiii din grupa. o sa citesc mai tarziu ce ati scris si mai revin. pana diseara sigur. [:D] Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.web.../user/adamestii

#105
tutzi

tutzi
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 24 iunie 2004 - 15:36

Multumesc fetelor pt raspunsuri. Bineinteles ca aseara am uitat ceva: ati auzit ca la 6 luni se face in mod obligatoriu radiografie la bazin ? Noua pediatra ne-a spus dar apoi a uitat sa ne dea trimitere asa ca am de gand sa o bat la cap cu asta. O zi buna Tutzi si Iasmina (28.10.2003) http://community.web...om/user/tutzica

#106
adameasca

adameasca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 24 iunie 2004 - 16:36

Laura, intr-adevar, dermatita atopica apare si dispare cand are ea chef. La Luca a aparut des in primavara, de la schimbarile bruste de temperatura. Dar am inteles ca in jurul varstei de 3 ani dispare de la sine. E un subiect pe la "Parintii intreaba..."

Adriana, cata faina de orez ii pui in lapte? Initial pediatra mi-a zis sa-i pun o lingurita la 100 ml lapte. Evident ca si Luca se trezea ca si Rares al tau, dar dupa ce i-am pus cate 4 nu s-a mai trezit. Acum, ca e mare si fomist, mananca 5-6 masuri de cereale in 9 masuri de lapte seara. In reste peste zi nu-i dau deloc cereale. Si mai persevereaza la faza cu ceaiul. La noi a mers uneori cand se trezea sa manance mai devreme decat de obicei.

Tutzi, ma bucur ca Iasmina e pe drumul cel bun si e un copil vesel si sanatos (ma rog, pe cat posibil [:D] ca pan' nu trece de tot mai e cred.) Ia sa raspund si io la intrebarile tale. Cu linutza de la capat. [:D]
- de regula la plimbare nu ne omoram cu vorbitul. Dar ii arat mereu cateii, pisicile, masinile, ca pe astea le recunoaste. Si copiii si evident pe prietena lui Oana, cand apare in raza vizuala. Pe care o recunoaste si se bucura cand o vede.
- gris nu i-am dat niciodata, doar cereale, si astea sunt deja dulci. dar cand i-am facut orez cu lapte ori i-am pus o lingurita de dulceata ori o lingurita de zahar la fiert. Stiu ca zaharul trebuie fiert 2-3 minute inainte de a-l da la copil.
- seara il imbrac mai nou in body cu maneca scurta si daca se face mai racoare noaptea ii pun o pereche de pantaloni foarte subtiri.
- buzele sunt roz - rosii, si uneori uscate cand e putin deshidratat.
- carnita ii pun 2-3 lingurite la fiecare portie. Si ficat la fel, iar ou un galbenus intreg.
- de priceput... hm... e clar ca incepe sa inteleaga ca NU are voie undeva, dar asta nu-l impiedica sa faca ce si-a propus. [:D] Se uita si rade la mine, dar daca nu sunt atenta se repede sa faca ce are el chef. Stie unde e mama, tata, bunica, pisica, catelul. Stie care e becul si unde e lustra (aia din dormitorul lui are niste bobite pe ea si-l fascineaza). Are o reclama preferata la Tv si se opreste din tot ce face ca sa se uite la ea. Stie sa dea "noroc" cu tati si cu noi, cei pe care ne cunoaste. Stie ca daca apare cealalata bunica e rost de pimbat in brate peste tot si de facut orice pofta. [:D]

Vikinga, feliciari pt schimbarea de look. Si bafta la concurs. asteptam poze. Stiu ca te-ai inscris la curs sa mai scapi de sunculitze, ti-ai atins scopul? [:D]

Julia, insanatosire grabnica! Treaba cu scosul palariei este si la noi, nu tine NIMIC pe cap. mai bine lesina de cald decat sa aiba ceva pe cap. ieri am tipat la el juma de ora ca nu are voie s-o dea jos si cand credea ca am uitat, ducea mana la cap s-o dea jos. Azi am renuntat, mai bine ma plimb pe la umbra. [:D]

Allya, bine ca si-a revenit Alex cu greutatea! Traisca bunicul!!!

Ven, eu inca nu am primit pompitza, dar la felul in care functioneaza minunata institutie numita Posta Romana, nici nu ma mir. [:D] Iti dau de veste imediat.

DanaP, nu cred ca e o problema de imunitate la noi. Din moment ce al doilea rosu in gat si febra au fost de la rubeola... Habar n-am, o sa intreb maine la control.

Am citit ca este contagios timp de 8 zile de la eruptie, asa ca, din pacate, nu cred ca mai ajungem la intalnire, nu are rost sa va contagiem si pe voi. [:D] Dar un raspuns ferm va dam maine, dupa ce intrebam pediatra.

Azi a papat Luca salau. Si tare i-a mai placut. il face mama pescar, nu alta. [:D]

[s] pentru Martijn si Andra!

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.web.../user/adamestii

#107
adameasca

adameasca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 24 iunie 2004 - 16:37

Tutzi, io nu stiam de radiografia la 6 luni. Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.web.../user/adamestii

#108
sandrap

sandrap
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 iunie 2004 - 17:15

[s]Martijn ,Yael Clara si Andra.
Ileana imi pare rau ca a facut Luca rubeola. Sper sa ii treaca repede. Din cite stiu eu la copiii mici trece mai repede si este intr-o forma mai "usoara" decit la cei mai mari.
Despre radiografia de bazin nici eu nu am auzit nimic.
Ven , sper sa se faca si Markus bine.

http://community.web...er/sandrapintea

ana si bb sandra(23.10.2003)

#109
alinkav

alinkav

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.142 mesaje

Postat 24 iunie 2004 - 17:41

Din cele 3 mesaje ale mele postate in ultimele 2 zile eu nu vad nimic care sa fie contra cuiva. Adica, n-am specificat pe nimeni, mai ales de pe subiectul asta, am scris daca va uitati mai bine, strict DESPRE copilul meu, ce ii dau sa manance si ce nu, ce ii place si ce nu. Si n-am scris nicaieri ca voi fetelor nu trebuie sa procedati asa cum va dicteaza inima. Daca Ven s-a simtit cumva ofensata(desi eu n-am scris nici un nume, dar care nume? nici macar n-am scris despre cineva, am scris, repet, strict despre copilul meu) asta e problema ei, de ce o aparati atat, daca nu am vorbit despre nimeni nimic. Voi nu va scrieti parerile personale pe aici??? Aratati si mie va rog daca am specificat pe cineva anume, ca a gresit ca mama, ca nu stiu ce a facut si ca nu-si iubeste copilul,si ca n-are dreptul sa-i dea ce considera ea ca e bine, si am sa plec de pe subiectul acesta si chiar puteti sa ma stergeti de pe lista. Si oricum deja e totul spus si nu se va sterge, asta e, nu ma asteptam ca vor sari pe mine atatea fete fara ca macar sa citeasca ce am postat. alina si bb Alex(22.11.2003) http://community.web...m/user/alinkava

#110
carmen77

carmen77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 999 mesaje

Postat 24 iunie 2004 - 18:53

Mai Ileana, tu iti dai seama ca atunci cand Luca o sa aiba 2 ani tu deja nu o sa mai ai nici o grija cu el in viata asta? [:D] [:D]. Ca vad ca Luca le face pe toate acuma, in primul an ... dinti are, a inceput sa faca si bolile copilariei ... deci acusica ai scapat cu totul. Probabil ca in urmatorii ani o sa fie asa de cuminte, ca nici nu o sa mai stii ca ai copil in casa. Acuma lasand gluma la o parte, sanatate si sa va treaca repede ... ca nu e o boala tare grea, din cate stiu eu (din ce imi aduc aminte, ca aveam vreo 5 ani cand am incasat-o). http://community.web...ser/carmen77102 http://community.web...ser/carmen77104 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003


Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Sterilizator biberoane È™i aranjam haine

    FloreClau
    - Astăzi, 16:30

  • Cezariana sau nastere naturala

    Ralu31031992
    - Astăzi, 15:10

  • Morfologie trim 2

    RoxiMada
    - Ieri, 20:09

  • Gata pastele

    FloreClau
    - mai 07 2024 19:08

  • Bagaj maternitate

    Ralu31031992
    - mai 07 2024 14:40

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -