Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (5)


139 raspunsuri la acest subiect

#11
MALUBA

MALUBA
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 14:11

pt ieri [disco]LA MULTI ANI davidddddddd!!!!![flo][disco] [disco][disco] LA MULTI ANI AMELIE !!! [disco][disco] [cheers]PT MAMI SI TATI vostri![flo][flo] AOOOOOOOOOOOOOOOOOOUUUU !!!! super superrrr.......n-am cuvinte... ROXANA SI LUIGI totiiii[pup][pup] din partea noastra [flo][flo] sA raspund si eu repejor la sondaj: baita zilnic pe la orele 22-22,30 (daca se depaste ora sarim peste ca il agita); dam papica si apoi nani de voie masaj din prima zi de viata : a fost si pe academia mamicilor o emisiune de cum se face masj la nou-nascuti.; plus ca eu am facut si refle si ii masez pct din talpa. gimnastica fac dar cam 15 min pe zi :am o chestie pe care ma sui cu picioarle si ma invart (ajuta la abdomen si coapse si "aripioare") alaptez integral la san , dar nu ma mulg pt ca sanii mei produc cat lapte are nevoie bb. alintaturi o mie de mi-e frica si mie ca n-o sa-si stie numele . apropo faza: chiar ieri era in parc o fetita de 2 1/2 ani si o intreb cum o cheama la care ea imi raspunde" turub" (de la surub)---de fapt era un alint din partea unui unchi de-al ei ..o cheama alexandra ......[:-)))][:-)))]........asa ca tre sa avem grija cu alinturile [:)][pk] in leg cu plansul : pai nu-l las absolut deloc sa planga pt ca are FO permeabil .doctorita nu mi-a zis ca n-am voie sa-l las sa planga da pur si simplu nu vreau sa fie nici o sec suparat.....poate cand o sa inceapa sa spuna ce are o sa mai vedem ..dar odata ce bb mic plange inseamna ca are ceva. ce ma distreaza cel mai tare la el?? pai tot ...mai nou ...ca isi baga manutele in gurita pana la cot..si nu un degetel sau doar o manuta ,le duce pe aamandoua ...si balonasele care le face din saliva... toate mutritele lui dulci...l-as papa in fiecare secunda..da stiti f bine sentimentul in pat il iau dimineatra la 5 (la tzatuca mamicutei lui)...in rest sta bine merci in patut...vb si cearta jucarioarele de zici ce-i aia stiti ce mi-e tare ciuda pe mine????? ca nu am inceput un JURNAL din prima lui zi de viata ...am scis doar cele mai imp zile: ca de ex. primul zambet, prima lacrima etc.. dar chiar zilele astea o sa ma apuc de scris eu nu am pe cine intreba cum am fost eu: mami nu mai e printre noi , tata e in tari calde, si oricum nu mai tine minte mare lucru....mi-ar fi placut sa citesc cum eram mica... cam astea fiind zise deoacamdata , noi va pupacim dulce si va uram un weekend super bestial [pup] http://community.web...138839239MptzMz

#12
roxanacaz

roxanacaz
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 15:41

Gata, mamici! Site-ul nostru ( reclama mascata ) incepe sa arate din ce in ce mai bine! Va puteti uita acum, ca au aparut si primele poze cu bebei. Va recomand sa mergeti la sectiunea "Vreau si eu". Acolo aveti un link catre un formular cu tot ceea ce trebuie sa trimiteti pt ca paginuta noatra sa arate beton. O sa va rog sa urmati instructiunile de acolo si sa folositi mailul afisat, pt ca de acum acela este mailul site-ului nostru. Eu voi primi toate mailurile si le voi organiza. In plus, avem sectiunea de noutati, unde o sa trecem toate evenimentele din viata bebeilor. Puteti trimite chestii gen: primul zambet, primul cuvand samd, data botezului si mai ce va vine voua in minte. Trebuie sa va subliniez ca tot meritul este al sotului meu!!!Eu doar m-am agitat ca o gaina beata in jurul lui si ii mai dadeam cate o indicatie ceva. Roxana & Andrei Alexandru

#13
roxanacaz

roxanacaz
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 15:45

Voiam sa va mai spun ca azi am fost boieroaica! Dimineata la 7 si jum a venit preotul sa ne faca molifta si s-a trezit bebe, ca adormise pe la 7 fara ceva dupa masa de la 6 si jum. Si dupa ce a plecat preotul am adormit iar puiul si am avut liber pana pe la 10 si jum si am facut baie cu spumant, mi-am facut manichiura, pedichiura, ba chiar am si mancat si am baut o cafea decofeinizata! Va dati seama ce lux pe capul meu? Si apoi, dupa ce papat iar si adormit am facut curat in dulap ( o munca infernala, credeti-ma ) si puiul inca doarme!!! Asa-i ca sunt tare pe ziua de azi? Hai, ca mai tarziu o sa raspund si eu la sondaj, ca acum trebuie sa faca Luigi ceva la calculator! Roxana & Andrei Alexandru

#14
roxanacaz

roxanacaz
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 15:48

A! La multi ani Amelie si David! Sa cresteti mari si frumosi si sa-i iubiti pe mami si pe tati!!!
[s][s][s][s][s][s][s][s]


Roxana & Andrei Alexandru

#15
piciulica

piciulica
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 17:07

Mai dar ce copii frumosi avem , sa ne traiasca si sa fie sanatosi! [majoreta] LA Multi Ani si din partea noastra Amelie si David! [cri][cor]

#16
Lore71

Lore71

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 17:15

Felicitari draga Roxana!Eminunat ce-ati facut voi:tu si sotul tau!!!! Eu sunt o mamica de mai (Raducu s-a nascut pe 3 mai, 2004)si tare mi-ar placea sa ma primiti langa voi,chiar daca pagina e de martie- aprilie... Pana la un raspuns, va doresc bebici sanatosi si frumosi . Cu drag, loredana &raducu BB mic

#17
Simone

Simone
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 17:21

Doamne, am innebunit cand am vazut-o pe moata mea in album!
E SUPEEEEERB !!!

ROXANA SI LUIGI, MII DE MULTUMIRI SI
[pup][pup][pup][pup][pup]

de la Simo si [copil] Iulia


[s][s][s] Amelie si David, sa fiti sanatosi, sa cresteti frumos si sa aduceti numai bucurii parintilor vostri!


Un week-end minunat la toata lumea!

#18
Claudelu

Claudelu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.904 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 18:32

DOAMNE!!!!!!!!!! Mi s-a ridicat parul pe maini...e deosebit...mai dar voi doi vreti sa ma bagati in pamant de fericire...nici nu pot spune ce simt in momentul de fata!!!! [pup] [pup][pup][pup][pup][pup][pup] LUIGI & ROXANA!!!!!!!!!! [flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo] Va Iubim!!!! http://f2.pg.photos....oarea/my_photos

#19
Simone

Simone
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 18:34

Corina, uite, din cartea Mama si copilul “Gimnastica sugarului se va incepe numai dupa ce acesta a implinit 3 luni – aici eu n-am respectat. Momentul cel mai bun pt gimnastica este inainte de baia zilnica sau inaintea uneia dintre mese. Camera sa fie incalzita, pt ca bebe e bine sa fie la pielea goala. In zilele calduroase de vara e bine ca gimnastica sa se faca in fata unei ferestre larg deschise sau afara. Exercitiile se executa cel mai bine pe un plan dur (masa de infasat sau masa) Miscarile vor fi executate cu blandete, crescand treptat in intensitate si amploare. 1. miscari de rotatie a talpitei: se apuca cu mana stanga gamba iar cu cealalta talpita si se exec 8-10 misc de rotatie, in ambele sensuri, pt fiecare picior 2. se flexeaza si se intind succesiv picioarele, intr-un ritm lent, timp in care bebelusului ii putem canta, ca sa-i sporim placerea participarii la exercitiu 3. la fel ca 2. dar cu ambele picioare odata, exercitand si o usoara presiune asupra abdomenului 4. miscari de rotatie ale palmelor – la fel cu cele ale talpitelor 5. bratele lui bebe se intind lateral pe linia umerilor, apoi se aduc in fata incrucisandu-se deasupra pieptului 6. tractiuni, din pozitia culcat pe spate pana in pozitia sezand, este mentinut 1-2 secunde apoi culcat incet la loc, avand grija sa nu se loveasca la cap – asta n-am facut-o pana acum.” Cred ca majoritatea mamicilor, involuntar, fac miscarile astea cu bebelusii lor, asa ca mare lucru din carte nu cred ca ti-am spus, dar astea sunt miscarile pe care le fac eu cu bebita mea. Pupici Simo si [copil] Iulia

#20
cipstyle

cipstyle
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 19:12

La Multi Ani Amelie si David! Roxana, e super site-ul, sper sa reusesc sa-ti trimit si eu poze astazi. Poti sa-mi spui te rog si dimensiunea pozelor? Asa...acum sta tati cu papusha si profit sa raspund si eu la sondaje: 1. folosim cam 4-5 pampersi pe zi, in medie; 2. Anelisa mananca cam 5-6 mese pe zi, aprox., si sta cam 5-10 min., in ultima vreme papand doar de la cate un san, seara totusi golindu-i pe amandoi; 3. ziua papa cam la 3 ore, noaptea doarme si 10-11 ore fara intrerupere, alteori se scoala doar o data, papa si adoarme imediat; 4. realizez, ce-i drept, ca am un bebe pt. care sunt responsabila, dar cateodata fac chestii pe care nu pot sa le controlez: am adormit dandu-i sa pape (stand aplecata asupra ei), DUMNEZEU m-a ajutat sa ma trezesc si sa nu pic peste ea (era zi, nici macar noapte, dar eram super obosita), mai visez cate ceva si ma apropii primejdios de mult de ea cand doarme langa mine (de-aia cred ca e mai bine ca puii sa nu doarma cu parintii, se poate intampla orice, DOAMNE-fereste!). Noaptea nu ma scol buimaca, caci ea de regula se trezeste dimineata, sau pe la 2-3 cand eu de multe ori abia merg la culcare, deci sunt treaza. 5. Baitza ii facem de 2 ori pe saptamana, asa ne-a recomandat pediatrul, caci aici apa e f. proasta, super calcaroasa, si nu e buna pt. piele. Dar cu caldurile astea cred ca o sa-i facem mai des de-acum incolo. Urechiusele stiu ca nu e voie sa se ude caci e pericol de otita, f. periculoasa pt. bebei. Eu am facut vara trecuta, si stiu ca nu-i tocmai placut. 6. Eu am inceput sa fac gimnastica (pe care o impletesc armonios cu dulciurile [bang] ), iar la papusha ii fac mai ales bicicleta (la picioruse), dar oricum se agita ea de nu se poate, dand din maini si picioruse cand ii e f. foame sau se joaca cu albinutele. O mai pun sa stea pe burta, sa-si intareasca musculatura spatelui si-a gatului. 7. Nu ma mulg deloc dupa alaptare, de ce as face-o, ca nu prea inteleg?! Ce-i drept, Anelisa goleste de multe ori sanii, e o fomicioasa, dar de cateva zile ii am tot timpul tari si un pic durerosi, desi papusha papa din plin mereu. Azi-noapte chiar am incercat sa ma mulg cu pompa (de la Avent), caci mi-era mila s-o trezesc, dar n-am reusit, cred ca s-a stricat ceva de la sterilizat. In final s-a trezit ea si-a papat cat a putut, pana a luat-o somnul. 8. N-o las deloc sa planga, nu suport s-o vad trista, si nici agitata, i se infunda mai rau nasucul, i se umfla si inrosesc pleoapele si cateodata plange cu sughituri si se mai si ineaca. 9. Cel mai mult imi place cand rade la mine fericita, cand incearca sa-mi spuna ceva si scoate sunete comice, cand pune buzita avand impresia ca am certat-o, cand se bucura din tot sufletul cand ma vede dimineata langa ea, cand rade si chiuie la albinutele ce se invart deasupra patutului ei, cand vorbeste cu tati pana cand discutia se infierbanta, ca ajunge sa-l certe de-a binelea si sa astepte raspuns.....toata e o dulce, o pup non-stop (apropos, ati gasit pe undeva ca nu e bine? )si-as manca-o toata. 10. Ii mai zic si Anelisa, de regula cand vreau sa fie atenta la ceva sau sa inteleaga bine, dar de regula e tzontzonica, tzontzo, papusha, iubita, scumpa, papushica, Anelizuca etc. 11. cu atza rosie n-am idee, oricum se zice ca rosul opreste de la deochi, indiferent daca e ata sau altceva, dar eu nu sunt superstitioasa. 12. bebe nu cred ca e bine sa doarma langa noi caci se obisnuieste si greu mai adoarme singur in patutul lui, dar principalul motiv cred ca e riscul de asfixie, in somn poti usor sa dai peste bebe si nici sa nu-ti dai seama. In Germania se pune foarte mare accent pe somnul bebelusilor, am primit inca din spital instructiuni si brosuri, pt. a micsora riscul de SID (sudden infant death)- moarte subita a sugarilor. Am invatat de la inceput ca bebeii trebuie sa doarma singuri in patutul lor dar in camera parintilor (la inceput), pe o saltea tare si fara perna, fara chestii pufoase, de preferat cu sac de dormit decat patura care sa-i vina pe fata, pe spate, in nici un caz pe burta, la vreo 17 grade etc. Nu le respect eu chiar toate, mai ales chestia cu gradele (nemtii ii calesc de mici, imediat dupa nastere spre ex. ii tineau in camera asistentelor cu geamul deschis si fara caciulita), dar incerc sa am grija, pe cat posibil, DOAMNE-ajuta! Si as mai adauga si eu 2 intrebari la sondaj: 13. In ce pozitie le dati la bebei sa suga, cele care alaptati? Capul il au mai sus decat corpul? 14. Si cat de des vomita, si cat de mult? Va multumesc. Va pupic !! [pup] http://community.web...bumID=151311267 Cristina si bb Anelisa Elena 04.04.04


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -