Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (4)


138 raspunsuri la acest subiect

#131
bibuga

bibuga

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 17:14

buna mamicilor, as mai adauga citeva intrebari sondajului 5.cit de des le facetzi baie?-a mai fost o astfel de intr,pe forum(si o intrebare de la mine...de ce nu e voie sa intre apa in urechiusele bb?) 6 gimnastica.... da sau nu? 7.cele care alaptatzi-va mulgetzi dupa fiecare alaptare?daca da ,cit timp si ce cantitate reusitzi sa "scoatezi" is cu ce... 8.cit lasatzi copilul sa plinga? 9.ce va distreaza cel mai mult la bb? 10.cite nume de alint i-atzi dat(la mine atita sau adunat ca nu cred sa-si cunoasca numele) si o ultima intrebare (am mai deschis un astfel de subiect mai demult si n-am reusit sa aflu) cum poate sa-l fereasca pe bb o atza rosie pusa la carucior de deochi????ce simbolizeaza atza rosie? Ps.adevarata ultima intrebare-de ce nu-i bine sa-tzi obisnuesti copilul sa doarma linga tine? sper ca nu va plictisesc,va tzuc si sanatate roxana-ai primit mailul de la mine?

#132
Ela76

Ela76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 17:31

Bibuga, hai sa-ti raspund eu, repede, cat a atipit la loc bebelusha: 5. baitza ii facem zilnic, insa uneori o sarim daca doarme dusa si se face f tarziu. Daca a trecut de 10 seara nu-i mai facem, ca nu-i bai. Nu e voie sa intre apa in urechi pt ca bblusii sunt f sensibili si pot face repede otita - cred ca nu-ti doresti. Citeam acum in Mami ca cica si daca stagneaza mucisorii in nas pot aparea probleme cu urechile. 6. eu am nascut natural, ma simt bine si cred ca ar fi cazul sa incep gimnastica, desi mi-e cam lene. Deci sunt pro, mai ales daca dr a zis ok 7. din pacate, eu sunt experta la muls si f. incepatoare la alaptat. Am renuntat la orice pompita (credeti-ma ca am incercat diverse modele, la diverse preturi) si mulg 'manual', fiind mult mai bine din punctul meu de vedere (cam tot atat timp imi ia ca si cu pompita) 8. depinde de plans. In general nu o las sa planga, insa uneori tocmai ii prepar biberonul si nu ma pot duce la ea, asa ca 1-2 min mai plange singura. Alteori plange tare si se potoleste greu, indiferent de ce i-as face - burtica asta, bat-o vina! 9. cred ca mutritzele pe care le face sunt cele mai nostime, chiar si cand plange. Apoi ma distreaza faptul ca parca are 'senzori' si se trezeste subit cand: vreau sa intru pe Internet; vrem sa dormim ziua; vreau sa mananc biscuiti cu lapte (astia imi plac mie dimineata - cum pun cana cu lapte, cum "oaaa") 10. nume de alint=nenumarate, in functie de inspiratia de moment, inclusiv "sfarleaza cu fofeaza" cand da din maini si din picioare incontinuu 11. eu zic ca daca doarme cu tine sau in patul oamenilor mari sta mai mult in respiratia noastra, in contact cu lenjeria si hainele noastre si cred ca patutul ei e mai bun. Plus ca a mea are un stil de a gasi toate firele de par si de a duce manutele la gura. Gata, plange, pupici! Ela

#133
Simone

Simone
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 17:51

Buna ziua mamicuti si bebicuti! Raspund si eu in continuare: 5. ii fac baita la corp in fiecare seara, iar la cap de doua ori pe saptamana; eu stiu numa' din "folklor" ca daca le intra apa in urechi trebuie stersi bine ca sa nu faca vre-o infectie. 6. gimnastica facem in fiecare zi de la 5 saptamani, avem patru pozitii pe care le repetam pret de 5-10 minute si una la masajul de dupa baita. Eu le-am invatat din "Mama si copilul" - are acolo un capitol despre gimnastica sugarului. 7. nu prea mai am cu ce sa alaptez asa ca nu pot sa ma inscriu la intrebarea asta. La noi [bibe] sa traiasca! 8. nu o las deloc sa planga. Ma duc imediat sa vad ce are si o linistesc; din fericire pana acum n-am facut colici. 9. mutritele pe care le face cand e satisfacuta dupa masa, zambetele pe care ni le da cand o pupacim sau cand dansam cu ea si ii cantam, sunetele noi pe care le scoate de la o zi la alta : a, o, tgg, ggg, brrrr, iaaa. 10. zilnic aproape inventam cate un nume, cel mai des folosit este UPI-TZUPI pt ca isi tuguie buzele ca un iepuras cand i se face foame. 11. nu stiu ce simbolizeaza, cred ca protectie de deochi, eu nu cred in chestiile astea si nu m-am deochiat niciodata. Nu i-am pus lui bebe nici o ata sau funda rosie pana acum si au vazut-o o groaza de oameni si au luat-o in brate si nu s-a intamplat nimic. 12. nu mai vrea sa stea in patut dupa aia, cel putin asa s-a intamplat cu moata mea. In primele zile cand o alaptam o tineam cu mine in pat noaptea iar peste zi, cand incercam sa o pun in patut simtea imediat si scancea si se zvarcolea, voia sa ma simta langa ea. Acum o pun in patut cand doarme de-a binelea, altfel nu pot. Pupaceli si o dupa-amiaza frumoasa ! [pup][pup][pup] Simo si [copil] Iulia

#134
Claudelu

Claudelu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.904 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 18:01

BUUFF...Mai fetelor pai ce discutii aprinse ati avut...Sunt intru totul deacord si voi....cu cat cocolosim mai mult copilasii si atat devin mai sensibili...Eu am fumat, la fel ca si Elena si Roxana si in timpul sarcinii, acum sa nu credeti ca foarte mult 1-2 tigari pe zi...sincer am avut chiar si vreo doua tentativa de a ma lasa dar bat-o vina de tigara ca nu am rezistat mai mult de 2 saptamani [zid]...alta tentativa a fost imediat dupa ce am nascut si nici atunci n-am rezistat tentatiei mai mult de 3 zile [bang][bang][bang]... Eu zic ca asta nu tine neaparat de inconstienta sau de rea vointa sau de responsabilitate... Ai Mickyyy foarte mare dreptate cand spui ca nu e bine sa ne grijulii si de posesivi...trebuie lasate lucrurile sa decrurga cat de cat de la sine...Si crede-ma ca nu ai fost de loc dura ci ai spun lucrurilor pe nume...dar la urma urmei fiecare din noi stim ce este mai bine pentru copilul nostru si fiecare face asa cum ii dicteaza inima... Si cred ca faptul ca ai spus ca te-ai reapucat sa fumezi nu trebuie sa starneasca polemici pentru ca de aceea ne-am strans aici pentru a ne spune si lucurirle bune si lucruirle rele si nu ca sa ne suparam sau sa facem mare tamtam... Mie chiar mi-e drag de fiecare din voi chiar daca cateodata nu eram deacord cu parerile unora, dar fiecare om gandeste in felul lui... Banuiesc ca unele dintre voi nu-mi veti da dreptate dar eu consider ca daca acum avem un copil nu trebuie sa ne sacrificam toata viata numai pentru ei, pentru ca avem si noi vietile noastre si in fond si la urma urmei ei vor creste si cine stie ce ne asteapta...AZILUL!!![:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Va pup pe toate si pe toti!!! http://f2.pg.photos....oarea/my_photos

#135
bibuga

bibuga

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 18:24

hai,ca m-am distrat de raspunsul tau Ela,in special la nr 9 [:D],am crezut ca numai mie mi se intimpla(si mai ales cind sint singura)-cum ma asezam la masa sa ciugulesc si eu ceva.........incepea sirena.citeodata am ajuns sa maninc cu el in bratze...nu trebe sa va spun ca am niste maini ca de spalatoreasa de la atita "gimnastica" cu bb.[:D] apropo mor dupa biscitzi cu mere...mmmm[pofta][pofta] Facem si noi baie zilnica inclusiv pe capcean si tare se amuza.Singura problema e ca bb e cam lungan si cind isi da drumul atinge vanitza cu capul...[:D][baie]....atzi facut baie impreuna cumva? Cu gimnastica-pot sa zic la fel....lene mare,poate daca ne mai stimulam cu "fetele" din mures,cu care aproape zilnic ne intilnim....(am facut gimnastica prenatala impreuna si e tare fain ca tzinem legatura)[greutati]-pt la vara ma pregatesc in schimb de niste ture cu [bicla].sper sa nu am de suferit "acolo" Ela-ai incercat si pompa electrica?eu am citit doar despre ea...eram curioasa de rezultate ... Cit despre plins,nu suport sa-l aud plingind.din pacate citeodata sint nevoita sa-l las un pic,sa mai pot baga ceva sub nas sau sa mai spal vre-un vas doua...asa pe rind [alcool] Nume de alint........va traduc mot a mot: cicicash(vine de la pishikash=udacel),gindacel auriu,mamatzi,veveritza smechera si lista continua,dar mi-e imposibil de tradus [:D] acu tre sa fug.......se scoala dupa doua ore de somn...bun baiat[cool] va pup-ildi

#136
cipstyle

cipstyle
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 19:15

Fetelor, hai ca de cand n-am mai apucat si eu sa scriu....[q] Zilele trecute au fost super agitate, era ceva de facut in fiecare minutel, apoi am fost la Munchen, apoi de ieri, sau de alaltaieri, cum prind o clipa libera intru pe forum, dar pana apuc eu sa citesc tot ce ati scris (si scrieti cu o viteza tot mai mare [cool]) iar apare ceva, se trezeste puiul si vrea papa, sau plange s-o schimb sau una sau alta....si iar nu mai apuc sa scriu. Acum e treaza, se uita la mine si ar cam vrea sa planga. Am pus-o in maxi-cosi (cosuletul de masina), caci se tot trezea din somn si era f. agitata, si-am luat-o cu mine la calc. Mai nou asta e metoda cu care face kaki cand nu poate, o pun in maxi-cosi si imediat aud paraituri (zgomote ca de mitraliera [:D] ). De data asta insa se lasa asteptate. Sa raspund si eu pe rand la subiectele de discutii, la care imi aduc aminte. Nici eu n-o las sa se uite la tv (noi nici nu ne prea uitam), la monitor mai trage din cand in cand cu ochiul (super rar), dar oricum avem ecran pe cristale lichide, nu are radiatii, iar imaginile nu se schimba decat rar. Cu fumatul, ai mare dreptate Claudelu, nu trebuie sa se supere nimeni, la urma urmei scriem fiecare ce credem ca e mai bine, iar sfaturile din partea prietenilor eu cred ca sunt intotdeauna benefice [pup], fie ca le urmam fie ca nu, fiecare decide singur in final. Mickyyy, tu ne scriai la un moment dat sa-ti scriem tot ce e mai rau ce se poate intampla bb-ilor, ca sa reusesti sa te lasi iar. Maluba a scris cu cea mai buna intentie, sunt convinsa, si adevarul e ca si eu am gasit pe net tot ce scria si ea. Acum cat de adevarate sunt rezultatele studiilor nu poate nimeni sti. DOAMNE-ajuta sa fie bine pt. toti puiutii nostri, asta conteaza! Eu nu fumez, dar sotul meu fumeaza la greu, si-asa mi-as dori sa se lase!!! In primul rand pt. el, apoi pt. puiutza si pt. mine. Nici Anelisa nu se stramba cand il simte mirosind a tigari, si asta ma ingrijoreaza, ca am citit ca mai tarziu pot deveni usor fumatori daca au fot familiarizati de mici cu fumul. .........Revin dupa o lunga pauza, in care iedutza a vrut sa stam de vorba. E asa de dulce cand vorbeste cu noi, in principal cu tati, scoate tot felul de sunete, se bucura, se supara, plange sau ne cearta, dar cea mai dulce e cand rade. Ne vine s-o mancam, nu alta, abia ne putem abtine. Cred ca voi scurta mesajul sa fiu sigura ca apuc sa-l postez pana umpleti si pagina 10 [:D], asa ca urmeaza sa raspund la sondajul vostru in mesajul urmator (sper sa reusesc tot azi). Sunt f. bucuroasa, SLAVA DOMNULUI, la Munchen doctorita ne-a spus ca Anelisa e mult mai bine cu piciorusele si nu mai trebuie sa poarte aparatul decat noaptea. Avem iar control peste o luna, DOAMNE-ajuta!! Fetelor, sa fiti foarte atente la piciorusele bebeilor, displazia asta de sold poate fi f. periculoasa daca nu e descoperita la timp. Eu Ii multumesc LUI DUMNEZEU ca am nascut aici si mi-au descoperit-o la timp, acum vindecarea, cu ajutorul DOMNULUI, e f. usoara, dar mai tarziu ar fi fost mult mai grea si incerta. E nasol ca in Romania nu se fac ca aici astfel de teste dupa nastere, si mai ales ii infasa automat in unele spitale. E greu si cu diagnosticatul, am inteles (din "Mama si copilul" ca e destul de dificil, adesea si doctorii se insala) Oricum, ce voiam sa va spun e sa va uitati atente si la cutele de la picioruse, trebuie sa fie simetrice la cele 2 picioruse, altfel poate insemna ca sunt probleme si trebuie facut un control, asta ar fi un simptom. Dar DOAMNE-ajuta sa nu mai aiba nimeni problema asta si sa aveti puiutzii sanatosi!! Am pus si eu ultimele poze pe net, uitati aici link-ul: http://community.web...bumID=151311267 Sunt f. bucuroasa ca am reusit s-o prind pe puiutza razand [:D]. Plec acum ca plange suparata, n-a mai bagat-o mami in seama [q]. Roxana, incerc sa-ti trimit si eu cat de repede pozicile. Va pupic!!![pup] Cristina si bb Anelisa Elena 04.04.04

#137
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 19:37

Yamiii sondaje [:D], macar asa mai invioram si noi atmosfera, ca in restul zilelor e tare liniste pe-aici. Deci: 5. In principiu ii fac zilnic, cu mici exceptii, zilele in care doarme in intervalul ei de baitza (9-11) si mi-e mila s-o mai trezesc sau zilele in care suntem plecati din localitate (la parinti in general) pentru ca la chiuveta mi-e greu si caditza n-o car dupa mine (eventual o spal la fundulet cand ii schimb pampersul ca sa nu se irite de la servetele folosite in exces). De vreo 2 saptamani ii fac singura baie (tati doar se foieste pe langa noi sa ne pregateasca apa, prosopul, pampersul, hainutele de schimb, etc) si mi-e mult mai comod sa o spal pe cap la fiecare baitza (oricum se uda). Mai nou moatza mea a descoperit ce placut e sa dea din picioare in caditza (mama ce-i mai placeeeee) si daca nu’s atenta facem balta de jur imprejur. 6. Gimnastica eu….nu….motiv…lenea. Gimnastica Malina….la greu….dar dupa ureche si nicidecum dupa manuale. 7. O singura data am incercat sa ma mulg (manual, ca pompa n-am), la o saptamana de la nastere, trebuia sa plec undeva si voiam sa-I las bebitzei laptic in biberon. Dupa chinuri mari de tot (nu stiam cum se face si nici laptele nu voia sa curga ca acum) am scos vreo 50ml. De atunci nu m-am mai muls deloc desi mai ma apuca “colectatul” laptelui uneori (in timp ce-I dau sa suga de la un san, la celalalt pun biberonul sa curga in el). O fac atunci cand mergem undeva si cred eu ca mi-e mai greu sa alaptez sau o fac de zgarcita [:D] (consum mai putine tampoane). Hai ca am deviat putin de la intrebare. Deci nu ma mulg niciodata dupa ce alaptez, dar daca as face-o probabil as aduna 60-70ml lapte pe putin (moatza suge doar la un san la o masa, asa ca tot ce e in celalalt e “surplus” pentru ca mare parte curge singur si se aduna in tampon in timpul suptului, adica nu-i ramane pentru masa urmatoare). 8. Depinde motivul pentru care plange. La primul scancet dau fuga la ea si daca plange cu motiv (foame, pipi, kk, colici, frig, cald, etc) ii dau ce-I trebuie si fac tot posibilul sa o linistesc (o iau in brate, o legan, o plimb, vorbesc cu ea, etc) Dar daca plange de rasfatata (vrea in brate, vrea sa faca “abdomene”, etc) atunci o iau frumusel de manutza, o mangai pe capsor, vorbesc cu ea, dar nu o iau in brate absolut deloc chiar daca stiu ca o sa planga in continuare. Asa ca poate sa planga si 5-10 minute (am grija sa fiu langa ea tot timpul si sa-I vorbesc, ca sa priceapa ca plange degeaba) dupa care oboseste, suge ca haplea si adoarme. Cand plange ca sa o bag in seama nu are niciodata lacrimi in ochi, plange ce plange, se opreste, se uita cu subanteles la mine, vede ca nu fac nimic din ce vrea ea si o ia de la capat. Mai plange putin, mai se opreste, mai ma studiaza, incearca sa ma mai impresioneze putin, vede ca nu-I merge si se linisteste intr-un final. 9. Cand ii este foame rau de tot si vede tzitzi langa ea face niste ochi mari mari, casca guritza si incepe sa dea din capsor si sa se agite zor nevoie. Cand doarme si zambeste in somn, cand se sperie de ceva si clipeste brusc si intinde manutzele, cand se intinde ca un om mare cand se trezeste, cand face kk si se stramba in toate modurile cu putintza (ba isi mai duce si mana la nas in semn de “ptiuu ce pute” [:D]), cand sta la povesti cu mami si gangureste si rade (desi e tare scumpa la vorba si la ras fata mea, nu stiu cu cine-o fi semanand ca si eu si tacs-o suntem 2 guralivi) Si cred ca lista ar putea continua pana maine. Fiecare gest, fiecare grimasa, fiecare zambet e un motiv de bucurie si fiecare mutrisoara pe care o face ma distreaza si ma binedispune in acelasi timp, mi-e atat de draga ca n-am cuvinte. 10. woow, pai si aici cred ca pot umple 2 pagini. O strig pe nume doar atunci cand o “cert” adica atunci cand am treaba sau vreau sa mananc sau sunt pe buda si pe ea o apuca smiorcaiala. In rest e de toate – si fiecare nume de alint are sau nu in spate o poveste: gandacica (sta pe spate si se agita ca un gandacel, da si din maini si din picioare haotic), strumfitza (avea o caciulitza care-I statea exact ca la bebe strumph din desenele animate), grasunica, gogosica, galusca, moatza, tzusca, printzesa, bubulina, brtotacel, bebitza, pustoaica, scandalagioaica, gasca, etc. etc. etc. 11. ata rosie…habar n-am….nu i-am pus niciodata si nici nu cred in tampeniile de genul asta. 12. Moatza mea a dormit primele 2 luni doar langa mine, si mai doarme si-n ziua de azi ocazional (dimineata dupa ultima masa n-o mai pun in patut si uneori in timpul zilei dormim amandoua in pat). Cred ca nu e bine pentru ca se dezobisnuieste mai greu si o sa planga atunci cand incerci sa o pui in patutul ei (asta daca amani prea mult momentul “despartirii”) si e posibil sa prinda teama de dormitul de una singura. Gata!! Hai ca iar m-am lungit la vorba si m-asteapta tati sa-l iau de la munca sa mergem cu tzusca in parc. Am fugit, zbyeeee…pe luni ca-n week-end o sa fiu plecata la Pitesti si acolo nema internet. Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.web...m/user/mickyyyy

#138
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 19:38

Buna ziua mamici si bebici! vreau sa-mi fac "mea culpa" pentru ca mi-am iesit din pepeni,pentru ca nu vreau sa fiu eu cea care strica atmosfera..facem pace?[flo] Eu de lulea nu o sa scap,din pacate,desi am toate motivele,Amelie e motivul principal,dar chair dupa ce o sa termin cu alaptatul am altele,sint scumpe,sotul meu nu fumeaza,in general traiesc intr-o tara care nu agreeaza acest viciu.Nu o sa scap pentru ca sint capoasa!!Geniu nu stiu,Roxana,as vrea io[:-)))][:-)))] Bine pus punctul pe I,Mickyy,si eu sper ca nu fac excese si vreau sa o invat pe Amelie cu toate cele,pentru ca e mai bine sa aiba un sistem imunitar bun ,care sa o fereasca de boli mai tirziu.Pina una alta,sint tare multumita ca nu am avut deloc probleme cu ea,slava Domnului!!MAninca bine,e vesela,doarme bine!! Claudelule,poate mai apucam diseara o sueta,inainte de nani nani..ca tare bine imi prinde la sufletel![pup] Am inceput si noi sa o obisnuim cu patutul!Ura!![patut].Drept care cu chiu cu vai,ne-am retras in sufragerie sa mai aprindem un pic flacara amorului,ca am cam stat pe bara la [xinpat] Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos....12000/my_photos

#139
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 19:51

Si sa raspund si eu la sondaj: Baita ii fac cam la doua zile,rareori zilnic,pentru ca nu consider ca e necesar.Bineintels ca-i fac in fiecare zi o toaleta sumara,ochisorii,gurita,gitul,funduletul. Gimnastica??hehehhe.pai chair i-am cumparat o jucarie care se cheama babygym,cu o gramada de jucarele care atirna,dar nu a impresionat-o,si oricum da singurica din maini si picioruse incontinuu.. Ma distreaza cel mai mult cind e fandosita si incearca sa ne faca de cap,si pe mine si pe taica-su..cind incepe un scremut de plins si se opreste pentru ca nu e sigura daca are chef de scandal sau nu..ma distreaza ginguritul de ingeras,toate grimasele,cum isi tuguie gurita..as umple un roman!! Cit despre porecle:foarte rar i-am spus Amelie,ea e frantuzoaica mea,pisicuta,gindacelul,iubita,floricica,zina,minunea,iepurasul,cocoshica...ma rog,fix ce-mi vine in cap!!! Si eu ma duc imediat cind plinge,pentru ca un copil lasat sa plinga pentru ca e "bine pentru plamini"(ce stupizenie)va fi mult mai infometat ,mai obosit si mai nemultumit,si incetul cu incetul isi va pierde increderea in cei din jur.Nu o cocolosesc,nu o iau imediat in brate,dar vreau sa ma vada,ca sint linga ea,mamica ei,si nu o las nici o secunda!! pupici Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos....12000/my_photos


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -