Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Spermograma - rezultate diferite


81 raspunsuri la acest subiect

#21
robert

robert
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 mai 2004 - 02:05

Am stat mult si bine si m-am gandit inainte de a scrie acest mesaj. Eu sunt ploiestean si am facut in orasul meu cel putin 10 spermograme la laboaratoare diferite. Toate spuneau acelasi lucru o valoare in jurul a 20 de milioane de spermatozoizi cu mobilitate de peste 80 %-90% si ceilalti parametrii care ne dadeau spernate ca dupa un tratament bun vom avea un bebe; Numai ca la giulesti am fost rugat sa repet spermograma si .....surpriza!!!! Nr. spermatozoizilor erau de peste 40 de milioane insa mobilitatea neasteptat de proasta!!! Doctorita (nu am sa-i dau numele fiinca l-ati pomenit voi destul pe aici..)mi-a propus sa fac analizele hormonale, care au iesit super bine. Dupa lungi incercari de tratamente naturiste, apicole, alopate am avut imbunatatiri ale valorilor insa bebe nu a venit. Sunt la fel de bulversat ca si voi in ceea ce priveste rezultatele spermogramelor de la diverse laboratoare si cel de la Giulesti!!! Am stat de vorba cu o doctorita care efectueaza astfel de analize si mi-a explicat si chiar demonstrat cum se face o spermograma (una din spemogramele mele). Se pune recipientul cu sperma la "termostatare" (37C) pana cand aceasta se fluidifica ( de aici parametrul "fluidificata... la ...30,40, 50 de min, etc); dupa aceea se pune o "picatura" de sperma "omogenizata" pe o lama care are "camarutze" compartimentate pentru numaratul spermatozoizilor. Dupa numaratoarea lor (printr-un calcul matematic bine stabilit) se afla numarul lor /mmc. Apoi se face un raport (la ochi) cati si in ce proportie sunt viabili, mobili, cati prezinta morfologie normala si cati aberanta si restul paramatrilor. Paote acesta este un motiv pentru care valorile nu ies de fiecare aceleasi, ele sunt interpretate de ochiul si calculul matematic al unui medic biochimst nu de o masinarie din asta moderna (de ex cea care determina o formula leucocitara),pana si spermocultura este determianta tot de ochiul medicului biochimist, el recunoaste si numara cate leucocite ies in sperma, levuri, candida, etc. Eu am aut norocul sa-mi vad proprii spermatozoizi la microscop si doctorita cu multa rabdare mi-a raspuns la absolut toate intrebarile mele legate de efectuarea spermogramei. As mai fi avut multe de scris insa ma tem ca si asa am ocupat spatiul cam mult pe aici. M-am uitat si am observat ca sunt singurul tip de pe "asteptand un ingeras...." Numai bine, robert

#22
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 05 mai 2004 - 02:34

Robert[flo], poate mai sunt dar or fi mai timizi[:D]. Eu chiar te rog cand ai timp sa vii sa impartasesti din cunostintele tale, eu am apreciat foarte mult tot ce ai postat, de altfel am si strans intr-un subiect aflat acum in arhiva articolele tale despre infertilitate masculina. A facut si sotul meu o spermograma anul trecut la care am aflat de abia de curand rezultatele, ginecologul l-a incadrat la average (adica media) cu 40 mil din care se pare ca traiesc jumate. Am intrebat si eu din ce am stiut de aici de pe forum[flo]. Oana_B

#23
cipi

cipi
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 05 mai 2004 - 11:18

Robert, am si eu o nelamurire, avand in vedere ca tu stii mai multe despre cum se face spermograma. Daca timpul de lichefiere este mai mare si dr. nu asteapta destul, analiza este mai proasta? Poate te interesezi tu cum influenteaza timpul de lichefiere spermograma. Iti multumesc mult si va doresc numai bine.

#24
dinah

dinah
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 05 mai 2004 - 11:20

Fetelor in ce consta ICSI? Mi-as dori sa cunosc si eu povestea lui Mihaela Ema care a reusit sa ramana[gravi]doar cu 1 mil[gica] Ma bucur pentru Robert ca a avut curajul sa vine printre noi cu durerea lui.Felicitari tie.Pupici multi.

#25
nicole74

nicole74

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 05 mai 2004 - 11:43

Dinah, uita-te la povesti de succes si ai sa gasesti povestea Mihaelei Ema.

#26
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 05 mai 2004 - 12:17

Dragelor, in decembrie am facut o inseminare artificiala cu doctorul Vladareanu la cabinetul privat al dansului (vis a vis Dinamo). Ni s-a spus ca pentru o mai mare reusita trebuie ca sotul meu sa mearga la cabinetul Dr Moisa pentru efectuarea unei operatiuni de prelucrare a spermei. E adevarat ca nu statea foarte bine, dar nici ingrijorator. 98 mil, foarte mobili 20%, mobili 30%, imobili 50% dar a avut doar 16 mil. dupa aceasta analiza. Foarte putini. A fost o nereusita plus ca ne-am plimbat cu eprubeta in mana jumatate de oras. Ideea e ca vroiam sa renunt la Vladareanu in favoarea Dr Moisa. Acum, datorita voua, mi-am raspuns la o mare intrebare." De ce asa putini???" O intrebare am ... ce inseamna leucocite moderate la spermograma. Va pup. Sanatate

#27
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 05 mai 2004 - 19:33

Nicole, regulamentul nu permite postarea textelor in alte limbi inafara de romana. Este acceptat doar insotit de traducerea in romana. Te rog, adauga si traducerea Multumim pentru intelegere, Oana_B

#28
Salmida

Salmida

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 05 mai 2004 - 19:35

quote:
Originally posted by nicole74 http://www.rscbayare...s/azoosper.html http://www.infertile...reats/spasp.htm http://www.advancedf...m/icsirisks.htm http://www.ncbi.nlm....9&dopt=Abstract Poti sa-i dai pe google sa caute azoospermia; risks; ICSI Pupici
[flo] & [pup] Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)

#29
robert

robert
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 00:37

Cipi, nu vad cum ar influenta in rau parametrii spermogramei inainte de a lasa sperma sa se lichefieze. Imi amintesc ca eu m-am uitat pe lama cand mi-am facut analiza asta dupa 4 ore dupa ce analiza fuse-se deja efectuata si chiar m-am mirat cand mi-am vazut spermatozoizii inca inotand de bezmetici in stanga si in dreapata; doctorita estima ca sunt cam 10 % f vigurosi dupa cele 4 ore de stat...vestea era proasta fiinca in astfel de cazuri , ca al meu, ar trebui sa stim cu exactitate cand are loc ovulatia (inclusiv ora)ca sa putem sa nu ratam momentul si sa avem cat de cat o minima sansa.... Numai bine, robert multumesc d-nelor care m-au incurajat

#30
copilutzu

copilutzu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 544 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 17:09

BUNA! Ma bucur ca ati deschis acest subiect! Si sotul meu a fost diagnosticat cu Azoospermie.A fost trimis la Parhon la dr.Catrina Sergiu care impreuna cu Prof.Dr. M.Coculescu i-au facut biopsie testiculara.pe biletul de iesire din spital Dzarile hormonale evidentaza FSHscazut repetat (0,7mUI/ml),LH,PRL, testosteron normale(2,54mUI/ml;386,3uUI/ml;20,16mmol), iar spermograma efectuata repetat arata azoospermie. Ex. clinic: in limite normale Probe de laborator:in limite normale Concluzii: Avand in vedere valoare scazuta/normala a FSH cu testosteron si LH normal, azoosperm. repetata diagnosticul diferential se va face intre o obstructie de cai seminifere si un deficit izolat de FSH motiv ptr. care s-a practicat biopsie testiculara In rezultatul spermogramei scria:-fregvent leucocite-Ce inseamna?? LUMINATI-MA CA NU INTELEG NIMIC! UNDE AM PUTEA MERGE? LA CE MEDIC SI CU CE SPECIALIZARE? Din anul 1999 de cand a facut biopsia ne-am oprit (ne-am blocat ) ptr. ca nu stim unde sa mai ne adresam.La Giulesti ne-a spus din start -donor- . Doina


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -