Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Spermograma - rezultate diferite


81 raspunsuri la acest subiect

#1
cipi

cipi
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 04 mai 2004 - 11:35

Sotul meu a facut saptamana trecuta spermograma la Medsana cu urmatoarele rezultate:nr. 27.000.000, mob. A+B+C = 50% (normal 85%), forme tipice 35% (normal min. 40%), timp de lichefiere 45 min. Ieri a facut o alta spermograma la Giulesti si rezultatul a fost: nr. 600.000, mob. 0, forme tipice 0, timp de lichefiere aprox. 20 min. Analiza a fost facuta la dr. Moisa. A lasat impresia ca se grabeste. Astazi sotul meu se duce din nou la ea cu toate analizele lui. Trebuie sa va spun ca sotul meu de-a lungul celor 8 ani de cand ne chinuim sa facem un bb, a facut spermograme la Parhon, Filantropia, Medicover, Medsana si Giulesti. Rezultatele de la Giulesti sunt foarte diferite de celelalte. Voi ce parere aveti? Este oare posibil? Diferenta intre ultimile doua este de 400% la nr., de 200% la mobilitate. Daca a mai patit cineva asa, as vrea sa stiu. Mi-am propus sa stau de vorba cu dr. de la laboratorul de la Medsana si sa-mi spuna ce se petrece. Cei de le Giulesti nici nu vor sa auda de analize facute in alta parte. Suntem disperati. Daca ar fi sa luam de buna spermograma de la Giulesti, noi nu avem nici o sansa de a mai avea copilul nostru (doar donator).

#2
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 04 mai 2004 - 13:05

Cipi,la Medsana masuratoarea se face in ml iar la Giulesti se face in mmc de aici cred sa sunt diferentele.in privinta mobilitatii nu stiu ce sa zic,chiar de la 50% la 0% cred ca e totusi undeva o greseala.depinde si diferenta de zile dintre cele 2 masuratori,de cat stres a avut parte in timpul acesta,nu stiu... Valentina

#3
Ubi

Ubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 04 mai 2004 - 13:12

O iata un subiect si pentru mine. Chiar voiam sa va supun atentiei acest fenomen caci noi: La Giulesti: 48 mil cu mobilitate de 38% - astenoteratospermie La Medsana: 68 mil cu 80% mobilitate - normospermie cu usoara astenospermie. Ei? E adevarat ca atunci cand m-am dus la Ancar cu analizele de la Giulesti nu a fost deloc incantat (mi-a fost jena sa intreb de ce, de bani sau de laborator)

#4
nicole74

nicole74

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 04 mai 2004 - 13:21

Sotului meu la Giulesti i-a iesit azoospermie (numar=zero), iar la Medsana 2,8 milioane/ml. Si la noi Moisa a fost grabita. Plus ca a zis ca nu avem nici o sansa. Mie mi se pare absurd sa dai sentinta definitiva fara nici o alta analiza. Nu mi-a facut o impresie buna Moisa si nici nu as recomanda-o la nimeni. Chiar daca era azoospermie unele forme pot fi tratate sau se poate face biopsie (pentru cine vrea), in nici un caz nu trebuia sa spuna asta decat dupa ce se convingea ca asa este. La Moisa nu as recomanda nimanui sa mearga.

#5
dinah

dinah
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 mai 2004 - 13:48

Si eu ma bucur ca a aparut acest subiect.Noi suntem un caz mai nefericit la inceput cu 2 mil [gica]apoi 0 M-am tot intrebat de ce unii medici nu accepta decat analizele facute in anumite locuri sau desi ai analize,nici nu se uita pe ele si cer altele.Asa mi s-a intamplat la Giulesti la Dr Dracea care ne punea sa facem amandoi zeci de analize desi eu nu aveam probleme. Ni s-a intamplat ca desi sa existe un nr. mic de spermatozoizi pe spermograma sa fie trecut 0. [?]Cum este cu biopsia testiculara? Mie un urolog mi-a spus ca este f scumpa, se face doar intr-o singura clinica din tara si nu se stie daca reuseste. Va[pup]Dinah

#6
nicole74

nicole74

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 04 mai 2004 - 14:07

Despre biopsie. S-a pus si la noi problema (de catre noi) dupa prima spermograma, la a doua nu a mai fost cazul. Biopsia testiculara se face in caz de azoospermie pentru a vedea daca exista spermatozoizi si pentru a se stabili cauza azoospermiei (poate sa existe un singur tip de celule si atunci spermatogeneza nu se poate produce: Germinal cell aplasia sau Sertonli cell only). Insa in urma biopsiei, daca se stabileste ca exista spermatozoizi viabili se face punctie testiculara si ICSI. Pe site-uri straine se explica riscurile la care se supun cuplurile in urma acestei proceduri. Voi sunteti singurii in masura sa hotarati, dar parerea mea ar fi sa nu incercati in Romania. Am inteles ca Med New Life (cabinet romanesc) a efectuat 3, dintre care 2 cu succes, dar nu stiu cat este de real. Inra pe site-ul lor. Parerea ea este ca daca la un moment dat ati avut 2 milioane, nu e cazul de punctie. Du-te la Ancar cu spermograma de la Medsana.

#7
anis

anis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 04 mai 2004 - 14:17

Fetele..in rpimul rand e f gresit sa se faca o spermograma noua la un interval asa de mic..e si normal ca a iesit f prost..o spun din experienta..trebuie sa treaca macar 1 luna si jumatate intre ele. Cipi, sotul meu a avut la fel acum un 1an, a tinut un tratament naturist si acum are mobilitatea 85%, cei f mobili 40% (acum 1 an ii avea 13%) deci se poate..iti trebuie rabdare multa.. [pup] AniS

#8
cipi

cipi
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 04 mai 2004 - 14:27

Sotul meu a venit acum de la Giulesti de la dr. Moisa. I-a aratat toate analizele facute de-a lungul timpului (la Filantropia, Parhon, Medicover, Medsana)care erau total diferite de cele facute la Giulesti. A ramas pur si simplu blocata mai ales cand a vazut spermograma de la Medsana (care a fost facuta acum 5 zile). Oricum ne-a dat inca o data verdictul - donator. Dupa parerea ei, cu rezultatele de la Medsana as fi tutut ramane insarcinata in mod normal. Numai ca ea nu are incredere decat in analizele facute la Giulesti. Intre timp m-am mai documentat in legatura cu timpul de lichefiere, care la sotul meu se pare ca este mai mare. Se pare ca si acest timp de lichefiere are o importanta destul de mare. Stie careva mai multe despre asta? Sotul meu vrea sa mearga pentru investigatii amanuntite la Fundeni la urologie.

#9
anis

anis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 04 mai 2004 - 14:32

Si al meu sot avea timpul de lichefiere acum 1 an...aprox 1 oara..acum are 20 de min..de la tratament i se trage..si de la inca ceva...avea leucocite multe. E o cauza...cel putin noua asa mi s-a zis. Cum sta la leucocite? [pup] AniS

#10
Ellena

Ellena
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 mai 2004 - 15:30

Este inadmisibil ca se intampla asa ceva. Nu au cum sa fie rezultate atat de diferite intr-un timp atat de scurt ! Mai ramane ca sotii nostri sa recoteze acasa proba si sa o ducem repede jumatate la un la un laborator si jumatate la un laborator. Timpul de repaos recomandat e de 2 - 5 zile, asa ca... Nici nu stiu ce sfat sa va dau ... oricum cei de la Giulesti sunt foarte sadici: iti recomanda imediat donatorul! Asa ne-au recomandat si noua si uite, totusi am avut 4 embrioni pentru ET (sa dea Dumnezeu sa se prinda). Noi la Giulesti am avut oligoteratoastenospermie foarete severa. M-am umplut toata de nervi citind toate astea si nu m-am putut abtine sa nu comentez. (si-acu ar trebui sa fiu calma) [pup]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -