Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamica de mai-iunie (38)


144 raspunsuri la acest subiect

#21
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 18:37

Irinusha, si eu de vreo saptamana sau poate mai mult, as dormi non-stop, ceea ce, deocamdata e imposibil. As fi chiar amuzanta sa pun capul pe birou si sa dormitez. Da ieri in pauza de masa am iesit si am stat in masina si am motait vreo 20 de minute si sa stii ca a fost mai bine dupa-amiaza cand, de obicei, eram varza. Insa, cu tot somnul, azi-noapte nu am dormit prea bine, da cand imi vine sa ma vait, ma gandesc cat de putin voi dormi dupa nastere si ma gandesc ca acum sunt printesa :0) Mie mi-au spus ca daca nu e nici o problema, stau in spital 24-48 de ore. Din cate stiu de la alte fete, daca faci cezariana te tin vreo 5 zile. Da ei gandesc ca recuperarea e mai rapida acasa si iti dau drumul repede daca nasti natural si bebe e sanatos si, sincer, eu ma bucur (probabil ca ei au si ceva considerente de ordin financiar sa se zoreasca sa elibereze patul, da eu tot ma bucur, ca tot mai bine e acasa). Irinusha, si pana la urma cum se simt contractiile dureroase, seamana cu durerile de ciclu? Si te iau si te lasa?... Hai ca daca faci nanica nu ma supar daca nu raspunzi, mai ai timp pana nasc eu (sper). Fetele eu de cateva zile am iar greturi, din ce in ce mai zdravene. Nu ma prea asteptam. Nu sunt chiar cum au fost in perioada cea mai rea in primele luni, dar ieri mi-a fost destul de rau. Culmea e ca mi-e foame, as manca de nu m-as mai opri, si, dupa ce mananc, mi-e greata pana data viitoare cand mi se face foame. Si asta indiferent ce mananc si cat mananc. Voi aveti asa ceva? Hehehe ce ma vaiet...Irinusha tu esti de vina, ca imi dai nas...[:p] Irina, burtica cu baietel 34+ saptamani (DPN 9 iunie)

#22
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 18:50

Irinusha, ce-mi placi ca tare mai esti vorbareata si optimista! Vezi sa povestesti si nasterea cand o fi, la fel de fain ca si povestea de ieri :)) Da, mama mea sta numai 2 sapt acu- are si servici, deh,acasa in Ro- da' mai vine in august, pt o luna, cand al meu sot va pleca in Africa pt afaceri si sa nu stau singura cu bb, si sa facem si botezul inainte de asta.,Doamne-ajuta. Albinutza, si eu aveam o amica in Dk care facuse cezariana si la fel,isi legase trompele, acu cateva luni, da' n-am intrebat mai mult, ea parea multumita de hotararea ei,da' mai mult nu stiu si acu n-am cum s-o intreb. Dar si eu ma gandesc ca daca ar fi, as prefera al meu sot sa faca ceva, ca am inteles ca e mai usor pt ei, nu stiu ce sa zic. Mai citeste si tu,vorba fetelor, si mai intreaba in stanga-dreapta,sau pune intrebarea pe forum. Mda, aici cica te tin mai mult in spital, pana ia bb in greutate,ce-oi face atatea zile, nu stiu,mor de plictiseala. Irinel, eu n-am greturi, tot as manca, mai ales dulciuri.Da' ma indop cu mere,acu,de ex, ca-i mai sanatos :)) Stiti ce grija am io,sa nu ma prinda momentu' neepilata si nearanjata, ce ziceti de asta? Cand vad ca tot se intampla nasteri mai devreme,si eu am zis ca ma mai epilez ultima oara atunci,inainte de termen, acu sper sa am timp!

#23
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 18:57

Piatra Lunii eu nu cred ca o sa mori de plictiseala ca sigur in primele zile o sa ai ochi numai pentru bebelica. Si apoi cred ca sunt conditii bune in clinicile din Franta asa ca poate te vor si rasfata un pic. Da te inteleg ca ai prefera sa te duci acasa mai repede. Cat despre nastere, (daca poti) incearca sa nu fii stresata. Sora mea a nascut natural si, desi a avut dureri marisoare, a zis ca nu e chiar insuportabil. Si ziceau fetele zilele trecute ca e important sa fii relaxata ca altfel impiedici dilatarea. Pupici si iti tin pumnii. Albinutza, dupa cum spunea Piatra Lunii e o idee buna sa postezi un subiect deferitor la legarea trompelor, sigur se vor gasi fete care sa aiba cunostinte care au procedat asa. Irina, burtica cu baietel 34+ saptamani (DPN 9 iunie)

#24
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 19:00

Apropos de epilat, te inteleg Piatra Lunii, si eu imi cam fac griji. Vreau sa ma epilez inainte de a merge acum sambata la doctor desi ar mai suporta amanare da ma gandesc ca prinde bine si daca ma trezesc ca nasc mai devreme. Si apoi, in vreo 3 saptamani mai fac o tentativa, noroc ca nu creste prea repede. De-aia nici nu am vrut sa renunt la epilat si sa trec la ras, ca atunci sigur imi creste mai repede si mai puternic firul. Irina, burtica cu baietel 34+ saptamani (DPN 9 iunie)

#25
monet

monet

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 21:14

uau, da' ce active sinteti pe-aici, irinush, irinelu si pietricica! am suferit ca n-am putut sa vin sa va 'vad', dar intre mesele lu' bebelina nu pot decit sa-mi trintesc capul pe pat si sa trag puiuti de somn care si daca-s 10 minute in lungime, par o delicatesa!!:) las' ca vedeti voi [;)]. uaaaa, irinusha, vine bebe mai repede, ii vedea:). pai mie dopu' ala gelatinos imi scapase in dimineata aia, de vineri, parca si-apoi la prinz mi se rupsesera apele (pe care io nu le credeam reale:)). am tras o sperietura ieri la controlul la pediatru; copilul pierduse 450 grame (e normal sa piarda in greutate in primele 5-6 zile dupa nastere, dar nu mai mult de 10% din greutatea initiala). m-au pus astia pe un alaptat non-stop - io abia azi dimineata am vazut ca vine laptele mai ca lumea, ieri si alaltaieri, deloc! asa ca nu m-am putut odihni deloc si azi a trebuit iara sa mergemla tanti doctora. bebe s-a 'ingrasat' 140 grame ceea ce a fost un 'uraaa', asa ca acum o alaptez din doua-n doua ore pentru 20 minute, apoi storc laptele ce a ramas cu pompita (electrica) si i-l dau la bebe cu paharelul! zau! lasa ca ne povestim noi mai multe despre asta dupa ce veniti si voi cu bebelicii pe lume, bine?[;)][;)] o sa vin sa vad ce faceti de cite ori pot si va doresc la toate sa va ajute bunul dumnezeu sa aveti experiente de nastere usoare si frumoase si copiii sa va fie sanatosi si voinici!! doamne-ajuta!!! mona si lia.

#26
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 22:00

Monet, ce dragut ca reusesti sa iti faci timp sa ne mai scrii. Ma gandesc mereu la tine si la Nally si Andra, mamicile noastre :-) Mona da cum adica ii dai laptele cu paharul??? Ma bucur ca e totul bine cu Lia mica si sa stii ca eu am auzit multe fete ca nu au avut lapte la inceput si copilul a scazut in greutate, dar daca insisti si se instaleaza laptele, totul e bine. Ai grija de tine si bebelina. Pupici dulci. Irina, burtica cu baietel 34+ saptamani (DPN 9 iunie)

#27
tutus

tutus
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 22:19

Salutare burticute si mamicute! Hm, ca acum nu mai pot sa spun ca vin sa vad ce faceti, ci spun "sa vad daca mai e cineva pe cale sa nasca" [;)]. Doamne ajuta! Noi n-am scapat de doctor si R are din nou ceva inceput de infectie la urechiusa, asa ca ia antibiotic. Acum sper ca o sa-si revina. Sotul ... mai trebuie sa astepte si daca peste o perioada tot nu o sa se simta bine, sa-l viziteze din nou pe doctor. Eu mi-am luat ieri pachetul cu pricina, iar azi am inchiriat picioarele (inaltatoarele) de pat, asa ca imediat se pune sotul cu maica-mea pe munca. In rest ... asta noapte am dormit cam rau ca tot contractii visam si nastere si m-am trezit agitata. Contractii ma mai apuca, dar nu sunt regulate, iar durerile is asemanatoare celor de la ciclu. As vrea sa mai stea bebe la caldurica, dar daca vrea sa vada lumea mai repede, asta e. Incet incet casa arata asa cum am vrut si ma linistesc. Piatralunii zicea de epilat. Eu maine am zi de epilat (eu o sa fiu sadica si masochista) si de tuns pe ici pe colo parulut lui R, iar azi o sa-l tund pe sot (daca nu face fite). Toata lumea trebuie sa arate bine. I-am propus si mamei mele sa o tund, dar a zis ca o sa se mai gandeasca (am mai tuns-o odata si ... [bruta]). Irinusha, daca e sa vina marele moment, Domnezeu sa-ti ajute sa ai parte de nastere usoara! Se pare ca unpic se precipita lucrurile, asa ca va trebui sa citesc de 2 ori/zi ce se-ntampla pe drumul asta. [gravi], sa fiti[greutati] si Dumnezeu sa ne ajute! [pup] "Ma-ma" cu [baietel] sau [fetita] la bord de 37.2 sapt.

#28
Irinusha

Irinusha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 874 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 22:33

Mona, ce ma bucur ca-ti mai faci timp sa treci pe la noi ... si ca a inceput Lia mica sa se faca dolofana. Eu stiam ca toti copiii pierd in greutate dupa nastere ... a fost asa de mult? Lasa ca-si revine ea, nici nu-mi fac griji! Dar chiar asa, cum cu paharelul? Nu ii dai la biberon? Si cum e cu pompa? Ca eu am probat-o pe a mea si durea de mama focului ... bineneteles ca acum, cand inca nu am laptic, dar ce te faci daca-i omul nebun ;) Irinel, si eu sufar de greturi ... si de arsuri ... cateodata am o pofta nebuna (ca acum, ca de abia astept sa-mi vina sotiorul sa mai papam ceva), insa la pranz am avut chiar asa o scarba, ca de abia am inghitit ceva. Tot e copilul sus si micsoreaza stomacul, cred ca de acolo. Sper sa scapam de toate astea cand vin puiutii ... haide ca mai e putin. Pietricico, mi-ai luat vorba din gura ... de cand m-au amenintat astia ca nasc ma rad intr-o veselie :) Sa fie fata gigea-mai-mai ;) Acum am si fobia ca ma apuca nasterea si parul meu nu-i spalat ... adica eu ma spal la cap din doua in doua zile ... dar in seara asta o iau inainte si mi-l spal acum ... mai ales ca am gatit si s-ar putea sa miroasa. Ei, ca parca s-ar uita la noi cineva ca nu suntem gatite ... ce iti mai e si cu fudulia asta! :) Mona, mai, imi vine sa cred ca pana la urma nu a fost dopul ... dar pana la urma poate sa vina bb-le si cateva zile dupa. Numai ca il simt tare jos, parca mai jos decat zilele trecute ... il simt miscand chiar in putulica (scuzati expresia) ... ce o insemana si asta, ca doar il simt si in coaste. Eu una nu mai inteleg nimic ... Irinel, ca uitasem: pe mine ma durea mijlocul ... chiar soldurile in sus ... burta putin pe jos - dar parca erau mai mult muschii. Era cateodata mai rau, dupa ma lasa putin, insa nu disparea durerea niciodata, numai ca era mai slaba ... exact asa ca la ciclu. Deci daca la tine e diferit la ciclu, ghideaza-te dupa asta: cum e la ciclu, asa e si la contractii. Gata fetelor, ma bag sub dus ... ca acum apare sotiorul si nu ma gaseste gatita ... sau gata de masa ;) Va pupic si va doresc o seara placuta!!! Aveti grija de voi si de burtici sau bebici! :) Irinusha - cu minunea "surpriza" de 38+ saptamani din burtica [:)]

#29
narcisa

narcisa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 22:46

Tutus, hai ca mai ai un picut, dealtfel oricum la 37 sapt. e totul posibil in orice moment! Nastere usoara si multa sanatate tie si lui Raulisca! narcisa x [copil][copil]

#30
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 23:00

Irinusha, e normal cred ca il simti si foarte jos si pe la coaste, ca surprizuta a crescut acum e luuung...:0) Eu o sa ma tot fatai pe aici pe forum sa vad daca ne dai vesti noi. Pupici si, daca e sa fie noaptea asta sau maine, sa ai parte de o nastere usoara si "surpizuta" sa fie sanatoasa si voinicuta! Tutus, bine ca ai apucat sa iti iei trusa, ce curajoasa esti! Imi pare rau pentru Raulisca, e tare rau cand esti mic sa te mai si imbolnavesti. Multa sanatate si lui si sotiorului! Irina, burtica cu baietel 34+ saptamani (DPN 9 iunie)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -