Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici Iulie-August 2004(55)


147 raspunsuri la acest subiect

#11
cristalina

cristalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.865 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 16:41

Papa...hahaha...nope! E permanenta! Noteaza pe hartie impreuna cu ce trebuie luat la maternitate si alte alea -sa pui pe cineva sa sune cand pleci de acolo sa iti aduca aminte de copil!...:))) Am liste peste liste facute, de cumparat pentru bagaj (al meu e aproape gata, nimic important nu a ramas necumparat pentru mine), de cumparat pentru bebe cat sunt la spital...si tot asa... Monica [gravi] 28+ saptamani

#12
corianai

corianai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 596 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 16:42

Multam Alinule, nu m-am lamurit de tot da lasa ca ne bat fetele ca s-or fi plictisit de subiect. un singur lucru, cum zise Monica, sa spunem pt un brut mediu de 14 milioane iei 85% din cele 14 milioane adica 11.900.000 neimpozabil, adica net. corect??

#13
diana21

diana21

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.513 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 16:45

Mai, nu ma bagati in ceata acum! Pentru concediul de maternitate, ala de 163 de zile, nu se calculeaza 85% din media veniturilor salariale brute de pe ultimele sase luni? Adica, daca ai salariul brut peste 7.500/000, nu cmai conteaza? A, si inca ceva f. f. f imp. pt. mine! Pentru CIC am inteles ca trebuie sa ai minim zece luni lucrate din ultimele 12. Daca eu am 10 sau mai mult, dar cu o intrerupere de 14 zile, deci zece luni fara continuitate, ce se intampla? Fetita Strumfita - 22 de saptamani in Burtica DPN 30 august, Sp. Municipal

#14
anna maria

anna maria
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 16:45

Saliu',burticutztelor! Va pup pe toate si va spun ca imi este tare dor de voi,nu stiu despre ce mai discutati...am intrat doar sa va salut si sa va pupacesc! Pt.unele dintre voi,vad ca mai este putin pina la marea intilnire cu printzisorii; Noi suntem la fel de bine ca si pina acum,crestem,mincam f.bine,dormim destul,numai Teodora ne mai loveste din cind in cind,dar mami nu-i spune nimic ca e mica si ea;dar s-a intimplat intr-o dimineata,cind s-a trezit,sa-mi dea un piciorus in burta de s-a trezit bb automat si a inceput sa bata. Vremea e superba aici si din cauza asta trebuie sa-i suport Teodorei plinsetele atunci cind o bag in casa;daca sta afara nici mincare nu-i mai trebuie! De cind nu mai vorbesc cu voi am si uitat in cite saptamini sunt! In rest,toate cele bune,pupici inca o data si mai intru eu,cind pot!Numai bine la toate! [mamica]Teodorei[gravi]in....sapt. ana maria,DPN 15 august,dr.Mihaela Grigore

#15
cristalina

cristalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.865 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 16:45

Nope...io am salariu de incadrare de vreo 13.500.000 si brut de 16.800.000 si am inteles ca daca iau acum ad labam 10.800.000 o sa iau vreo 8.500.000...cam asa...:))) Monica [gravi] 28+ saptamani

#16
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 16:52

eu declar la grad de prostire 3-3,5 (inca). dar cred ca e doar datorita serviciului care ma mai tine in lesa un pic. eu oricum recunosc ca si inainte supravietuiam cu listute "to do", ca altfel.....e tare greu. Monicule e marfa faza cu amintitul abrevierilor cu toate ca un pic sadica....[:D] ce imi place mie cind incepem cu concediile....ca ne tot aiurim una pe alta - Diana hai sa te aiuresc si eu un pic, concediul de maternitate de 126 de zile, nu 163....restul te lamuresc/baga in ceatza HR-istele noastre.

#17
corianai

corianai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 596 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 16:53

Hehehe Papa eu una nu cred ca cineva pe aici e departe de ce spui tu!! la mine a devenit tragic ca am probleme la condus, parca nu mai vad, ma trezesc cu cate un tramvai in coasta si pana nu da ala un tarait de ma scoate din minti nu bag de seama. Cat despre job noroc cu voi ca imi tineti de urat ca altceva nu ma simt in stare sa fac. nici nu mai incerc de altfel, cine stie ce trasnaie mai iese.

#18
cristalina

cristalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.865 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 16:53

Ana Maria, ne bucuram ca sunteti bine cu toti!...:) Sanatate multa si numai bine! Diana ...126 de zile de concediu de maternitate...La concediul de maternitate e cu 85%...la CIC e cu salariul mediu brut pe economie... Monica [gravi] 28+ saptamani

#19
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 16:56

PAPA sa stii ca eu te inteleg mui bien la faza cu uitatul...eu ieri la servici mi-am curatat o portocala si am uitat-o in bucatarie, acasa uit oalele pe foc, ma duc expres jos la magazin dupa apa si vin sus cu bere si paine, uit sa scot carnea din congelator cu cateva ore inainte, uit ce am vrut sa spun, uit o gramada, le-am zis alor mei ca acum e momentul sa-si faca de cap ca uit oricum :) Plus ca faza cu raga a fost superbestiala...acum cateva zile vine sotul de la cumparaturi si isi luase si o sticla de pepsi "trist" si bea el o gura-doua si trage o raga cu miros de hamburgher de am salivat ca un dulau vreo juma de ora. Am "simtit" urgent ca halise un hamburgher prin targ. Monica, dar tu cate saptamani de sarcina ai de ti-ai facut deja bagajul ? Mai la faza cu constipatia nu-si da nimeni cu parerea? E nociva pt. sarcina scremerea? lia 26 sapt de la UM

#20
cristalina

cristalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.865 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 17:00

Lia, la mine e cu probleme asa ca trebe sa il am pregatit... Constipatia trebuie neaparat tinuta sub control in sarcina, nu trebuie fortat la WC ca pe urma sa vezi tratamente de hemoroizi pe capul tau si nici lu' bebe nu ii face bine daca nu iesi ca lumea... Pe mine ma intreaba doctorul cum stau cu constipatia de fiecare data... Monica [gravi] 28+ saptamani


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -