Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici Iulie-August 2004(55)


147 raspunsuri la acest subiect

#21
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 17:04

Monica, dar cand ai tu DPN-ul ? Stiu ca nu e ok cu constipatia, da vorba e ca chiar cand nu sunt constipata adica imi vine sa fac, tot greu fac, imi ies ochii din cap ca la melc uneori lia 26 sapt de la UM

#22
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 17:08

Pina sa apuc eu sa mai intru pe net, iar ati incheiat un capitol! Cred ca batem recordul de postari... Pe la birou la mine e plictis general (asta pentru ca eu nu mai am chef sa mai fac nimic...), dar mai e putin si plec acasa! In cartile americane se spune ca acest "absent minded" e normal in sarcina si ca se accentueaza pe masura ce sarcina avanseaza - asa ca nu va ingrijorati daca uitati de la mina pina la gura... Da, cica trece cind vine bebe-ul, asa ca sigur nu o sa-l uitam pe la maternitate! Gabriela [gravi] saptamina 27 DPN 25 iulie 2004 Dr. Florina Mihalache - CFR2

#23
Doamna Bibi

Doamna Bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 17:08

Lia, cu constipatia problema este la fundul tau si nu are nimic de-a face cu bebe.Daca persista o sa faci niste henoroizi de toata frumusetea, asa ca incearca sa scapi de ea - multe lichide (min2litri/zi), fructe si legume proaspete, multe fibre.In nici un caz sa nu iei laxative sau ceaiuri laxative.Solutia cea mai buna,care la mine merge "ceas" sunt prunele uscate (pot sa fiu betonata ca a doua zi tot ies afara- reteta asta mi-a dat-o o prietena doctor care abia a nascut si nu a avut nici o problema). Hai ca mor de curiozitate cu salariul in concediu. Va las ca am sedinta. Monique si bebe mic 22 sapt.,DNP 30 august 2004 http://community.web...er/monicaotelea

#24
alice2004

alice2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.520 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 17:12

Lia, eu sint stan patitu' la cap.constipatie, ba chiar am comis-o si cu hemoroizii, de m-am dus la doftor si m-am plins de ei si mi-a dat un alt pumn de medicamente pe care eu una nu le-am luat - se numea detralex ! Am folosit doar crema de galbenele sau hemorzon si mi-a trecut in cele din urma, nu total dar cel putin nu ma mai doare si pot sta cum trebuie pe scaun sau in pat ! Cit priveste constipatia, ma intreb daca este femeie gravida care scapa de asa ceva ... si daca este eu una o invidiez !!! Si maninc fructe si legume, iaurturi, prune uscate ... singurul lucru care mi s-a parut ca ajuta este pachetelul acela de smochine de import ... nu mai stiu care fata de aici mi-a recomandat smochinele uscate si vreau sa spun ca au fost ok ! De atunci nu-mi lipsesc si mai bag la ghiozdanel cite doua-trei ... uneori uit de ele si tot mai patesc faza cu constipatia ! Dar nu este bine sa te scremi - nu te forta sa te duci la toaleta ... ai si tu putintica rabdare !!! If possible ... Alice

#25
roller025

roller025

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 487 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 17:27

Hehehe, io am inca noroc cu calcalatoru' si cu task-urile cu reminder, ca altfel... Scriu pe post-it-uri, le lipesc pe geanta sa nu uit sa le iau acasa si cand plec de la job le las pe birou...sau le arunc. Si incep o fraza, da' uit ce voiam sa spun, sau sa returnez telefoane... It's so funny... Cred ca inca sunt la 2, da' cand oi ramane acasa trec urgent la 4! Dana M [gravi] 27 saptamani 29 ani si 9 luni DPN 26 iulie Dr. Badiu Alexandru

#26
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 17:35

Pai eu ti-am zis de smochinele alea uscate. Si le folosesc si eu ca merge matu` struna de la ele. Numai ca aici se gasesc numai la supermarket la Billa, si in ultimul timp nu am avut drum pe acolo si uite ce patesc. Am luat un pachet de smochine gasit intamplator intr-un butic de-asta nenorocit si erau stricate, ca si alea la Billa le vad tinute la rece da acolo in butic erau pur si simplu pe raft si aveau un gust oribil, normal ca le-am aruncat. Dar azi o sa-l trimit pe sot la Billa sa-mi aduca smochinele salvatoare de "pain in the ass" lia 26 sapt de la UM

#27
alice2004

alice2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.520 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 17:38

Multumesc, Lia, nu imi mai aduceam aminte !!! Oricum, eu numai de la Billa iau, ca am magazinul exact in spatele blocului, la vreo suta de metri ... din fericire !!! Alice

#28
roller025

roller025

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 487 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 17:44

Io de constipatie am scapat cu cereale cu lapte da' am dat in alta: balonare si gaze... Dana M [gravi] 27 saptamani 29 ani si 9 luni DPN 26 iulie Dr. Badiu Alexandru

#29
alice2004

alice2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.520 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 18:00

Dana, esti fericita ! Eu pap in fiece zi cereale cu lapte si la mine nu au avut efectul scontat ! Asta ca exemplu pentru zicerea aia din batrini - "cite bordeiuri, atitea obiceiuri !" ... Anyway, s-a facut si de ora plecarii, asa ca va doresc o dupamiaza linistita si celor care mai jobuiesc, servici usor si pupici multi ! Alice

#30
cristalina

cristalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.865 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 18:16

E clar, nici macar cum devine cu scala de valori la care facea referire Papadie nu am priceput!!!...hahaha 1 e de bine sau de rau?!...:)))...Ca io o luai ca la scoala...Cu 1 ramai repetent, cu 3 treci clasa...[:D] Monica [gravi] 28+ saptamani


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -