Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Limba franceza!


200 raspunsuri la acest subiect

#181
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 08 iunie 2004 - 09:09

Valeeeeeeu....ce-am facut eu dintr-o poezie asa frumoasa! E clar! Mai am de invatat muuuuuuult la franceza! [bang]Sper ca nu te-ai suparat Doina...am incercat si eu marea cu degetul [:D]! Oricum, din toata faza asta, acum ascult cantecul [;)]...mersi fetelor! Numai bine. anto

#182
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 08 iunie 2004 - 19:03

Chiar sa stiti ca-mi place Francis Cabrel :)...daca am les paroles in fatza, e chiar o metoda buna de a imbogati vocabularul! Recomand metoda si celorlalte fete! [amoras] Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine: bas si basse se citesc la fel? Numai bine! anto

#183
lu.more

lu.more

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 479 mesaje

Postat 08 iunie 2004 - 19:25

quote:
Originally posted by antoioana
bas si basse se citesc la fel?
"basse" este femininul lui "bas" Se pronunta diferit: bas se pronunta "ba". La feminin se aude -s final. parler bas = a vorbi incet "parle bas (ne parle pas fort), les enfants dorment ! " (vorbeste incet, dorm copiii!) parler à voix basse Si mie-mi place tare mult Cabrel! ... Iar dupa ce-l "invatati" bine, sa-i cunoasteti stilul, ascultati-l pe Laurent Gerra cand il imita! E formidabil! Eu sunt indragostita de el (de Laurent Gerra)(dar stttt!!! sa nu afle sotul meu!!!) [biz] « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld

#184
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 09 iunie 2004 - 00:07

quote:
Originally posted by lu.more "basse" este femininul lui "bas" Se pronunta diferit: bas se pronunta "ba". La feminin se aude -s final. parler bas = a vorbi incet "parle bas (ne parle pas fort), les enfants dorment ! " (vorbeste incet, dorm copiii!) parler à voix basse Si mie-mi place tare mult Cabrel! ... Iar dupa ce-l "invatati" bine, sa-i cunoasteti stilul, ascultati-l pe Laurent Gerra cand il imita! E formidabil! Eu sunt indragostita de el (de Laurent Gerra)(dar stttt!!! sa nu afle sotul meu!!!)
Mersi mult, Lu! [flo] Eu incerc sa pastrez secretul [;)] da'...stii tu cum e cu secretele [:D]... Numai bine anto

#185
Emilia B.

Emilia B.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 09 iunie 2004 - 18:04

Fetelor, cine imi zice si mie repede cum se scrie "Inchideti usa, va rog". Am si eu ceva urme de amintiri... O fi "Fermez la porte, s'il vous plait!"? Multumesc anticipat!

#186
FrunzaVerde23

FrunzaVerde23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 12:54

quote:
Originally posted by Emilia B.
Fetelor, cine imi zice si mie repede cum se scrie "Inchideti usa, va rog". Am si eu ceva urme de amintiri... O fi "Fermez la porte, s'il vous plait!"? Multumesc anticipat!
Exact asta e ! Fermez la porte, s'il vous plaît ! If you want to win you have to learn to be a master of the game.

#187
Emilia B.

Emilia B.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 13:55

Multumesc, mihiashiro![cheers]

#188
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 14 iunie 2004 - 03:17

Buna fetelor! Cum mai stati cu invatatul? Haideti, nu va intereseaza ceva interactiv? Parca vad ca acushi veniti toba de carte si eu...[:I] Va rog, doamnelor profesoare, sa ma ajutati putin: malmène...n-am gasit cuvantul asta in dictionar. Am gasit doar malmener care inseamna to criticize, to mistreat. Au vreo legatura unul cu altul? Un participiu ceva? Si cum traduceti asta? Laissez rêver l'enfant qui dort Aux fumées bleues des châteaux forts Laissez-lui démonter le ciel Dehors c'est toujours pareil... c'est toujours pareil Le coin des rues comme des frontières Et toujours penser à se taire La ville encerclée sous le gel Depuis c'est toujours pareil Le temps malmène... Tojours pareil....inseamna such a day? E corect si pareil toujours? Multumesc mult mult de tot. Numai bine. anto

#189
lu.more

lu.more

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 479 mesaje

Postat 14 iunie 2004 - 10:25

quote:
Originally posted by antoioana malmène...n-am gasit cuvantul asta in dictionar. Am gasit doar malmener ...Au vreo legatura unul cu altul? Un participiu ceva?
malmène este malmener conjugat (la indicativ prezent, pers. I sau a III-a), de asta nu-l gasesti in dictionar, unde verbele sunt la infinitiv. Inseamna, in mare, "a face rau cuiva", "a pune pe cineva intr-o situatie foarte dificila" Ca aseara, la meciul de fotbal intre Franta si Anglia: Les Anglais ont malmené l'équipe de France pendant 89 minutes ... daca, in ultimul minut, englezii au trait "le cochemare de leur vie", asta-i altceva... [bruta] « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld

#190
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 14 iunie 2004 - 14:00

toujours pareil nu inseamna such a day, ci always the same Cristina http://www.desprecop...name=Cristina_C


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -