Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Limba franceza!


200 raspunsuri la acest subiect

#191
FrunzaVerde23

FrunzaVerde23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 15 iunie 2004 - 12:27

quote:
Originally posted by lu.more englezii au trait "le cochemare de leur vie",
cauchemar (fr) sper ca nu te superi ! If you want to win you have to learn to be a master of the game.

#192
lu.more

lu.more

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 479 mesaje

Postat 15 iunie 2004 - 17:18

quote:
Originally posted by mihiasiro cauchemar (fr) sper ca nu te superi !
Bineinteles ca nu! Multumesc! [alcool] « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld

#193
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 16 iunie 2004 - 00:57

Multumesc mult, fetelor! Ehehe...mai am mult de invatat! numai bine. anto

#194
mamamariana

mamamariana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 23 iunie 2004 - 06:45

Fetelor! AJUTOR!!! ARDE! Am primit scrisoare de la Ambasada Canadei si ne spun baietii ca le pare rau ca nu ne pot acorda interviul in Thailanda si ca sa venim la Hong Kong. Ne cer acceptul, evident. Sotul meu a pregatit o scrisoare pe care va rog tare mult sa o vedeti si voi si sa imi spuneti ce parere aveti??? Astept raspuns in 2 ore, dupa aia ii dau drumul pe fax. Mersi mult!Madame, J’ai reçu votre lettre qui faisait référence à l’entrevue de sélection. Je vous remercie d’avoir répondu si rapidement. J’ai compris qu’il n’est pas possible d’effectuer la mission de sélection en Thailande et que, pour cela, je dois aller à Hong Kong. Je suis d’accord avec votre proposition d’aller au bureau de Hong Kong et j’attends votre décision sur ce sujet. Après avoir fini de verifier mon dossier, je vous prie de m’informer sur la période de l’entrevue. Je voudrais savoir egalement si je dois apporter toute ma famille à l’entrevue ou seulement ma femme. Je vous remercie beaucoup pour votre effort. Numai bine, Mamamariana

#195
lu.more

lu.more

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 479 mesaje

Postat 23 iunie 2004 - 11:00

quote:
Originally posted by mamamariana Madame, J’ai reçu votre lettre qui faisait référence à l’entrevue de sélection. Je vous remercie d’avoir répondu si rapidement. J’ai compris qu’il n’est pas possible d’effectuer la mission de sélection en Thailande et que, pour cela, je dois aller à Hong Kong. Je suis d’accord avec votre proposition d’aller au bureau de Hong Kong et j’attends votre décision sur ce sujet. Après avoir fini de verifier mon dossier, je vous prie de m’informer sur la période de l’entrevue. Je voudrais savoir egalement si je dois apporter toute ma famille à l’entrevue ou seulement ma femme. Je vous remercie beaucoup pour votre effort.
Mamamariana, mie mi se pare ok. Am doar o mica sugestie: Eu as inlocui apporter cu amener Apporter = a duce un obiect, a-l purta (in mana): "apporte-moi ton cahier" Amener = a aduce (cu sine) o persoana Ca sa evitati, puteti spune, de exemplu: "Je voudrais savoir egalement si je dois venir accompagné de toute ma famille, ou seulement de mon épouse" (asta-i sigur: e de preferat sa spuneti "mon épouse" in loc de "ma femme") Succes si sa ne tii la curent! Lulu « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld

#196
Caroline

Caroline

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 22 iulie 2004 - 00:44

[hia] Dragele mele profe de franceza, lamuriti-ma si pe mine, va rog, despre diferentza dintre "ble dur" si "ble tendre". Care ar fi traducerea lor in ro. Pentru detalii textul suna asa: "Les vraies pates sont obligatoirement faites avec des bles durs, alors que le pain est fait avec du ble tendre" Mii de multzumiri, Caro

#197
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 22 iulie 2004 - 01:12

Eu stiu ca in paine se pune si drojdie, iar in paste nu, poate drojdia face graul mai "tandru"....

#198
Caroline

Caroline

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 22 iulie 2004 - 02:48

quote:
Originally posted by casandra
Eu stiu ca in paine se pune si drojdie, iar in paste nu, poate drojdia face graul mai "tandru"....
Nu cassandra, este vorba de doua tipuri de grau, dar nu le stiu denumirea in romaneste. Primul se numeste grau dur, denumirea se pastreaza, dar al doilea....? asta-i enigma Cele 2 tipuri de grau sunt ilustrate aici: http://www.fermes-ou...plantes/ble.htm poate iti sugereaza tie vre-o denumire, corecta. Multzumesc pentru ajutor, Caro

#199
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 22 iulie 2004 - 03:02

quote:
Originally posted by Caroline
este vorba de doua tipuri de grau, dar nu le stiu denumirea in romaneste. Primul se numeste grau dur, denumirea se pastreaza, dar al doilea....? asta-i enigmaCele 2 tipuri de grau sunt ilustrate aici:http://www.fermes-ouvertes.fnsea.fr/plantes/ble.htm
Hihi, Caroline, Montignac asta iti cam da dureri de cap! [:D]Nu stiu sa-ti zic exact pe româneste denumirea, dar ai cam raspuns singura: primul este griul dur si al doilea este griul tandru, sau moale. Sunt doua specii diferite de griu, din cel tandru se face faina din care mai apoi se poate face piine, biscuiti, prajituri, pizza etc. iar cel "dur" se macina mai putin fin (cam cum e grisul sau poate chiar ceva mai grosier...) si se fac pastele sau couscousul. In linkul dat de tine este totul explicat perfect. Merci, nici eu nu stiam care-i diferenta! Ma multumeam sa citesc etichetele... Deci miezul griului "tandru" este alb si farimicios, iar cel al griului dur este galben si mai tare. Eu cam asta inteleg... Cred ca-i suficient pentru ce ne trebuie :)))Mult succes! [pup] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]

#200
Caroline

Caroline

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 22 iulie 2004 - 05:55

Multzumesc Otilia, Asta am inteles si eu din linkul de mai sus, numai ca termenul de "grau moale" nu ma prea satisface[:D] Am sa merg cu asta, daca n-am de ales[bang]. Ma gandeam la un moment dat ca in Ro eu numai grau dur am vazut pe campuri... nici nu stiam ca mai este si ala fara spice [:D]. Am gasit pe un site romanesc la pretzurile graului, notiunea de grau comun pentru grau moale... si parca merge mai bine, dar in Ro numai "comun" nu e tipul asta de grau [bang] O seara (noapte) buna, Caroline


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -