Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici din Constanta (4)


170 raspunsuri la acest subiect

#41
laura111

laura111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 08 aprilie 2004 - 13:18

Cornelia, imi pare tare rau ca ati avut asa ghinion, mai ales acum in preajma Pastelui cand tre sa va mai faceti aprovizionarea cu una-alta. Bine ca nu ati patit ceva mai nasol tu si sotul tau si ca nu era fata cu voi. Masina e o tabla la urma-urmei...sanatate sa fie , ca in rest le faceti voi pe toate ... Laura - mama lui Vlad http://community.web.../user/vladut111

#42
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 08 aprilie 2004 - 14:02

Doamne Cornelia ce noroc ati avut!!! slava Domnului ca sunteti amindoi bine si masina....se inlocuieste, exista asigurari....sa fiti voi doi bine!! pupici si numai bine, Roxi

#43
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 08 aprilie 2004 - 14:55

Cornelia, ce ghinion pe capu' vostru! Si totodata noroc ca nu a fost mai rau! Toti nebunii umbla pe sosele! Cand ma gandesc ca eu plec aproape zilnic cu Alexia cu masina, doar noi doua. Sta cuminte in scaunul ei, iar eu sunt atenta la trafic, ca uite asa apare un tampit pe care cred ca l-as strange de gat pe loc. Vai mamicilor, numai vesti proaste ne da-ti! Ce Dumnezeu se intampla? Chiar si eu am una. Nu vroiam sa v-o spun pentru ca as fi sperat sa fie ceva minor sau poate sa se fi transformat intr-o veste buna. Dar a fost sa fie rea. Iata: trebuia sa-mi vina rusii de o saptamana, iar eu ii asteptam si ma tot gandeam " Intarzie rusii astia sau am pus-o de un bb???!!!" Iau un test de sarcina si ... negativ, deci bb2 nu vine( nu ca as fi vrut)atunci ce poate fi. Ecograful imi arata doua chisturi imense pe fiecare ovar. Urgent medicul ginecolog trebuie sa-mi aduca rusii pentru ca organismul este pregatit, iar apoi sa incep tratamentul( sper sa se retraga la tratament pentru ca sansele sunt prea mici in raport cu marimea lor). Azi merg la doctor si sper ca se va rezolva ceva. Asa ca mamici, ceva sau cineva din alte lumi apropiate imprastie ceva negativ peste omenirea asta, de parca n-am avea noi destule. CriXia

#44
laura111

laura111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 08 aprilie 2004 - 15:12

Crixia, la ce dr. gineco mergi ? Dar pt. echo la cine ai fost ? Eu sunt patita la Provita, la madam Dascalu, mi-a zis ca am ovarele marite cat oul, ca am anexita, ca trebuie urgent sa fac tratament... etc. Si pe urma am fost la dr. Lutescu care a zis ca n-am nimic, sa stau linistita (de fapt pe mine nici nu ma dureau ovarele decat 2-3 zile la ovulatie, nu asa cu intepaturi permanente si dureri care radiaza spre picior cum am auzit ca e la anexita). Dr. Dascalu e buna la apreciat varsta, sexul si starea fatului, dar mai mult... parerea mea e ca nu tre s-o intrebi. Adica nu e ginecolog, e medic imagist. Neaparat consulta un dr. in care ai incredere. Multa sanatate si sa dea D-zeu sa se resoarba chisturile cu tratament ! In afara de intarzierea ciclului ai mai avut si alte simptome ??? Cine stie daca n-oi avea si eu ca la consult la gineco n-am mai ajuns de vreo 6 luni. Laura - mama lui Vlad http://community.web.../user/vladut111

#45
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 08 aprilie 2004 - 15:32

M-am mai confruntat cu problema asta inainte de sarcina asa ca am vazut la eco cum arata ovarele mele cu si fara chisturi. Prima data erau foarte multe si mici, apoi sau retas cu tratament,iar acum sunt cate un chit mare pe fiecare cica de 4 si 5 ( mm cred). Doctorul meu ginecolog este Rusa-fiul, de care sunt foarte multumita. Am fost la Dascalu, caci tot ea m-a rezolvat si atunci, adica m-a trimis la un ginecolog si un endocrinolog cu fisa de la eco, nu ca mi-ar fi dat ea tratament. Am mers intai la eco pentru ca in ecografie am mai multa incredere in Dascalu decat in sotia dr. Rusa, eu am pati-o in sarcina cu eco. CriXia

#46
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 08 aprilie 2004 - 15:41

Of, fetelor, chiar ma gandeam si eu ce-i cu atatea ghinioane pe capul nostru. Crixia, sper sa se rezolve usor problema. Si Layla, multa sanatate! (prinsa cu problemele mele, nu citisem ce-ai patit). Cred ca si eu trebuie sa ajung la ginecolog, pt. ca dupa chiuretaj, am niste cicluri luuuuuungi de vreo 40 zile (pana atunci erau de 26 zile). Unde mai pui ca mi-am pus in cap ca mai vreau un bb repede, dar am atatea "problemute" de sanatate si altele, ca nu stiu cand o sa fie "momentul potrivit". Alina, tu cum te mai simti? Fizic, pt. ca in rest imi imaginez ca nu bine. Dar sa lasam problemele si sa ne concentram asupra sarbatorilor. Astazi cred ca o sa vopsesc si eu oua si cam atat, ca restul face mama. A, probabil ca o sa mai fac o prajiturica. Ce bine de tine, Laura daca nu lucrezi maine. La noi directorul general e plecat (poate stii ca e in Italia cu sotia si a avut parte de ceva peripetii) nu are nimeni curaj sa ne dea liber. Va pup! Ne auzim maine Cornelia http://community.web...ser/cornelianis

#47
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 08 aprilie 2004 - 16:14

mai fetelor....chiar ca se aduna azi. Crixia microchistii aia s-au resorbit in sarcina si acum au laut-o din nou razna, materializindu-se intr-unul marit...of, ce scirbos. sper ca tratamentul sa dea rezultate cit mai repede!!! Cornelia dar tu i-ai zis doctorului ca ti s-au marit ciclurile asa de mult? (sau nu ai ajuns pe acolo.....) dereglarea asta hormonala poate dura intr-adevar ceva timp....cite luni sunt, 3? ar cam fi cazul sa intre in normal daca toata viata ai avut cicluri regulate de 26 de zile. Alina, chiar, tu ce mai zici? te asteptam pe aici la o vorba... Ca sa fiu si eu in ton cu voi sa va zic ca si programul meu s-a dat peste cap, dar inspre bine sper eu, adica am sa ma duc la medicover sa imi iau rezultatele la electroforeza hgb care sunt gata, apoi tzop la doctorita Ghinea sa vedem, ce pisici am la singele asta al meu. asa ca poate miine sunt eu cea cu vesti bune!! Roxi

#48
July

July

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 08 aprilie 2004 - 19:21

Buna dragele mele, Nu-mi vine sa cred ce citesc despre voi. Sper ca Sfintele Sarbatori Pascale sa va gaseasca in plina sanatate pe voi si cei dragi voua! Alina,nu vreau sa-ti mai rascolesc durerea.Doar ca-mi pare sincer,rau.Poate ca asa a fost sa fie,ca urmatorul sa fie puternic si sanatos.Doamne-ajuta!Ma gandeam daca n-ar fi bine sa ceri parerea si altui ginecolog,gen Rusa(fiul) sau Lutescu(el).Poate reusesti sa ceri si parerea dr.Teo(Arian) de pe Clinica Virtuala.Te poate indruma cu analizele sau te poti duce chiar la un control. Crixia,nu-i de joaca cu aceste chisturi.Daca ai dureri f.mari foloseste Indometacin supozit.N-am decat cuvinte de lauda la adresa dr.Rusa(cel mic).Sper ca tratamentul va da roade.Cumnata mea a avut aceleasi probleme cu ovarele,ce-ti pot spune de la ea,ai grija la contacul sexual ptr.ca accentueaza durerea.Maine vine de la Bucuresti si-ti spun cum a rezolvat-o ea.Ai grija mare de tine!Eu ii dau Teodorei mele sticks-uri sa molfaie ptr.gingie.Ai comandat cartea? Cornelia,cel mai important este ca sunteti bine.Si ca n-ati avut-o cu voi pe Mariuta.Soacra mea a fost tavalita pe trecerea de pietoni de curand impreuna cu directoarea ei de un tanar,a avut noroc ca si tine sa nu fie nevoie de spitalizare,l-a iertat pe individ ptr.c-a zis ca are si ea copii care pot face greseli la volan.Tatal nemernicului in final a spus ca ea a fost de vina,ca trebuia sa fie atenta.Pe trecerea de pietoni?A fost atat de doamna ca nici macar n-a ridicat pretentii,acum individul circula bine-merci. In privinta ciclului indelungat trebuie sa-ti consulti ginecologul si eventual un endocrinolog.Sanatate multa,multa! Roxi,chiar eram pe punctul de-a trimite un P.M.Ceva vesti?Sper ca-s bune!Cate oua ti-au mai ramas intregi dupa fiert?La fel mi se-ntampla si mie cand le pun la fiert direct din frigider.Si anul asta am scapat cu vopsitul.S-a ocupat soacra mea.Eu inca sunt in curatenie,am terminat camera de zi de vopsit,dupa Paste o luam cu dormitorul.Ma simt atat de satisfacuta,am impresia ca intru intr-o casa noua. Layla,bun-venit noului crestin!Sper si ptr.tine o insanatosire grabnica. Laura,ti-am vazut si restul de album.Felicitari ptr.absolvirea celei de-a doua facultati.Si cumnata mea a facut a doua facultate(Drept la Ovidius),promotie 2002.A fost in grupa cu fetele notarei Boruna Chirata.Acum munceste in Bucuresti,intr-un loc care n-are legatura cu nici una din fac.absolvite.Irimia nu mai este decan?Ti-a placut Italia?Am vazut si eu ceva din Sardinia,n-am avut insa parte de muzee si Venetia ca tine.M-a impresionat in schimb un foc de artificii enorm,ca-n filme.Si ce-am mai remarcat,eu si sotul meu,toti barbatii italieni erau pusi la punct. Lizuca,urmaresc disputa Dutu-Mazare.De-aceea am pus intrebarea cu alegerile.Eu il votez pe Mazare,nu sunt de acord cu ce le face micilor intreprinzatori,insa este singurul care a mai facut ceva ptr.C-ta noastra.Nu numai ptr.el! Va pup pe toate,prezente si absente,Sarbatori Fericite cu sanatate si mese imbelsugate!Petrecere frumoasa tuturor va doresc din suflet! July

#49
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 09 aprilie 2004 - 01:09

Salutare cu fruntea sus, va spun eu ,o mamica fericita! Alexia are un dintzisor!!!!!!!!!!! Am observat in dupa-amiaza asta cand ne intorceam acasa. Alexia sta in masina in scaunul ei, care este asezat in fata cu spatele la sensul de mers, deci sub ochii mei. Era destul de ocupata si cuminte totodata, caci rodea cu interes o jucarie, iar jacheta era leoarca de atata saliva. La un semafor, cum asteptam sa se faca verde, schimb cateva vorbe cu ea, iar pe domnisoara o taie pe moment cascatul, cand .... gingia era rupta isi facea loc mult-asteptatul dinte sa iasa. Am ramas afis, apoi am vorbit tot drumul singura, eram socata. Am realizat de ce gemea noaptea trecuta si de ce am linistit-o asa de greu, caci a fost ultima lovitura data de domnul DINTE. Fetelor, voi ce ati simtit intr-un moment ca asta? Eu sunt asa de bucuroasa! Nu sunt cuvinte sa va explic ce am simtit in momentul ala, iar de atunci radiez de fericire. Am uitat de problemele mele de sanatate, am uitat de tot. Acum ma gandesc ce sa-i cumpar, poate imi dati un sfat. Chiar va rog sa-mi spuneti caci vreau sa-i cumpar ceva special, nu vreau sa trec peste eveniment. Nu stiu daca maine voi putea intra, dar daca nu va urez tuturor sa va aduca iepurasul multa liniste si bucurie in suflet. CriXia

#50
July

July

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 09 aprilie 2004 - 02:02

Bravo,Alexia! Mami,sa tragi un chef pe cinste![alcool] Urmatorii vor iesi mai usor.Acum Alexia s-a prins cum sta treaba. Inca o data,felicitari!Si dintzuci fara dureri! Noi la primii doi dinti ne-am sunat toti apropiatii sa le spunem vestea cea mare. [pup]July si Teodora


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -