Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clarificari privind CIC pt 2004


234 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 15:02

Sursa este chiar ministerul de profil care in zilele acestea vav remite pe intern nota oficiala explicativa pentru a nu se interpreta dispozitia legala. Nu exista inca ceva publicat in MO, probabil ca nici chiar in perioada imediat urmatoare nu va fi dar va fi emisa si remisa catre Casele judetene aceste norme interne de aplicare. Probabilitatea de a fi ceea ce am scris cred ca este foarte mare nu risc un procent insa sunt chiar ultimele noutati. Marius (www.desprecopii.com)

#12
danacretz

danacretz
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 16:08

Atentie la paragraful III din L577 Se pare ca ordonanta 9 se refera doar la cei care devin asigurati dupa 17 martie 2003. Ce parere ai??

#13
dandana

dandana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 17:49

cu scuze pt cei cu nervii intinsi la maxim! cand am citit prima oara articolul despre care se vorbeste acum am avut senzatia oribila ca e special pus ca sa nu fie 6 mil pt cei cu salarii mici dar sa fie plafonat la 6 mil. adica pt salarii mici sa fie medie, iar pt salarii mari sa fie 6 mil. am citit de mai multe ori si tot am ramas cu impresia ca e adusa din condei special, ar fi culmea culmilor! dar, marius, de unde noutatea noutatilor cu stagiul de la pct 3? sau, tipic pt romania, o nota interna va modifica o lege?

#14
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 17:55

Prevederile ref la modificarile aduse de Legea 577/2003 art.III din OUG 9/2003 au fost rectificate: http://www.desprecop...?TOPIC_ID=20079

#15
reja

reja
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 19:03

in data de 05 ian. 2004, a aparut o lege care aproba ordonanta 9/2003, drept pt. care, vor primi indemnizatia pT. CRESTEREA COPILULUI DE PINA LA 2 ANI in cuantum de aprox.6.800.000 lei numai persoanele care devin asigurate incepind cu data intrarii in vigoare a prezentei ordonante,iar pt. celelalte ramine in vigoare vechea modalitate de calcul, cu 85%din media ultimelor 10 luni anterioare datei nasterii copilului!

#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 20:38

Cu stagiu de 10 luni corelat cu data solicitarii e chiar o noutate pe care o am si eu doar de 24 de ore. Probabil va face obiectul unei note interne nu am cum sa stiu. Oricum avalansa clarificarilor a inceput vezi mesajul lui Liviu. Puteti da o bere pt asa viteza....cool[:D] Marius (www.desprecopii.com)

#17
dragos1967

dragos1967
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 ianuarie 2004 - 14:12

Conform legiuitorului, indemnizatia cic se achita pana cel mai tarziu data la care se achita drepturile salariale ale celorlati angajati, pentru luna respectiva. (de exemplu salariul aferent lunii ianuarie se achita pe 10 februarie, data la care se achita si indemnizatia cic pe ianuarie) Intrebare: Este undeva stipulata o data limita la care se pot achita aceste drepturi salariale? Am cautat in codul muncii, in contractul unic de munca la nivel national aplicabil si peste tot scrie ca se stipuleaza in contractul de munca. E anormal sa nu fie undeva si o data limita de achitare, altfel se poate ajunge la "muschiu' unui patron" care achita, prin contract, salariul dupa 3 luni...

#18
195_143Cristina L

195_143Cristina L
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 ianuarie 2004 - 12:02

In cazul unei adoptii,am dreptul la concediul de ingrijirea copilului numai in cazul in care am 10 luni lucrate pana la data la care iau copilul acasa,sau pana la data la care obtin atestatul de infiere??? Va multumesc anticipat. Cristina L

#19
raluca serbanescu

raluca serbanescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 ianuarie 2004 - 17:13

Buna ziua, chiar daca sunt nou venita pe forum, recunosc ca citesc cu foarte mare interes articolele de pe site si diverse subiecte de pe forum. ma intereseaza in mod deosebit problema concediului de ingrijire copil, avand in vedere ca urmeaza sa nasc in aprox. 1 luna. problema este ca nu stiu in ce masura pot beneficia de acest concediu cf. legii 577. am sa va dau cateva detalii: 1. sunt angajata din noiembrie 1998 cu carte de munca 2. din noiembrie 1998 pana in mai 2003 am avut continuitate 3. lunile iunie si iulie 2003 nu am lucrat 4. din august 2003 sunt din nou angajata 5. in luna octombrie 2003 (15.10-31.10.2003) am avut concediu medical (urgenta medico-chirurgicala) 6. in luna noiembrie 2003 am lucrat 7. in decembrie 2003 am avut iar concediu medical toata luna suportat de BASS 8. incepand cu 01.01.2004 am intrat in concediu prenatal pana nasc 9. dupa nastere, voi avea concediu post natal si abia apoi voi solicita CIC Legat de aceast subiect am mai multe intrebari: 1. cf. legii 577 trebuie sa am stagiu de cotizare de 10 luni in ultimele 12 luni de la data cererii de CIC. Avand in vedere cele de mai sus, credeti ca pot beneficia de CIC sau nu? 2. concediile pre si postnatal se iau in calcul in aceste 10 luni, pentru ca aceste concedii se suporta de BASS si evident nu mi se retin contributiile sociale? V-as fi recunoscatoare daca ma puteti ajuta sa dezleg acest mister. Cu multumiri, Raluca

#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 ianuarie 2004 - 18:12

Inainte de toate bine ai venit printre cei care plaseaza mesaje pe acest site. Nu in al doilea rand sarcina usoara si sa aveti parte de un copil frumos si sanatos si sa nu uiti atunci cand vei putea sa netii la curent cu noutatile despre voi. Iar ca sa revin la problema ridicata de tine tin sa precizez ca totul este in regula sa nu iti faci griji ai toate drepturile prevazute de lege atat maternitatea cat si concediul pt ingrijirea copilului. Cel de-al doilea va avea valoarea standard de aprox. 6.500.000 lei net/luna. Marius (www.desprecopii.com)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -