Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clarificari privind CIC pt 2004


234 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 03:14

In acest moment va pot confirma faptul ca pentru anul 2004 pentru toata lumea concediul de ingrijirea copilului va avea valoare fixa deci cei 85% din valoarea venitului mediu brut pe economie pt 2004 indiferent de valoare venitului realizat sub forma de salarii sau asimilate acestora. Cu alte cuvinte persoanele care au avut un salariu mai mare de salariul mediu brut pe economie au de pierdut in timp ce persoanele care au avut salariul mai mic vor avea de castigat. Asta este. Marius (www.desprecopii.com)

#2
ileanar

ileanar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 10:57

Ai ceva informatii despre modul de calcul CIC pt cererile depuse intre 22.12,2003 si 31.12.2003?

#3
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 11:42

quote:
Originally posted by ileanar
Ai ceva informatii despre modul de calcul CIC pt cererile depuse intre 22.12,2003 si 31.12.2003?
Se pare ca se va calcula ca 85% din media veniturilor lunare din ultimele 10 luni anterioare nasterii copilului.

#4
ileanar

ileanar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 11:49

Deci este tot un raspuns nesigur. Este confirmat cumva de o Casa de Pensii? Daca da de care?

#5
luca74

luca74
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 12:17

quote:
Initial creeata de marius
In acest moment va pot confirma faptul ca pentru anul 2004 pentru toata lumea concediul de ingrijirea copilului va avea valoare fixa deci cei 85% din valoarea venitului mediu brut pe economie pt 2004 indiferent de valoare venitului realizat sub forma de salarii sau asimilate acestora. Cu alte cuvinte persoanele care au avut un salariu mai mare de salariul mediu brut pe economie au de pierdut in timp ce persoanele care au avut salariul mai mic vor avea de castigat. Asta este. Marius (www.desprecopii.com)
Marius, vrei sa spui cu "pt. toata lumea" pt. toti cei care solicita CIC in 2004....Nu si pt. cei carora a fost deja stabilit...Asa-i?

#6
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 12:27

quote:
Originally posted by ileanar
Deci este tot un raspuns nesigur. Este confirmat cumva de o Casa de Pensii? Daca da de care?
Se asteapta precizari de la MMSS.

#7
ileanar

ileanar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 13:02

Liviu daca ai un raspuns de la Minister te rog sa mi-l comunici si mie deoarece am vazut la aceasta intrebare si raspunsuri care pe mine nu ma vantajeaza (vezi raspunsuri date de olimat si ancatanasica) Cu multumiri

#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 13:09

Mda, pe rand dar pentru toti. 1. Pentru persoanele care au solicitat CIC anterior datei de 31.12.2003 modalitatea de stabilire si respectiv de calcul al acestuia se face comform reglementarilor in vigoare anterioare legii 577/2003 deci conform prevederilor vechi. Persoanele aflate in CIC nu sunt afectate de modificarile legislative ele raman asa cum au fost stabilite. In cazul renuntarii la CIC si ulterior a revenirii in CIC modalitatea de stabilire a cuantumului va fi aceeasi ca la prima solicitare indiferent de numaul de reveniri. 2. Pentru persoanele care solicita CIC in acest an cuantumul este de 85% din venitul mediu brut comunicat oficial indiferent de valoarea venitului realizat sub forma de salarii sau asimilate acestora in suma fixa. 3. O noutate absoluta este urmatoarea: Pentru a putea beneficia de CIC este necesar acelasi interval de mininm 10 luni din ultimele 12 asigurate DAR avand ca si referinta dfata solicitarii dreptului si nu data nasterii copilului. Cu alte cuvinte in cazul in care o persoana are un numar mai mic de luni (sub 10) fata de data care a nascut daca ajunge sa cumuleze 10 luni ulterior datei nasterii poate solicita oricand acordarea CIC. Un scenariu este incadrarea in munca pt salarii inferioare salariului mediu brut pt o perioada de cel putin 10 luni si solicitarea CIC a carui valoare insa va fi in cuantum fix de 85% din venitul mediu brut. 4. Persoanele care au sau vor avea venituri brute mai mari decat valoarea medie pe economie vor avea oarecum de pierdut in CIC. Asta e. Marius (www.desprecopii.com)

#9
nela

nela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 13:30

Marius eu sper sa ai dreptate, mai ales ca punctul 3 este intr-adevar o treaba revolutionara fata de tot ce stiam noi pina acum. Referitor la punctul 2, sper sa se dea o circulara interna la Casele de Pensii din tara deoarece intr-o convorbire telefonica la serviciul contracte de la casa Maramures mi s-a precizat ca vor beneficia de cuantumul fix pentru indemnizatia de crestere doar persoanele asigurate dupa data de 17.03.2003, in rest se va merge pe 85% din salariul pe 6 luni. Intrebind pe temei legal se bazeaza mi s-a spus ca exista in legea 577 un articol nr. III aliniat 4 si 5 care precizeaza clar sfera de aplicare a noilor conditii. Asa cum am spus sper sa fie doar o interpretare locala eronata si varianta aplicabila in final sa fie cea scrisa de catre tine. S-auzim de bine! Nela

#10
stanmihaela

stanmihaela
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 21 ianuarie 2004 - 14:06

Marius si eu sper sa ai dreptate si te rog sa ne dezvalui si noua sursa pe care te bazezi tu, pentru ca eu am deja raspunsul de la Casa de Pensii Constanta, inclusiv contabila care s-a ocupat de actele mele, mi-a confirmat ca ma incadrez pentru 85% din media salariilor pe ultimele sase luni, eu depunand cererea pentru CIC dupa 31.12.2003 si lucrez din 2001. Pentru posibilitatea ca mi se stabileste indemnizatia asa (adica 2 mil.) pot face o reclamatie sau altceva, pentru cazul in care tu ai dreptate?.Cui ar trebui sa me adresez?. Pot sa-ti spun ca am vizitat site-urile mai multor Case de Pensii (cum stau acasa si nu am ce face) si am observat ca interpretarea legii 577/2003 este diferita. Daca te intereseaza as putea sa exemplific. Cand se va stabili ceva clar pentru toata lumea? Iti multumesc. stanmihaela


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -