Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

Viata in Japonia (36)


303 raspunsuri la acest subiect

#21
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 19:06

quote:
Originally posted by nanami
[:D] nici eu nu m-am gandit niciodata la cetatenie , dar viza permanenta o vreau[alcool] acum o am pe 3 ani , dar anul viitor in dec, tre sa merg pt. reinoire si ma gandesc sa fac o incercare pt. cea permanenta . oare mi-o da dupa viza de 3 ani ??? si am auzit ca tre sa -ti faci actele cu 6 luni inainte de expirarea ei. asa-i ???????[zana][ruga][poc]mamica de terorist[poc][zana][ruga]
Nanami,eu am aplicat pentru viza permanenta dupa aprox. 5 ani de sedere aici(cred),in timpul unei vize de 3 ani(asta e sigur:)).Presupun ca s-ar fi putut si mai devreme-e bine sa suni la immigration ca sa obtii date exacte,pur si simplu nu m-am sinchisit sa aplic mai devreme...daca nu trebuia sa ma plimb la fiecare 3 ani in alt oras decat cel in care locuim,probabil ca n-as fi aplicat nici atunci...dar si-asa trebuie sa ajung o data la 3 ani la immigration pentru "multi-entry permission",deci tot cam aia e,n-am scapat de plimbari la immigration,cum speram eu,e oricum mai bine,ca nu mai am nevoie de doua drumuri,ci doar de unul singur-cand aplic si obtin imediat si "multi-entry permission":)...a durat mai putin de 3 luni cred din momentul in care am solicitat viza permanenta pana am primit-o,desi legal procesarea actelor dureaza pana la 6 luni(parca)-imi pare rau,nu stiu de ce,dar n-am ramas decat cu amintiri vagi pe tema asta...mai multe amintiri posed in legatura cu permisul de conducere japonez,desi aia-i poveste mult mai veche decat viza permanenta...poate pentru ca m-au picat prima data la examenul practic mi-a produs o impresie mai puternica si implicit amintiri mai "consistente"?[:-)))]Lia&Andrew[foto]

#22
nanami

nanami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 918 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 19:20

aaaaaaaaaaa...... lia,,, pai dupa ani , eu am deja 7ani si ceva aproape 8. dar dupa casatorie 5 ani.[alcool] apropo cum e cu scoala de soferi in japonia ???? si eu as vrea s-o fac , dar .... nu prea ma trage inima , dar doar pt, faptul ca in tara asta e necesar. spuneti-mi va rog cum e ???[:D]

[zana][ruga][poc] mamica de terorist [poc][zana][ruga]

#23
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 19:58

quote:
Originally posted by nanami
aaaaaaaaaaa...... lia,,, pai dupa ani , eu am deja 7ani si ceva aproape 8. dar dupa casatorie 5 ani.[alcool] apropo cum e cu scoala de soferi in japonia ???? si eu as vrea s-o fac , dar .... nu prea ma trage inima , dar doar pt, faptul ca in tara asta e necesar. spuneti-mi va rog cum e ???[:D][zana][ruga][poc] mamica de terorist [poc][zana][ruga]
Nanami,eu vorbeam de ani de sedere aici dupa casatorie.anyway,daca au trecut aprox 5 ani de la casatorie sigur poti obtine viza permanenta,cam atat cred ca aveam eu cand am aplicat si a fost OK.poate si mai devreme e OK?-nu stiu...scoala de soferi nu stiu cum e,ca eu n-am facut scoala de soferi aici,dar despre examen stiu:).Daca ai permis romanesc,nu e nevoie sa faci scoala de soferi,ci doar sa mergi la examen.E o proba scrisa pe care nu se poate sa o pici pentru ca e de bun simt si o proba practica,care nici aia nu e cumplita,dar pe care o poti pica fara prea multe explicatii:)...eu a doua oara am izbandit:P.E un subiect in care se povesteste despre permisul de conducere in Japonia..vezi la link-urile de la inceputul acestui subiect.Lia&Andrew[foto]

#24
nanami

nanami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 918 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 20:04

[:D] da , asta stiam si eu [pup] oricum merci [flo]

[zana][ruga][poc] mamica de terorist [poc][zana][ruga]

#25
nanami

nanami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 918 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 20:10

fetelor eu as vrea sa stiu cum e cu permisul scos in japonia . deci cu scoala de soferi , cu examen cu tot , deci de la 0 ,
pupici.[:D]

[zana][ruga][poc] mamica de terorist [poc][zana][ruga]

#26
hanako2004

hanako2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 961 mesaje

Postat 09 iunie 2006 - 00:57

[hopsieu]pe mine ma bate gandul sa incerc cu cetatenia japoneza[hippi]sotul meu insista destul de mult sa fac acest pas[detectiv]

si cred ca am sa fac ...insa sa mai treaca putin timp

noi mergem mult in calatori in afara japoniei iar eu am mereu nevoie de viza si e cam mendoxai[mariaj]cu pasaportul japonez ai toate usile deschise[bis]



sa auzim numai de bine[bis][asia][japan]



"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"

[foto][zana][copil][foto]EMILY comoara noastra [foto] [zana][foto] poze[yami][foto]

#27
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 09 iunie 2006 - 04:25

quote:
Originally posted by hanako2004
[hopsieu]pe mine ma bate gandul sa incerc cu cetatenia japoneza[hippi]sotul meu insista destul de mult sa fac acest pas[detectiv]si cred ca am sa fac ...insa sa mai treaca putin timpnoi mergem mult in calatori in afara japoniei iar eu am mereu nevoie de viza si e cam mendoxai[mariaj]cu pasaportul japonez ai toate usile deschise[bis]sa auzim numai de bine[bis][asia][japan]"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"[foto][zana][copil][foto]EMILY comoara noastra [foto] [zana][foto] poze[yami][foto]
Succes,Hanako!:)Am totusi o curiozitate.unde a fost "mendokusai"?Ca eu ma plimb in fiecare an macar in doua vacante in afara japoniei si nu mi s-a parut "mendokusai",cu exceptia Chinei,unde trebuia de mers la ambasada si am renuntat la plimbarea in Hong Kong si am mers pentru a 3-a oara in Bali:).Spre ex. saptamana viitoare plec in America cu Andy,am viza pe 10 ani obtinuta cu cativa ani in urma...Lia&Andrew[foto]

#28
hanako2004

hanako2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 961 mesaje

Postat 09 iunie 2006 - 08:26

LIA...pai noi am fost in tailanda si am avut nevoie de viza ..a durat doua saptamani pana mi-au dato..sotul a trebui sa-si schimbe planurile..deoarece data stabilita de noi viza a dato peste cap[afro]

cand am fost in MALAYSIA...in aeroport am stat doua ore ..pana mau primit in tara....(in malaysia se poate fara viza)cei de la emigrari cred ca nau vazut romani pana atunci ei nici macar nu stieau ca se poate fara viza...au rascolit toate cartile si au sunat pe ici colo sa vada daca pot intra......

-INDONEZIA (pt viza)la fel doua saptamani am asteptat.....

sunt putine tari unde poti merge vara viza .....



"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"

[foto][zana][copil][foto]EMILY comoara noastra [foto] [zana][foto] poze[yami][foto]

#29
Dandush

Dandush

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 09 iunie 2006 - 09:15

Zi merci ca n-ai fost in Noua Zeelanda . Acolo sa vezi prin ce-ar fi trebuit sa treci [bang].

D.K.

#30
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 09 iunie 2006 - 10:30

quote:
Originally posted by hanako2004
LIA...pai noi am fost in tailanda si am avut nevoie de viza ..a durat doua saptamani pana mi-au dato..sotul a trebui sa-si schimbe planurile..deoarece data stabilita de noi viza a dato peste cap[afro]cand am fost in MALAYSIA...in aeroport am stat doua ore ..pana mau primit in tara....(in malaysia se poate fara viza)cei de la emigrari cred ca nau vazut romani pana atunci ei nici macar nu stieau ca se poate fara viza...au rascolit toate cartile si au sunat pe ici colo sa vada daca pot intra...... -INDONEZIA (pt viza)la fel doua saptamani am asteptat.....sunt putine tari unde poti merge vara viza ....."cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"[foto][zana][copil][foto]EMILY comoara noastra [foto] [zana][foto] poze[yami][foto]
Si eu am fost in Thailanda(Phuket) de doua ori-n-au fost nici un fel de probleme,am trimis pasaportul la ambasada Thai si l-au trimis inapoi cu viza...in mod identic am proedat cu Indonezia(In Bali am fost de 3 ori pana acum),etc.In Malaezia n-am fost,acum probabil nu mai sunt probleme,ca te-au vazut pe tine deja[:-)))].Noi nu hotaram peste noapte ca plecam undeva,oricum in principiu e bine de facut rezervari cu o luna inainte,so chiar n-am avut experiente neplacute..In Europa ne plimbam nestingheriti...in Australia,NZ admit ca nu m-am plimbat deocamdata,deci nu stiu.Lia&Andrew[foto]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -