Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

Viata in Japonia (36)


303 raspunsuri la acest subiect

#11
nanami

nanami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 918 mesaje

Postat 07 iunie 2006 - 14:56

hanako sarumana[pup]. te contactez pe mess. o zi buna la toata lumea[dual]

[poc][red]mamica de terorist[red][poc][zana][ruga]

#12
Eliana

Eliana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 08:51

Fetelor stiti cumva vreo metoda ca sa nu se strice obento cu sezonul asta ploios ca eu ii fac obento la fetita mea cind se duce la gradinita si imi este frica sa nu cumva sa se altereze acum in timpul ploios si or sa vina si caldurile .
Nanami daca nu vrei sa pleci curind in tara il poti schimba si la ambasada dar iti poti face numai pasaport cu domiciliul in strainatate . Iti trebuie vreo 6 sau 8 poze tip pasaport si de la primaria orasului de unde locuiesti o adeverinta ca locuiesti la adresa respectiva ( tradusa in romaneste de tine sau de altcineva autorizat )( eu mi-am tradus-o singura cu ajutorul sotului meu si am semnat-o )si vei completa la ambasada un formular si vei primi pasaportul in 6-8 luni . Poti sa le trimiti si un mail ca sa-ti de-a mai multe detalii .

#13
hanako2004

hanako2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 961 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 10:45

eliana eu mi-am schimbat pasaportul acum doua saptamani...pasaportul lam primit in 3 zile ..nu are cum sa dureze atat de mult...

eu am scris pe procura ca vreau la urgenta..domnul consul a stamilat si fara nici o discutie mi lau dat in 3 zile[;)]



"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"

[foto][zana][copil][foto]EMILY comoara noastra [foto] [zana][foto] poze[yami][foto]

#14
nanami

nanami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 918 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 15:19

eeeeeeeee........... nici eu nu cred ca poate sa dureze asa mult. pai al meu expira in septembrie. raman fara pasaport??? dar de ce numai cu domiciliul in strainatate??? domiciliul meu este in tara.[bang] vai vai vai[q] yada neeeeeee[:D]

[zana][ruga][poc]mamica de terorist[poc][zana][ruga]

#15
Dandush

Dandush

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 16:33

Nu cred ca dureaza atat de mult, dar nu -i bai daca ramai fara pasaport. Iti faci copii ( paginele cu viza si prima pagina), si in plus nu ti se cer mai multe acte daca iti schimbi domiciliul. Daca ai domiciliul stabil aici te costa mai mult in cazul in care stai o perioada in Ro. si vrei sa importi o masina , (deci chestia cu taxele), sau in cazul in care vrei sa incepi afaceri pe-acolo . Am impresia ca trebuie sa iti schimbi si buletinul in acel caz, dar nu stiu sigur.

D.K.

#16
Samurai-lady

Samurai-lady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 146 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 16:50

Buna,



Sa va zic eu cum mi-am rezolvat cu pasaportul.

Cand aveam viza pe 1 an sau pe 3 ani,mergeam la Ambasada si ii faceam

imputernicire tatalui meu.Dura cam 3 luni,max.4.

Acum,cand am viza definitiva,adica domiciliul aici,Ambasada face pasaportul,deci nu il mai port pe tata sau mama pe drumuri.

Dezavantajul este ca dureaza cam 6 luni.Cand intreb de ce,mi se raspunde ca asa e cu valiza diplomatica;)))).Pai,n-ar putea ei urca intr-un avion valiza aia ???



Aaaa,si cand ai viza definitiva de sedere trebuie sa renunti la buletinul din Romania.Eu l-am predat la Ambasada cand mi-am reinnoit

pasaportul.



Pe mine ma bate gandul sa iau cetatenia japoneza,si atunci nu mai tre sa astept pt reinnoirea pasaportului decat vro saptamana sau doua.

Cine si-a luat cetateniea ?ce acte,care-s procedurile de care v-ati lovit ?



O seara buna tuturor.







Samurai-lady si bb Ken



Pagina personala DC[dc]



Web-poze Kenutz[asia]



[japan]Cum a venit pe lume Samurash bebe[copil]











#17
Dandush

Dandush

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 16:55

Samurai -lady da scroll pe pagina si vezi sus capitolul despre "Cetatenia Japoneza".

Bafta [flo]

D.K.

#18
Samurai-lady

Samurai-lady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 146 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 17:39

mercik mult,am citit.

vad ca inca nu prea sunt fete care si-au luat cetatenia japoneza.

si eu m-am tot gandit vro 2 ani...cu fatza mea de european si cu paru blond.....cum o sa dea un pasaport japonez.

Voi va ganditi la varianta de a deveni japonezi/japoneze ?



Samurai-lady si bb Ken



Pagina personala DC[dc]



Web-poze Kenutz[asia]



[japan]Cum a venit pe lume Samurash bebe[copil]











#19
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 17:57

quote:
Originally posted by Samurai-lady
mercik mult,am citit.vad ca inca nu prea sunt fete care si-au luat cetatenia japoneza.si eu m-am tot gandit vro 2 ani...cu fatza mea de european si cu paru blond.....cum o sa dea un pasaport japonez.Voi va ganditi la varianta de a deveni japonezi/japoneze ? Samurai-lady si bb KenPagina personala DC[dc]Web-poze Kenutz[asia][japan]Cum a venit pe lume Samurash bebe[copil]
Obtinerea cetateniei japoneze implica pierderea cetateniei romane,care cel putin pentru Andy ar putea fi la un moment dat un dezavantaj,nu un avantaj(pana la 14 ani copilul al carui unic parinte roman renunta la cetatenia romana pierde si el automat cetatenia romana).prin urmare nu m-a interesat si nu ma intereseaza chiar deloc cetatenia japoneza.Nu stiu cum voi gandi peste 10 ani,dar acum consider ca viza permanenta pe care o am e de ajuns.Lia&Andrew[foto]

#20
nanami

nanami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 918 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 18:12

[:D] nici eu nu m-am gandit niciodata la cetatenie , dar viza permanenta o vreau[alcool] acum o am pe 3 ani , dar anul viitor in dec, tre sa merg pt. reinoire si ma gandesc sa fac o incercare pt. cea permanenta . oare mi-o da dupa viza de 3 ani ??? si am auzit ca tre sa -ti faci actele cu 6 luni inainte de expirarea ei. asa-i ???????

[zana][ruga][poc]mamica de terorist[poc][zana][ruga]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -