Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pana unde intindem coarda?


15 raspunsuri la acest subiect

#11
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 16:18

Ce bine ar fi fost daca urma exemplul nostru.Au fost cateva situatii cand am discutat de increderea dintre oameni si mai ales intre noi si am crezut ca a inteles.Are incredere sa discutam orice, pana la note.Cred ca e mai mult o frica de a nu ne supara.Tine mult la noi.Chiar mi-a spus o data ca nu stie ce ar face daca nu am mai fi.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#12
ruxandrate

ruxandrate
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 16:35

buna!eu sunt membru nou si saptamana trecuta am luat 6 la teza la geografie(am 17 ani,sunt in clasa a zecea).e chiar ironic-semestrul trecut am luat 10,dar eu cred ca nu nota conteaza....si nici faptul ca ea nu ti-a spus.....dupa parerea mea,cred ca o stresezi din acest punct de vedere,din cauza asta ii e groaza sa iti spuna(o colega de a ei v-a sunat sa va spuna ca a luat un 4?????)mie nu mi se pare ok...poate gresesc eu.si mie imi e groaza sa le spun parintilor notele rele....dar asta nu mi-a afectat pana acum performantele scolare;cu toate ca am mai avut cate o nota mica si nu le-am spus parintilor.uite ca invat la cel mai bun liceu din oras....las-o mai moale....

#13
goodmomy24

goodmomy24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 18:11

buna am revenit si eu.nu am mai scris demult,imi pare rau dar nu prea am acces la calculator,din cauza fiicei mele.sa sti ca si eu o stresez pe amea sa invete ca asta e singurul lucru care o va ajuta mai departe.Dar eu vorbesc eu aud.................cu toate astea are note bune .zilele trecute ca si tine ii curatam ghiozdanul si am dat peste carnetul de note si cand ma uit............un 2 la istorie.am intrebat-o ce s-a intamplat si mi-a raspuns ca ce e asa mare lucru ca luat 2 ca si asa ii iese media.am ramas fara replica,nu mai stiam ce sa spun.adevarul ca le cere foarte mult la scoala, a mea este clasa a 9 a la limba engleza dar nu le cere asa mult la limba engleza cum le cere de exemplu profa de biologie.este absurd stiu dar nu avem ce face.si ea zice de multe ori ca nu o intereseaza alte materii decat engleza si germana . ce sa fac cu ea de batut nu am sa o bat ca oricum nu rezolv nimic.mai stau de vorba cu ea ,ma intelege uneori alteori deloc..........cateodata imi vine sa renunt la a o mai controla dar nu ma pot abtine.
eu totusi sper ca v-a termina clsa cu o medie buna ,avand in vedere ca toata clasa a scazut la invatatura in semestrul 2......chiar nu stiu ce se intampla cu adolescentii astia.


cati

#14
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 18:27

In ziua cand a sunat colega ea era la exmanul pt. vioara si uitase telefonul acasa.Nu s-a dus la scoala si trebuia sa depuna un proiect la istorie de doua saptamani,profesoara s-a enervat si i-a pus 4.Daca ar fi fost numai un 4 nu ar fi fost nimic,era vorba de medie 5 incheiata si cand copilul e de 9.50 ramai putin pe ganduri.Am avut o discutie serioasa si iarasi am avut incredere in ea pana acum cand si-a luat inima in dinti si mi-a spus ca nu are doi de 7 la istorie pe semestrul asta ci 5 si 6.Nici nu m-am mai enervat.Cred ca am intrebat-o de 5 ori ce note are la istorie si mi-a spus acelasi lucru si brusc vine langa mine si-mi spune ca m-a mintit.
Pana acum ma gandeam ca eu sunt de vina pt. toata situatia dar constat ca am avut dreptate tot indemnand-o sa invete si tot stand cu gura pe ea.Semestrul trecut a fost o materie iar acum deja e si a doua.Ore anul viitor ce va urma?Acum degeaba imi mai fac griji,o sa vad la anul ce se va intampla.
Inca o data spun,nu nota m-a ingrijoreaza cat faptul ca are probleme si imi ascunde asta.Pana anul asta notele erau trecute in carnet,nu am avut niciodata surpriza sa o prindem cu vreo minciuna si cuvantul ei era cuvant,as fi fost gata sa bag mana-n foc pt. ce spunea ea.Acum nu stiu ce sa mai cred.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#15
ruxandrate

ruxandrate
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 20:57

inteleg ca fiica dumneavoastra este la scoala de muzica......stiu si eu cat de solicitant este deoarece si prietena mea cea mai buna este la lic. de muzica....ceea ce inseamna ca pe aceste materii pune accentul.poate ca a neglijat istoria in favoarea materiilor de profil....din cate vad eu si la prietena mea stresul este foarte mare,mai ales in aceasta perioada in care ei au si examene la instrument si teze,si poate si concerte cu orchestra.cred ca ar trebui sa incercati impreuna sa casiti timp liber in care ea sa se si relexeza si sa se distreze.dupa parerea mea increderea nu se deprinde doar din discutii(sau predici) dumneavoastra iesiti cu eea la film?sau poate putin in oras ca fetele?asa i-ati putea castiga increderea.....si nu doar incuviintari din cap cand dumneavoastra ii vorbiti despre cum ar trebui sa procedeze...asa mi-ar putea mie castiga cineva increderea,nu prin predici sau certuri
si in fond,notele sunt de la 1 la 10,asa imi spunea mie o profesoara cu care ma intelegeam mai bine
asa cum dumneavoastra va este greu sa abordati acest subiect cu calm fata de ea(caci am inteles ca v-ati suparat tare)asa ii este si ei greu sa spuna fara frica de a va dezamagi...
sper ca va ajuta cu ceva ceea ca v-am scris



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -