Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pana unde intindem coarda?


15 raspunsuri la acest subiect

#1
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 00:32

Azi am vrut sa spal ghiozdanul Ancai si cand l-am golit am gasit o lucrare la romana la care a luat 6.Nu mi-a spus nimic si m-am enervat rau.Cand a venit acasa am intrebat-o dar n-a vrut sa recunoasca pana nu i-am pus lucrarea in fata,moment in care a facut o criza de nervi,a inceput sa tipe si ma amenintat ca-mi va arta ea ce inseamna sa nu vrea sa invete.Am luat-o la bani marunti,am calmat-o dupa care mi-a spus ca nu mai poate,ca se simte extrem de obosita si simte ca daca mai invata ceva ii va pocni creierul.M-am speriat destul de rau,mai ales ca ea e un copil docil care isi invata,nu am vazuto niciodata furioasa ca acum si deja e a doua oara cand se intampla sa ia o nota mica.Ma intreb daca nu cumva am pus prea multa presiune pe ea cu scoala si invatatul.Prea multe povesti despre ce va face,unde va merge la liceu,cat de greu e la capacitate.Poate am intins coarda prea tare si fiind si sfarsit de an a acumulat oboseala prea multa.E adevarat ca nu are timp de nimic.Are program de la 11 dimineata pana la 7 seara,vine acasa mananca,face cateva lectii si direct la culcare.Nu mai are timp de joaca,prieteni,nimic.Mi-a spus ca a devenit invatatura o corvoada si ca mai invata numai din respect pt. profesori.M-a pus rau pe ganduri.
Copii vostri cum suporta programul scolar?

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#2
ingerash

ingerash

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 680 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 01:16

Alinaxeni, in fata unui examen, stresul, venind chiar din partea propriei persoane (din frica de nereusita) e destul de mare, astfel incat, la un moment dat, cand cineva te ia la bani marunti - clachezi. Eu zic sa vorbesti calm cu ea, spune-i ca o intelegi (pentru ea e foarte greu fara prieteni, fara timp liber chiar daca tu nu iti dai seama), sfatuieste-o sa fie calma & sa nu isi piarda stapanirea de sine. O nota de 6 nu e un capat de drum si eu cred ca nu ti-a aratat-o tocmai pt. ca ii era frica sa nu te dezamageasca, tu sa o certi, si astfel sa i se mareasca teama de examene, liceu, etc...
Si eu ascundeam notele mici de ai mei si uite ca nu s-a intamplat nimic rau, pur si simplu am evitat niste certuri fara rost. Si chiar daca m-am folosit de aceste "tertipuri" am intrat cu bine la ce liceu am vrut (unul bine vazut in oras) si am ajuns bine mersi in fata bacului (ca sa ma laud, am trecut si de atestat cu 10 desi l-am facut doar cu cateva saptamani inainte de termen, se pare ca reactionez bine in conditii de stress [:D]) pe care sper sa-l trec cu note mari sa intru la fara taxa.




Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru cã nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tãu!


#3
ana_maria222

ana_maria222

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.803 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 02:19

quote:
Initial creeata de alinaxeni
Azi am vrut sa spal ghiozdanul Ancai si cand l-am golit am gasit o lucrare la romana la care a luat 6.Nu mi-a spus nimic si m-am enervat rau.Cand a venit acasa am intrebat-o dar n-a vrut sa recunoasca pana nu i-am pus lucrarea in fata,moment in care a facut o criza de nervi,a inceput sa tipe si ma amenintat ca-mi va arta ea ce inseamna sa nu vrea sa invete.Am luat-o la bani marunti,am calmat-o dupa care mi-a spus ca nu mai poate,ca se simte extrem de obosita si simte ca daca mai invata ceva ii va pocni creierul.M-am speriat destul de rau,mai ales ca ea e un copil docil care isi invata,nu am vazuto niciodata furioasa ca acum si deja e a doua oara cand se intampla sa ia o nota mica.Ma intreb daca nu cumva am pus prea multa presiune pe ea cu scoala si invatatul.Prea multe povesti despre ce va face,unde va merge la liceu,cat de greu e la capacitate.Poate am intins coarda prea tare si fiind si sfarsit de an a acumulat oboseala prea multa.E adevarat ca nu are timp de nimic.Are program de la 11 dimineata pana la 7 seara,vine acasa mananca,face cateva lectii si direct la culcare.Nu mai are timp de joaca,prieteni,nimic.Mi-a spus ca a devenit invatatura o corvoada si ca mai invata numai din respect pt. profesori.M-a pus rau pe ganduri.Copii vostri cum suporta programul scolar?In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.
o sa iti zic cum a fost cu mine...eu aveam si prieteni si cu toate astea scoala era de multe ori o povara. devenea insuportabila si simteam ca nu mai pot. parintii..profesorii..toti pe noi...toti credeau ca materia lor e cea mai importanta ( sport..muzica..desen..nu conta..ei asa credeau)! am lua si eu note mici...si 3...si 6...si 7....dar am luat capacitatea cu nota mare..bacul la fel..acum trec anu III la facultate si sunt bine merci. de la an la an te motiveaza altceva...de la an la an te motivezi singur..iti dai seama ca faci asta pentru tine nu pt note! dar asta va descoperi singura. si iti mai spun o chestie..cu cat ma cicaleau mai tare parintii cu atat ma demoralizam si mai tare..si cu presiunea asa de mare pe capul meu...faceam totul pe dos. e bine ca vine vacanta acum si va lua o pauza...nu cred ca e cazut sa te ingrijorezi..eu cred ca e cazul sa ia o pauza....EDIT: nu nota e importanta..ci ce informatii ii raman ei dupa terminarea scolii.....ca nu o sa o intrebe nimeni ce nota a luat la nusht ce materie in nusht ce clasa!!multe pozeHAI DINAMO!!!!

#4
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 02:21

E groaznic orarul ala de scoala.
Stiu cum e ca si eu am trecut prin el.
Cred ca se face prea mare presiune asupra copiilor si oricum orarul ala nu-i adaptat pt varsta lor.
Incearca sa o linistesti si sa o asiguri ca pana la urma totul va fi bine.

#5
ana_maria222

ana_maria222

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.803 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 02:24

si ca sa mai spun o chestie [:D], ffffff multi profesori sunt subiectivi...si de cele mai multe ori nota nu reflecta ceea ce stii....!



multe poze

HAI DINAMO!!!!



#6
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 02:43

Din discutia cu ea am inteles ca invata dar uita f. repede si la lucrari nu-si mai aduce aminte nimic.Mai nou e moda cu lucrarile,nu se mai asculta elevul oral.
Toata nebunia a inceput in clasa a 5a,cand s-a facut un test psihologic.Atunci a intrat in vederea profesorilor ca unul din elevi cu coeficient mare si toti au inceput sa traga de ei,olimpiade,concursuri,proiecte si tot felul de actiuni extrascolare care in timp le-a mancat timp ,nervi si i-a bagat intr-o alergatura continua din care nu mai reusesc sa iasa.
Ce ma enerveaza cel mai tare e ca profesori sau diriginta nici nu s-au deranjat sa ma sune.Au traso pe ea de urechi,i-au facut morala zdravana dar mie nu mi-au spus nimic,chiar si cand am fost la scoala nu mi-a spus nimic de notele proaste.Tot timpul imi spune ca nu are probleme cu Anca dar nu are timp sa ia catalogul sa vada ce note are.De sedinte cu parinti ce sa mai zic,a fost una pe 28 septembrie,anul trecut.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#7
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 11:30

Alina, reactia fetei tale este normala si e bine ca a reactionat. Este cald, este obosita, este aglomerata cu lucrari si teze, tu cum ai reactiona? Eu numai la concediu ma gandesc si am o leneeeeeeeee...



Las-o un pic mai libera, stiu ca un 6 la romana conteaza dar e fata buna, o sa-l indrepte. Cand vrei sa-i speli ghiozdanul, spune-i ei sa ti-l aduca, nu-l goli tu, eu m-am lecuit de cotrobait in birourile si ghiozdanele copiilor, gaseam tot felul de chestii care ma enervau dar pentru ei erau foarte importante si, inevitabil sfarseam prin a ne ciondani. Cand am nevoie de ceva de-al lor, le cer.



Pe mine ma doare cand gasesc lucrari ascunse, imi dau seama ca le este rusine si frica de mine, le spun intotdeauna ca am gasit lucrarea respectiva dar nu fac discutie pe tema asta. Conteaza foarte mult ce fel de copil este, ce a facut pe langa lucrarea aceea, cum se comporta, cum vorbeste, si ei sunt oameni si sigur au momente cand se satura de invatat. Baiatul meu cel mare mi-a povestit ca, saptamana trecuta cand a fost canicula, profesorii se plangeau de dureri de cap, motiv pentru care nu le-au predat dar le-au dat lucrare de control, ca pe copii nu-i durea nimic [mariaj]



Replica fetei tale, ca ii pocneste creierul, nu o lua ad-literam, sunt replici din filme, replici de la colege, de la prietene, habar n-avem noi ce vorbesc copiii nostri. Daca a vazut ca ai fost impresionata, fii sigura ca iti va mai spune asta. Si ai mei fac exact la fel [flo]



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#8
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 11:32

Am revenit sa-ti spun ca, zilele trecute, baiatul meu cel mare nu avea chef sa invete pentru ca... "ma doare rau degetul mare de la picior" [:-)))]



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#9
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 14:14

Nu nota m-a deranjat,nu e un criteriu dupa care ma orientez,si ea stie asta ci lipsa ei de incredere,faptul ca avem discutii interminabile despre incredere si asumarea greselilor iar cand trebuie puse in practica nu o face.Stiu ca nu vrea sa ma dezamageasca dar ma sperie ideea ca va incepe sa ascunda diverse chestii si nu va veni sa ceara ajutor la timp.Asa a fost si cu nota asta,a muncit,a luat 9 la teza si inca doi de 10 dar s-a chinuit si a stat cu sufletul cat un purice in loc sa fi venit sa-mi spuna si munceam impreuna.Si-a intins nervi la maxim si tot ascunzand diverse prostii ajunge sa clacheze de frica sa nu aflam noi.
Necazul si mai mare e ca ma apuca asa deodata cate o idee si o intreb de note sau caut prin ghiozdan fix cand e ceva ineregula,si a constatat ca am un "miros" cam fin si nu-mi poate ascunde nimic.
Poate si asta o face sa se simta controlata dar ce sa fac ca nici nu cautam ceva in ghiozda,am vrut doar sa-l spal si mi-au cazut ochi pe lucrarea aia.Data trecuta am aflat tot asa.Si-a uitat telefonul acasa si a sunat o colega care mi-a spus ca a luat 4 la istorie.Nu era mai bine sa-mi fi spus ea?De regula cand se intampla ceva rau nu o cert,doar ii explic unde e greseala si cum s-o indrepte si gata,dar cand aflu asa de aiurea ma apuca nervi.Adica putem discuta de baieti,sex si alte prostii si nu putem discuta de o nota proasta.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#10
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 14:31

Wow, ce colega de treaba are fiica-ta! :(

Alina, dar tu cum esti, cata incredere ai in cei din jurul tau, cat de sincera esti cu ceilalti, stii ca puterea exemplului functioneaza. Ce vede fata ta la tine, la voi?

Nu trebuie sa-mi raspunzi, doar gandeste-te la asta.

Copiii mei imita perfect ce facem noi.



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -