Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre alergii diverse, dermatita atopica


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postat --

1 alergii / alergeni Autor: iris Subiect: alergii / alergeni Trimis la: 20/10/2002 21:34:41 Mesaj: am sa va explic foarte pe scurt ce e cu alergenii = substante care pot provoca reactii alergice acelor oameni care au o predispozitie pentru acest tip de reactie; in general alergiile sint provocate de substante fata de care organismul reactioneaza ca si cum ar fi un corp strain sa zicem, similar "reactiei" imunitare; stiti ca daca in organism intra un virus organismul produce anticorpi cind sistemul lui imunitare recunoaste virusul si are puterea sa raspunda corect; unele organisme umane reactioneaza si fata de asa numitii alergeni, tendinta care s-a accentuat in ultimii ani se pare, tocmai practicilor alimentare gresite din trecut transmise de la parinti la copii, genetic; a existat un val de copii alergici la diversi alergeni si s-a constat ca ei provin din generatii nascute din acele generatii care prin anii '65-'70 consumau mari cantitati de unt de arahide... cei mai multi alergeni sint proteine: glutenul in griu, albumine din albus de ou, proteine din arahide si soia, cazeina din lapte etc; studii medicale si de nutritie au aratat ca glutenul poate provoca alergii la bebeii sub 6 luni, de aceea se recomanda evitarea fainii de griu, a grisului sau fulgilor din griu pina la 6 luni ; la fel albusul e de evitat pina la un an; arahidele si soia ar trebuie evitate de femeile insarcinate in special in ultimul trimestru de sarcina... poate ati observat pe unele produse alimentare, pe ambalaj e inscriptionat dupa lista de ingrediente: "poate contine urme de faina de griu.."; asta pt ca si legislatia romina obliga producatorii de bunuri alimentare sa declare lista de alergeni susceptibili a fi continuti in produsul respectiv; adica acea perosana care se stie alergica la faina de griu, va citi lista de ingrediente si va vedea ca produsul nu contine ca materie prima faina de griu; dar citind ca "poate contine urme de faina de griu" va fi informat ca produsul pe care il cumpara a fost fabricat pe o linie de fabricatie pe care a a fost fabricat/ambalat un alt tip de produs care are ca materie prima faina de griu; si toate super-teoria asta care pare cam exagerata a aparut si se aplica pt ca au fost cazuri de rectii alergice foarte violente, chiar mortale generate de ingerarea unei mici catitati de alergen; nu sint foarte multe cazuri;dar se pot intimpla la fel ca moartea subita a sugarului sau ca mierea cu continut de clostridium botulinum; sint lucruri nou descoperite si practici nou aplicate in industria alimentara si in medicina; bineinteles ca noi toti am fost hraniti cu gris la 4 luni dar am fost mai norocosi se pare; iris 2 Printeaza pagina | Inchide fereastra Alimente alergizante - ce stiti?... Autor: Otilia Voi stiti care sunt alimentele cele mai periculoase?... Cele care pot provoca alergii cel mai frecvent?... As vrea sa am o lista completa... Am cautat putin si am gasit ceva interesant aici: http://www.world-med...li/all_alim.htm La copiii de pina in 15 ani se disting 3 grupe principale : In I-a grupa : 5 alergeni sunt responsabili de 75% de alergii : oul (36%), arahidele (24%), laptele de vaca (8%), mustarul (6%) si pestele (4%) A II-a grupa : crevetii, alunele, kiwi, griul, vita, mazarea, lintea, soia si faina de … (nu stiu cum sa traduc, in original este farine de lupin) reprezinta 11% din alergiile alimentare A III-a grupa : 8% din alergii sunt provocate de susan, porc, migdale, crabi, vanilie, vanilina, ardei iute, marar, mere, mandarine, cirese, banane, pui, nuci, lapte de capra, rata, pastravi, anacard, usturoi, telina, drojdie si naut. Asadar, alimentele alergizante cele mai frecvente si cele mai cunoscute sunt oul, laptele, migdalele, mustarul si pestele… Astept completari din partea voastra... @+... Otilia & La Adelita (6 luni) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine Raspunsuri: -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Gabriella Raspuns la: 11/01/2003 23:40:10 Mesaj: Ha, pai daca stau bine sa ma uit nu stiu ce a mai ramas nealergic.Stiam si eu de capsuni,si mai toate fructele astea cu seminte,albusul de ou pana la un an nu se da,dar nici chiar asa...Si laptele de vaca alergic?Pai oamenii de la tara majoritatea ii dau pe bebelusi de la 3 luni pe lapte de vaca si nu mai au nimic...Nu stiu ce sa mai zic dar totusi e o lista putin cam exagerata,si contine foarte multe alimente pe care chiar trebuie sa le dai copilului dupa cate am citit prin carti de specialitate... -------------------------------------------------------------------------------- Autor: alba Raspuns la: 12/01/2003 02:08:20 Mesaj: http://www.ele.ro/sa...alimentare.html http://www.inoan-pre...an/noi/s74.html Bon nuit! V-am pupat!!! ***Alba*** -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Rodica Raspuns la: 12/01/2003 19:50:03 Mesaj: Si cu listele lor nenorocite mi-am tinut copilu' cu te miri ce !!! Cand m-am desteptat le-am aruncat cat colo si i-am dat si ou si kivi si... de toate! Oricum facea bubite si oricum nu-i treceau. Acum a implinit trei ani si NU MAI ARE NIMIC!!! si mananca in continuare de toate! Nu i-am facut nici un fel de teste desi mi-au fost receomandate, si nu i-am mai dat antibiotice deloc. Aici in Ro pentru orice rosu in gat iti da antibiotice, baga doctorii in copii tone de antibiotice! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: dodo Raspuns la: 13/01/2003 02:19:34 Mesaj: Exista, dupa cum spui liste care mai de care cu factori alergizanti. Nu-i contrazic pe cei care le intocmesc, insa ceea ce este alergic pentru o persoana poate fi foarte bine tolerat de alta, pentru ca SINTEM UNICI!!! Ce pot sa te sfatuiesc este sa incerci fiecare aliment in canitati mici(o lingurita/prima zi, 2lg./a doua zi-pina la 4 zile) si daca bb nu are nici o reactie pe piele, inseamna ca tolereaza bine alimentul si poti introduce un nou aliment in acelasi mod. Daca are cumva scaun moale sau chiar diarie nu-i nimic, este reactia lui pina se obisnuieste stomacelul(diaria nu trebuie sa ingrijoreze decit daca se intimpla de mai mult de 8 ori/zi). Singura chestie de care trebuie sa tii seama este sa nu introduci 2 alimente noi in acelasi timp - combinatia s-ar putea sa nu fie tolerata bine si atunci nu stii care dintre alimente e vinovat. Cam atit despre alimentele alergizante... -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Adela Raspuns la: 13/01/2003 08:27:19 Mesaj: Foarte bune informatii a scris si iris mai demult pe Forum. Nu stiu cate din voi ati citit.... Aici: http://www.desprecop...hTerms=alergeni 3 dematita atopicaAutor: Ela-Z Buna mamici si bebici, EXISTA CINEVA CARE IMI POATE SPUNE CE ESTE DERMATITA ATOPICA,CUM SE MANIFESTA, CE TRATAMENT SE APLICA DE OBICEI, CE PUTEM FACE SA O PREVENIM, CE ALIMENTATIE SE ADMINISTREAZA SI DACA TRECE SAU SE AMELIOREAZA???????????????????????????????????????????????????????????? ELA SI BB OCTAVIAN Raspunsuri: -------------------------------------------------------------------------------- Autor: carina Raspuns la: 14/02/2003 11:42:09 Mesaj: http://www.alergia.r...eme/schema3.htm Anda si bebelusa Carina cea nazdravana http://community.web.../user/andamihai -------------------------------------------------------------------------------- Autor: gabitza Raspuns la: 14/02/2003 11:46:45 Mesaj: Am gasit doar atat deocamdata: "Fetita mea are dermatita atopica" (Raspuns pentru GABRIELA MANOLIU - Bucuresti, Formula . AS nr. 296) Am vazut ca d-nei Manoliu ii recomanda cineva doua unguente impotriva dermatitei atopice. De aceasta boala am suferit si eu si baietelul meu, caruia eruptia i-a aparut pe corp la varsta de un an. Boala este ereditara si se manifesta ca o alergie la diferite alimente. Copilului meu ii aparuse din pricina laptelui. Schimbati-i fetitei tipul de lapte pe care i-l dati de obicei si urmariti evolutia. Mie, in schimb, mi-a aparut boala imediat ce am nascut, iar petele si mancarimile erau accentuate din cauza consumului carnii si a mezelurilor. Eu m-am vindecat printr-un regim alimentar foarte sever. Baietelului meu i-am dat un medicament, Ketotifen, care i-a ajutat, dar va recomand sa cereti sfatul si d-lui dr. homeopat Pavel Chirila (telefonul cabinetului Naturalia este 240.83.75), care - noua - ne-a fost de un mare ajutor. Eu cred ca unguentele doar amelioreaza boala, n-o si vindeca. Va urez multa sanatate! Pentru alte amanunte, sunati-ma, va rog, la tel 778.76.04. Florentina Petre – Bucuresti incearca si la : D-l Pavel Kozak poate fi contactat la Clinica KOZAK DERMATONOU din Bucuresti, str. Plantelor nr. 52, sector 2, tel. 01/320.30.02, fax 01/322.57.74. Multa sanatate. Gabi si bb Dan -------------------------------------------------------------------------------- Autor: silvvi Raspuns la: 14/02/2003 21:40:43 Mesaj: Fiul meu are asa ceva, dar pediatra nu m-a zis nimic de regim alimentar. Si mi-a spus ca daca stia cauza acesteia, lua Premiul Nobel. M-ia recomandat doua unguente: Elocom si al doilea mi-a zis ca e mai bun, dar am uiat cum se numeste. Folosind eElocom odata pe zi cu un strat foarte subtire (noi avem numai pe fata), intr- o saptamana aproape a disparut, dar reapare la intreruperea tratamentului. Si tot continui pana cand??? Ca am inceput sa-mi fac griji. Silvia& Vladut (1 si 2 luni) -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Florentina Roman Raspuns la: 14/02/2003 22:01:35 Mesaj: Tudor a avut dermatita atopica imediat dupa ce s-a nascut, dar i-a trecut dupa 2-3 spt. La el s-a manifestat prin niste pete rosii mici cu un punct alb cat un varf de ac in mijloc, care apareau in diferite parti ale corpului.I-am dat cu Triderm unguent de 2 ori pe zi pe petele respective si-i treceau pana seara. Despre alimentatie mie nu mi-a spus nimic pediatra. Florentina & Tudor -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Andreea Raspuns la: 14/02/2003 22:39:44 Mesaj: Si Vladut are si m-a mostenit pe mine. Avem exact aceleasi simptome, mici portiuni de piele care se descuameaza si devin aspre la pipait. Doctorita mi-a confirmat ca e ereditara si mi-a recomandat Elmiplant cu extract de brusture si acid salicilic sau Elocom, sa-i dau cu 30 min inainte de baita. Nu i-am dat insa pentru ca i-au disparut de la sine. La fel patesc si eu, petele apar si dispar fara sa pot asocia asta cu nimic. Am fost la dermatologi si nimeni nu a stiut sa-mi spuna care este cauza. Andreea. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Adina Raspuns la: 15/02/2003 06:49:09 Mesaj: si tudor al meu are dermatita atopica ....prima data a facut in a doua zi de viata:(((( si de atunci inca de doua ori....face numai pe fata si este alimentat numai la sin....doctorita nu mi-a spus ca ar fi din vina alimentatiei,ci ca se transmite ereditar .....eu am intradevar un ten mai sensibil si fac si o dermatita de contact la nichel...in orice caz evit sa am pielea in contact cu catarame,capse sau bituterii care nu sint din aur...pina si la argint am o reactie neplacuta...in orice caz tudor saptamina trecuta a facut si un puseu eczematos acut care a aratat ingrozitor de urit,cu niste besicute mici-mici pline cu un lichid transparent...medicul dermatolog ne-a dat un unguent care se numeste fucicort si care a rezolvat problema intr-o singura zi....numai ca trebuie folosit cu foarte mare economie...adica cit mai putin si cit mai rar.... -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Ela-Z Raspuns la: 16/02/2003 17:06:18 Mesaj: Eu va multumesc pt. raspunsuri, dar tb. sa va spun ca tot nu m-am lamurit. Nu inteleg ? se mosteneste? dar nu boala in sine, ci numai o predispozitie spre alergie. Prob. este ca nu e alergie, ci se manifesta ca o alergie si spun asta pt. ca am incercat tot ce se putea ca sa vad la ce face alergie si indiferent ce mananca tot ii apar eczeme. Octavian are 6 luni si 3 sapt. si face dermatita atopica de la 2 luni, timp in care am fost cu el pe la nenumarati dr. dar degeaba. I-am schimbat si laptele de multe ori pana am ajuns si la cel de soia (pt. ca ultimul dr. alegolog mi-a spus ca are intoleranta la laptele de vaca ,dar nu i-a facut nici un test in acest sens, asa ca i-am dat si lapte de soia si degeaba tot ii apar eczeme) Singurul tratament la care raspunde bine este cel cu elocom, dar am inteles ca nu ar fii f. indicat acest tratament pe baza de hidrocortizon pe timp indelungat.Iar despre indicatiile alimentare ce sa va spun? i-a scos aproape tot, defapt nici nu mai stiu ce sa-i mai dau sa manance! asa ca a ramas in urma cu greutatea, ceea ce ma nelinisteste f. tare. Cred ca pana la urma nu o sa mai tin cont de nici un dr. si am sa-i dau copilului sa manance de toate pt. ca orice i-as da tot se umple de bube. Sper sa ma poata totusi lamurii cineva! Multa sanatate! Ela si bb Octavian -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Andreea Raspuns la: 16/02/2003 22:47:07 Mesaj: Poate nu o fi de la alimentatie. Eu pe Vladut il alaptez si nu ii dau nimic altceva si tot i-au aparut. Mie cel putin imi apar din alte motive. Penultima data a fost de la un sapun de rufe. Ultima data a fost de la praf de curatat Ajax (mie imi apar in proportie de 90% pe maiini). Am constatat din intamplare ca uneori imi trec imediat la contactul cu unii detergenti cu clor dar nu de fiecare data, alteori trec de la sine in cateva zile. Dar bineinteles, boala ramane si nu stiu ce o declanseaza, pt ca desi am depistat niste chestii care mi-au provocat la un moment dat aparitia petelor, ele nu apar la fiecare intrare in contact cu acestea. Ma exaspereaza ca nu pot asocia petele astea cu nici o chimicala, macar asa m-as putea feri. Asa ca si la Vladut m-am gandit ca poate fi ori de la uleiul de baie (foloseam Johnsonn), ori de la detergent, ori de la balsamul de rufe. Prin eliminare, se pare ca ar fi de la ulei. Acum i-au disparut dar poate maiine ii apar daca ii schimb sapunelul, cine stie. Andreea. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: livia Raspuns la: 16/02/2003 23:48:04 Mesaj: Ti-am copiat un articol dintr-un ziar,poate te ajuta... "De aceasta boala am suferit si eu si baietelul meu, caruia eruptia i-a aparut pe corp la varsta de un an. Boala este ereditara si se manifesta ca o alergie la diferite alimente. Copilului meu ii aparuse din pricina laptelui. Schimbati-i fetitei tipul de lapte pe care i-l dati de obicei si urmariti evolutia. Mie, in schimb, mi-a aparut boala imediat ce am nascut, iar petele si mancarimile erau accentuate din cauza consumului carnii si a mezelurilor. Eu m-am vindecat printr-un regim alimentar foarte sever. Baietelului meu i-am dat un medicament, Ketotifen, care i-a ajutat, dar va recomand sa cereti sfatul si d-lui dr. homeopat Pavel Chirila (telefonul cabinetului Naturalia este 240.83.75), care - noua - ne-a fost de un mare ajutor. Eu cred ca unguentele doar amelioreaza boala, n-o si vindeca. Va urez multa sanatate! Pentru alte amanunte, sunati-ma, va rog, la tel 778.76.04. Florentina Petre - Bucuresti" Pupici si sanatate!!! livia -------------------------------------------------------------------------------- Autor: alexa Raspuns la: 17/02/2003 11:42:58 Mesaj: Si baietelului meu i s-a pus acest diagnostic la virsta de 1 anisor.Ii apar pete rosii pe obrajori si i se cojeste pielea. La el, dermatita de contact se manifesta doar in sezonul rece si mai ales cind se schimba brusc temperatura. Medicul dermatolog i-a recomandat Locoid sau Hidrocortizon 1% si totul este OK. Va dorim multa sanatate. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: madishor Raspuns la: 17/02/2003 15:08:48 Mesaj: Eu si Ana avem dermatita atopica. In cazul Anei a aparut cand avea vreo 2-3 luni si a disparut pe la vreo 9-10 luni. Au mai aparut eczeme trecatoare in fiecare iarna, dar mult mai putin intens. Iata informatiile pe care le-am strans eu despre asta: 1. Ce este? Reprezinta o sensibilitate marita a pielii; o predispozitie catre iritare. Este des intalnita la copii mici (0-3 ani) si nu chiar rara la adulti. Este, cel mai adesea, mostenita. 2. Cum arata? Eczeme. Pe fondul unor portiuni de piele mai uscata, cu tendinta de descuamare apar niste bubite rosii crustoase. Mananca foarte tare dar daca le scarpini se rupe pielea (si capata aspect de "carne vie") si se pot infecta. La adulti se ramane, de obicei, la prima faza. Apar la incheieturi si pe locurile care se freaca de obicei cu hainele. Apar cel mai adesea iarna si, aparent, au legatura cu uscaciunea din case. 3. Care sunt cauzele? Nu se stie. Aparent exista o predispozitie innascuta. Nu sunt cauzate de alimentatie (nu infometati copii degeaba) sau de factori externi dar pot fi agravate de unele mancaruri, praf, detergenti etc. Se pare ca, oricum, persoanele cu dermatita atopica au (ne)sanse crescute de a contracta dermatite de contact si urticarii, asa ca trebuie ferite de alergeni externi si interni. In cazul Anei exista predispozitie la dermatite de contact, asa ca trebuie sa folosim detergent antialergic. 4. Tratament. Doctorul prescrie unguente, uneori antihistaminince si antibiotice in cazul infectarii. Mai prescrie bai cu amidon si umidificarea aerului. Pe noi ne-a ajutat cel mai mult umidificarea aerului (nu cine stie ce umidificator, ci o cratita cu apa pe calorifer), lotiunea (non-medicinala) Sanosan si soarele (cand a venit primavara am lasat-o cat mai mult in pielea goala - dar unsa cu crema de protectie solara). La majoritatea copiilor trece pur si simplu cu timpul si nu mai apare deloc dupa 2-3 ani. 5. Prevenire. Ca sa impiedicam reaparitia eczemelor, noi folosim numai gel de dus cremos si niciodata sapun, lotiune de corp dupa baie (Sanosan), umidificam aerul toata iarna, spalam rufele cu detergent antialergic (Amway) si evitam pe cat posibil E-urile din mancaruri. Nu as putea spune daca astea ar avea prea mare efect asupra unui copil de cateva luni predispus la astfel de probleme, dar Ana nu a mai avut decat rareori probleme. Sper ca BB2 sa nu mosteneasca pielea mea, sau, macar sa aiba efect masurile de prevenire pe care le-am insirat acum. Mai multe despre subiect (si niste poze care arata exact ca cele ale Anei in perioada ei cea mai proasta) la http://www.aad.org/p...ets/eczema.html Sper ca v-am fost de folos si scuze daca am scris si prostii. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Ela-Z Raspuns la: 18/02/2003 17:01:44 Mesaj: Mii de multumiri pt. raspunsurii, asa vad si eu ca nu sunt singura care are aceasta prob. ca incepusem sa ma sperii tare rau. Madishor iti multumesc ca ai raspuns la obiect ... sper cel putin ca nu va mai face asa rau sau asa de des. Oricum ma hotarasem sa-i dau de mancare tot ce poate el sa manance la varsta lui...si sa incerc sa tin cont de sfaturile tale. Problema mea ce mai mare este atunci cand ii apar pe fata si se scarpina rau sau in timpul somnului...ii dau cu crema elocom dar trebuie sa-l leg de manute ca sa nu-si bage crema in gura sau ochi ceea ce nu este prea placut,dar asta e. Multa sanatate si sa avem bbi fara bubitele astea nenorocite! Ela si bb Octavian (Tavita zis bubita) ps unde gasesc produsele sanosan? -------------------------------------------------------------------------------- Autor: madishor Raspuns la: 18/02/2003 17:38:06 Mesaj: Sanosan am vazut peste tot in Bucuresti. Noi am luat de la Billa sau de la farmaciile SensiBlu. Am vazut si la http://www.bebelusultau.ro/ (scuze pt raspuns telegrafic. trebe sa plec acum) 4 Dermatita Autor: mms Fetita mea a facut de la ULEIUL cu AloeJhonson un fel de dermatita(pete rosii cu descuamari furfuracee).Am incercat cu Nidoflor(rezultate partiale)si apoi cu o crema-preparat pe baza de Stamicin si Neomicin plus alte vitamine-recomandata de pediatru(rezultate nule). Am mai incercat si alte medode traditionale dar rezultatele au fost partiale. Raspunsuri: -------------------------------------------------------------------------------- Autor: miro Raspuns la: 23/03/2003 17:33:21 Mesaj: Ai incercat "NIZORAL" ? -------------------------------------------------------------------------------- Autor: dyana Raspuns la: 23/03/2003 17:40:56 Mesaj: Asa e, Nizoralul e foarte bun. Doctorul dermatolog asta mi-a prescris. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Ela-Z Raspuns la: 23/03/2003 18:52:43 Mesaj: Eu stiu ca stamicina si neomicina sunt antibiotice si nu sunt recomandate in dermatita! ai intrebat dr. dermatolog? este normal ca au dat rezultate nule. Despre nizoral stiu ca este recomandat in cazul unor ciuperci de piele, micoze... numai un dr. dermatolog iti poate prescrie ceva pt. dermatita. Bebele meu a scapat in 3 zile de o dermatita urata cu advantan unguent. Ela si Octavian -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Andreea Raspuns la: 23/03/2003 22:04:29 Mesaj: Si Vladut are dermatita atopica si i-au iesit pete exact de la uleiul Johnson. Doctorita mi-a recomandat Elmiplant cu extract de aloe si radacina de brusture sau Elocom. Dar ca o dermatita atopica ce se respecta, petele i-au disparut singurele in intervalul de cand am sistat uleiul pana cand i-am luat crema. Andreea. 5 Alergie la piscaturi de insecte? Autor: adi69 Fetitei mele i-au iesit pe piciorute fata ,gat ,manute,niste blinde care arata intai ca un punct rosu,apoi se maresc , se intaresc si se umfla.Nu are prea multe,sant patru- cinci pe picioare,una pe gat,doua pe fata,doua pe manute. Anul trecut a mai facut o data asa ceva.Doctorita,prin telefon acum,a spus ca este o alergie la intepaturi de insecte.M-a intrebat daca am iesit cu ea afara,si mi-a spus diagnosticul.Mi-a zis sa-i dau peritol jumatate de lingurita de doua ori pe zi,si sa-i ung bubulitele cu pasta de apa. A mai trecut cineva prin asa ceva?Este cazul sa ma ingrijorez,totusi insecte vor fi toata viata ei,va reactiona permanent asa?Asta inseamna ca fetita mea va fi 'buboasa' in toate anotimpurile in care sant insecte? Dia si bebe Rucsi Raspunsuri: -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Mitra Raspuns la: 10/05/2003 23:18:16 Mesaj: buna adi te rog sa nu-i dai peritol. Mai ales sa nu te increzi intr-un control prin telefon. Este posibil sa fie alergie. Pe ea o deranjeaza? O mananca? Sau mai mult te deranjeaza pe tine? Pupici Laura PS: Cu tine ajung membru de baza -------------------------------------------------------------------------------- Autor: angi_gemeni Raspuns la: 11/05/2003 00:17:14 Mesaj: Pe Andreea a piscat-o, acum cateva saptamani, un paianjen. Pediatra mi-a zis sa-i dau cu unguent cu hidricortizon si sa-i dau sirop CLARITINE(o lingurita dimineata, o lingurita seara). CLARITINE este antialergic. Incearca sa-l cumperi sa-l ai in casa. Angi si gemenii -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Alina Raspuns la: 11/05/2003 00:18:58 Mesaj: Exact asa se "manifesta"si muscaturile de tintar la fetita mea. Daca dai o cautare pe forumul vechi,anul trecut in august,intrebam fetele daca e muscatura de tintar sau alergie la banana(primise prima oara banana). Ne-am lamurit ca era o piscatura de tintar dar noroc ca noi nu avem pe-aici decit accidental. Anul asta am fost in Romania,in Timisoara erau foarte foarte multi si figura s-a repetat,Marie s-a ales cu 4-5 bubite.Dupa vreo 5 zile i-au disparut.Pt asta sa-i dai Peritol???...Pai sezonul tintarilor tocmai a inceput,pediatra isi sedeaza copilasii toata vara?! Alina -------------------------------------------------------------------------------- Autor: azibel Raspuns la: 11/05/2003 06:45:02 Mesaj: Exact asa se manifesta alergia la muscaturile de tantar si la baietelul meu.Ii dau pentru linistea mea cu unguent care contine oxid de zinc (de la Chicco)nu stiu daca are un efect dar pe mine mai ma linisteste si stiu ca oricum nu-i face rau.Am observat ca la muscaturi de furnici(chiar ieri am fost la iarba verde si la muscat una )s-a inrosit putin locul dar altfel decat la tantar.Anul trecut l-a muscat un tantar intr-un parc chiar intre sprancene si cand a inceput sa se dezvolte blanda respectiva se dusese putin si spre ochi si arata destul de urat.L-am dus la pediatru si mi-a dat o cremuta(nu mai stiu cum se numeste-este la el in camera si acum doarme-parca Triderm)dar cand am citit prospectul m-am speriat de cate precautii erau pe acolo si nu i-am dat.I-a trecut de la sine in vreo 2 saptamani. Nu stiu pana cand o sa ne chinuim cu ei asa! Multa sanatate! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: adi69 Raspuns la: 12/05/2003 11:26:16 Mesaj: Multumesc prt.sfaturi. Nu i-au mai aparut si alte bubite,deci au fost tantari sau alte bazdaganii.am dat-o cu alcool mentolat ,sa o racoresc si sa nu se scarpine cumva.I-am dat o jumatate de lingurita de Peritol atunci seara si nu mi-a dormit aproape toata noaptea,s-a foit si s-a agitat.Credeam ca Peritolul da somnolenta?! Ieri am fost la pescuit si am stat mult in masina ,cu aerul conditionat pornit.aseara l-am pornit si in camera unde am dormit,si dimineata copilul meu avea ochii umflati.Sa fie de la aer (care l-am oprit la o bucata din noapte)sau de la alergie? Dia si bebe Rucsi -------------------------------------------------------------------------------- Autor: diana904 Raspuns la: 12/05/2003 11:40:29 Mesaj: quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by adi69 Multumesc prt.sfaturi. Nu i-au mai aparut si alte bubite,deci au fost tantari sau alte bazdaganii.am dat-o cu alcool mentolat ,sa o racoresc si sa nu se scarpine cumva.I-am dat o jumatate de lingurita de Peritol atunci seara si nu mi-a dormit aproape toata noaptea,s-a foit si s-a agitat.Credeam ca Peritolul da somnolenta?! Ieri am fost la pescuit si am stat mult in masina ,cu aerul conditionat pornit.aseara l-am pornit si in camera unde am dormit,si dimineata copilul meu avea ochii umflati.Sa fie de la aer (care l-am oprit la o bucata din noapte)sau de la alergie? Dia si bebe Rucsi -------------------------------------------------------------------------------- Si fetita mea are cam aceleasi reactii de la Peritol. E f agitata, viseaza urit, nu doarme de loc. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: mirela.mustaciosu Raspuns la: 12/05/2003 12:02:54 Mesaj: Un antialergic de generatie mai noua decat Peritol-ul si care nu actioneaza pe sistem nervos central este Claritine-ul. Dar cred ca prima oara cand mai are o reactie de genul celei pe care a avut-o ar fi bine sa o vada un medic. Alergiile - de orice natura ar fi ele - pot fi foarte periculoase. Chiar si cand e vorba de intepaturi de insecte. Sanatate multa! 6 dermatita atopica si vaccinul contra varioleiAutor: iubibubi Lasand la o parte celelalte "aspecte" ale articolului, informatia mi se pare importanta, desi cred ca variola este considerata o boala eradicata in Ro si nu stiu nici daca se mai face vaccin impotriva ei. Deci: Eczema: Promise And Pox http://www.washingto...tml?nav=hptoc_h Si informatii despre noua crema fara steroizi "Elidel": http://www.elidel.co...about/index.jsp Va pup si va doresc sa ne incadram cu toatele in cei 40%! iubibubi si bebe andrei 7 Peste in alimentatia copilului alergic? Autor: mirela.mustaciosu Baietelul meu are un an si 6 luni si la un an a facut o alergie (se pare alimentara dar nu se stie la ce aliment)destul de urata. Teste pentru depistarea factorilor care produc alergia nu dau rezultate concludente la varsta asta. Medicul alergolog mi-a recomandat sa respect un regim alimentar timp de 6 luni , regim care nu includea carnea de peste. Pana atunci nu a mancat peste niciodata. In decursul celor 6 luni urma sa facem niste teste si desensibilizari, dar pentru ca mai multi medici pediatrii m-au sfatuit sa aman investigatiile pentru varsta de 3 ani pentru ca la un an intep copilul degeaba, am renuntat. Au trecut 6 luni de la alergie si am inceput sa introduc cate putin si alte alimente dar nu prea stiu ce sa fac cu pestele. Sau cu fructele de sezon (cele considerate potential alergene - fructele "cu par" - caise, piersici, gutui, Kiwi etc.). Caise si piersici a mancat inainte de alergie si nu i-au facut rau. Ati avut probleme de genul asta? Cum le-ati rezolvat? Raspunsuri: -------------------------------------------------------------------------------- Autor: bubi Raspuns la: 16/05/2003 10:03:47 Mesaj: si noi avem dermatita atopica, dar pediatra mi-a spus ca trebuie sa incercam cu aproape toate alimentele pe care le manaca un copil fara alergii, dar introduse treptat si separat cate unul ca sa poti observa cate zile cum este primit. In ceea ce priveste pestele nu ne-a dat nici o restrictie, il mananca foarte bine, ii place! Il facem fiert sau la gratar si maruntit impreuna cu cartofiori si cu lamaie. mara mica (spre 8 luni) si cora SANATATE MULTA! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: madadum Raspuns la: 16/05/2003 10:17:03 Mesaj: buna mara a avut o alergie urata prin martie (la 1 an si 8 luni). dupa un regim strict de o saptamana a trecut. de atunci mancam normal. parerea pediatrei si a medicului dermatolog care au vazut-o atunci pe mara a fost ca alergia ar fi putut fi declansata de vigantol picaturi. episodul alergic s-a repetat acum 3 saptamani, si banuiala planeaza tot asupra vigantolului. asa ca l-am scos definitiv (oricum bb are aproape 2 ani si este vara). mada -------------------------------------------------------------------------------- Autor: DanaR Raspuns la: 16/05/2003 14:28:54 Mesaj: E cam drastic regimul timp de 6 luni. Nu stiu cat de cumplita a fost alergia, dar cel mai bine ar fi sa incercati toate alimentele, la inceput cate putin. Pestele mi se pare imposibil sa fie interzis. E o carne usoara... Patric e alergic la cacao-a din ciocolata, dar totusi mananca o bucatica de ciocolata cu cacao, sau cateva prajiturele cu sirop de ciocolata si nuca de cocos, sau o ciocolata Papi, invelita numai cu ciocolata. Manaca si chips-uri desi e alergic la ele. Asta nu mai mult de o mana de a mea, odata. Pufuletii sunt cei mai alergenici, dar mananca uneori si o mana de pufuleti. Ar fi bine sa incerce totul ca sa se obisnuiasca. Va pup, DanaR -------------------------------------------------------------------------------- Autor: mirela.mustaciosu Raspuns la: 19/05/2003 10:41:26 Mesaj: Dana, regimul de 6 luni era recomandat in ideea ca in timpul asta copilul urma sa fie supus unor desensibilizari care ar fi constat in injectarea unor seruri procurate numai de la medicul alergolog, seruri preparate undeva in Franta, foarte scumpe. Posibil sa fie o metoda de tratament cu rezultate bune (desi am cunoscut pacienti astfel tratati care n-au simtit ameliorari considerabile dupa multe luni de tratament). Doar ca mi s-a spus (tot de catre un medic alergolog) ca la varsta lui Tudor si in general sub varsta de 3 ani nu sunt concludente testele, iar desensibilizarile de asemenea. Plus ca exista pericolul ca acestea sa declanseze o noua alergie. Ar fi insemnat sa il intepe sa ii faca testul (se introduce intradermic o cantitate mica de factor alergen, daca am inteles bine), apoi sa il intepe din nou sa-i bage cortizon ca sa anuleze efectul factorului alergen si sa evite declansarea unei alergii, urmand se repete chestia asta la fiecare sedinta in parte! Cam mult pentru un copil de un an, mai ales in conditiile in care nu se garanteaza nici macar rezultatul testului (al desensibilizarii nicidecum!). Regimul nu era foarte greu de tinut (l-am urmat si eu pentru ca alaptam) dar avea niste interdictii, dintre care unele, intr-adevar suparatoare (cum ar fi pestele si fructele potential alergene - fructele cu par). Carne de porc copilul nu mananca nici acum, asa ca nu e o problema, cacao, ciocolata, cafea - la fel, dintre legume - doar porumbul (?) era interzis, iar fructele de mare mi-au lipsit doar mie, nu si lui. Ceea ce mi s-a indicat referitor la acest regim a fost ca toata mancarea trebuie sa fie preparata in casa, mi s-a indicat sa nu-i dau nici macar grisine din comert. (Cu exceptia iaurtului - simplu, fara adaosuri, laptelui, ciocolatei albe (?), si inca cateva produse). Mi s-a spus ca a avut copii cu alergii inclusiv la biscuitii cei mai banali. Adevarul e ca orice conservant sau colorant alimentar ar putea fi vinovat de o alergie, asa ca m-am resemnat. Acum am inceput sa-i dau cascaval si o sa incep sa introduc pe rand si alte preparate. Sper sa fie bine. 8 Alergie - la ce?Autor: mirela.mustaciosu Mii de scuze, stiu ca s-a discutat mult despre alergii, dar n-am regasit concret cazul nostru in nici una din experientele traite si descrise pana acum. Baietelul meu a facut la un an o alergie care s-a manifestat destul de violent, in sensul ca de la prima pata rosie care i-a aparut pe fata pana s-a umplut pe tot corpul au trecut doar 15 minute. Pe burtica avea placarde (pete rosii) de marimea unui ou de gasca pline cu basicute de urticarie care se mareau in volum si se uneau intre ele. Am fost cu el la Grigore Alexandrescu, i-au facut cateva zile Hemisulcinat, i-am dat un siropel antialergic si cu regimul alimentar aferent am scapat. Problema noastra este ca nimeni nu ne-a lamurit la ce s-a declansat reactia alergica. S-a mers pe varianta "alergie alimentara, dupa aspect". Dar in ziua respectiva nu apucase sa manance nimic, decat foarte putin lapte de la mine (inca il alaptam dimineata si seara). Cu o ora inainte luase o doza de Eritromicin (avea un "rosu in gat"). Noi am suspectat ca antibioticul e de vina, dar ni s-a spus ca alergia la Eritromicin este exclusa pentru ca e singurul antibiotic folosit in alergii si totodata alergia medicamentoasa are o alta forma de manifestare. Un medic stomatolog (o prietena cu care am discutat intamplator) mi-a spus ca e posibil sa nu fi fost alergie la antibioticul respectiv, ci la excipientii din siropelul in care e inglobat antibioticul (cum s-a constat in cazul Xilinei). Am reluat treptat alimentatia pe care o avea inainte de alergie si nici un aliment (sunt 6 luni de atunci) nu i-a mai provocat o astfel de reactie. Nu i-am dat inca unt si smantana care oricum le manca in cantitati foarte mici. Am fost la un medic alergolog renumit care ne-a propus sa facem niste teste si desensibilizari dar mai multi medici pediatrii si un dermatolog m-au sfatuit sa astept cu testele pana dupa varsta de 3 ani pentru ca pana atunci nu dau rezultate concludente si ca desensibilizari se pot face numai la alergiile la praf, polen etc., nu si la cele alimentare (cu mici exceptii). N-am vrut sa chinui copilul degeaba cu zeci de injectii (toate testele si desensibilizarile presupun asta). Si oricum testele pentru alergii alimentare se limiteaza la anumite alimente de baza din cate am inteles, iar alergia ar putea sa fi fost declansata la oricare din componentele unui produs inclusiv colorant sau conservant, desi nu prea foloseam produse gata preparate din comert. Am uitat sa va spun, baietelul meu are un an si sase luni. De la un an n-a mai avut nici o reactie alergica, dar ii mai apare din cand in cand cate o pata rosie cu basicuta de urticarie. Ati avut pana acum probleme de genul asta? Ati apelat (cu succes) la teste si desensibilizari? Ati avut probleme cu Eritromicin-ul (de fapt ERITROTEVA - nu stiu daca am scris corect)? Ce medic bun alergolog pediatru imi recomandati? V-ati confruntat cu alergii alimentare si in caz ca da, ati depistat la ce? Raspunsuri: -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Karla Raspuns la: 16/05/2003 13:54:39 Mesaj: Da!! DA!! Da! Baietelul meu are 3 ani si jumatate si face destul de des alergii. Eu sunt alergica, fratele meu este alergic, ma rog... A avut reactii alergice de cand era bebelus si am alergat si noi ca si tine la o serie de medici. Raspunsul a fost acelasi. Am incercat sa urmaresc care sunt alergenii. A avut alergie la lapte, ciocolata, ou dar cel mai rau la un anumit tip de antibiotic: nu mai stiu exact la ce (am acasa notat). Am fost speriata de reactii dar acum am totdeauna in casa siropel CLARITINE si Calciu tot siropel. Este un copil cu ten alb si ochi albastrii. Gatesc zilnic pentru el, nu-i dau chiar orice si sunt atenta la alimente. Si eu doresc sa merg din nou la un medic dar nu m-am hotarat unde. Poate mai vorbim. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: liviu`s Raspuns la: 16/05/2003 13:58:10 Mesaj: Incearca si la http://www.alergia.ro/ -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Banti Raspuns la: 16/05/2003 14:07:18 Mesaj: Draga Mirela, nu poti sa-ti dau un raspuns clar la problema ta, dar si eu ma confrunt cu ceva asemanator. Si fetita mea de 4 ani are alergie, si eu, si probabil si baietelul de 1 an si 5 luni pt ca si lui ii apar uneori basicute pe piele. La noi cred ca e ceva ereditar pt ca si eu am alregie, si mama si sora mea. Am depistat ca avem alergie la histamina, nici mie nu mi s-a explicat clar de la ce vine, dar e o alergie alimentara, si la sora mea si medicamentoasa. Daca e alimentara, atunci e mai complicat pentru ca uneori poti sa maninci ceva si sa ai o reactie alergica si poti sa maninci acelasi lucru altadata si sa nu ai nimic. La mine aceste reactii sint mai grave, pentru ca face edeme alergice, in sensul ca mi se umfla ochii, buzele, miinile, degetele, e foarte neplacut. Pot sa maninc uneori peste si sa de declanseze reactia alergica si daca a doua zi maninc tot peste pot sa nu am nimic. Daca e alergie la histamina e mai complicat pentru ca nu e sigur ca o desensibilizare poate reusi 100%. Fetita mea face de obicei eruptii pe piele, dar nu foarte intinse, si destul de rare. Pe ea am testat-o la 3 ani si mi-a spus alergologul ca e alergica tot la histamina si sa evit anumite alimente, dar uneori maninca si nu are nimic. Si eu sint destul de stresata ca nu se poate face ceva mau mult de atit. Eu nu am mai avut reactii alergice de 6 ani si in aceasta primavara mi-au reaparut, deci pot lipsi ani de zile si pot reveni, asta e partea proasta cu cele alimentare. La tine poate fi si o reactie la medicament. Eu am auzit de doctorita Radu de la Sp. Malaxa ca e specialista in alergologie si e foarte buna si as vrea sa merg la ea. Poate incerci si tu la ea. Iti doresc multa sanatate! Ioana -------------------------------------------------------------------------------- Autor: DanaR Raspuns la: 16/05/2003 14:15:39 Mesaj: Si Patric este alergic, la cacao, uneori la iaurt de fructe, uneori la crema din napolitane, alteori la chips-uri. E cam dificil. Face bubite rosii grupate, care il mananca ingrozitor. In maxim o saptamana scapa de ele. Cu Claritine sau Flonidan - sirop, si Hidrocortizon acetat-unguent uns local. Ne-am obisnuit... Uneori nu stim de la ce face. Dar Flonidan-ul nu ne lipseste din casa. Nu va speriati, fac asta pana pe la 8 - 9 ani. Mai multi mi-ai spus si chiar medici. Cand cresc corpul devine mai rezistent. Sanatate ! DanaR -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Karla Raspuns la: 16/05/2003 15:26:13 Mesaj: Si eu am auzit de Dr. Radu si as vrea sa o contactez. Problema este ca netratata alergia devinde grava. Eu era sa mor a doua zi de Craciun deoarece in urma unei alergii alimentare (gratar in sange) am ajuns la urgente (si n-a fost prima data) cu edem glotic. Nu sunt povesti. Fratele meu este alergic la proteine de pui si oua. De asemenea la puf si pene. Eu sunt alergica la miere, agocalmin, paracetamol, aspirina, telina cruda si mai nou nu pot sa mananc gratar daca nu este f. f. bine preparat. Copilul meu este alergic dar nu stiu sigur la ce anume. Cand era bebelus a facut alergii mereu. Nu am avut lapte asa ca am mers pe Smecta. Mama mea la fel ne-a alimentat: artificial. Sa fie vre-o legatura? Nu vreau ca si copilul meu sa treaca prin ce am trecut eu sau fratele meu si acum ca are 3 ani si jumatate il voi duce din nou la un specialist pentru analize. Doresc si eu recomandari in special tel, adresa: Dr. Radu. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Karla Raspuns la: 16/05/2003 15:29:16 Mesaj: Imi cer mii de scuze in loc de Smecta a se citi SIMILAC. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Banti Raspuns la: 16/05/2003 15:37:55 Mesaj: SOCIETATEA ROMÂNA DE ALERGOLOGIE SI IMUNOLOGIE CLINICA Presedinte: Prof. Dr. Rodica Radu Spitalul clinic "N. Malaxa" 73512 – Sos. Vergului 12 Tel.: 255 59 44; 255 54 05 – Fax: 255 22 53 Ioana -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Julie Raspuns la: 16/05/2003 16:24:32 Mesaj: Da, exista alergie la eritromicina. Matei al meu a facut asta iarna, dupa ce i-a fost prescrisa eritromicina ca inlocuitor al ampicilinei, la care s-a dovedit a fi alergic. Nu i-a iesit urticarie, doar o eruptie, destul de inspaimantatoare, mai ales pe palme si talpi, insotita de dureri violente de burta (sau, ma rog, de asta se vaita el). Doctorul mi-a zis ca e alergie la eritromicina, clar. I-a trecut la intreruperea tratamentului. Am facut teste la alergentii alimentari - asta inseamna ca i s-a luat copilului sange. Lui nu i-a iesit ca ar fi alergic la vreun aliment sau altceva (praf, polen), insa a facut multiple reactii la diverse medicamente... Si la piscaturile de tantari! Urticarie (ca manifestare a unei alergii la diverse alimente - capsuni, rosii, smantana, ciocolata etc) am avut eu, in schimb, cat am fost copil. M-am tabacit cu varsta, acu' chiar ca nu mai am nimic, dar imi aduc aminte de vremurile cand anumite bunatati :) imi erau interzise. Vezi ce antihistaminice si regim iti prescrie doctorul. Sanatate multa. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: mirela.mustaciosu Raspuns la: 19/05/2003 10:23:50 Mesaj: Da, Karla si baietelul meu e tot blond, cu ten foarte alb si ochi deschisi. Nu stiu de ce ar fi o legatura, dar mai multi medici mi-au spus ca tenurile deschise sunt predispuse la alergii. Nu cred sa fie vreo legatura, in schimb, intre hranirea cu lapte artificial si alergie pentru ca eu am alaptat copilul pana la un an si jumatate, adica pana acum 2 saptamani. Din contra, au fost mari precautii in alimentatia mea, pentru ca mi s-a spus ca poate fi un factor alergen in laptele meu. Si asta ar fi inca o problema: am constatat ca eruptia la copil a coincis cu perioada ciclului meu menstrual si aproape in fiecare luna in acea perioada copilul era mai sensibil (fie ii apareau cateva puncte de urticarie, fie avea scaune mai moi etc., in conditiile in care regimul meu alimentar era la fel de strict ca si al copilului. Am incercat sa discut si varianta asta, am intrebat daca poate fi ceva legat de modificarile mele hormonale, dar medicii cu care am incercat sa discut au spus la unison ca ma gandesc prea departe si ca ar fi exclus. DanaR, ai dreptate, am auzit si eu ca alergiile se mai rezolva cu varsta, dar noi avem doar un an si jumatate. Pana la 8-9 ani mai avem de tras. Ce fel de antialergic e Flonidan-ul? E din generatie cu Claritine-ul sau mai vechi? Se poate administra pe perioade mai lungi? Ma intereseaza pentru ca as vrea sa folosesc ceva care sa nu actioneze pe sistem nervos. Ioana, multumesc mult, o sa merg in mod sigur la Dna. dr. Radu pentru o consultatie. Multumesc, Liviu's, am incercat, dupa eruptia alergica, sa gasesc informatii, inclusiv la www.alergia.ro si m-am ingrozit! Am citit o groaza de articole despre alergii si de unde speram sa fie o sfera restransa de factori alergeni in privinta lui Tudor care nu manca prea multe la un an, dupa cate am citit, imi dau seama ca ar putea face alergie la absolut orice! Nu mai zic de cat de greu e sa depistezi factorul alergen in conditiile astea mai ales daca e vorba de vreo alergie incrucisata! Tocmai din cauza asta ma streseaza atat subiectul. Julie, teste la alergeni alimentari se fac pentru anumite categorii - alimente de baza, sau se pot face si pentru anumite alimente suspecte ca ar fi provocat reactia (de exemplu alimentele pe care le-a mancat in ziua cu pricina)? Se pot face desensibilizari la alergiile alimentare? Va multumesc mult, tuturor. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Karla Raspuns la: 19/05/2003 11:08:58 Mesaj: Se pot face desensibilizari la toate tipurile de alergii. Deci important este sa-i faci mai intai testele ca sa determini clar alergenul. Fratele meu a facut testul-el este clar alergic la oua , pui si a luat un timp de cateva luni anumite medicamente combinate desigur cu o alimenatie corespunzatoare. Si eu multumesc! Sper sa ajung si eu cu copilul la Spitalul Malaxa. Multumesc Banti. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: palmyrah2002 Raspuns la: 19/05/2003 11:45:44 Mesaj: Draga Mirela, Am patit-o si eu cu Mihnea cind avea 1 an si sase luni. Mi-a facut o alergie asa de urita,incit m-am ingrozit.Nu lua nici un fel de antibiotic,nu ii introdusesem nici un aliment nou si in familia noastra nimeni nu a avut probleme cu alergiile.Tot asa ii apareau petele in diferite zone ale corpului,dupa 15' ii dispareau si ieseau in alte zone.I-am dat Flonidan 10 zile si regim :adica lapte,brinza si carnita fiarta.L-a tinut aproape 4 saptamini,eram disperata,am intrebat pe toata lumea si primeam acelasi raspuns:de la alimentatie.Am inteles ca este prea mic pentru alergologie,asa incit trebuie sa-l observ mereu si sa fiu foarte atenta cu ce ii dau sa pape.In special cind ii dau outz(1 data sau de doua ori pe saptamina)il urmaresc daca nu cumva i-a aparut iar vreo blinda.Daca reusesti sa mai afli ceva,spune-mi si mie,te rog!!!Cristina si Mihnea -------------------------------------------------------------------------------- Autor: mirela.mustaciosu Raspuns la: 19/05/2003 17:11:40 Mesaj: Din cate am discutat cu medicii specialisti si din cate am citit, alergia nu se declanseaza la primul contact cu alergenul care o produce. In acest caz putea fi la oricare din alimentele prezente in alimentatia copilului. Eu vreau neaparat sa-i fac testele atunci cand va fi destul de mare pentru a fi concludente, dar oricum si pana atunci si dupa aceea probabil va trebui supravegheata cu atentie alimentatia (ma ingrozesc cand ma gandesc cum o sa fac asta cand va fi mai mare si va avea acces la "de toate" fara sa-i dau eu voie). Stiu ca ceaiul Trei frati patati e recomandat in alergii, dar nu stiu daca merge pentru un copil asa mic si in ce cantitate. Pana acum noi am reusit sa reintroducem toate alimentele pe care le manca inainte de alergie (mai putin untul si smantana) si incep sa incerc altele noi. Avem tot timpul Claritine in casa si fiolele cu cortizon (Doamne fereste sa mai am vreodata nevoie de ele!). Am ramas cu multe intrebari fara raspuns atata timp cat s-au emis atatea ipoteze la cauza alergiei la Tudor. Ar putea fi la antibiotic, la unt sau smantana, la un conservant sau colorant alimentar, s-a spus ca ar fi putut fi o supraincarcare cu proteina animala. Eu m-am gandit si la o reactie pe sistem nervos (cum se intampla la adulti) avand in vedere ca baietelul meu era foarte stresat de faptul ca incepusem serviciul de cateva zile si de unde stateam impreuna toata ziua acum ma vedea doar seara - ipoteza mi-a fost infirmata de medici. M-am gandit si la faptul ca eruptia a coincis cu perioada ciclului meu menstrual, avand in vedere ca in ziua respectiva nu apucase sa pape altceva decat lapte de la mine - din nou mi s-a spus ca nu are nici o legatura. M-am gandit si la faptul ca il cam obligam sa manance si ce nu-i placea (ca de exemplu ficatel de pui - la greu), iar un medic pediatru a lansat la un moment dat ideea ca ar putea fi o forma de aparare a organismului impotriva unui aliment pe care copilul il refuza si care ii e dat impotriva vointei lui, sistematic. Nu stiu. Dupa ce am citit atatea articole despre alergii si am constatat ca sunt persoane alergice chiar si la mere sau portocale, m-am ingrozit. Sper sa fie bine si sa nu fie o alergie la antibiotic sau la un aliment de baza. Si sper, fie sa descoperim la ce a fost, fie sa scapam de ea. Daca mai am noutati, te tin la curent. 9 Piele iritata - dermatita atopica?? Autor: Ela Ilinca are de ieri o iritatie f. ciudata - si dupa cum arata si in f-ctie de cum e dispusa pe piele! Deci e rosie pe gat - la gusulita, pe partea de sus a bratelor si pe torace - tot in partea de sus. Insa nu doar ca e rosie si iritata - "chestiile" astea sunt si aspre la pipait! M-am gandit - nu am imbracat-o cu hainute noi in ultima vreme (le spal oricum, insa ea baleste pana la brau si ma gandeam sa nu fie ceva de la material sau vopseaua cu care au fost colorate), eu o alaptez si nu mi-am schimbat in nici un fel obiceiurile alimentare (nu fructe alergizante, nici vreun mezel suspect sau mai stiu eu ce)! Dupa baita eu ii fac masaj cu ulei de bebe de la Weleda - e natural, fara nici un fel de adaosuri sau parfum - si p-asta il folosesc de la prima baita! Singura chestie noua - i-am schimbat gelul de baie - insa de vreo 2 sapt. deja. Ar putea sa fie o reactie intarziata la nenorocitul asta de gel - e de la Penaten - asta nou - Softwasch! A, si de 2 sapt. ii fac baita in cada mare - pe care bineinteles ca o spal bine inainte si o clatesc la greu, cu apa ff fierbinte! Aveti vreo idee? Pediatrul nostru abia marti va fi la cabinet si mi-e tare mila de ea cand o vad spuzita asa! Numai bine la mamici si la bebici! Raspunsuri: -------------------------------------------------------------------------------- Autor: dana d Raspuns la: 18/05/2003 02:11:15 Mesaj: Draga Ela, si pe bebica mea tot Ilinca o cheama si face luni 3 saptamani. Iritatia bebicei tale s-ar putea sa fie sudamina, de la caldura. E cald la voi? Bebeii mai grasuti sau cu pielea mai alba deci mai sensibila, fac frecvent sudamina in timpul verii sau cand sufera de cald. Nu e ceva grav, probabil ca medicul iti va recomanda o pudra mentolata sau mai degraba nimic. Nu cred ca bbii alimentati exclusiv la san pot face iritatii de la mancare si nici de la haine daca sunt spalate si de bumbac (nici eu nu folosesc articole de imbracaminte noi si nespalate nici macar pentru mine). Stai linistita pana vine doctorul tau, nu poate fi ceva grav, aproape sigur sudamina. Multa sanatate, Dana. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: lexi Raspuns la: 18/05/2003 02:24:23 Mesaj: Noi chiar ieri am fost la doctor si bebele meu are o anume iritatie ceva mai pronuntata in aceleasi zone pe care le amintesti si tu, dar nu e nimic grav. Doctorita pediatra mi-a sugerat sa nu-i mai fac baita asa de des, contrar parerii generale ca apa si sapunul ar ajuta. Sfatul ei a fost sa incerc o saptamana sa folosesc doar apa simpla la spalatul bebelacului, pentru ca pielea lor nu necesita sapunuri si samponele, oricat de minunate ar fi ele. Daca o alaptezi, incearca, tot pentru o perioada scurta, sa eviti pestele in cantitate foarte mare, alunele, nucile si altele din aceeasi familie, precum si produsele ce contin soia. Pediatra noastra spunea ca laptele si produsele lactate ar putea constitui si ele o cauza, dar ca sunt cele din urma pe lista alimentelor ce trebuie eliminate, pentru ca mama are si ea nevoie de ele. Asta am aflat, asta spun si eu. Sanatate maxima! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: mama_lui_alex Raspuns la: 18/05/2003 04:47:18 Mesaj: Of!!!!!! Si noi suferim aproape de o luna de chestia asta...i-a aparut tot pe fatuca lui dragalasa si pe la incheieturi (la manute si la picioruse)..Iritatia este rosie in prima faza, apoi pilea devine uscata si aspra...Nici nu mai stim cu ce sa-i mai dam...Medicul ne-a spus ca-i f. frecvent la copii si ne-a recomandat sa-i dam cu bephantene....Desi ii dam de atat timp, nu pare sa-i fi trecut...(daca initial avea pe fata si sub barbita, acum are si la manute si pe picioruse..)... Parca,parca..o idee a mai trecut cu ceai de musetel (am tamponat locul respectiv si apoi i-am dat cu crema...) Daca afla cineva un remediu care sa "mearga", sa ne dea si noua de stire... Multi pupici mici la bebici, Mama_lui_Alex -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Ela Raspuns la: 18/05/2003 12:33:54 Mesaj: Tot eu sunt! Lexi - am scris ca alaptez si ca nu am mancat nimic nou fata de ce mancam pana acum - deci varianata asta pica, dupa mine. Acum revin cu o rugaminte pt. mamicile care s-au confruntat cu dermatita atopica - am citit postul vostru ref. la diverse metode de combatere - insa puteti sa-mi spuneti cum s-a manifestat??? Multumesc! Numai bine la mamici si la bebici! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: lexi Raspuns la: 18/05/2003 20:44:38 Mesaj: Asa e, pica varianta, mai ales ca se intampla si la case cu copii alimentati la biberon. :-) -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Marianar Raspuns la: 19/05/2003 16:06:12 Mesaj: Incearca sa ungi zonele afectate cu CUTADEN. Si Vladut a avut o iritatie asemanatoare cu cea descrisa de tine, pe barbie, gat si incheieturile de la maini, iritatie care i-a aparut in zilele acelea calduroase. Am folosit cutaden in strat subtire pe zonele afectate, seara si dimineata si in 3-4 zile a disparut. Pupici si multa sanatate! Mariana & Vladutz -------------------------------------------------------------------------------- Autor: mirela.mustaciosu Raspuns la: 19/05/2003 16:49:26 Mesaj: E bine s-o vada un medic. Poate fi sudamina, poate fi o alergie la un factor extern (uleiul pe care il folosesti, detergentul sau balsamul de rufe etc). Dar ar fi bine sa puna un medic diagnosticul dupa ce o vede. Dupa descriere pare a fi dermatita de contact si in acest caz medicul nostru pediatru a recomandat sa spalam pielea cu ceai de galbenele, eventual cu o solutie slaba de permanganat de potasiu (solutia sa fie rozalie nu mai puternic colorata!) si pudrata pielea pe zona iritata cu baneocin pudra sau saprosan pudra. Asta merge si daca e sudamina. E drept ca de la pudra se usuca si mai tare pielea. Dar raman la parerea mea, ar fi bine sa o vada un medic, nu e de glumit cu alergiile la un bebeu atat de mic, de orice natura ar fi ele. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: mirela.mustaciosu Raspuns la: 19/05/2003 16:51:59 Mesaj: Scuze, am uitat sa-ti spun, medicul pediatru mi-a zis ca alergia nu apare neaparat la primul contact cu alergenul care o produce, deci ar putea fi la ceva cu care a mai fost in contact. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: dddd Raspuns la: 21/05/2003 16:15:33 Mesaj: quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by mama_lui_alex Of!!!!!! Si noi suferim aproape de o luna de chestia asta...i-a aparut tot pe fatuca lui dragalasa si pe la incheieturi (la manute si la picioruse)..Iritatia este rosie in prima faza, apoi pilea devine uscata si aspra...Nici nu mai stim cu ce sa-i mai dam...Medicul ne-a spus ca-i f. frecvent la copii si ne-a recomandat sa-i dam cu bephantene....Desi ii dam de atat timp, nu pare sa-i fi trecut...(daca initial avea pe fata si sub barbita, acum are si la manute si pe picioruse..)... Parca,parca..o idee a mai trecut cu ceai de musetel (am tamponat locul respectiv si apoi i-am dat cu crema...) Daca afla cineva un remediu care sa "mearga", sa ne dea si noua de stire... Multi pupici mici la bebici, Mama_lui_Alex -------------------------------------------------------------------------------- incearca cu elocom care e special pentru dermatite dar care trebuie totusi prescris de medicul dermatolog. daca in decurs de 2 zile nu apare nici o ameliorare trebuie intrerupt tratamentul. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: petruta Raspuns la: 21/05/2003 16:19:53 Mesaj: Noi cind am avut asa ceva ne-a trecut doar cu un unguent de galbenele, uns dimineata , si seara dupa baitza. Petruta & bb Mihai -------------------------------------------------------------------------------- Autor: cristinutza Raspuns la: 21/05/2003 22:21:36 Mesaj: quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by Ela Tot eu sunt! Lexi - am scris ca alaptez si ca nu am mancat nimic nou fata de ce mancam pana acum - deci varianata asta pica, dupa mine. Acum revin cu o rugaminte pt. mamicile care s-au confruntat cu dermatita atopica - am citit postul vostru ref. la diverse metode de combatere - insa puteti sa-mi spuneti cum s-a manifestat??? Multumesc! Numai bine la mamici si la bebici! -------------------------------------------------------------------------------- Ela, daca medicul confirma ca e dermatita atopica, inarmeaza-te cu rabdare, incearca sa nu folosesti creme cu cortizon. Poti sa-ti spun din ce-am citit, din ce mi-au spus medicii(multi) la care am fost cu Ana mea ca in 70%din cazuri dispare inaintea varstei de 4 ani, iar in 90% din cazuri inainte de adolescenta. Eu sper sa treaca cat mai repede. Ana mea are 10 luni si o are cam de pe la 4 -5 luni. S-a diminuat mult in ultimul timp, dar asta si pentru ca e mai cald. Anotimpul rece accentueaza puseurile dermatitei. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Danza Raspuns la: 22/05/2003 11:29:45 Mesaj: Si Danut are o iritatie pe piele la fel ca bebicii vs., cu diferenta ca la noi e numai un pic pe obrajori si mai mult pe partea posterioara a picioruselor, de la genunchi in jos. Pielea nu e rosie, e doar uscata si un pic aspra la atingere. Nu am mai schimbat tipul de detergent / ulei / sampon de la nastere, nu-l spal in fiecare zi cu gel de baie, de fapt umplu cada mare numai sambata, in rest facem dus la greu cu apa de vara si nici nu folosesc mult sapun lichid/gel dus decat pt mainute, fundulet. Periodic ii trece, apoi iarasi apare. Nu stiu ce ar putea fi, dar de cate ori m-am adresat la pediatra ns. mi-a zis ca poate fi o alergie alimentara, desi nu experimentez nimic nou. Fructele astea proapsete inca nu au aparut, dar de la mar, portocala, banana, kiwi, chiar capsuni nu face alergie. Cu drag, Dana, mamica lui Danuz - 1 an si 8 luni pe 20 mai Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599 -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Ela-Z Raspuns la: 22/05/2003 12:39:51 Mesaj: Draga Ela asa cum ti-a zis si Cristinutza, daca diagnosticul se confirma, inarmeaza-te cu multa rabdare. Si Octavian, 10 luni, are dermatita atopica de la 2 luni si a tot facut si la 5 si la 6 si acum la 10, iar cauza, eu personal, am incetat sa-o mai caut. Tratamentul cu cortizon da rezultate bune si repede, dar nu este foarte indicat pe termen lung si in mod repetat, ori ei o sa tot faca... Noua ne merge mai bine cu atihistaminicele, in speta romergan, dar nu mai mult de 3 zile cate 2,5 ml . La inceput am fost mai reticienta si nu i-am dat deoarece pe prospect scria ca nu se recomanda adm. inainte de un an, dar la recomandarea mai multor dr., respectiv 2 pediatri, 2 dermatologi si 2 alergologi, am cedat si i-am dat. Ne merge bine, in sensul ca cedeaza si ii dispare si mancarimea si doarme si mai bine. Oricum, sfatul meu este sa mergi la alergolog. Numai bine! Ela si Octavian! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Ela Raspuns la: 22/05/2003 13:12:45 Mesaj: Va multumesc pentru mesaje si suport! Intre timp am ajuns la pediatru, care m-a mai linistit! S-a ferit sa se pronunte pt. dermatita atopica, a spus ca pot fi diverse cauze care sa-i fi provocat iritatia asta si ca deocamdata sa o tratez cu "indiferenta"! Daca va persista inca ceva vreme (luni) a spus ca vom trece la teste si o sa ne trimita si la un dermatolog si/sau alergolog! Pana una alta, am revenit de vechiul gel de baie - hipoalergenic - si dupa baita de aseara parca s-au mai dus deja! A, si eu nu-i fac baita decat de 2 ori pe sapt. - asa am fost sfatuita si in maternitatte si de catre pediatru - pt. ca apa este foarte dura si calcaroasa aici! In rest - toaleta cu manusa uda! Inclin sa merg pe mana doctorului, este un profesionist si un om deosebit! Numai bine la mamici si la bebici! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: tinatache Raspuns la: 22/05/2003 13:16:21 Mesaj: Ela, sper ca intre timp a venit pediatrul vostru dar daca nu, ei de obicei lasa un inlocuitor pe perioadele cat sunt plecati, asa ca daca vezi ca se ingroasa gluma, du-te la celalalt! Sanatate multa! Din pacate nu stiu nimic despre dermatita asta... sorry! Cristina, mamica cu burtica 10 alergie ??? Autor: mamica dulce mamicilor,v.am mai vorbit si altadata despre petele de pe Marc...sunt un mister pt mine,nu am idee de la ce au aprut si medicul lui este pe dinafara. Am fost de doua ori la el,prima data mi.a dat o crema si cand am vazut ca nu are nici un efect am fost iar ,l.am intrebat de la ce a aparut -a zis ca nu stie,cat timp dureaza sa.si faca

#2
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 28 octombrie 2003 - 14:02

11 Dermatita atopica - i-am dat de cap!!! Autor: Indra Stiu ca s-a mai postat de curind subiectul asta si pentru ca ma preocupa tratarea bubitelor Anisiei l-am citi in ziua aceea de la cap la coada, ca poate gasesc acolo ceva nou cu care sa-i dau. E , chestia este ca dupa indelungi incercari de tratare cu tot ce am auzit, i-au tracut bubitele dar pielicica a ramas tare aspra in zonele alea. A mers cu pirlitul ala de FLUOCINOLON. Dupa citeva zile a avut din nou pielicica ei dulcica si moale! Hei lume si inca ceva! AVEM SI NOI POZE IN ALBUM! http://www.desprecop...&mid=36&cid=523 Dana & Anisia PS Asteptam sa ne caute baieteii! Raspunsuri: -------------------------------------------------------------------------------- Autor: cristinutza Raspuns la: 02/03/2003 00:12:05 Mesaj: Buna Indra, Asta e o veste buna!Esti sigura ca a avut intr-adevar dermatita atopica?Poti sa-mi spui si mie de cat timp o avea bb-ul tau si ce varsta are?Ce medic ti-a sugerat asta?Cat timp ai dat-o cu FLUOCINOLON si de cate ori pe zi? Cu multumiri,Cristina si Ana -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Indra Raspuns la: 03/03/2003 00:40:29 Mesaj: Bebelusa mea are 4 luni fara citeva zile, si avea zgaibele astea de vreo 2 luni. Diagnosticul de dermatita atopica i l-a pus pediatrul, si era saracuta plina... la inceput i-au aparut pe barbita, s-au intins pe obrajori, pe la git in spre ceafa si urechi , umar, genunchi.... iti poti da seama ce era. Eu am incercat sa-i dau pe rind cu: Advantan, Baneocin, Bepanthen, Tetraciclina, crema cu zinc de la Sanosan inca o crema super pe care o aveam din maternitate si nimic.Advantanul a avut ceva rezultate dar este un unguent pe baza de hidrocortizon si asta nu-i bun de loc pt. bebei... si oricum mi se spusese sa o dau de 2 ori pe saptamina in strat subtire. Cu fluocinolon i-am dat pentru ca am citit din intimplare prospectul si am vazut ca-i indicat si in cazurile astea. De dat i-am dat citeva zile dimineata si seara pe corp, iar pe fata in general o data pe zi , seara ca culcare, si inca o data daca o mai prindeam ca doarme in timpul zilei, asta pt. ca isi dadea cu minutele peste tot pe fata si le mai baga in gura, ochi etc. Multa bafta la tratament....la noi a mers! Dana &Anisia -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Ela-Z Raspuns la: 04/03/2003 12:46:45 Mesaj: Buna Indra! vreau sa-ti spun ca am fost f. fericita cand ti-am citit mesajul, dar din pacate pt. scurt timp. Adica exista tratament pt. dermatita atopica care nu face parte din gama hidrocortizonilor? ... asa ca am inceput sa caut informatii despre flocinolon si cum spuneam fericirea a durat putin pt. ca l-am gasit la tratemente pt. dermatita atopica, dar face si el parte din gama hidrocorticoizilor, este adevarat are o putere mai mica decat elocomul, de exemplu. Am gasit informatia pe www.alergia.ro/pd/eczeme/05tratament.htm unde sunt clasificati in 4 grupe, in functie de putere,iar flocinolonul era trecut in grupa a2-a cu putere medie. Eu una am renuntat la tratamentul cu corticoizi,dar practic nu stiu cu ce sa-i mai dau cand ii apar bubitele... sunt f. suparata pe tema asta. Octavian face dermatita atopica de la 2 luni, iar acum are 7 jumate si tot face si nu pot sa depistez la ce... Ela si bb Octavian ( Tavita zis Bubita) -------------------------------------------------------------------------------- Autor: vladosmina Raspuns la: 04/03/2003 16:18:01 Mesaj: Ela, eu sunt o persoana cu predispozitie la dermatite si asta din copilarie. Uitasem ca si la mine a functionat fluocinolonul, dar datorita tratamentului prelungit zona respectiva nu mai are aceeasi culoare. Ceea ce a functionat cu brio atat la mine, cat si la fiul meu a fost expunerea la soare. Din pacate, o persoana cu predispozitie pentru dermatita , va avea toata viata de furca, pentru ca poate dupa un timp sa reapara eczema. Am tot citit si eu si concluzia este ca e f greu de depistat cauza dermatitei atopice si ca la bebei nu e chiar asa o mare problema, ea vindecandu-se( de cele mai multe ori definitiv) dupa varsta de doi-trei ani. Pana atunci insa ne chinuim cum putem cu bietii copilasi , mai ales cand eczema da mancarimi:( cosmina -------------------------------------------------------------------------------- Autor: cristinutza Raspuns la: 04/03/2003 21:07:06 Mesaj: De aproape o saptamana nu i-am mai dat cu nici o crema, i-am facut ceai de musetel si am tamponat-o pe fata de 4-5 ori pe zi, rezultatele sunt bune: au disparut bubitele, pielea e inca aspra, dar cred ca suntem pe drumul cel bun, arata mult mai bine( nici inainte nu se vedea foarte tare).Al 4-lea medic la care am fost(e cel in care am si cea mai mare incredere, a avut acceasi parere ca si specialistul dermatolog,Dr-ul Forsea, daca va spune ceva numele ;mi-a spus sa-i cumpar Balneum crema(din pacate nu se mai importa), asa ca voi cumpara Avene crema pt. piele uscata,asta pentru hidratarea pielii. Sa auzim de bine, va tin la curent. Cristina si Ana -------------------------------------------------------------------------------- Autor: nelia Raspuns la: 28/03/2003 02:43:38 Mesaj: Daca imi permiteti... pot posta si povestea mea si a Agatei in legatura cu dermatita atopica. Va fi un mesaj mai lung si poate mai greu de citit, dar o fac cu gindul ca poate chiar va ajuta o mamica aflata in aceasta situatie cu bebelusul ei. Nu e deloc placut sa vezi cum pielea copilului tau se aspreste si se umple de bubite, mai ales cind nici nu stii cum se simte micutul si ce sa faci. Agata a fost diagnosticata cu dermatita atopica la 8 luni in urma vizitei facute la o doamna doctor dermatolog de la spitalul Colentina (nu-mi aduc aminte numele acum, dar daca va intereseaza pot sa-l gasesc). Dupa ce mi-a explicat ca am un copil predispus din cauza mostenirii genetice la alergii de tot felul si m-a speriat bine cu astmul si cu ce se poate intimpla daca nu respect anumite reguli si o sensibilizez... (mai ales pina la trei ani si cu consecinte in adolescenta), mi-a dat si citeva sugestii pentru un remediu imediat. La Agata a functionat pina acum si sint foarte multumita ca am ajuns la acest dermatolog. Deci: – casa in care traieste copilul va trebui sa fie permanent curatata de praf si bine aerisita; – camera copilului va trebui sa fie cit mai aerisita, se va scoate surplusul de mobila, nu va avea covor si obiecte pe care se aduna cu usurinta praful; – nu se vor tine in camera perne cu puf si daca exista posibilitatea, salteluta pe care doarme copilul sa fie umpluta cu iarba de mare (se gasesc de cumparat, noi am primit-o, deci nu stiu de unde au cumparat-o); – nu i se vor da jucarii de plus sau din blanita artificiala; – cind va fi scos afara va trebui sa se evite locurile superaglomerate si cu mult praf; – se vor evita hainutele de lina si de mohair sau blanitele, iar daca se vor folosi se va evita contactul direct al acestora cu pielea copilului; – se va folosi doar hainute de bumbac si de culori foarte deschise (mai ales vara); – hainutele copilului se vor spala separat si cu foarte putin detergent (fara nici un pic de inalbitor, eventual se fierb) si de asemenea se vor limpezi foarte bine; – va fi dus regulat la mare in fiecare an si daca se poate macar de citeva ori pina la adolescenta la Marea Moarta (va dati seama ca m-a pufnit risul, eu abia aveam bani sa platesc chiria); – va fi expus cit mai mult la soare, dar cu mare atentie sa nu se arda si numai cu conditia ca de fiecare data sa se foloseasca o crema protectoare; – mi-a mai spus ca va trebui sa evit sa o plimb in perioadele cind aerul este plin de factori alergeni (cum ar fi polenul florilor, diverse pufuri care se scutura din copaci etc.). Alimentatia In afara faptului ca va trebui sa urmariti in urma carui aliment ii apar bubite sau i se usuca pielea, bebelusilor si copiilor care au aceasta problema nu li se vor da pina la trei ani urmatoarele alimente: – daca mama are lapte, sa fie alaptat cit mai mult (este unul din motivele pentru care Agata mai este inca alaptata si acum desi are 1 an si aproape 10 luni) si i se va da cit mai tirziu lapte de vaca; – albus de ou; – carne de pui hranit cu faina de peste, adica puiul cumparat din magazine (numai pui si oua de tara); – peste; – nuci, alune, capsuni, ciocolata si pina la 10 luni banane (se pare ca la noi bananele au fost problema, Agata nu a primit sucul de morcovi si marul pina la un an, asa ca de la 6 luni i-am dat banane cit a vrut); Orice alt aliment in urma caruia i se usuca pielea sau ii apar coji si bubite si care nu este scos imediat din alimentatie sau orice alt factor indiferent de natura lui in urma caruia i se intimpla ceva asemanator si cu care copilul intra permanent in contact nu va face decit sa-l sensiblizeze... cu urmari mai mult sau mai putin grave. Si cum eu am doi astmatici in familie (mama mea si tatal sotului) am trecut imediat la fapte, dupa ce am tras o portie buna de plins cind am ajuns acasa. La inceput mi s-a parut extrem de greu cind mi-a spus ce am de facut, dar treptat mi-am dat seama ca nu e chiar asa si facind ce mi-a zis doctorita respectiva, lucrurile au mers si merg spre bine. Si cred ca, desi atunci mi s-a parut ca exagereaza, are dreptate. Mi-a spus si mie de Advantan, dar m-a sfatuit sa nu o dau, mai ales pe fata ca ii poate strica pielea. Fluocinolonul sapa pielea si poate lasa urme. Mi-a recomandat in schimb un sapun si o crema produse la un laborator din Lyon, Franta si care se comercializeaza si in Romania. Laboratoarele se numesc Bioderma, iar crema si sapunul Atoderma (scrie pe ele ca sint pentru dermatita atopica, de aici si numele) si daca ma dau banii afara din casa inca o crema si un sapun de la o alta firma pe care am uitat-o de atunci pentru ca era mult prea scumpa pentru buzunarul nostru. Atoderma se gaseste in Bucuresti la unele farmacii (cum ar fi o farmacie de pe bulevardul Dacia, pot afla exact care si farmacia Doina situata la jumatatea bulevardului care duce spre Casa Poporului, nu mai stiu care ii este numele acum). Costa acum un an 270 000 lei crema si vreo 100 000 sapunul. Sint excelenteee! In doua saptamini Agata nu mai avea absolt nimic si nici nu am mai folosit altfel de crema pina la un an, iar cind am venit in Canada, am cumparat cite 5 sapunuri si 5 creme ca sa avem un timp. [Dau mai jos numele si compozitia exacta a cremei si a sapunului. Laboratoire BIODERMA - Lyon, France Adress: F-69447 Lyon Cedex 03 Made in France ATODERMA crema: Aqua, Paraffinum liquidum (Mineral Oil), Glycerin, Cetearyl Isononanoate, Glyceryl Stearate, PEG-100 Stearate, Myreth-3 Myristate, Dimethicone, Steareth-21, Beta-Sitosterol, Cetyl Alcohol, Stearic Acid, Tocopheryl acetate, Zinc gluconate, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Piroctone Olamine, Carbomer, Triethanolamine, Disodium edta, Phenoxyethanol. ATODERMA sapun: Sodium Palmate, Sodium Palm Kernelate, Aqua, Glycerin, Sorbitol, Palm Kernel Acid, Cyclomethicone, Sodium Chloride, Cucumis Sativus (Cucumber Extract). Zinc PCA, Pentasodium Penetate, Tetrasodium Etichonate, Potassium Palmate, Potassium Palm Kernelate, Propylene Glycol]. Pentru fetele din Canada interesate de acest subiect Din pacate, aici in Canada nu se comercializeaza, m-am interesat... Un timp am incercat o gramada de creme si nu i-a priit nici una. Dupa indelungi cautari am gasit o singura crema cu o compozitie asemanatoare Atodermei si un sapun. Crema se numeste Avenoo (pentu bebe), iar sapunul nu mai stiu acum ca am aruncat ambalajul, dar daca intereseaza pe cineva cind se termina acesta si ma duc sa cumpar altul va pot spune. Asa ca daca cineva din Canada a gasit o alta solutie... o astept. Cornelia, mamica Agatei -------------------------------------------------------------------------------- Autor: fabi Raspuns la: 28/03/2003 18:22:23 Mesaj: Buna Nelia Sa stii ca exact acelasi tratamnet l-am urmat si eu pt fetita mea Octavia, i-a aparut dermatita la o luna si tare eram necajita atunci, toat fatica i s-a umplut de bubite, si pielea uscata, insa am avut o pediatra extraordinara in ro, si am urmat exact acelasi tratament ca si tine, si a mers, dar ff mult regim , si igiena si tot tacamul, si mi-a dat si mie atoderm, dar pe la 7 luni a aparut bronsita asmatiforma obstructiva si am facut de trei ori tratament homeopatic , iar ma nimerit peste o dna super din Cluj, si cred ca am reusit , de anul trecut din aprilie nu a mai facut nici o forma de bronsita si alergie fff putin. Daca pot sa te ajut cu atoderm te rog sa-mi scrii!Ca doar sunt in Franta:))sau oricare dintre fete ar avea nevoie! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: nelia Raspuns la: 29/03/2003 06:39:59 Mesaj: Octavia... ce frumos! Pe sotul meu il cheama Octavian si imi place foarte mult numele lui, precum si varianta feminina a acestuia. Cum o cheama pe pediatra din Romania? Citi ani are Octavia? Noi pina acum nu am avut altfel de probleme decit ca ni se mai umple din cind in cind fata de bubite si ni se usuca pielea de pe picioare numai in anumite locuri. Slava Domnului, pina acum nu am avut nimic respirator, nu raceste usor... este adevarat ca nici nu intra prea des in contact cu copii (stau inca acasa cu ea), iar acasa incerc sa respect cit mai mult ce mi s-a spus. In privinta Atodermului... multumesc mult, poate mai tirziu, ca daca as avea bani as cere din Romania. As fi vrut foarte mult sa gasesc aici, ar fi fost mai simplu. Dar nu va dura ea prea mult perioada asta de integrare si daca va mai avea probleme si nu voi gasi aici solutia pentru ele, ma voi intoarce din nou la Atoderm. Acum e bine, a avut ceva probleme la inceput, i se uscase ingrozitor pielea si avea tot timpul pe fata si pe git bubite (din acest motiv am si umblat dupa creme si sapunuri pe aici), ea in tara a mincat totul natural, iar aici stii cum e. Ii cumparam mai mult produse biologice sau organice cum se numesc pe aici si de curind am gasit pui hranit cu graunte si oua de gaini hranite la fel si cu crema Avenoo si sapunul gasit... se pare ca sintem iar bine. Te-am intrebat citi ani are Octavia ca sa stiu daca e cazul sa ma astept sa faca si Agata ceva respirator. Sanatate Octaviei si sa creasca mare si fara bubite sau eczemute. Cornelia, mamica Agatei -------------------------------------------------------------------------------- Autor: nelia Raspuns la: 29/03/2003 06:45:14 Mesaj: Scuza-ma, acum am recitit cu atentie mesajul si am vazut ca ai scris ceva de virsta. Cred ca sint cam de aceeasi virsta, Agata a implinit astazi 1 an si 9 luni. Cornelia, mamica Agatei -------------------------------------------------------------------------------- Autor: fabi Raspuns la: 31/03/2003 15:08:19 Mesaj: pt nelia Pe pediatra din Romania, cheama Dana Morar si e din Cluj Napoca , lucreaza la clinica Grigorescu, iar fetita mea pe 26 martie a implinit 3 ani:)) pupici -------------------------------------------------------------------------------- Autor: nelia Raspuns la: 31/03/2003 16:00:25 Mesaj: Sa creasca mare si frumoasa! Credeam ca este una si aceeasi pediatra, din acest motiv te-am intrebat cum o cheama, dar a mea este din Bucuresti. Sa speram ca nu vom avea probleme foarte mari cu copiii, eu nu sint alergica la nimic (poate putin la blana de iepure, nu prea suport sa o ating), dar intotdeauna mi s-a parut cumplit sa fii sensibil din punctul acesta de vedere cind aerul pe care il respiram si alimentele pe care le mincam sint cum sint. Cornelia, mamica Agatei -------------------------------------------------------------------------------- Autor: cristofor Raspuns la: 09/04/2003 14:36:25 Mesaj: in sfarsit am gasit ce cautam! azi am descoperit forumul intamplator si imi este deja folositor pe langa faptul ca e f. interesant si haios. baietelul meu de 9 luni are acelasi diagnostic de 3 luni: am incercat de toate, Elocom, Nidoflor, Bepanthen, am ajuns la clinica Kozak unde am primit un unguent care a dat rezultate doar la inceput si mi s-a spus sa renunt complet la lapte. am incercat cu lapte fara lactoza, apoi l-am scos total dar nu a mai luat in greutate si au aparut semne de rahitism asa ca am revenit la lapte. azi am fost din nou la medic, eruptia e din nou f. puternica si trebuie sa gasesc un dermatolog bun. citind mesajele voastre am gasit referiri la Dr Forea - Nelia ai putea sa ma ajuti sa o gasesc? vreau sa am o a doua opinia a unui medic bun inainte de a mai incerca altceva. poate ii pune alt diagnostic. multumesc mult cris -------------------------------------------------------------------------------- Autor: nelia Raspuns la: 09/04/2003 17:47:01 Mesaj: Am citit mesajul, dar acum nu am timp sa caut numele doctoritei la care am fost eu... stiu sigur ca e la spitalul Colentina, la etajul I, intrarea dermato... dar il voi afla cit de curind si atunci voi mai scrie un mesaj. Cornelia, mamica Agatei -------------------------------------------------------------------------------- Autor: cristinutza Raspuns la: 10/04/2003 21:30:40 Mesaj: Am dat-o si eu cu Athoderm, la inceput a dat rezultate, apoi totusi nu a facut sa-i dispara definitiv bubitele si pielea e uscata,mai ales daca n-o dadeam. Acum o dau cu Avene crema si mi se pare ca are acelasi efect ca si Atoderm crema. Eu sper sa treaca pe la 2-3 ani asa mi-au spus medicii( si am consultat cativa).Vreau sa va intreb vara la expunere la soare cu ce fel de crema protectoare ungeti pielea copiilor? Asta va fi prima noastra vara cu adevarat si nu avem experienta. PT.Cristofor Am fost si eu la Kozac, dar mi-a fost frica sa o dau cu unguentul ala, n-avea nici compozitia notata pe eticheta, nici n-a vrut sa-mi spuna pe ce baza de plata( secretul lui Kozac), in plus nu era el ci o baba, nu-i pot spune altfel, care a fumat incontinuu cat am stat eu cu copilul de 8 luni in cabinet. Mi-a lasat impresia ca sunt niste sarlatani. Si mie mi-a spus sa nu-i mai dau lapte si culmea eu mai si alaptam, dar mi-a spus sa intrerup definitiv, n-am ascultat si bine am facut vad asta si acum citind mesajul tau (copilul a dat semne de rahitism). Daca mai aveti noutati...Abia astept un mesaj in care sa-mi spuneti ca ''a trecut'' asa cum sper eu sa se intample. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: madishor Raspuns la: 11/04/2003 12:28:41 Mesaj: Uite un mesaj care spune ca "aproape a trecut" :). Ana are acum 2 ani si 7 luni si in primele 2 ierni a fost plina de bubite capoase care nu treceau cu nimic - da o cautare - am postat mai demult un mesaj detaliat. Anul asta a parut sa scape fara probleme, pana acum vreo 2 luni cand a reinceput sa i se usuce pielea si sa-si faca aparitia bubitele. Mama i-a dat cu unguent de galbenele si au trecut total in circa 10 zile. Cu unguent de galbenele i-am mai dat si anii trecuti, dar atunci nu a avut efect. Si inca ceva - de tot, de tot, nu stiu daca trece - eu am avut aceleasi probleme in copilarie si am ramas cu o sensibilitate exagerata a pielii - nu ma pot spala cu orice, nu suport orice haine, iarna mi se usuca pielea si orice mancare mai "ciudata" se manifesta rapid pe piele. Dar, evident, astea sunt probleme peste care poti trece destul de usor. Am impresia ca dintr-un mesaj de incurajare a iesit unul de descurajare. De fapt vroiam sa spun ca dupa 2 ani e o problema aproape rezolvata. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: cristinutza Raspuns la: 16/04/2003 22:15:59 Mesaj: quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by madishor Uite un mesaj care spune ca "aproape a trecut" :). Ana are acum 2 ani si 7 luni si in primele 2 ierni a fost plina de bubite capoase care nu treceau cu nimic - da o cautare - am postat mai demult un mesaj detaliat. Anul asta a parut sa scape fara probleme, pana acum vreo 2 luni cand a reinceput sa i se usuce pielea si sa-si faca aparitia bubitele. Mama i-a dat cu unguent de galbenele si au trecut total in circa 10 zile. Cu unguent de galbenele i-am mai dat si anii trecuti, dar atunci nu a avut efect. Si inca ceva - de tot, de tot, nu stiu daca trece - eu am avut aceleasi probleme in copilarie si am ramas cu o sensibilitate exagerata a pielii - nu ma pot spala cu orice, nu suport orice haine, iarna mi se usuca pielea si orice mancare mai "ciudata" se manifesta rapid pe piele. Dar, evident, astea sunt probleme peste care poti trece destul de usor. Am impresia ca dintr-un mesaj de incurajare a iesit unul de descurajare. De fapt vroiam sa spun ca dupa 2 ani e o problema aproape rezolvata. -------------------------------------------------------------------------------- Ana mea are 9 luni, astept sa faca ani si sa-i treaca... Multumesc pentru incurajari. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: iulia grosman Raspuns la: 17/04/2003 00:24:05 Mesaj: fetelor asta e o boala care trece cu timpul. dorian al meu a facut-o la 2 luni dar inca acum la 5 luni inca mai are petele.exista o crema cu cortizon diluat insa nu e de loc sanatoasa .cel mai bine ascultati sfaturile Neliei.nu e indicata nici marea moarta,doctorita ta nelia nu stie cit e de sarata.in plus nu am vazut nici un bebe in marea moarta. apropo la ce ai spus tu cristina de balneum.eu am pus ulei balneum care mi-a fost recomandat de dr.si tot nu i-a ajutat.pina la urma l-am lasat o zi intreaga dezbracat afara la umbra in caldura si astfel i-au mai palit. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: nelia Raspuns la: 18/04/2003 17:37:44 Mesaj: Bine ca mi-ai spus. Ca de cind mi-a spus doctorita despre Marea Moarta,tot ma gindesc cind si cum as putea eu ajunge acolo. Ca vorba aia... ce nu faci pentru copilul tau, ca poate chiar ii face bine si iti va parea rau in viata ca nu ai facut un efort atunci cind trebuia. Probabil ca doctorita nu stia exact, dar eu va trebui sa ma interesez din surse avizate ce e cu aceasta mare. Asta... cind voi avea putin timp liber pentru asa ceva! Acum abia mai reusesc sa intru aici si sa mai stau si eu de vorba cu voi sau sa trag cu ochiul la ce se discuta. Cornelia, mamica Agatei -------------------------------------------------------------------------------- Autor: iulia grosman Raspuns la: 18/04/2003 22:24:36 Mesaj: Buna Cornelia Marea Moarta face bine in caz de reumatism, sau psoriazis<bube pe corp in special pe picioare>Copii mici nu-i poti baga in apa caci e atit de sarata!!! Chiar daca ai o mica zgirietura si intri in apa iti ajunge durerea la inima.Are aspectul unui ulei. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Mona Marginean Raspuns la: 24/04/2003 20:58:43 Mesaj: draga nelia, am inteles ca esti o utilizatoare cu succes a produselor bioderma (atoderma). baietelul meu in varsta de 4 luni a fost diagnosticat recent ca avand dermatita atopica. produsele de care vorbesti sunt ok pentru un bebe asa de mic? te sarut. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: nelia Raspuns la: 25/04/2003 00:47:17 Mesaj: Cred ca da, ele sint pentru dermatita atopica si pentru pielea cu probleme in general, nu sint pentru bebelusi. Daca imi aduc aminte bine, scrie pe ele ca se pot folosi si la bebelusi si copii (sau mi-a spus doctorita), dar nu scrie de la ce virsta. Poti incepe cu sapunul si daca ii face bine,ii iei si crema. Sau daca iei si crema, incepe prin a da cite putin pe locurile cu pricina. Daca vrei, incearca sa ajungi si la doctor (eventual cu o trimitere de la medicul de familie), se numeste domnisoara doctor Iosif (nu i-am stiut niciodata numele mic si nu am pe cine sa intreb) si o gasesti la sectia Dermatologie (intrarea dermato), la etajul I a spitalului Colentina (daca esti din Bucuresti). Cum urci scarile, pe dreapta are cabinetul, dar pe ea o gasesti mai mult in sala de consultatii, care este in fata acestuia, pe stinga sau in spital. E draguta, dar e ocupata si se ajunge cam greu la ea (eu am ajuns cu o cunostinta si mi-a fost mai usor, dar asa am inteles, ca altfel e mai greu). Cornelia, mamica Agatei -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Mona Marginean Raspuns la: 26/04/2003 02:05:34 Mesaj: Arunc si eu o intrebare pentru toate mamicile cu aceasta problema (dermatita atopica): ce parere aveti de apelarea la medicina traditionala? Am gasit de curand un site al unui erborist (din Statele Unite) care se "lauda" ca poate rezolva bubitele enervante si pielea de crocodil. Credeti ca merita sa incerc? Este vorba de o tinctura (cred) pe baza de ierburi (de care inca nu stiu) care se va administra oral, cate 10 picaturi de 2 ori pe zi. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: bubi Raspuns la: 26/04/2003 09:58:47 Mesaj: eu nu pot sa spun decat ca sunt deschisa la orice tratamente care par sa dea roade. Mara mica are deja de 4 luni probleme (de la 3 luni) si am incercat si noi multe variante (Advantan, Locoid, si emoliere cu Avene, Atoderm). Din pacate deja pielea de pe obrajori pare de alta culoare chiar si cand nu are eruptie. Asa ca detaliati ca poate merge cu plante........ Un paste fericit tuturor! Bubi SANATATE MULTA! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Mona Marginean Raspuns la: 29/04/2003 01:15:14 Mesaj: Pentru mamicile cu copii peste 2 ani: studiati www.elidel.com (o crema ultimul racnet pt. dermatita atopica). Din pacate la mine nu functioneaza. Baietelul meu are doar 4 luni... Multa sanatate tuturor. PS Din nefericire, am auzit ca este vreo 200$ tubul si nu stiu daca se gaseste si in Europa (a aparut in USA si se elibereaza doar pe reteta) -------------------------------------------------------------------------------- Autor: bogde Raspuns la: 19/07/2003 00:18:44 Mesaj: Salutare tuturor mamicilor care au copiii diagnosticati cu dermatita atopica. Eu am 17 ani impliniti si sunt diagnosticat avand dermatita atopica de la varsta de 6 luni. In cursul anilor am fost consultat de o sumedenie de doctori care toti m-au diagnosticat avand aceasta boala dar nici un medicament sau leac nu a avut efect. Acum doi ani prin aprilie am citit in formula as ca un doctor din Bucuresti Pavel Kozak a gasit un medicament pentru aceasta boala. Zis si facut..am plecat in bucuresti sa vedem eu si cu parinti mei ce efect are tratamentul acestui doctor. Intradevar... pot sa zic ca tratamentul acestui doctor a avut rezultate. Rezultate ce orice alt doctor nu a facut pentru mine in 15 ani de zile.. Doar el si cu marea mai ajutat sa fiu `normal` . Acest tratament si-a meritat banii..In urma unui regim drastic,unei creme si unui fel de spirt nu am mai avut nimic. Intradevar am slabit in 3 luni de zile 6 kg dar a meritat. Am tinut grastic 7 luni de zile acest tratament si nu am mai avut nimic. ABSOLUT nimic... A fost foarte greu sa tin si daca tineam incontinuare acest tratament cred ... doar cred ca in acest moment nu mai aveam nimic. Intradevar este foarte scump ,dar orice pentru sanatate. Sper ca acest mesaj sa va ajute cumva si daca gasiti vreun doctor sau vreun tratament care sa mearga va rog sa imi trimite-ti mail la bogde2002@hotmail.com ... Va multumesc foarte mult si astept mesajele dumneavoastra.. Multumesc mult Bogda Hy sunt bogdan -------------------------------------------------------------------------------- Autor: iubibubi Raspuns la: 19/07/2003 03:22:15 Mesaj: bine ai venit printre noi, bogdan! m-ai zapacit de tot cu mesajul tau... sa inteleg ca in timpul tratamentului kozak totul a fost ok si dupa ce l-ai intrerupt dermatita a reaparut? daca da, sa inteleg ca nu mai e asa de "virulenta" ca inainte, ca s-a ameliorat situatia? pupaturi. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: iubibubi Raspuns la: 19/07/2003 04:00:00 Mesaj: din nou eu... cu Elidel ai incercat? e o crema nou aparuta, fara steroizi. pentru mai multe informatii, "studiaza" urmatorul link: http://www.elidel.co...about/index.jsp totodata, uite si niste informatii culese dintr-un alt forum. sunt in engleza, dar nu cred sa fie o problema pentru tine: Intrebare: "I am very interested in the discussion of fatty acids, and nutrients and wonder what can I take as a vitamin, or food that I should eat, or not eat, to help my body keep this horrific skin disease (eczema) in check and balance. I have heard that not enough calcium can be a problem, too much animal fat can be a trigger, I have no idea what the research is, but it would seem as important to note what is being consumed or not consumed by the body. If you have any guidelines it would be much appreciated". Raspuns: "I am a licenced pharmacist, and I have been asked to comment on the last few posts. The first topic I will address is which supplements to consider: 1. MSM -methylsulfonylmethane- 1000mg three times daily to reduce skin inflammation 2. Vitamin B complex 50-100mg three times daily- aids in reproduction of all cells and promotes cellular longevity. 3. Essential Fatty Acids-Flax seed oil, Evening Primrose oil, Salmon Oil 1000mg three times daily- promotes lubrication of the skin. Blunts leucotriene formation. Helps skin retain moisture. 4. Kelp-1000mg daily- contains iodine and other minerals needed for healing of tissues. 5. Vitamin C-500mg daily- Inhibits inflammation and stabilizes cell membranes. 6. Vitamin E-400 IU (natural source d-alpha-tocopheryl) relieves itching and dryness. 7. Zinc- max 100mg daily- Aids healing and enhances immune function. With respect to fatty acids, consider the following: Dietary imbalance of essential fatty acids compromises cellular membrane functions. The cell wall is a phospholipid bilayer and if the body is not given the correct fatty acids, it can not properly manufacture cell structure therefore potentially leading to eczema. More specifically, the body needs to consume 1 part Omega 6 fatty acid to 4 parts Omega 3 fatty acid. This would be the ideal ratio. The problem is that most people's diet is actually 20 parts Omega 6 to 1 part Omega 3! This is a horrible imbalance. Findings from the Multiple Risk Factor Interventional Trial (MRFIT) imply that as high as 20% of the world's population may have undetectable levels of omega 3. The health enhancing value of the 4 parts Omega 3 to 1 part Omega 6 was confirmed by research in the "Seven Country Study". As mentioned above, one can supplement with products high in Omega 3 to help restore the correct ratio (Flaxseed Oil, Evening Primrose Oil, and Salmon Oil). With respect to food choices consider the following: Sensitivity to gluten is widespread, and research has shown that people suffering from virtually all skin disorders do better if they eliminate foods containing gluten and limit dairy products. Dairy products contain avidin- a protein that binds to biotin and prevents it from being absorbed. Biotin is needed for skin and scalp disorders. Gluten is a protein substance intermixed with the starchy endosperm of grains such as wheat, rye, oats, and barly. In some people the immune system sees Gluten as an antigen and launches an immune system attack. This causes damage to the small intestine which impairs the body's ability to absorb vital nutrients such as essential fatty acids and vitamin B. Consider substituting rice, potato, cornmeal, and soy flour for wheat flour. Avoid: hot dogs, gravies, luncheon meat, beer, mustard, ketchup, non-dairy creamer, white vinegar, curry powder, sugary products, processed foods, bouillon cubes, chocolate, and bottled salad dressings. Eat: fresh vegetables, legumes (lentils, beans, peas) rice bran, nuts, sunflower seeds, raisins, figs, and "seedy" fruits such as strawberries, raspberries, and blackberries. Several cook books are available on gluten free diets and gluten free products are available at your local health food store. With respect to the Calcium question, I have found no reliable reasearch yet linking Calcium deficiency with eczema. I did click on the curezone.com link and read the post on the topic of Coral Calcium. With Coral Calcium, keep in mind this is a fairly new product with limited or no clinical evidence supporting its use. There is potential for heavy metal toxiciy such as high levels of Lead and Mercury because this product is ultimately derived from harvesting coral from the sea." hai ca ti-am dat de citit! poate ca sunt lucruri pe care le stiai deja, dar totusi sper ca ti-am fost de ajutor. imi pare rau sa aud de ce ti s-a intamplat si sper ca lucrurile sa ia o turnura pozitiva de acum incolo. multa sanatate iti doresc. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: bogde Raspuns la: 19/07/2003 10:41:26 Mesaj: iubiubi intradevar acest tratament al doctorului kozak a avut rezultate dar dupa ce l-am intrerupt...adica nu l-am intrerupt total ...nu mai tin regim dar mai folosesc cremele acelea...a aparut din nou nici mai rau dar nici mai bine... din cate imi aduc eu aminte este cam tot ca la inceput... Ceea ce incearca domnul kozak este sa supuna organismul la un regim drastic...dar in timp mai introduce cate un aliment nou..deci cred ca pe la sfarsitul tratamentului voi avea voie sa mananc orice... Cam atata am avut de zis...iar daca mai aveti nedumeriri va rog sa mi le adresati... Va multumesc foarte mult Bogdan Hy sunt bogdan -------------------------------------------------------------------------------- Autor: bubi Raspuns la: 19/07/2003 22:55:12 Mesaj: quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by bogde iubiubi intradevar acest tratament al doctorului kozak a avut rezultate dar dupa ce l-am intrerupt...adica nu l-am intrerupt total ...nu mai tin regim dar mai folosesc cremele acelea...a aparut din nou nici mai rau dar nici mai bine... din cate imi aduc eu aminte este cam tot ca la inceput... Ceea ce incearca domnul kozak este sa supuna organismul la un regim drastic...dar in timp mai introduce cate un aliment nou..deci cred ca pe la sfarsitul tratamentului voi avea voie sa mananc orice... Cam atata am avut de zis...iar daca mai aveti nedumeriri va rog sa mi le adresati... Va multumesc foarte mult Bogdan Hy sunt bogdan -------------------------------------------------------------------------------- Buna Bogdan, bine ai venit printre noi. Sunt si eu o mamica de bb cu aceasta pacoste de boala. Povesteste-ne si noua, te rog, cum a evoluat boala ta pe parcusrul timpului? A fost grava de la inceput? S-a ameliorat usor pe parcurs, cand? Ce tratament ai folosit in afara de cel al lui Kozak? multu' si sanatate! http://www.desprecop...p?nickname=bubi -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Adina Raspuns la: 20/07/2003 13:20:29 Mesaj: tudor al meu are acum 8 luni jumate...a inceput cu dermatita atopica de mititel,a avut chiar si un puseu exematos foarte urit,medicul dermatolog ne-a dat un unguent FUCICORT care la noi a facut minuni.si acum face cite o forma usoara cind il imbrac cu pulovaras sau in fleece,dar o aplicare usoara cu fucicort il trateaza aproape instantaneu. 12 dermatita atopica - link interesant Autor: iubibubi fetelor de suferinta, am gasit un site care mi s-a parut interesant (poate ati dat si voi peste el in cautarile voastre): http://www.eczemainformant.com/ multe lucruri sunt deja cunoscute, dar mi s-a parut ca aproape toate informatiile necesare sunt "stocate" in acelasi loc. in plus, sunt multe date despre ierburi, suplimente nutritionale, diete etc. care ne-ar putea ajuta. eu m-am decis sa incerc cu probioticele (daca asa s-o traduce "probiotics") si uleiul de primula ("evening primrose oil"). va tin la curent cu evolutia. pe la voi ce mai e nou? pupaturi. mona si bb andrei 13 Claritine...Autor: MariaM Fetelor care ati dat Claritine la copii....ati observat cumva ca le-a dat stare de nervozitate...pt ca eu ii dau lui Vladut de 2 zile..pt ca a facut o alergie...si de atunci numai cu fundul in sus este... o fi de la Claritine sau de la dinti sau pur si simplu este o alta stare prin care trece???/ va pup Maria&Vladut Raspunsuri: -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Maruca Raspuns la: 04/09/2003 09:58:28 Mesaj: s-ar putea, depinde si cum i-l dai...medicul fetitei mele (Maria are 1 an si 10 luni) mi-a recomandat 1 lingurita seara, altfel, intr-adevar, poate da agitatie si nervozitate. Eu i-am dat doar 2 zile, fusese muscata de tintari destul de nasol, dar nu i s-a schimbat deloc comportamentul in acele zile. Numai bine! Gabi -------------------------------------------------------------------------------- Autor: MariaM Raspuns la: 04/09/2003 10:22:08 Mesaj: INTR-ADEVAR...EU II DAU DE DOUA ORI PE ZI (TOT LA RECOMANDAREA PEDIATREI)...DAR NUMAI PT CA ARE O ALERGIE DESTUL DE URATA... ORICUM..M-AM GANDIT SA-I DAU KETOF IN LOC DE CLARITINE....PT CA LA KETOF NU ARE ASA PROBLEME... MULTUMESC FRUMOS DE RASPUNS Maria&Vladut -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Mazarica Raspuns la: 04/09/2003 11:18:43 Mesaj: Sunt abonati la alergii, dar nu i-am dat niciodata claritine - ziua. Intotdeauna i-am dat seara , uneori 2 ml, apoi cand a mai crescut si a facut o alergie mai urata - 3 ml. Ziua se da Peritol(sper sa nu gresesc)- asa ne-a recomandat doctorita .Ketof parca tot seara se da, nu mai stiu . Mazarica -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Danza Raspuns la: 04/09/2003 11:59:42 Mesaj: MAria, ti-am raspuns si in cealalta parte, eu i-am dat lui Danut claritine acum 3 saptamani si avea stare de somnolenta - ii dadeam numai dimineata (din cate imi amintesc), pt ca asa ne recomandase farmacista. Pupicei lui Vladut Cu drag, Dana, mamica lui Danutz - 2 ani pe 20 septembrie Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599 -------------------------------------------------------------------------------- Autor: MariaM Raspuns la: 04/09/2003 12:24:55 Mesaj: eu ii dadeam zuia si seara cate o ling de 2.5....dar am vorbit cu pediatra si mi-a spus ca din cauza claritinului face asa si sa trec pe ketof....o ling seara.. va pup. Maria&Vladut -------------------------------------------------------------------------------- Autor: palmyrah2002 Raspuns la: 04/09/2003 12:49:59 Mesaj: Ii dai cumva si calciu pentru alergie? Daca ii dai calciu gluconic,sa stii ca de la el face asa. Multa sanatate lui Vladutz!!!Cristina si Mihnea -------------------------------------------------------------------------------- Autor: MariaM Raspuns la: 04/09/2003 12:54:34 Mesaj: da...ii dau calciu natural... poate sa fie agitat din cauza asta????? Maria&Vladut -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Ela-Z Raspuns la: 04/09/2003 13:36:17 Mesaj: Maria, nu ai spus cat are bb, eu stiam ca acest claritin se da dupa 2 ani! eu cred ca starea de nervozitate este data chiar de alergie. si Tavi de 1 si o luna este alergic, chiar vineri i s-a declansat si lui o alergie si la fel a facut, nu ma mai intelegeam cu el... eu i-am dat peritol : o data la pranz, inainte de somnicul de pranz si o data seara, iar acum este bine. Numai bine! Ela -------------------------------------------------------------------------------- Autor: bubi Raspuns la: 04/09/2003 13:47:02 Mesaj: in afara intrebarii, dar despre Claritine: si noua ne-a zis ultimul doctor la care am fost despre Claritine ca nu ar fi recomandat bbilor asa mici, afecteaza functia hepatica. A zis sa incercam Fenistil picaturi (nu se gaseste) sau Ketotifen sirop. Multa sanatate! http://www.desprecop...p?nickname=bubi -------------------------------------------------------------------------------- Autor: MariaM Raspuns la: 04/09/2003 14:04:13 Mesaj: Vlad, luna asta face 2 ani...si am inceput sa-i dau Ketof... sper sa se linisteasca.... merci mult... Maria&Vladut -------------------------------------------------------------------------------- Autor: ciufulici Raspuns la: 05/09/2003 05:32:36 Mesaj: Draga MariaM, alergia in general da o stare de agitate. Din cate imi mai amintesc eu mediactia antialergica poate da o stare de somn. Adica, are usor efect sedativ si ar fi indicat a se administar inainte de culcare doza strict recomandata de medicul specialist. Claritine, Hismanal, Tavegyl, nu stiu daca sunt recomandate inainte de doi ani, decat in cazuri de soc anafilactic, in urgente in general. La copii mici tin minte ca se recomanda pentru doua, trei zile clasicul sirop romergan. Ar fi recomandat pe linga medicatia anti alergica si o hidratare buna. Nu stiu ce contine acest Ketof( poate ketotifen) ?? Sanatate maxima de la Ciufulici 14 Marina

#3
ange

ange

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.738 mesaje

Postat 28 octombrie 2003 - 18:17

Marina,poate ar fi bine sa pui aici si subiectul "eczema la bebei".Sunt 13 pagini in care se vorbeste despre dermatita atopica.Eu zic ca sunt tareee interesante si cine stie,poate ajuta pe vre-o mamica sa scape de pacostea asta numita "eczema"... ange,mamica de 2 ori

#4
iubibubi

iubibubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 349 mesaje

Postat 29 octombrie 2003 - 03:36

Marina, daca muti aici subiectul "eczema la bebei", vezi ca pe prima pagina (din cele 13) am postat eu aproape toate link-urile directe catre subiectele cu tematica "eczema", "dermatita atopica", "alergii" etc. nu stiu cum e mai bine, sa copiezi aici tot ce s-a discutat anterior si sa stergi dupa acele subiecte sau sa lasi acele subiecte pt. ca link-urile sa functioneze... ideea e ca poate ar fi bine sa se pastreze toata informatia, s-au discutat multe "chestii" interesante si utile... multumim de ajutor!!! [flo] pupici. http://www.desprecop...ckname=iubibubi

#5
roxette

roxette

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 29 octombrie 2003 - 22:00

Sunt disperata! Inchipuiti-va ca acum i-a aparut si in jurul ochilor. I s-a mai intamplat cuiva? Daca da, ce ati facut si ce a mers? Pe Andrei il mananca ingrozitor si e rosu si pielea e f. aspra. Am intrebat dermatologul daca pot sa-i dau cu Locoid, a zis ca max. 3 zile. Eu nu vreau sa-i dau deloc pana nu aflu daca nu se poate folosi altceva mai putin periculos. Acum folosesc doar Atoderm, care este hidratanta. Unele dintre voi ati folosit crema asta. A observat cineva reactii negative ale pielii la crema? Eu l-am dat si nu se observa nici o imbunatatire, ba chiar mi se pare ca se inrautateste pe zi ce trece, sau am eu vedenii de stresata ce sunt. Andrei mananca acum piure de legume, si mar cu biscuite in afara de lapte. Am folosit Locoidul cateva zile in care ii disparuse eczema si imediat dupa asta i-a aparut din nou si mai rau ca inainte. Multumesc P.S. AM incercat sa postez la celalalt subiect cu eczemele dar n-a mers.

#6
iubibubi

iubibubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 349 mesaje

Postat 29 octombrie 2003 - 22:46

rox, a mers. chiar de 2 ori! [:D] pupici. http://www.desprecop...ckname=iubibubi

#7
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 30 octombrie 2003 - 11:37

fetele ok voi pune si acel subiect. Ma gandisem sa o fac dar am vazut ca e inca de actualitate si mai discutati inca la el si nu am vrut sa-l comasez. De fapt cred ca o sa-l mai las putin asa si cand ajungem la organizarea finala il lipesc si pe acela la categoria, alergii, dermatita, eczeme etc . Daca mai vedeti subiecte pe acesta tema care ar trebui sa stea la aceasta categorie va rog sa-mi atrageti atentia. [pup] Marina

#8
cgiuly

cgiuly
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 noiembrie 2003 - 12:28

Ma numesc Iuliana si am un baietel de 3 ani si jumatate care are dermatita atopica de la varsta de 1 an. Am fost cu el pe la diferiti medici dermatologi si fiecare mi-a dat un alt tratament ba chiar mi-au spus ca copilul nu are nimic, sa il las asa ca o sa-i treaca cu timpul. Adevarat este ca si eu am avut cand eram copil si cu timpul mi-a trecut. De curand am fost cu el la Spitalul Grigore Alexandrescu din Bucuresti unde medicii mi-au spus sa-i tin un regim alimentar drastic timp de 1 luna de zile si sa-i dau Ketof 1 an si jumatate, deoarece are imunitatea scazuta la alergii. L-au diagnosticat ca avand Sindromul Job. Baietelul meu are dermatita pe obrajiori, pe antebrat si picioare. Pe el nu-l deranjeaza, nu-l manaca, nu-l ustura, se manifesta ca niste basicute mici cu varful alb si are pielea foarte aspra. As vrea sa va intreb daca mai stie cineva despre Sindromul Job. Va multumesc. Iuliana si Robert P.S. Astept raspuns la adresa de e-mail: cgiuly2003@yahoo.com[bang][bang]

#9
joxy

joxy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 614 mesaje

Postat 12 noiembrie 2003 - 11:28

Draga Iuliana, Bine ai venit pe acest forum. Daca primesti un raspuns la problema ta, ar fi bine sa il primesti pe forum pentru ca cei cu probleme similare cu a baietelului tau, sa afle si ei aceste informatii. Daca accesul tau la forum este limitat, din diverse motive, ma angajez personal, ca raspunsurile primite, sa iti fie trimise pe mail. Cu respect, Florin

#10
joxy

joxy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 614 mesaje

Postat 12 noiembrie 2003 - 12:49

Autor mihnuta Nou venit Romania Trimis la - 11/11/2003 : 01:45:40 -------------------------------------------------------------------------------- BAIETELUL MEU IN VARSTA DE 11 LUNI A FOST DIAGNOSTICAT CU DERMATITA ATOPICA. SE MANIFESTA SUB FORMA DE CRUSTA ROSIATA LA NIVELUL OBRAJORILOR SI A PICIOARELOR. LA VARSTA DE 2 LUNI A MAI AVUT ASA CEVA SI A TRECUT DE LA SINE. MI S-A EXPLICAT CA, IN PRIMA PARTE A COPILARIEI, PRIMAVARA SI TOAMNA VA AVEA ASTFEL DE PROBLEME. DORESC MAI MULTE INFORMATII DESPRE BOALA SI TRATAMENT (MI S-A RECOMANDAT ELIDEL UNGUENT DAR NU SUNT DE ACORD CU EL).


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -