Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre nunta..sfaturi, va rog


149 raspunsuri la acest subiect

#121
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 31 octombrie 2003 - 17:27

La rochie aproape ca nici nu am ajuns sa ma gandesc....tot zic ca mai am timp... Mi-ar placea sa-mi fac rochia de mireasa, dar nu cunosc nici o croitoreasca de care sa fiu convinsa ca lucreaza bine si ca nu se va satura de "mofturile" mele; nu de alta, dar vreau sa fie rochia asa cum am visat. O sa incerc in prima faza (asta prin primavara) sa caut rochii gata facute, si daca tot nu gasesc ceva ce o sa-mi placa atunci o sa apelez la o croitoreasa. Inca nu m-am uitat dupa rochii prin oras....doar siturile pe net le-am tot rascolit.[:D] Tilis, mi-a placut foarte mult rochia ta si ceva in genul acela o sa caut si eu. Va tin la curent cu ce o sa mai fac! Pupicei!

#122
SoMo

SoMo
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 noiembrie 2003 - 06:43

De cateva zile urmaresc discutia voastra despre nunti si vreau sa incep prin a felicita pe toti cei de mai sus care s-au casatorit sau care urmeaza sa se casatoreasca. Casa de Piatra si sa fiti fericiti alaturi de sotul pe care vi l-ati ales. Eu sunt casatorita de 6 ani si din pacate "nunta noastra" a fost mica si fara prea mare tam-tam asa ca nu va pot da nici un fel de sfaturi voua, viitoare mirese. Din contra, ma intreb daca pot primi ajutorul vostru. Anul viitor, cel mai drag var al meu se casatoreste, si impreuna cu aleasa inimii lui ne-au cerut sa le fim nasi.[cool] Suntem foarte fericiti si onorati si abia asteptam ziua nuntii, sa putem fi alaturi de ei. Problema noastra insa este faptul ca niciodata nu am fost in aceasta pozitie si nu stim care sunt traditiile romanesti in ceea ce priveste indatoririle nasilor. Pentru orice om nunta trebuie sa fie un eveniment superb, o zi care sa si-o aminteasca peste ani si ani pentru frumusetea ei si nu pentru tot ceea ce "nu a mers bine" si noi ne dorim din suflet ca nunta lor sa fie una de vis, motiv din care nu vrem sa gresim cu ceva in calitatea noastra de nasi din cauza nestiintei si neexperientei noastre [mariaj]. Orice sfat este binevenit si apreciat.[canada]

#123
tilis

tilis
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 03 noiembrie 2003 - 15:14

La nunta noastra nasii au platit biserica, au cumparat lumanarile si cam atat legat strict de nunta. Noua ne-au luat un cadou si cand ne-au scos la biserica au dat o masa. Cam atat despre ce stiu eu ca fac nasii, acum depinde si de fiecare zona a tarii in parte (cate bordeie atatea obiceie!!!) tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala! http://community.web...m/user/tilis100

#124
Madi

Madi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 607 mesaje

Postat 03 noiembrie 2003 - 15:34

Cum spunea si Tilis, obiceiurile depind de zona si de nuntasi. Ce mai stiu eu de la nuntile la care am fost este ca, in cazul in care mireasa vrea sa respecte aceste obiceiuri, nasa este cea care rupe turta miresei si cea care ii da jos voalul, pentru a-l pune unei alte fete, nemaritate, la alegerea miresei.

#125
SoMo

SoMo
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 noiembrie 2003 - 05:28

Tilis si Madi, va multumesc pentru raspunsurile voastre. Aveti dreptate, "cate bordeie atatea obiceiuri"...de biserica si lumanari stiam si eu insa despre voalul miresei acum am auzit prima oara. Multumesc inca o data pentru sugestie. Cu ajutorul vostru sunt convinsa ca nunta va fi ca una din povesti.[flo][flo][flo][flo][flo] Mona [canada]

#126
Madi

Madi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 607 mesaje

Postat 04 noiembrie 2003 - 18:08

quote:
Originally posted by SoMo
Tilis si Madi, va multumesc pentru raspunsurile voastre. Aveti dreptate, "cate bordeie atatea obiceiuri"...de biserica si lumanari stiam si eu insa despre voalul miresei acum am auzit prima oara. Multumesc inca o data pentru sugestie. Cu ajutorul vostru sunt convinsa ca nunta va fi ca una din povesti.[flo][flo][flo][flo][flo] Mona [canada]
Mona, si mai este un obicei legat de furatul miresei in care este implicat nasul. Insa asta iar depinde...de obiceiuri...Asa ca nu stiu exact cum e, insa daca mireasa este furata inainte de miezul noptii plateste mirele, daca e furata dupa miezul noptii plateste nasul..sau invers[:D][:D]

#127
Shobo

Shobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 04 noiembrie 2003 - 18:18

Nici noi nu am avut o invitatie de nunta clasica; suna cam asa: intii avea un motto prin care ne exprimam dragostea noastra: "Te iubesc nu numai pt. ceea ce esti dar si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine", apoi asa ca o semnatura a celor spuse mai sus: noi 2, D&S, (doar prenumele) ne vom spune cel mai frumos DA in ziua de ...la starea civila...ora... binecuvintarea in fata lui Dumnezeu o vom primi la Biserica... ora... alaturi de nasii ... Vom fi onorati sa ne fiti oaspeti la petrecerea ce va marca acest moment imp. in viata noastra in cadrul restaurantului... , incepind cu ora... Va rugam sa confirmati participarea... bla bla bla... iar tortul miresei a fost tot de bezea cu ciocolata dar imbracat in martipan (ca si rochia miresei) si cu trandafiri tot din martipani dar grena ca si cealalta culoare in rochia miresei... a fost super oricum tortul (de la cofetaria ANA - SUPER!) plus inghetat parfe tot de acolo (vanilie+fructe) singurul lucru ce a fost circotit a fost ca n-am trecut numele parintilor pe invitatie dar cum ambele familii sint destramate (ai nostrii sint despartiti) nu aveam cum sa scriem 4 nume de familie... poate era bine totusi sa fi trecut doar prenumele lor... insa asta a fost inspiratia de moment... Nunta a fost SUPER! Numaibine!

#128
tilis

tilis
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 noiembrie 2003 - 18:43

Cu furatu miresei este invers: nasul plateste pana in 12 noaptea si mirele dupa 12. Mai este un obicei cu jucatul gainii: 2 sau mai multe femei vin cu o gaina gatita (pregatita) si impopotonata cu diverse fundite, morcovi si alte chestii (depinde de imaginatia fiecaruia) si o danseaza, iar nasu trebuie sa o plateasca. Se dau cam 100.000-200.000 lei aici in RO. Alt obicei, spre sfarsitul nuntii mireasei ii este dat jos voalul de catre nasa, iar nasa ii pune pe cap un batic (esarfa) si mireasa trebuie sa traga de trei ori esarfa de pe cap (in semn de refuz). Babele mai ziceau ca trebuie sa ii dea nasa si un deodorant, un ruj si o perie de par - noi nu am facut decat faza cu baticul (care era esarfa). Nasa trebuie sa serveasca la biserica bomboane - alt obicei. Cam atat mi-am adus eu aminte, pupici!!! tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala! http://community.web...m/user/tilis100

#129
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 05 noiembrie 2003 - 03:33

Salut fetele! M-am intors si eu.Am fost in luna de miere la Paris,unde a fost absolut superb,desi am prins o perioada cu vreme cam rece.Dar ce mai conteaza?Parisul e Paris si cand esti in luna de miere poate sa fie viscol sau canicula ca oricum te simti in al noualea cer. Vad ca se discuta aprins despre nunta.Acum ca am trecut prin aceasta experienta pot sa va spun ca e un moment unic si inegalabil.Ne-am agitat noi cateva luni bune ca sa organizam totul dar avem satisfactia ca a iesit exact asa cum am vrut.Am avut parte de o nunta ca in povesti. Pe 11 octombrie a fost o zi de toamna frumoasa,cu cer senin,asa cum mi-am dorit.De dimineata,de la cununie si pana noaptea tarziu cand s-a incheiat petrecerea totul a mers struna,am savurat fiecare moment si n-a fost nimic care sa nu-mi placa sau sa mi se para ca n-a iesit cum trebuie. Mi-a placut la nebunie sa fiu mireasa,a fost o sarbatoare adevarata.Slujba de la biserica m-a emotionat cu adevarat si spre sfarsit am plans,desi imi tot spuneam ca o sa se intinda rimelul.Corul face toti banii,sa nu cumva sa ziceti ca nu vreti cor. Noi am pus pe mese la restaurant niste cartonase cu numele invitatilor.Facusem dinainte o schema cu aranjarea la mese,in asa fel incat toata lumea sa se simta bine si sa aiba ce discuta cu cei din jur.A fost foarte bine asa,ca n-am mai pierdut timpul sa-l conduc la masa pe fiecare.Am stat la intrare,sa primim invitatii cu o cupa de sampanie,asa cum se cuvine. Sfat : vorbiti cu cei de la restaurant sa va lase sa aduceti bautura cu 2-3 zile inainte,ca sa scapati de o grija.Cumparati bautura,sucurile,apa minerala cu o saptamana inainte,nu va lasati pt ultimele zile decat ceea ce nu se poate face mai devreme. Tipul cu muzica s-a dovedit a fi o alegere inspirata,a venit cu muzica foarte buna si foarte diversificata.A respectat desigur ceea ce i-am spus de la bun inceput : fara manele. La capitolul traditii : nasa mi-a rupt turta si tot ea mi-a scos voalul la sfarsitul petrecerii,dupa care mi-a dat o oglinda si o perie de par.Voalul i l-a pus tipei care a prins buchetul. Va doresc tuturor celor care urmeaza sa va casatoriti sa aveti parte de o nunta frumoasa ca a mea si daca aveti intrebari (stiu sigur ca aveti ) sunt aici.Si eu am tot intrebat in stanga si in dreapta si asta m-a ajutat mult.

#130
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 05 noiembrie 2003 - 12:10

Jasmine, felicitari pentru nunta reusita! Vroiam sa te intreb unde ti-a rupt nasa turta si cand (acasa, la restaurant)?...si asteptam poze si de la tine! Pupici [cool]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • CELE MAI FRUMOASE BATAI DE INIMIOARE

    Andrevvv
    - Astăzi, 20:24

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -