Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pentru fetele care au vizitat Romania 2003!?


77 raspunsuri la acest subiect

#1
marinaa

marinaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 25 august 2003 - 14:15

Dragele mele ,[hia] Daca ati vizitat Romania dupa zile ,luni,ani in care nu ati mai respirat acest aer,cum se vede din afara, mai avem o sansa sa ajungem la un trai normal,decent , noi si copilasii nostri?!Este o tara atat de frumoasa dar uneori iti pare rau ca este populata. Astept sa citesc pareri sincere si va multumesc. Marinaa

#2
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 25 august 2003 - 14:51

Dragä Marina, eu am fost acum recent, dupä o pauzä de 2 ani...pot sä spun, cä am väzut multe schimbäri in bine!!![:D] De data asta, ungurii m-au deceptionat total ( si aveam o pärere bunä despre ei!!!) Am tras concluzia cä in ca. 5 ani, Romania o sä-i intreacä pe unguri bine de tot!!!...pt simplul motiv, cä rominii sint mai receptivi la nou, sint mai descurcäreti si nu asa räutäciosi ca vecinii!!![:D] Stiu din surse destul de sigure, cä in ca. 3 ani va fi gata si tronsonul de autostradä Bucuresti-Brasov, care este cel mai greu de realizat...dupä care, restul, va merge mai usor. Dacä Ro isi reparä sträzile si pästreazä mai multä curätenie, o sä vezi cä si oamenii vor fi stimulati inspre bine si vor "colabora", spre binele tärii!! Am observat, cä si comertul functioneazä mai bine, ca acum 2 ani!!!...mai sint si oi negre, dar prea putine, fatä de cele albe!!![:D] Ce-mi face griji, este faptul cä CE a cam pus stäpinire pe economia tärii, dar aici nu vreau sä intru in amänunte!!!...cä altfel, Ro ar deveni o putere mare in Europa!! Dar ästea sint chestii politice, pe care noi, muritorii de rind nu le putem influenta!! Oricum, tärile europene, vor investi mult in Ro, ceea ce deja s-a intimplat, si o sä vezi, cä in max. 10 ani, Ro o sä aibä altä pozitie in Europa!!! Eu sint f. optimistä in aceastä privintä, si-mi doresc din tot sufletul sä fie asa cum gindesc eu!!!..poate, la bätrinete, mä retrag din nou, la birlogul meu...dacä o sä am unul!!![:D] In acest concediu, ca de fapt si in celelalte, am avut contact cu oameni importanti din Ro...nu vreau sä mä laud, dar eu am väzut partea de "zahär" a vietii din Ro!!!....totusi, in acest räspuns, am incercat sä fiu cit mai obiectivä si realistä posibil!!!...pentru cä am mare incredere in potentialul acestui popor!!![bis] Pupici de la Cami.[pup]

#3
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 25 august 2003 - 14:54

Eu am fost de 2 ori in Romania vara asta - am stat 7 saptamani in total si eram dupa 1an si jumatate de cand nu mai fusesem acasa! Acum s-ar putea sa nu fiu chiar obiectiva, pentru ca noi vrem sa ne intoarcem acasa dupa ce expira contractul sotului meu! - nu dati cu rosiiii, plz!!!!!!! Deci - pe puncte: - m-a socat cat de murdar e pe starzi si nimeni nu se sinchiseste - nu mi-a placut ca desi si asa nu e prea multa verdeata - gradinile blocurilor sunt in proportie de 90% neingrijite si murdare! Dar mi-am dat seama ca si eu cand stateam in Ro nu coboram sambata sa greblez sau sa pun flori! Deci cand ma voi intoarce - cum eu nu am orgolii prostesti - voi cobori frumusel in gradina si nu voi avea nici o jena sa o destelenesc! Sunt convinsa ca initial se va spune - uite-o si pe nebuna asta! - dar pe urma oamenii vor zice - blocul nostru e ala cu gradina ingrijita si vor aduce si ei un rasad - doua de flori! - eu sunt o nostalgica a pietelor de tarani - mai ales ca-mi place la nebunei sa gatesc! Deci astea au fost deliciul meu - mai dezamagita am fost de "supermarketurile" de cartier - lucruri putine, calitate indoilnica, preturi mari! - acum 2 ani cand am plecat noi - posibilitatea luarii unei case sau masini in rate era un vis! Acum - toti amicii nostri sunt in diverse faze cu actele pentru obtinerea unui credit - altiii deja sunt la casa noua! Majoritatea platesc mai putin decat plateau chirie! La fel la masini - mi-a aratat frate-miu nr. de leasing si am ramas surprinsa cate masini noi sunt! - relatia cu autoritatile - NU am a vut nici o problema - si am avut ceva de alergat! Posta, Renel, Primarie, Pasapoarte! La pasapoarte a fost cel mai rau - era un singur functionar la o mare de oameni - dar consider ca noi suntem vinovati! Daca toti oamenii aia in loc sa se certe intre ei - faceau reclamatii la Comandant pana s-ar fi miscat ceva - cred ca ar fi fost mai bine! O sa spuneti ca am fost un caz aparte - poate! Cert e ca m-am dus foarte calma - nu ca la taiere, am cerut informatii si am revenit cu toate actele necesare! Cum eu m-am purtat civilizat - asa mi s-a raspuns! Nu stiu - poate asta pt. ca si eu am lucrat o data cu publicul si stiu cat de stresant e sa vina cineva gata pus pe cearta si de cati zapaciti ai parte intr-o zi![bang] Oamenii mi s-au parut stresati - asa ca io cum eram in concediu am facut un experiment! Cand ieseam eu sa ma plimb cu Ilinca ma intalneam cu o bunica ce-si plimba si ea nepotul - si o mai ajutam cu carutul - ca erau ceva cratere pe la Grigorescu unde am stat! La inceput s-a uitat foaret mirata la mine - pe urma a inceput sa zambeasca si dupa vreo 10 zile am surprins-o ajutind si ea pe cineva! Cam atat imi vine acum in minte! Concluzia - chiar daca Marx e considerat depasit - eu cred ca a avut dreptate cand a spus ca "saltul cantitativ va duce la saltul calitativ"![:D] Deci eu sunt convinsa ca ceva-ceva se misca - mai mult din initiativa privata decat din grija guvernantilor si ca in urmatorii ani cresterea o sa fie si mai mare! Si mai am ceva de spus - cand eram in tara ma plangeam si eu ce sistem corupt, cum nu poti face nimic daca nu ai bani si ca abia astept sa scap! Acum am realizat ca de fapt viata mea de toate zilele nu era in nici un fel influentata de coruptia sistemului! Singura chestie cu adevarat deranjanta in Ro mi se pare starea sistemului medical si - cum am mai postat - faptul ca minunatul guvern nu a vrut sa dea o data legea sistemului de asigurari de sanatate privata! Insa mult nu maipoate intarzia - si deja sunt alternative - in afara abonamentleor la clinicile mari, firmele de asigurari ofera si asigurari de sanatate si am citit acum ceva vreme ca Interamerican (nu fac reclama!) - incepuse chiar construirea unu spitalpentru asiguratii lor! Sunt curioasa alte fete ce pareri au avut! Numai bine la bebici, mamici si burtici![flo]

#4
Babee

Babee

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 522 mesaje

Postat 25 august 2003 - 15:27

Draga Marinaa, poate ma incadrez in categoria celor ce nu ajung mereu acasa(tot in Romania e casa, indiferent ce va fi), dar cel putin ma pot repezi cand am chef, distanta nu e o problema prea mare, timpul sa o permita.Intr-adevar, cei si cele ce sunt peste ocean, au o situatie speciala.Fiecare revenim acasa cu drag, simtim diferentele, dar spuenm mereu:tot mai bine e acasa.sa stii ca e greu sa fii inconjurat de straini , sa te priveasca mai mult sau mai putin urat(a se vedea uite-l si pe-asta..strain..ne-au invadat ).Dar imi pare rau ca si in Romania sunt atatia oameni ce practic mai strica din buna imagine a tarii.Ca si aici, aud zilnic la radio, televizor ce-au mai facut 'fratii' nostri[xx(].Si sincer, foarte multi si-au facut pareri proaste, si suntem bagati in aceeasi oala.Aud ca merg in concediu in Turcia, la bulgari, in Romania nimeni..si sincer imi pare rau.Sunt atatea locuri frumoase, si merita vazute, cel putin in Ardeal au si reamenajat locrurile, pentru turism, si totusi nimeni...La mare nu are rost, ca e mult mai scump ca in Tunisia de exemplu...dar macar unde se poate, si unde au avut oamenii grija, sa mearga.Ar fi bani multi si buni pentru economia si viitorul tarii.Vorbeam cu un coleg de munca, si-i spuneam de proiectul cu Dracula Parc.Era incantat, a zis ca de-abia asteapta.A fost la Sighisoara anul trecut, la Festivalul de arta medievala, si a fost super incantat.Dar acum, sanse pentru Dracula Parc se pare ca nu mai sunt..Sunt multi care merg la ski,si cand le-am spus cat costa in Romania, au zis ca-si vac o vacanta de banii pe care-i dau aici pe un permis de-o zi.dar au zis ca nu le place mizeria, si ca noi n-avem partii bune:( Sunt destul de aproape de tara, totusi, 560 km pana la Arad, nu e mult.Ca sa ajung la mama, trec tara.Ungaria e usor de strabatut, autostrada, dar si chiar pe drum de tara e usor.>Ei..in tara ma incarc de nervi si de soferi dezastru.Si obosesc de numai..Conducem pe rand, si eu si sotul, ca ne epuizam .Si se mai intampla sa fim si opriti de politie, numai pt faptul ca avem numar strain.[bang]A se citi si spaga de rigoare..ca deh...si-apoi ne si zic( ca nu se poate asa, fara nimic, o atentie ceva), pentru ca permisul nu ni-l pot lua, avem si de Austria, si pe cel de Romania nu-l aratam nici morti[:D]dar sincer, asta ma scarbeste.Esti oprit pentru porcarii si minciunile lor, ca de dovedit nu-ti pot dovedi.Si uite-asa tara noastra ramane in urma,..datorita capacitatii unor oameni de-a prabusi tara:imi pare rau,asta este tara mea, si oamenii din ea.Sunt atati oameni destepti, atatea posibilitati.Citeam ieri in Evenimetul zilei, daca poti sa citesti articolul despre 23 august.Inainte mai erau bani, dar n-aveai ce manca decat cu pile, acum este mancare, si bani nu [mariaj]:Mi-e frica sa nu se-ajunga mai rau de cat e acum.Si ma intreb ce viitor vor avea copii nostri[V].Parintii nostri s-au zbatut, a fost greu, pentru noi cum va fi???sa speram ca doar printr-o minune tara noastra va fi Rai(sau macar mai bine decat e acum).Imi doresc din tot sufletul,pentru ca sunt si voi fi mereu romanca[fuga]. Numai bien si fruntea sus[pup] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)

#5
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 25 august 2003 - 15:54

M-am intors de mai putin de 1 luna din Romania.Este a doua oara in ultimii 16 ani de cind sintem aici ca facem concediu numai si numai in Romania. Sincer sa spun eu,personal nu am vazut schimbari in bine de anul trecut din contra, parca totul se duce de ripa...drumuri,case... Adevarul este ca nu stiu citi ani i-ar trebui sa intre si ea in rindul[EU]...cred ca are inca tare mult de dus si de facut schimbari radicale in ce priveste gindirea oamenilor de acolo. In urma cu 13 ani cind a cazut regimul...am spus cuiva ca-i va trebui Romaniei asa vreo 50 de ani...din pacate acum cred ca si mai mult. Sper sa nu primesc [8][8]de la voi pentru ceea ce gindesc si simt eu. Intr-un fel imi pare rau ...pentru ca nu o data ne-a trecut prin cap ce-ar fi sa ne intoarcem...insa in conditiile date ... In Romania la ora actuala trebuie sa ai mai multi bani decit in multe alte tari...si ma intreb de ce[?]chiar asa servicii de calitate primesti in schimb [?]si totusi sint foarte multi romani care isi permit.Cum[?]asta e o [?]de milioane. Iesi in oras pe la orele 11-12 dimineata si vezi puzderie de lume...pe strazi in mall-uri,cafenele,restaurante ...[?]cum isi permit,de unde au sursele necesare? Iti dai seama ca nimeni nu lucreaza...din pacate. Daca ai nevoie de pasaport nu s-a schimbat nimic la birourile de pasapoarte ...aceleasi camere,aceeasi oameni plictisiti inca de dimineata(au lucrat tare mult),nici o schimbare fata de '87. Marinaa ai dreptate:" Este o tara atat de frumoasa dar uneori iti pare rau ca este populata." si eu gindesc la fel.Trebuie schimbat ceva in gindirea oameilor. Pot spune doar atit...locuiesc intr-o tara care are doar 55 de ani si daca a-ti vedea ce au realizat a-ti ramine uimiti,dar alta este mentalitatea oamenilor... Tare mult as dori sa nu fie adevarat si sa se schimbe in citiva ani acolo... "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra

#6
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 25 august 2003 - 18:48

Si eu tocmai m-am intors din Romania,am fost in vacanta dupa doi ani. Ce pot sa spun,este faptul ca mi-am gasit orasul care altadata mi se parea atit de frumos,vorbesc despre Brasov,intr-o stare deplorabila.Cladirile parca sint toate murdare,au o nuanta de gri,magazinele sint aceleasi,naravurile la fel.De ex, am cumparat dintr-o cofetarie vestita din centrul orasului o prajitura cu crema acra de nu se putea minca.Am dus-o inapoi,si dupa ce vinzatoarea a vorbit vreo cinci minute cu cineva in spate s-au hotarit sa imi dea banii inapoi,dar prajiturile cu pricina au ramas mai departe in vitrina,deci au fost vindute mai departe. Am facut si ceva cozi pe la primarie si pe la politie,aici totul e la fel ca acum doi ani. Nu mi-a placut deloc ce am gasit,e adevarat ca sint si lucruri care s-au schimbat in bine,de exemplu am vazut o gramada de masini noi in locul vechilor Dacia,asta inseamna ca lumea se descurca,dar ramin totusi foarte multi cei care traiesc de azi pe mîine. Cam asta ar fi,as mai scrie dar nu ma lasa Anna. Va pup,Corina Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)

#7
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 25 august 2003 - 19:34

Am fost anul trecut in Romania, si acum peste o saptamana astept sa plec din nou in Romania. Este drept ca diferentele sunt mari, dar totusi nu este chiar asa ne negru totul. Eu mi-am gasit oraselul meu din nordul Bucovinei, curat , pregatit pentru toamna si iarna, cu cladirile din centrul orasului(care sunt f. vechi) proaspat vopsite si reparate intr-un stiul foarte cald si vesel, si asta cinste primarului si celor din jururl lui care se ocupa cu adevarat de oras. Deci depinde mult de oamenii care sunt pusi , daca isi fac sau nu treaba. Si mai ceva, eu una nu ma duc in Romania, sa caut ceea ce nu este bun, sa vad doar ceea ce este aruncat la intamplare sau ceea ce nu functioneaza, cu alte cuvinte dupa niste ani mai multi, putini nu conteaza, cand ma duc in Romania totul sa nu-mi placa, sa-mi miroase totul cu alte cuvinte numai pentru ca am trait un timp intr-o civilizatie mai avansata. La toti numai bine!

#8
ange

ange

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.738 mesaje

Postat 25 august 2003 - 23:54

hop si eu cu o parere personala. sunt de mai bine de 3 ani plecata din Ro. si-n fiecare an mi-am facut vacantzele "acasa".anul trecut am fost chiar de 2 ori. pt. mine "acasa" inseamna ROMANIA. aici ma simt ca si cum as "juca" in deplasare. chiar daca totul pare jalnic de greu in Ro.,pt. mine si probabil pt. n romani ca mine plecatzi in lume,acasa ramane "acasa"! am sperantza ca intr-o zi se va schimba "ceva" si-n Romania si cine stie,poate ne intoarcem "acasa"... salut mamicile si burticile din Romania! ange,mamica de 2 ori [RO] [foto] http://community.web.../user/maiaioana

#9
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 26 august 2003 - 00:06

Eu din pacate nu va impartasesc impresiile bune...in totalitate. Intr-adevar ceva se misca.Bogatii sunt din ce in ce mai bogati,iar saracii ,tot mai saraci. Clasa de mijloc e aproape inexistenta.Cladirile arata a paragina,a parasire.Nu exista spatii verzi.Oamenii sunt lenesi,nu se ocupa nici de propria ograda.Cand intru in prima localitate romaneasca ma izbeste mizeria si saracia. Cam asta ar fi. Laura

#10
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 26 august 2003 - 00:09

uf, am incercat din rasputeri sa nu vad ce e evident, sa ma bucur de zilele petrecute cu prietenii si cu rudele, dar nu poti trece peste starea de stres in care se traieste in romania , nu poti inchide ochii la nesfirsit sa nu vezi, murdaria de toate felurile, minciuna, saracia; cel mai rau mi se pare faptul ca cei mai multi nu fac nimic impotriva acestora, ca sint resemnati si incearca sa se bucure cum pot de ce au - am incercat sa nu vad si sa nu judec toate astea, apoi intoarsa acasa- deja spun acasa locului in care traiesc de aproape doi ani si care e pe placul meu, am cazut in depresie de nu stiu cum sa ies; nu ma deprima departarea si dorul ci lipsa sperantei, la fel ca atunci cind am hotarit sa emigram- nu cred ca vom mai prinde , in viata, o romanie frumoasa pe intregul, moral si material; iris


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -