Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pentru fetele care au vizitat Romania 2003!?


77 raspunsuri la acest subiect

#11
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 august 2003 - 06:08

am plecat de aproape doi ani si nu m-as intoarce acolo sa locuiesc nici sa fie poleita cu aur cu brucan de argint pe stema. nu banii conteaza, ci oamenii. romania nu e asa numai din cauza conducatorilor, ca doar nu e iliescu birocrat la nush ce ghiseu sau nastase sa vanda oua (patru)la aprozar si basescu politist de circulatie. romanului de rand i se datoreaza si mizeria, si coruptia. ii convine si de aceea se perpetueaza starea aia de tranzitie spre minus infinit. e bine totusi ca mai sunt bisnitari si imbogatiti peste noapte, macar mai fac si ei o tura prin europa si vad ce inseamna viata si civilizatia si nu le-o mai conveni sa traiasca la fel cand se intorc in tara. mai stii? te pomenesti ca tocmai coruptii o sa civilizeze romania! huh [cusca] primesc rosiile in cap la kilogram, nu va incurcati cu gramaje :))) pe bune, cat am stat acolo n-aveam nici o taina, era perfect. dar acum m-am obisnuit la bine: libertate, civilizatie, competitie pe merit, respectul cetateanului peste tot, viata nene, nu bataie de joc. d'aia nu m-as mai intoarce. romania aia pe care o iubesc io e pierduta, ingropata adanc in suflet si pot sa o vizitez cand am chef fara sa trec oceanul: doar inchid ochii si gata... :) de restul sa se ocupe cei de acasa si cei pe care i-au votat de 13 ani incoace, mie nu mi-a placut niciodata mineritul ;)

#12
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 26 august 2003 - 06:58

Eu nu am fost in Romania de aproape 2 ani, nu stiu cand voi avea posibilitatea sa merg si nici nu stiu cum voi reactiona, stiu doar ca port mereu in suflet ca un dor ca un jind pentru ce am trait, nu ca as fi trait eu nemaipomenit dar probabil ca sentimentul se amplifica traind in alt loc decat cel pe care l-am cunoscut 30 de ani, uneori parca le invidiez pe fetele din Bucuresti cand povestesc de una de alta, ce magazin s-a mai deschis sau cand pomenesc de locuri cunoscute. Nici America nu e raiul pe pamant, o fi si pe aici coruptie si oameni rai, dar poate nu sunt atat de evidente. Sincer, astept, sper si cred ca va fi si in Romania un trai normal si civilizat, cu functionari care vorbesc normal, strazi curate, cladiri ingrijite, fara caini vagabonzi, fara indivizi dubiosi care fac legea pe fata cu nesimtire, un sistem in care un om poate respira si trai decent. Sunt convinsa ca va fi, probabil ca voi fi prea batrana sau nu voi mai fi deloc ca sa apuc sa il vad. Oana_B

#13
dyana

dyana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 26 august 2003 - 11:11

Maudi, tu vorbesti de romani la persoana a treia. Dar tu nu esti romanca??? Nu inteleg de ce unii se cred incomparabil mai buni decit neamul care i-a produs? Dom'ne e simptomatica treaba asta, exista o gramada de romani care dovedesc mereu prin vorbele si faptele lor ce parere buna au despre ei in comparatie cu poporul lor. Daca e sa-i crezi pe toti, romanul e un individ genial nascut in mijlocul unui popor prost, lenes, corupt si hot. Acum primesc rosiile [box][:D]

#14
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 august 2003 - 11:55

fetelor cucuietelor, shi eu am venit din Roamnia joia trecuta, din nefericire n-am stat decat o saptamana, din nefericire pentru ca a fost SUPERB. eu sunt din constanta - mari schimbari, an de an arata mai bine. am fost la Brasov shi in Sinaia, unde e un vis, pentru noi pretzurile la mancare sunt FFF ieftine, cazarea e la pretzuri europene insa shi conditziile sunt ok. Ma bucur ca se simte o schimbare, se mishca bani, la mare era plin de straini de te calcai in picioare ( exceptand manelele shi tarabele de doi lei caracteristice roamanului care iubeshte turismul ieftin) nu mai zic la sinaia, unde la Peles erau ghizi in 4 limbi. era PLIN de straini - am vazut portughezi ( din partea cealalta a continentului), chinezi, plin de nemtzi shi italieni. nu mai zic de americani ( era sa bat unu' ca facea pe deshteptu aiurea cand se discuta de regele Carol I) Erau shi unguri care brusc invatzasera sa vorbesca shi romaneshte..... In concluzie am mancat de-am spart toate bunatatzile, am mers pe jos cat n-am mers un an de ziel in Cipru, am respirat aeru de mare sarat shi aerul de munte ozonat. a fost SUPEEERRR mergem shi de Craciun la ski, ne-am hotarat! De ce sa dau bani altora , mai bine ajut shi eu un pik economia romaniei biankita

#15
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 26 august 2003 - 12:04

quote:
Originally posted by maudi
am plecat de aproape doi ani si nu m-as intoarce acolo sa locuiesc nici sa fie poleita cu aur cu brucan de argint pe stema. nu banii conteaza, ci oamenii. romania nu e asa numai din cauza conducatorilor, ca doar nu e iliescu birocrat la nush ce ghiseu sau nastase sa vanda oua (patru)la aprozar si basescu politist de circulatie. romanului de rand i se datoreaza si mizeria, si coruptia. ii convine si de aceea se perpetueaza starea aia de tranzitie spre minus infinit. e bine totusi ca mai sunt bisnitari si imbogatiti peste noapte, macar mai fac si ei o tura prin europa si vad ce inseamna viata si civilizatia si nu le-o mai conveni sa traiasca la fel cand se intorc in tara. mai stii? te pomenesti ca tocmai coruptii o sa civilizeze romania! huh [cusca] primesc rosiile in cap la kilogram, nu va incurcati cu gramaje :))) pe bune, cat am stat acolo n-aveam nici o taina, era perfect. dar acum m-am obisnuit la bine: libertate, civilizatie, competitie pe merit, respectul cetateanului peste tot, viata nene, nu bataie de joc. d'aia nu m-as mai intoarce. romania aia pe care o iubesc io e pierduta, ingropata adanc in suflet si pot sa o vizitez cand am chef fara sa trec oceanul: doar inchid ochii si gata... :) de restul sa se ocupe cei de acasa si cei pe care i-au votat de 13 ani incoace, mie nu mi-a placut niciodata mineritul ;)
Dragä Maudi, am citit mesajul täu si mi-a rämas un gust amar in suflet!![:(] Ai vorbit de poporul romin, ca si cum ar fi el de vinä, pt tot ce s-a imtimplat!!..te inseli!! Acest popor, a fost nevoit sä se descurce in niste situatii deosebite!!..dacä stai bine sä te gindesti!! Ai uitat ce se spunea despre poporul romin???...un popor primitor si simplu...dacä situatia s-a schimbat acum, este din cauza politicii...oamenii s-au "trezit" in democratie, färä sä aibä habar, cu ce se mänincä asta!!! Revolutia nu au fäcut-o ei, pt cä ar fi vrut sä schimbe ceva in sistem!!...nici la punctul ästa nu poti sä dai vina pe ei!! Chestia cu minerii este o farsä proastä!!![:(] Acest popor a fost tot timpul dezinformat...si intr-un caz ca acesta, ce astepti de la ei??? Incä o chestie pe care nu am inteles-o!!!..la ce Romanie te referi cind spui cä inchizi ochii si o vizitezi?? Imi pare räu cä gindesti asa, dar se pare cä din lipsä de informatii, ai pierdut "pulsul" vietii rominesti!! Si sä stii cä nu numai bisnitarii ies pe "afara", ci si oameni normali...e bine cä ies, poate asa se trezesc la realitate si incearcä, poate la inceput in grupuri mai restrinse, dar in decursul anilor, mai intens ( sint convinsä!!), sä se opunä anumitor reguli ale actualului sistem!! La fel cum a spus si Ela...väzind si träind in altä lume, ar incerca "cu o floare, sä facä primävarä"!!! Cit despre coruptie, nu-ti face griji, cä asta este peste tot, chiar si in SUA... Nu m-am supärat pe tine, dar sint dezamägitä!!!...iti respect pärerea, cä fiecare om are dreptul sä-si facä si sä-si exprime pärerea proprie!!!...dar nu am putut sä mä abtin, ca sä nu te iau un pic la intrebäri!! De ce, cind stai atita timp intr-o tarä si zici cä-i bine, iesi pe undeva, vezi ce este si spui convinsä, cä tara ta este o mare cloacä si nu vrei s-o mai vezi???...nu ti se pare prea superficial???...ti-ai dat seama instantaneu, cä esti prea valoroasä pentru tara asta???...eu sint de pärere cä nici America, nu este tara unde curge numai lapte si miere, precum si celelate täri occidentale! Tind sä cred cä "te-ai ajuns" in America, de aceea sustii acest punct de vedere, ceea ce-ti doresc si in continuare!!!...dar, te rog, sä nu mai dai cu rosii in poporul romin!!! Cu rosii, Cami.

#16
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 26 august 2003 - 13:12

Eu nu am fost anul asta, am fost anul trecut, destul de mult, inclusiv in decembrie, deci nu cred ca sunt mari schimbari de atunci si pana acum. Va spun sincer ca mie imi place mereu f. f. mult in Romania, dar doar ca turist. Nu am chef sa ma duc nici in Grecia nici in Turcia, nicaieri. Am fost si eu prin cateva tzari, atat Europene, cat si prin destule locuri p'aici prin US, dar preferintza mea pentru vacantze si turism va ramane mereu in Romania. Mi s-a parut atat de frumos si visez non-stop sa ma duc la mare in Ro, cu tot cu manele si turism ieftin, mie imi place f. mult si mi se pare f. frumos, s-a schimbat in bine fatza de cand am plecat eu de acolo. Sa ma intorc sa locuiesc nu as putea din pacate, adica as vrea tare mult sa raman sa traiesc aici si sa merg in Ro in fiecare vacantza. De ce? Pentru ca nu cred ca m-as putea descurca in Ro. nici acum, din cate se pare. Jocurile sunt cam facute, e greu sa iei un loc bine platit si in general sunt de parere ca daca nu "faci ceva" cat de cat ilegal, nu prea ai sanse sa o duci bine. Iar noi nu prea am avea pe unde lucra, ca "cercetatori", ce e aia "cercetator stiintzific"? Si nici in industrie, ca nu prea mai e industrie. Asa ca, desi as vrea sa stau acasa la mine si nici nu am vrut sa plecam, am vazut ca timp de 4 ani am stagnat, nu am avansat cu nimic, asa ca mai mult am fost fortzatzi sa plecam si nu vad cum m-as putea intoarce si la ce. Oamenii sunt cum sunt din cauza saraciei, care duce la coruptzie, nu ca e poporul roman lenes sau hotz. In rest, cand merg acasa, ce ma deranjeaza cel mai mult sunt intrebarile de prost gust "ce masina ai, cat castigi, ai casa, ai aia, aia aialalta" si alte din astea. Cum m-as putea eu pune cu cei din jur, eu de aici nu am atatzia bani cati au muuuultzi dintre cei cu care ma intalnesc acasa, in timp ce altzii tot de acasa nu au nici ce manca. Si e cam neplacut si trist. In rest, avem o tzara frumoasa si zic ca lucrurile totusi se misca, doar ca va dura f. mult, nici eu nu cred ca apucam noi sa vedem o ridicare cu adevarat semnificativa a nivelului de trai in primul rand. De votat nu conteaza cine e la putere, tot coruptzi sunt cu totzii si sunt mana in mana, asta e. Daca se mai ridica tzara, mai scade si coruptzia, dar e tare lent. Numai bine va doresc si de-abia astept sa merg in Ro la anul! ruxij

#17
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 26 august 2003 - 13:34

În sufletul fiecäruia existä o altfel de Românie. România de suflet. Se întâmplä ca România de suflet sa nu se suprapunä cu realitatea de pe "teren". Ati cerut päreri personale. Le aveti. S-a încetätenit aici expresia "dati cu rosii". Poi da de ce oameni buni??? De ce trebuie sä aparä rosiile dacä au fost cerute "PARERI PERSONALE"? Nu suntem trasi la indigo. Nu suntem piese de domino cu un betigas în fund care se infig in tablä si acolo stau pân la urmätoare mutare. Nu suntem nici la sedinta de partid în care sunt trasi la raspundere "recalcitrantii". Suntem asa cum suntem. Läsati de Dumnezeu cu minte si suflet. Cä nu-i usor sä scrii împotriva sufletului täu. Stiti ca eu musc pânä la sânge la subiecte cu Romanika, draga de ea. Anul trecut am fost acasä de 4 ori si nu m-am säturat. Anul asta am fost o data. Si mi-e rusine cä mi s-a întâmplat ce mi s-a întâmplat în tara MEA. Am fost umilitä de ai MEI. Pärerea mea e ca anul asta e mai räu decât anul trecut. Am tinut-o pt mine pentru cä mi s-a pärut cä zgârii cu ciobul pe scara blocului din sufletul meu. Trebuie sä întelegeti ca cu cât distanta e mai mare cu atât dezamägirea e mai cruntä. Nu cred ca-si reneaga nimeni rädäcinile românesti. E o mostenire genticä pe care nu o poti sterge cu pic-ul. Nici o patalama din lume si nici o altä cetätenie nu va schimba faptul nasterii în România. Hai sä nu fim ca o gascä de sectanti sä consideräm cä unii îs de o parte a baricadei si unii de cealaltä parte. Sa fiti convinsi ca România din suflet exista atâta doar ca uneori ne apucä revolta. Cu toate astea România e ACASA unde miroase de Cräciun a portocale in foitze albe, transparente. E locul äla unde am clipit prima datä, e locul ala unde tata fierbe o tzuicä si mama curäta soriciul de grasime. E locul unde ne särutäm sub vâsc si visäm cu busuiocul sub pernä. Asta e România din sufletul meu. Cu familia mea frumoasa ca o icoana, cu amintirile mele. Romania realä, de la capatul sträzii, mi-a tras un sut in fund anul asta. Dar poate ca e doar un pas înainte. Nicäieri in lume marea nu miroase ca la 2 Mai...a pescärie, a scoici, a nisip cald si linga stânci a pipi. Nicaieri in lumea asta nu exista cabana Pietrele ca in Retezat. Si nici nu am mai gasit o Märie Tänase sau un Färâmitzä Lambru. Chiar daca aceastä ACASÄ te dezamägeste e ACASA ta si o iubesti ca atare. Nu aruncati cu rosii in cei care rup linia frontului si spun ca sunt dezamagiti, demoralizati si tristi. România din suflet nu seamana cu omul de pe trecerea de pietoni. Oana -PÄRERE PERSONALÄ "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

#18
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 august 2003 - 13:35

cami, subscriu, shi au am avut o perioada de NERVI pe Romania shi poporu roman dupa ce am dat de bine:))), chiar daca ma secau multe shi cand eram in Romania. insa dupa ce am stat in USA pentru un master la Cornell university in NY, am realizat ce fantastica e tzara noastra unde ai o identitate , o cultura o traditzie, cu marlani cu tot, e tzara ta unde te simtzi acasa. am vazut washington, chicago, ny, am stat in manhattan, shi NU MI-A placut deloc in state, m-am simtzit intr-un haos de oameni care nu se cunosc, nu au identitate, nu au o traditzie comuna, manacarea era multa dar nu avea nici un gust. plangeam la telefon ca vreau acasa. dupa aceea am plecat in cipru, unde , ca in orice stat european, exista cultura, traditzie, familie...etc. ROMANIA va trai fantastic de bine in urmatorii 20 de ani! se simt schimbarile de acum biankita

#19
Camelia

Camelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 26 august 2003 - 13:46

Eu am vazut ceva schimbari in bine in Tg Mures (acolo mi-am petrecut cea mai mare parte din concediu): nu mai sunt gropi in sosele!!!, (au reparat tot [:0] ), au renovat tot centrul (in culori placute), s-au construit cladiri noi, au aparut magazine noi, mari si frumoase, au reamenajat magazinele vechi (ca sunt prost aprovizionate si trebuie sa mergi in 5 locuri ca sa gasesti tot ce-ti trebuie e alta treaba [:D] ).Pe scurt: mi-a placut! Fata de anul trecut am vazut ca s-a facut ceva. In schimb, in orase mici (precum Toplita , de exemplu) e dezastru! Totul e in paragina si e lumea cumplit de saraca! Asta e! Eu tot sper sa ajung sa-mi doresc sa ma intorc in Ro! Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

#20
OtiliaLia

OtiliaLia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 26 august 2003 - 14:02

Cand am ajuns in tara in care locuiesc in prezent Japonia, am ramas neplacut impresionata de mutrele triste, plictisite si cateodata scarbite de viata, ale omului de pe strada. Mereu ziceam vai ce vesele sunt fetzele celor din Romania. Lumea zambeste, rade, se distreaza. Ce voi relata mai jos se intampla in 2001. Am ajuns acasa dupa 11 luni de pauza, si m-a socat diferenta fata de ce imi aminteam eu. Vedeam si aici in Romania aceleasi "mutre japoneze" posomorate. Rar cand cineva mai zambea. Am ramas "muta" la un moment dat intr-un autobuz, cand glumeam si radeam impreuna cu cativa prieteni. Un ins la vreo 50 de ani trez (nu baut) ne-a apostrofat: "ce aveti de radeti atata? Ia dati-va jos la prima, ca ma inervati". Nu era galagie, eram doar "o insula de chicoteala, veselie si buna dispozitie" intr-o mare de tristete. Lia-S


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -