Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Codul bunelor maniere


88 raspunsuri la acest subiect

#21
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 22 august 2003 - 15:35

Foarte buna ideea de a deschide un subiect pe aceasta tema, Scarmanus ! Am, si eu, cartea doamnei Aurelia Marinescu. Cred ca nu ar trebui sa lipseasca din nici o biblioteca. Si sper ca scriitoarea sa reuseasca ce si-a propus, si anume sa o aduca pe bancile scolii ca manual de predare. scarmanus : Am si eu o intrebare: cand vin in vacanta membri ai familiei (ai sotului de exemplu) la casa pe care dealtfel o au aici in Cipru, nu se cade sa-si anunte ei sosirea cu un telefon si eventual dorinta ca vor sa ne vada? Iar la plecarea, intr-adevar, noi sa mergem la ei acasa sa ne luam ramas bun? Ca la noi eu trebuie sa-i vizitez cand vin in vacanta, desi vin la casa lor. Intr-adevar, cand mergeam(anuntand in prealabil!) in vacante la rude, ne instalam la una din familii, iar dupa aceea mergeam(tot anuntati!) pe rand la fiecare familie de rude, in vizita, sa ne vedem. Iar la terminarea vacantei, tot noi eram cei care mergeam pe rand la fiecare familie, sa ne luam ramas bun. Asa ni se parea corect, deoarece noi eram cei care veneam si plecam. Acum, sa scriu, si eu, of-ul meu in legatura cu bunele maniere. Nu-mi plac cei care intra incaltati in camere(cu mochete pe jos) !!! Mi se pare corect ca atunci cand intri in casa cuiva sa te descalti. Inseamna respect fata de casa respectiva, fata de cei care locuiesc in ea. Nu-mi plac cei care fumeaza pe strada !!! Daca te nimeresti in urma lor, inhalezi, vrei nu vrei, tot fumul ce-l lasa in urma. Sa se opreasca la o terasa sa fumeze. Nu inteleg oamenii care merg pe o strada aglomerata de parca toata strada ar fi a lor. Un pic sa-ti faca si tie, loc, nu se poate. Intotdeauna, eu sunt cea care ma feresc sa nu dea altii peste mine, si le fac loc sa treaca. No, ca mi-am varsat of-ul ! Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 7 luni)

#22
iomi

iomi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 22 august 2003 - 15:46

Asta cu descaltzatu' e cam fifty-fifty. Cica la carte zice ca nu trebuie descaltati musafirii, dar daca o faci, este absolut obligatoriu sa le dai si papuci la toti. Mi se pare de super prost gust faza de mai sus, adica sa tii oamenii imbracati "de friptura" in ciorapi...bine, nici in papuci nu cred ca ar fi aratat mai bine, dar cica asa e frumos. Nici mie nu prea imi convenea asta cu descaltatul, dar de cand am bebe care "matura" totul prin casa, parca mi-ar place ca oamenii sa se simta si sa se descalte singuri. In general o fac, dar la cei care intra cu ghetele pana in sufragerie nu am tupeul sa le zic sa si le lase la usa... Concluzie: in case cu copiii - cu descaltare, in rest, merge si fara!! Ioana & bb Luca

#23
Luc

Luc
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 august 2003 - 16:21

tema "descaltarea"- daca este o vizita de dupa-amiaza intre prieteni buni, cu sau fara copii, se preteaza descaltarea. La o petrecere pentru care ai pregatit in mod special casa - fara descaltare La o vizita putin pe nepusa masa - te orientezi - de obicei gazda trebuie sa-ti dea de inteles" Va rog nu va descaltati" sau Va rog folositi papucii acestia , sunt speciali pt musafiri" P.S. Uneori socri au regim speciali; daca sti ca nu se descalta ii primesti spunandu-le de cum intra" Vai ce bine ca ati venit acum si in urma cu .. minute - abia am terminat de dat cu aspiratorul...."[:DD][:D][:D][:D]] [flo]L

#24
dyana

dyana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 22 august 2003 - 16:31

Eu ma simt mai confortabil daca ma descalt. Si se creeaza o atmosfera mai intima intre toti cei aflati in vizita. Diana

#25
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 22 august 2003 - 16:45

Ah, descaltatul! Face cariera, vad. Am sa va spun si ce cred eu, bazandu-ma pe bun simt si gandindu-ma la ce se spune in cod: cred ca daca ne-am gandi la toate situatiile posibile si cum sa le tratam din puncul de vedere al descaltatului am sfarsi stresandu-ne inutil si in final abandonand cu totul ideea de "cum face un om manierat." Asadar sunt CONTRA descaltatului din 2 motive: 1. nu tinem neaparat sa vedem posibilele gauri in ciorapi din pantofii musafirilor si cu atata mai putin 2. nu tinem sa mirosim posibilele miasme. Spun asta pentru ca in ciuda vointei noastre si cu toata curatenia vara ne transpira picioarele, iar la unii oameni mirosul de transpiratie este mai pregnanat. deci, daca ma intrebati ce prefer, mirosul de picioare sau sa mai dau o data cu aspiratorul am sa optez fara sa clipesc pentru a doua varianta. Cred ca obligatia noastra in calitate de gazde este sa nu ne descaltam musafirii sau sa nu asteptam sa se descalte. Obligatia celor care vin in casa noastra, in calitate de musafiri, este sa se asigure ca s-au sters temeinic pe picioare inainte sa intre in casa. Din pacate asta nu e la latitudinea noastra sa educam, insa procedand cum ar trebui ei sa procedeze cand le intoarcem vizita, avem sanse de "educare." E valabil si iarna sau pe ploaie. Cred ca numai in circumstante absolut exceptionale, cand ne-au inghetat picioarele sau in cazul altui incident, ne putem scoate incaltarile. In cazul acesta sunt de acord cu d-na Marinecu, gazda ar trebui sa aiba pregatit, pentru orice eventualitate, incaltari comode si calduroase pentru fiecare invitat. Le inteleg perfect pe cele cu copii mici care merg de-a busilea prin toata casa, dar trebuie sa realizam ca in casa traim deja cu milioane de acarieni invizibili (lucru stiut si demonstrat), asa ca, desi suna lipsit de consideratie, cateva fire de praf in plus nu o sa agraveze situatia. Putem linistite dupa ce pleac amusafiri sa mai dam rapid cu aspiratorul, daca simtim ca trebuie. Un cuvant de incheiere si nu tocmai flatant la adresa "doamnei" care a intrat cu caruciorul plin de noroi pe mocheta alba...E clar ca nu are maniere si nici stiinta de ele. Mai scrieti!! scarmanus

#26
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 august 2003 - 16:55

Mai este treaba cu mersul "cu mina goala" cind te invita cineva... P emine m-a socat cind am venit aici si am invitat pe un coleg cu familia la noi la masa. Au venit 4 persoane (el, sotia si 2 copii) la MASA si au venit cu mina-n cur, scuzati expresia. Mie imi face direct placere sa duc ceva cind merg la cineva, desi nu intotdeauna stam pe roze cu banii. Dar mi-ar crapa obrazul sa nu duc nimic. Macar un buchet de flori, o sticla de vin, ceva! Chiar si in Ro, cind ne vedeam cu prieteni intimi duceam ceva, chiar daca o sticla de cola de 2 l. Toti o duceam mai greu, studenti si asa mai departe, dar tot nu ma puteam duce fara nimic. GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#27
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 22 august 2003 - 17:03

Mersul cu mana goala e grav si de neiertat. Nu pot sa-i gasesc nici o circumstanta atenuanta. Toata lumea, oricat de nevoiasa si la stramtoare ar fi, tot poate gasi sa duca ceva cand merge in vizita. Poate fi o floare din gradina proprie, o napolitana pentru cel mic, orice, cat de mic. Atentie insa, sa nu ne apucam sa ducem bibelouri demodate si pe care le detestam noi insine pe post de atentie, numai sa avem ceva. E insultator. Data viitoare va povestesc ce am primit eu drept cadouri de nunta aici in Cipru. Va imbratisez, doamnelor! scarmanus

#28
Cosmina

Cosmina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 august 2003 - 17:11

Buna fetele, am si eu o intrebare fara raspuns care ma framanta de ceva timp. Sa incep.. Se da o situatie cand sunt intr-o masina soacra, nora si sotul norei, adica fiul soacrei. Sotul e la volan.. intrebare e : cine sta langa sot in fata? Stiti sa-mi raspundeti? Va rog. [pup]Va pup, Cosmina

#29
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 august 2003 - 17:25

Daca e masina mea si a sotului meu cred ca este normnal sa stau eu in fatza. Daca cumva are soacra probleme medicale deosebite ("da-i doamne, ca nu-i vreau raul", vorba aia) pot exista exceptii. Acuma depinde si cum te intelegi cu soacra. Eu atita stiu: In masina mea, stau in fatza! Daca sint prieteni, in schimb, ii las pe barbati in fata si eu stau cu tipa in spate (citeodata, nu e regula). GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#30
Cosmina

Cosmina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 august 2003 - 17:29

Asta e si parerea mea Gabi. Probleme medicale care sa-i recomande statul in fata nu are. Doar ca zici ca o frige locul din spate. Ce sa fac? [pup] Cosmina P.S. Masina noastra


Panic Questions

  • Sarcina

    magdaandr
    - Ieri, 17:49

  • Stafilococul auriu

    Roxana2024
    - aug 28 2024 15:43

  • Sarcina

    barbumihaela123
    - aug 25 2024 16:44

  • Inseminare asistată

    Minnie4
    - aug 05 2024 15:28

  • Mary06
    - aug 02 2024 22:03

Last Blogs

  • Surioara mai mare vrea un frățior ! 🥰

    Gyo98
    - Ieri, 23:04

  • Curs puericultura

    Roxxxi
    - Ieri, 21:25

  • Bagajul de spital

    dianaa___
    - Ieri, 15:14

  • Stresul de la lucru

    Anda130691
    - Ieri, 14:01

  • 34 de săptămâni de sarcină

    MAM16
    - Ieri, 10:39

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -