Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Codul bunelor maniere


88 raspunsuri la acest subiect

#41
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 22 august 2003 - 22:08

Si mie!!![bis][bis][bis]caci a avea o opinie diferita nu inseamna a ma simti jignita ,dealtfel cu timpul am inteles asa cum zici si tu ca bunele maniere se schimba un pic de la un popor la altul in functie de cultura fiecaruia ,asta i-mi aduce aminte de o fatuca de la noi caruia i-am facut cunostinta cu un francez si care in momentul cind a vazut ca la masa acesta sterge farfuria cu piine i s-a facut rau si a facut cale intoarsa,degeaba i-a explicat sotul meu ca aici acest gest este un gest de apreciere la adresa gazdei care a gatit mincarea ,ca ea a tinut-o pe a ei ca e "mitocan" si ca ea se intoarce acasa!!!!deci cu timpul cum ziceam m-am obisnuit si eu sa ma pup de patru ori cu fiecare cind mergem in vizita s-au cind vine cineva ,caci asta-i obiceiul si trebuie musai sa fie de patru ori caci daca e de doua ori e lipsa de respect!!!![bis] Aura&Luca,18 luni

#42
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 22 august 2003 - 23:09

Fetelor dragelor, Ce v-am zis eu ca o sa se nasca discutii? Imi place ce scrieti si ce argumente aduceti. O sa incerc sa formulez si eu un raspuns argumentat si coerent in legatura cu cateva observatii ce mi-au atras atentia. Ciufulici, sunt de acord cu tine, unele limbi sunt destul de limitate in a exprima ideea de politete prin pronume, si engleza sigur e una dintre ele. Ma gandesc ce as face eu in situatia ta, din moment ce tu simti ca sarut-mana e o forma de respect in romana. Sunt si eu de aceeasi opinie, desi nu e mai putin politicos sa spui si buna ziua, dar cred ca in cazul unui copil a doua formula e prea sententioasa. Poate ca acum nu intelege, insa cu perseverenta ii vei explica mai tarziu ca in Romania se spune saru'-mana ca formula politicoasa de salut la adresa varsticilor, bunicilor, stiu eu. Mie personal nu mi se pare invechita. Nu concep sa-mi salut bunica, spre exemplu, cu informalul buna ziua sau mai rau salut! cand ii vad mainile alea batatorite de munca care m-au crescut pe mine. Ii spun sarut mana cu drag, asa cum ii spun si mamei de altfel. Nu e singura forma de politete, insa simt ca altfel nu pot sa le salut. Draga Try, sunt de acord cu tine ca fiecare tara are cutumele ei propriu ei cod de bune maniere, nu tagaduiesc. Insa, asa cum spunea Aurelia, mi se pare necesar sa existe un schelet, un cod universal ca sa spun asa, care sa se adapteze la cutumele tarilor diferitelor tari. Mai universal decat codul este bunul simt, asa cum spunea cineva aici. Da, la faza cu congolezul de bun simt ar fi sa te interesezi inainte despre obiceiurile locului si eventual sa te simti prost ca nu te-ai informat inainte cum se saluta ei, nu sa te superi. Pe de alta parte insa, eu una nu am auzit nici o femeie gravida de exemplu sa se planga cand un barbat i-a oferit locul intr-un autobuz, ori ca gazda s-a uitat chioras cand a primit un buchet de flori de la invitat, cu atat mai jignit nu cred ca ar fi copilul caruia i s-ar da o ciocolata. In Europa suntem totusi prea putin diferiti unii de ceilalti ca popoare, si cred ca si ca obiceiuri, iar faptul ca francezul nu se sinchiseste nici cu o floare din an in Pasti cand merge in vizita tot mi se pare o dovada de proasta crestere, ca daca nu i-a povestit nimeni de maniere...Asa ca nu mi se pare ca aceste coduri despre maniere accentueaza inegalitatea dintre barbati si femei. Am auzit eu de un caz (e real) al unei feministe care a facut roata imprejur si i-a carpit o palma de toata frumusetea barbatului care i-a deschis usa sa intre in universitate,spunand ca poate sa-si deschida usa si singura. Daca e asa, atunci eu una nu vreau sa fiu egala cu barbatii. Vreau sa fiu putin inegala...Nu spun ca e litera de lege ce spune codul asta, dar ar fi foarte curioasa ce scriu codurile din canada sau state despre maniere. Chiar, n-ati citit despre asa ceva, fetele de acolo? Ei, coerenta nu cred ca am fost foarte, unde nu m-am facut inteleasa mai intrebati-ma. Acuma, punctul 2 din agenda. Cadourile de la nunta mea, sa cititi si sa radeti bine: Aici cica se daruiesc obiecte din argint. Si am si primit, Doamne fii laudat, cate 3 din fiecare, de parca erau trase la xerox; 3 perechi de clesti pentru prajituri, 3 rodii, 3 tavi cumparate asa de la primul magazin ce le-a iesit in cale, 3 palete de luat tortul de pe tava, 4 rame argintate. Toate au fost cadouri universale, nici unul personalizat, adica pentru mine, carmen si sotul meu. M-a dus cu gandul ca aici cadourile se forwardeaza de a o nunta la alta, si deci daca le insemnezi sunt toate sansele sa se intoarca in familie!!! Sper ca v-am descretit fruntile. O sa ma intrebati ce am facut. Pai i le-am dat soacrei mele sa se duca la argintar sa mi le schimbe si sa-mi iai un inel frumos de argint! Alta faza: azi, despre eticheta intr-un spital. In timp ce asteptam sa vedem o matusa proaspat operata, se perindau prin fata mea adevarate paduri cu ficusi si arbusti feluriti, pe post de flori, banuiesc, dar parca florile alea in buchet prea erau ele marunte, asa ca s-au gandit sa se duca de-a dreptul cu ghivecele cu pomi la spital! Haide, frate, ca spitalele si bolnavii sunt aceeasi peste tot, macar aici trebuie sa existe o regula universala! V-am zapacit dar v-am si pupat, mai scrieti! scarmanus

#43
ani35

ani35
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 august 2003 - 23:32

De mica detestam vestitul "saru'mana"...la vecini,la cunoscuti...la rude eram obligati de parinti sa trecem la fapte...Cred ca nu respectam mai putin o persoana,daca o salutam altfel. I-mi aduc aminte,cand eram mici,mergeam la rude in vizita.Tata ne facea instructajul de la intrare:spuneti frumos saru'mana.Eu ma gandeam:"oare cum se spune urat saru`mana"?

#44
osolita

osolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 22 august 2003 - 23:54

Sa nu radeti de mine, eu tin minte ca mama m-a invatat sa spun la toata lumea "saru mana", asa ca eu le ziceam si la barbati pana prin clasa a IV-a cand mi-a explicat vecinul ca nu mai e nevoie sa-i spun asa si ca ajunge doar "buna ziua".

#45
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 23 august 2003 - 01:54

Se pare ca si chestia cu "saru' mana" depinde de educatie, ca si chestia cu descaltatul. De educatie, adica de ceea ce ti-au zis parintii cand erai mica. Mie parintii mi-au spus sa zic "buna ziua" ca "saru'mana" zic numai barbatii adresand-se femeilor. Ca eu sunt o "doamna" (aveam vreo 5 ani) si ca barbatii trebuie sa-mi sarute mie mana si in nici un caz invers. Probabil pentru a exemplifica (si a devenit obicei) tata imi spune "saru'mana", de atunci, adica de la 5 ani. Sigur, exista si exprimari de genul "saru'mana moatza". Nu am spus niciodata "saru'mana", mie mi se pare noraml un salut "buna" sau "buna ziua". In familie nu a fost cazul, se practica spusul pe nume (inclusiv matusii de 70 de ani cand eu aveam 10), deci "buna" era ok pt. mama si bunica. La noi in familie nu se practica chestia cu descaltatul. Vreau sa zic nici cu rudele mai indepartate, prietenii parintilor, etc. Eu am fost destul de socata in liceu sa constat ca altora li se pare normal sa te descalti, cand mie mi se atrasese atentia ca "nu-i frumos". In acelasi timp mi se spunea sa ma sterg bine, sau, in caz de noroi mare mergeam direct la baie si curatam pantofii. Cred ca de aia se cheama "7 ani de acasa" pentru ca sunt multe chestii care iti intra in refelex si ti se pare ciudat cand altii fac pe dos (si acum mi se pare total aiurea sa-mi zica fetitele din bloc "saru'mana"). Nu stiu cum e corect/politicos apropos de descaltat si saru'mana, dar mi-ar fi tare greu sa ma "corectez". De exemplu la socrii mei se poarta descaltatul. Mai demult imi propusesem sa respect regulile casei si sa ma descalt. Va rog sa ma credeti ca de fiecare data imi aduceam aminte dupa vreo 1/2 de ora dupa ce intrasem! Asa ca - parerea mea este sa fim tolerante cu greselile altora (atunci cand nu sunt de-a dreptul nesimtite persoanele), ca e tare greu sa te corectezi atunci cand vrei si e posibil sa nu stii cum e corect. bb Monica si Sorana

#46
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 23 august 2003 - 20:15

Aurelia, exact despre stersul farfuriei cu piine voiam sa scriu si eu! Cred ca face parte din diferentele culturale pe care trebuie sa le cunoastem si acceptam cind sintem intr-o tara straina. Nu sa le imitam, dar nici sa nu judecam prea aspru pe bastinasi. Orisicit, prima data cind am vazut o frantuzoaica stergind farfuria cu piinea tinuta in mina (nici macar in furculita !) am fost tare socata...Mai ales ca aveam o parere buna despre fata respectiva, o consideram bine educata. Pe urma, cind am avut ocazia sa cunosc mai multi francezi am vazut ca toti fac la fel...

#47
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 august 2003 - 13:00

Draga scarmanus, in legatura cu adusul plantelor la spital...Si aici este tot asa. Am fost foarte socata de diferenta de imagine, atunci cind am intrat pentru prima oara aici intr-un spital. Cunosc foarte bine si spitalele din Ro (Doamne, mult prea bine, facind liceul sanitar si medicina). Vedeam oameni necajiti venind in vizita la oameni si mai necajiti cu un borcan de compot, cu capac din celofan si cu multa sfoara, cu fructele de deasupra stafidite...Bolnavul se ridica in capul oaselor si incearca sa-si faca loc pe noptiera micuta, plina cu tot felul de nimicuri. (daca chiar are medicamente precis le-a cumparat cu banii proprii). Si pune la loc de frunte borcanul cu coimpot de pere, gutui sau prune. Aici salonul este sufocat de tot felul de aranjamente, buchete de flori, foarte frumoase, trebuie sa recunosc. Sau se mai poarta cosurile cu fructe (extraordinar amenajate si asortate). Si cind pleaca acasa isi iau florile cu ei, daca mai sint cit de cit in stare buna. Nu stiu de ce nu le lasa in salon, sau de ce nu le dau asistentelor, probabil se considera ca le-ar jigni. Foarte putini, atunci cind pleaca aduc o cutie de ciocolata in "camera" asistentelor sau lasa o mica suma de bani care se stringe intr-o pusculita. (cu acesti bani vor iesi toata sectia-vreo 9 asistente in total la o bauta.) GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#48
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 24 august 2003 - 16:53

nota 10 pentru subiect scarmanus si multumesc fetelor ca m-ati mai lamurit cu unele chestii.spre rusinea mea nu am citit cartea. am si eu o nelamurire referitoare la masa cu prietenii.sa pun salata intr-un castron mare sau la fiecare intr-un bol mic??ma refer la salata asortata(rosii,ardei,castraveti).unii spun ca la fiecare in parte altii ca e suficient un bol fiind intre prieteni.

#49
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 24 august 2003 - 17:31

Eu as zice ca depinde de numarul prietenilor. Daca sunteti multi la o masa nu vad de ce nu ai pune 2-3 castroane cu salata pe masa, in asa fel incat oaspetii sa ajunga la ea usor si sa se evite ca unicul bol mare de salata sa circule ca un OZN roata pe sub nasul tuturor pana ajunge la cei care vor sa manance (atentie, nu "sa serveasca"!!!) scarmanus

#50
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 24 august 2003 - 17:52

Fetelor, Uitasem ca mai am ceva de...obiectat. O sa ziceti ca-s mare carcotasa, insa va intreb pe voi, cum va suna "sa fii iubita" drept replica la "multumesc"? Ca pe mine ma scoate din minti. Ce s-a intamplat cu, de exemplu, "Cu mare placere", sau "Ma bucur ca ti-am fost de folos"", chiar asa desuet si inexpresiv suna, ca ne-am apucat sa inventam tot felul de bazaconii dprept raspuns? Alta: Cineva stranuta, se spune "sanatate", apoi cel care a stranutat zice "multumesc" si, stupoare, mai vine un raspuns:"cu placere"!!! Referitor la eticheta intr-un spital, iar carcotesc. De ce sa te duci cu arbusti si alte plante la ghiveci care ocupa mult spatiu? Ganditi-va daca fiecare pacient ar primi cate 3 numai astfel de specimene, nu-i asa ca doctorii si asistentele ar fi obligati sa faca slalom ca sa ajunga la pacient? Eu consider ca e suficient un buchet de flori rare sau deosebite, dar fara miros prea puternic, se poate sa faca rau bolnavului, sau un cos rezonabil ca marime de fructe sau chiar o cutie de ciocolata daca i se permite bolnavului sa manance. Despre banii ce se dau in semn de recunostinta asistentelor mi se pare de bun gust sa se puna intr-o pusculita, asa cum spunea Gabi, ca mai tarziu sa se duca la un pahar toate. scarmanus


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -