Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sunt trista, dezamagita si scarbita...


30 raspunsuri la acest subiect

#21
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 21 august 2003 - 12:37

http://www.adevarulo...rticle_id=49731 Reclamatie la Inspectia Muncii deci..aflam si un tel ceva. Nu e cazul sa-i dai in judecata si sa arunci bani dar macar o sesizare bine tintita merge. marina

#22
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 21 august 2003 - 15:03

Ariel dragä, tu ai dat pasärea din minä, pe cea de pe gard!!!...nu te supära si pe mine, cä stiu cä esti neagrä de supärare!!! Eu nu stiu cum se face in Ro, dar ar fi trebuit sä-ti iei de la inceput mäsurile de sigurantä...dacä avea nevoie asa de urgentä de tine, putea sä-ti facä mäcar un contract de muncä ( era constrinsä pe atunci!!!), in care putea sä specifice, cä ai o perioadä de probä, sau ceva asemänätor!!! Acum, dacä aveai acest contract in minä, era altfel treaba!!!...oricum, faptul este consumat si sint convinsä cä ai invätat o lectie pe viatä!!!...nu mai fii asa de naivä!!!...incearcä totusi, la vechiul täu loc de muncä, färä sä te cobori prea mult, poate totusi te angajeazä din nou!!!...gäseste o explicatie plauzibilä...poate mai sint sanse si tu nu bänuiesti!! Si eu sint somerä si m-am säturat sä tot aud peste tot refuzuri pe tema: " ne pare räu, dar germana Dv. nu este 100%!!!)...normal cä nu este 100%...dar eu sint mindrä de mine, cä o stiu destul de bine...unuia i-am spus cä eu nu am probleme cu asta, cä numai dacä le spun cum mä cheamä, stiu cä sint sträinä, asa cä nu pot astepta de la mine perfectiunea!!! Ce mä ofticä, este faptul cä nu mi se oferä sansa, sä le arät cum mä descurc la locul de muncä!!!...nu de mult, am gäsit si eu unul ca ästa, care vroia sä mä exploateze 2 luni, färä contract...cicä ar fi legal!!![:D]...asta mi-a spus si sefa de la fortele de muncä!!!...normal, cä vroia sä scape de mine!!!)...dupä care, probabil, imi spunea cä-i pare räu...salariul era mic si nu am cäzut la pace pinä la urmä, cä avea si cam multe pretentii!!!...vroia si germana, si engleza, pe care i-am zis cä nu o prea stiu, si franceza ( pe el asta il interesa!!), si italiana!!!....si mai trebuia sä invät si toate datele tehnice de la macaralele lor!!...o vinzätoare, care nu trebuie decit sä stea si sä plimbe produsele in fata scannerului, primea mai mult salariu ca mine!!!...asa cä m-am scris bolnavä si am plecat in concediu!!! Si eu sint frustatä, ca si tine, dar nu disper!!!...citeodatä, mai mä lasä nervii, dar a 2-a zi, imi trece!! Capul sus!!!...apropo..stii germanä???...cä am auzit pe cineva, care vrea sä-si deschidä un Birou in Bucuresti si cautä 2 fete care stiu germana!!! Acum nu stiu dacä tu esti din Bucuresti!!![:D] Pupici de la Cami.

#23
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 21 august 2003 - 15:39

dragele mele, multumesc pentru mesaje. stiu ca am fost fraiera si am crezut in povesti cu zane si la varsta asta...am plecat de la cealalta firma (cu care doar colaboram, fara nici o hartie la mana), tocmai ca mi se promisese mult dorita carte de munca si un salariu acceptabil. mi-a fost ciuda ca a trebuit sa plec de langa alexutza, care este inca prea mica si are nevoie de mine, dar am zis ca voi avea si eu in sfarsit un venit stabil si o caret de munca, ceea ce putea reprezenta un punct de plecare...insa, socoteala din targ nu seamana cu cea de acasa. am fost fraiera, dar acum m-am trezit.din pacate a fost nevoie de acest sut un fund! la cei cu care am lucrat inainte nu ma mai pot intoarce, pt simplul mootiv ca am plecat de la ei!!!oricum nu-mi ofereau nici ei mare lucru, pt ac ma duceau cu bla bla -ul de 3 ani, ca-mi fac acea caret de munca.mai intai au sustinut ca tre sa termin facultatea, apoi ca sa nasc, iar acum ca tre sa mai creasac bebe. deci, hasta la vista, baby!!! am sunat la inspectorat ca sa reclam,insa mi s-a zis ca imi pierd vremea, deoarece nu am dovada ca am lucrat la ei...trebuia sa ma duc inca din vremea in care lucram. nu disper, pt ca stiu ca voi gasi altceva, nu stiu insa daca pot eu sa pun conditii, deoarece stau la mila angajatorilor, pt ca am bebe mic si acest lucru deranjeaza... germana nu cunosc din pacate, insa stiu engleza si o rup si pe spaniola... inca sunt suparata, dar si bucuroasa ca nu mai trebuie sa vad mutra aia in fiecare zi:) ariel http://community.web...r/alinapaveliuc http://community.web.../alinapaveliuc1 http://community.web.../alinapaveliuc2

#24
Master Draciel

Master Draciel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 august 2003 - 11:52

Draga Ariel Imi pare rau ptr ceea ce ti s-a intimplat, mai ales ca proaspata mamica fiind ai nevoie si de "fonduri" si de stabilitate, calm.Nu-i usor cu serviciu, casa si un bebe micut, care nu stiu daca a inceput sa-si faca noptile integral.Din pacate, la noi se intimpla frecvent chestia asta( asa cum ti-au confirmat si fetele), chiar mai rau.Patroni rasariti peste noapte, fonduri si afaceri dubioase, un fel de eu te tepuiesc, tu ma tepuiesti, peste tot. M-am lovit si eu de chestia asta, cu ani buni in urma, la o societate mica dar "respectabila", care se ocupa cu exportul cherestelei.Dupa ce am dat teste peste teste, interviu, etc.,m-au anuntat ca am fost angajata pe post de traducator(ptr contracte)-translator.Salariu deh, ca la inceput dar garantia ca e un post lejer, civilizat, evolutiv. Numai ca, peste o saptamina, patronul imi vine cu rugamintea ca, din lipsa abundentei contractelor, sa tin si secretariatul, asa "ma implic"mai mult in activitatile firmei.Urind statul degeaba, am zis OK.La doua zile, vine cu alta rugaminte, evocind mereu spiritulde echipa, sa tin protocolul( adica sa merg la cumparaturi, sa fac cafele, sa servesc dulceturi si sa spal cestile dupa).Am zis ca nu-i nici o problema, asa puteam trage o tigarica la oficiu, fara sa justific timpul.Dar peste alte doua saptamini ce mai vrea?Sa dau o mina de ajutor la curatenie, ptr ca restul colegilor de firma sint de sex masculin si nu prea se pricep!!!!!!!!!Ei bine, [haibat]! Mi-am strins catrafusele si am pus punct scurt!Fara sa-i previn si fara sa cer drepturile salariale ptr timpul petrecut la ei.

#25
danac

danac
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 august 2003 - 12:06

Ariel,"ce nu te omoara te face mai puternic!" Eu am mare incredere in proverbele batranesti[;)].Asa ca don`t[q] be[:)] Multa bafta!![flo]

#26
janib

janib

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 22 august 2003 - 12:15

ARIEL ORICE RAU E SPRE BINE. Bine ca ai scapat de acolo pentru ca cine stie cand iti imputa gaura de mil. Nu fii suparata ca Dumnezeu da la toti numai cat pot duce asa ca poate viitoarea sansa va fi sansa vietii tale si locul de munca ideal. jb

#27
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 22 august 2003 - 13:25

Ariel, imi pare rau ca s-a intamplat asa, un sut in fund e un pas inainte,nu, asa ca ia-o ca pe o experienta din care ai invatat ceva pe propria ta piele,din pacate, si care iti va folosi pe viitor. Imi aduce si mie aminte de zilele cand cautam un job si cata neseriozitate si dureri de cap si dezamagire si... Multa bafta de acum incolo iti doresc! Camelia -Daniela, prietena mea din Bucuresti isi cauta alt job,si ea stie germana,ca asta a studiat, poate imi dai si mie mai multe informatii despre biroul ala ca sa-i spun ? Multumesc, v-am pupat. Piatra lunii

#28
tilis

tilis
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 august 2003 - 14:09

Draga Ariel (draga vecinica - stam in acelasi cartier), exista loc si de mai rau. Daca te face sa te simti mai bine iti povestesc prin ce am trecut eu, stai sa vezi!!! M-am angajat in ultimul an de facultate la o firma care apartinea mamei unei prietene, lucram 4 ore de 3 ori pe sapt. si eram destul de bine platita (pt inceput). Toate bune si frumoase, trec vreo 5-6 luni, totul era ok, ma puteam duce si la facultate, prindeam si experienta, dar la un moment dat lucrurile incep sa scartatie. Adica, stateam mai mult la serv, intram mai des in contact cu patroana si am inceput sa sesizez o chestie: cand o apucau crizele de nervi urla ca disperata. Am terminat fac. si ma duceam zilnic la serv., pe aceeasi bani, si au aparut si jignirile: muieri nenorocite, veniti la serv. ca sa aveti unde plecat de acasa, cretinelor, va platesc degeaba... Si asa am stat 1an si 6luni, ajunsesem sa iau distonocalm (la 23 de ani!!!). Intr-o zi nu ne-a dat salariul la timp, desi munceam de nu mai stiam de mine, nu ma ridicat 8 ore de pe scaun decat sa ma duc la [consti] (si am si o meserie care te solicita fffmult - sunt economist!!!) si asta mi-a pus capac; si am luat frumos Romania libera, am gasit un anunt, luni am trimis cv, miercuri primul interviu, joi, al 2-lea si vineri m-au anuntat ca sunt angajata. Si acum am un loc de munca super!!! la vechiul serv stergea tipa aia cu noi pe jos, ne calca in picioare, ne umilea si cea mai tare faza a fost atunci cand se enerva si isi smulgea parul din cap (la propriu). A fost cea mai nasoala experienta a mea si sper sa fie ultima de acest gen. Asa ca draga vecinica, nu stii de unde poate sari norocu'!!! Nu dispera, ca D-zeu e sus si vede!!! Pupici si sa-ti traiasca bb!!![pup][pup][pup] tilis

#29
Vistiana

Vistiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 22 august 2003 - 19:02

Draga Ariel,si eu consider c-ai gresit,trebuia sa te convingi cum stau lucrurile cu noul serviciu inainte de a pleca de la primul.Dar daca tu esti contabila de ce-ti doresti atat de mult sa te angajezi?(eu n-am fost niciodata angajata si m-as angaja numai daca ar fi ultima posib.)Ar fi mult mai placut (dupa parerea mea) sa fii liber profesionist,iti iei cateva firme carora le faci contab acasa,castigi si mai bine,stai si cu puiul si esti propria ta stapana.Iar in catva timp daca vrei poti fi tu in locul patroanei care angajeaza contabili(o firma de contab).Numai ca tu vei oferi conditii mai bune si vei fi mai amabila cu angajatii tai:))

#30
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 23 august 2003 - 15:56

Macar ai invatat ceva.... Sabina & Sofia Galagia


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -