Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Centrale termice de apartament


26 raspunsuri la acest subiect

#11
ierima

ierima
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 august 2003 - 10:40

Subscriu pentru Vaillant. E o marca germana si isi merita marca, in sensul ca garantia e garantie, merge foarte bine, dar e mai scumpa decat toate celelalte, in afara de Veissmann, tot germana dar si mai performanta. La casa e acelasi lucru ca si cu centrala de apartament, alegi modelul dupa suprafata de incalzit, asadar dupa puterea calorica(24Kw,28Kw,...). O estimare a acestor cheluieli nu se poate face decat dupa date foarte precise despre suprafata de incalzit, numar de radiatoare(calorifere), tipul de centrala, tipul de tevi(pexal sau cupru),.... Beretta e o marca italiana la jumatate de pret fata de Vaillant, dar si o functionare ca atare(dupa 2 ani apar deja probleme). Livia

#12
ina C

ina C

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 19 august 2003 - 10:55

Dar de Junkers-Bosh ce stiti? E adevarat ca merge numai la presiune constanta de gaz? Unde sunt fabricate cele comercializate in Ro? Multumesc

#13
Samy

Samy
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 august 2003 - 12:01

Noi ne-am pus acum un an o centrala termica marca Wiessman, de care suntem foarte multumiti. Incalzeste 2 apartamente, iar pentru a nu avea probleme cu apa calda (in caz ca se folosea dusul in doua locuri simultan) i-am atasat un boiler. Marca este germana si nu-si dezminte calitatile. Este pe gaz metan. Iarna platim gazele in lunile de varf, cel mult 1.200.000 lei. Insa nu platim curent sau apa calda. Este rentabil si foarte eficient. Succes! Samy

#14
Camelia

Camelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 19 august 2003 - 12:50

Exact cu asta ne-am "distrat" noi in concediu. [:)] .Vrem sa le ajutam pe mama si pe soacra mea sa-si puna centrale, drept pt. care am colindat si ne-am informat la toate firmele care vand sau/si monteaza centrala in orasele noastre de bastina (Tg Mures si Sibiu).Concluzia pe care am tras-o: vorba lui Mircea Badea -"Masina germana e masina germana" [:)]. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

#15
milana

milana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 august 2003 - 14:06

pt fetele din bucuresti: cat v-a costat montarea unei centrale in apartament? ma refer nu atat la costul centralei cat la costul legal si ilegal al aprobarilor. si spuneti-mi si mie cam pe unde a trebuit sa umblati pt aprobari pt a va putea monta asa ceva. multumesc anticipat de raspuns :)). [gravi] - 26 saptamani

#16
maska

maska
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 august 2003 - 18:46

subscriu si eu la intrebarea milanei. si noi suntem foarte interesati , nu atit pentru costurile mari ale intretinerii, ci pentru frigul din casa si economia la apa calda. stam intr-un bloc tip vechi unde exista o centrala super, pusa acum doi ani, dar ne omoara "economia". si atunci murim de frig. la apa calda avem "program". daca ati fi atit de dragute sa scrieti aici toate detaliile, as putea sa-mi fac o socoteala si o esalonare si acest vis al nostru ar deveni realitate. va multumesc! Numai bine si multa sanatate!

#17
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 27 august 2003 - 16:20

Mai intreb si eu o data: CARE ESTE TRASEUL DE URMAT PENTRU APROBARI IN CAZUL UNEI CENTRALE TERMICE DE APARTAMENT! Chiar nu stie nimeni? Voi, care ati pus deja centrala cum ati procedat? de unde ati inceput? Distrigaz, RADET, asociatia de locatari....

#18
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 27 august 2003 - 17:10

Prima oara trebuie acordul asociatiei de locatari. Fara acordul lor nu puteti face absolut nimic. Deci aveti grija cum va purtati si cum negociati cu ei. Noua ne-au cam dat de furca pentru ca nu vroiau sa ne dea semnatura ca, ziceau ei, ne raman niste tevi care trec prin casa catre apartamentele vecine. Apoi mers la Radet, depus cerere de debransare, venit Radet si debransat, pus dopuri la tevi. Apoi la Distrigaz cu toate documentele de mai sus. Daca mai sunt pe scara alti locatari care mai au centrala va trebuie acceptul lor scris si trebuie sa le dati si lor o cota parte din cat i-a costat la inceput montarea tevii principale pe scara. Mentionez ca noi ne-am pus centrala acum 3 ani deci e posibil ca in acest interval de timp sa se mai fi schimbat cate ceva. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 5 luni)

#19
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 august 2003 - 17:23

multzumesc pentru raspunsuri. ma poate ajuta shi pe mine cineva cu ceva pretzuri? pentru 100m2 suprafatza locuibila la curte de exemplu biankita

#20
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 27 august 2003 - 18:55

In sfirsit! multumesc mult! informatiile mult dorite! [pup] biankita, nu poti obtine un pret estimativ pentru ca sint multe necunoscute care intervin + ca tu stai si la casa. Pretul e infl. de -materialele folosite -nr-ul de camere=>nr-ul de calorifere, -traseul tevilor(firma care iti va face proiectul de instalare a centralei iti va cere o schita a casei si in f. de asta calculeaza traseul optim) -partea exterioara a lucrarii, racordarea de la teava principala de gaze. -si nu in ultimul rind tipul de centrala. Azi am intrebat la o firma, pentru apartamente, centralele cu tiraj fortat de 24KW(nu e nevoie de cos) Viessman:782E cu TVA inclus(cica era o oferta!), Vaillant 833E. La curte nu e obligatoriu cu tiraj fortat, dar s-ar putea sa fie nevoie de o centrala cu putere mai mare. Atit stiu eu pina acum!


Panic Questions

  • Sarcina

    magdaandr
    - aug 31 2024 17:49

  • Stafilococul auriu

    Roxana2024
    - aug 28 2024 15:43

  • Sarcina

    barbumihaela123
    - aug 25 2024 16:44

  • Inseminare asistată

    Minnie4
    - aug 05 2024 15:28

  • Mary06
    - aug 02 2024 22:03

Last Blogs

  • Gânduri..

    Gyo98
    - Ieri, 23:44

  • Sarcina

    AlexandraBrt
    - Ieri, 13:12

  • Bebe în familie

    Erika91
    - Ieri, 11:51

  • Pe ultima sută de metri 🙈

    Gyo98
    - sep 06 2024 23:05

  • Tic tac

    dianaa___
    - sep 06 2024 13:10

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -