Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intepatura de viespe


19 raspunsuri la acest subiect

#11
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 04 august 2003 - 18:07

Iti dau si eu un leac babesc, dar trebuie aplicat imediat ce a fost intepat, nu stiu daca are acelasi efect daca trece mai mult timp. Cica se freaca locul cu sare, cum a spus si Mirela sau cu patrunjel (cu frunze de patrunjel). Vad ca se recomanda Vit. C pasta, probabil asta e efectul patrunjelului, stiu ca are un continut mare de Vit.C.

#12
danv

danv
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 05 august 2003 - 00:50

Singura problema apare daca esti alergic, altfel ... doar probleme locale, mancarime, congestie, temperatura crescuta - doar discomfort, fara riscuri reale. dan

#13
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 05 august 2003 - 05:59

Sotul meu stia de sare, dar si-a adus aminte abia a doua zi.. :) De unde deduc si eu ca nu-i alergic ... Si zicea ca l-au mai intepat viespi pina acuma, dar la nici una n-a patit asa ca la viespea asta canadiana.. Data viitoare o sa sar cu sarea pe el imediat!

#14
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 14 august 2003 - 22:50

Am citit recent intr-o revista ca daca esti intepat de viespe poti aplica urmatorul "tratament": Iei o legatura de patrunjel verde si il toci marunt, iar zeama (sucul) o/il pui pe locul intepaturii. Eu n-am incercat, ca Inca nu m-a intepat nici o viespe, dar sunt sanse deoarece pe balconul meu exista un cuib de viespi si nu stiu cum sa il fac sa "dispara". Voi aveti vreo solutie? Mentionez ca balconul este inchis, dar exista totusi un orificiu de aerisire pe unde si-au facut loc viespii. Cuibul este format in interior, pe rama si putin pe sticla. Ce e de facut?

#15
allya

allya
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 august 2003 - 23:39

dupa descriere arata ca o reactie alergica f puternica la veninul de viespe! la farmacie puteti gasi antihistaminice (cred ca fara reteta) de exemplu KETOTIFEN, acest medicament va reduce inflamarea si v-a preveni edemul de laringe (umflarea gatului in soc anafilactic), deasemenea puteti cere de la farmacie si o crema pt aplicatie locala. Un tratament naturist f eficient (l-am incercat pe pielea mea) este aplicarea de PATRUNJEL! pe mine m-a muscat o viespe de gat intr-o vacanta si am luat un antihistaminic si am pus patrunjel. Folositi patrunjel proapspat, strangeti un pic pe umflatura sa iasa sucul si lasati-l acolo pana devine aproape uscat (a iesit tot sucul din el), inlocuiti de cate ori este nevoie. Este f eficient, mie nu mi-a venit sa cred! daca are probleme respiratorii si se umfla peste tot mergeti de urgenta la medic, i se va face o injectie intravenoasa cu hidrocortizon, calciu si eventual vitamina C. sper sa va fie de folos, allya[biz][alcool]

#16
simona

simona
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 august 2003 - 23:41

Viespile si albinele fug la fum asa ca incearca sa dai foc la o hartie si sa o bagi acolo (vezi sa nu provoci un incendiu). Siu ca bunica mea la tara alunga viespile din pod cu fum, dar nu mai stiu cum facea. simona

#17
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 15 august 2003 - 12:11

Si eu stiam de rezolvarea cu fumul, dar la bloc, pe balconul inchis si la etajul 6 e cam riscant. Ma gandeam sa incerc cu un spray impotriva insectelor, dar totusi mi-e frica, stiu ca se enerveaza cand le ataci cuibul. Am mai gasit o solutie, "Regent" se numeste, care se dilueaza cu apa si e foarte buna impotriva furnicilor si gandacilor, paianjenilor, mor pe loc. Ma gandeam sa pulverizez din solutia asta pe cuib, dar e iarasi riscant ca nu stii daca are efect si impotriva viespilor. Oricum la o astfel de "operatie" trebuie sa fii captusit bine, chiar si pe fata, sa fii pregatit impotriva unui eventual atac. Un medic veterinar mi-a zis sa nu cumva sa ma parfumez sau orice fel de deodorant, deoarece viespile sunt foarte sensibile la mirosuri si te "gasesc" mai bine. Am citit pe net undeva, ca daca vrei sa distrugi un cuib de viespi, apoi s-o faci seara, cand toate viespile sunt la cuib. Sper sa gasesc o rezolvare intr-un final.

#18
haha21

haha21

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 15 august 2003 - 12:29

fetelor! sotul meu este foarte sensibil la toate intepaturile de insecte , sa fac in doua minute cat casa. asa ca atat prt bb-i cat si pentru adulti puteti folosi ADVANTAN CREME, este un unguent special pt intepaturi de insecte. previe umflarea lor . si , nu uitati la bb-i dati-le o pastila de calciu lactic ( previne blocarea cailor respiratorii) . 1 tableta imdediat dupa, iar cealalta a doua zi dimineatza. cam atat. ADVANTANUL este cam la 200.000lei.va salut,

#19
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 15 august 2003 - 15:49

Am venit si eu, dar cam tirziu!!![:D] Eu stiam de mult, si am probat-o destul de des pe mine, cind eram micä...scoti imediat acul, dacä este albinä si freci imediat cu sare...dar leacul meu ti-a fost deja destäinuit!!! Roseala este o reactie normalä a corpului...care detecteazä veninul, ca pe un "musafir nepoftit" si-l inconjoarä cu anticorpii...ästa este un semn bun, cä organismul reactioneazä prompt la factorii necunoscuti lui. Eu nu m-am dus niciodatä la doctor pt asa ceva...roseata se trage inapoi in citeva zile...asta depinde de la organism, la organism. Numai dacä apare vreun semn ciudat, ca o infectie, sau puroi, atunci trebuie consultat doctorul...asat e pärerea mea. Pupici de la Cami. [pup]

#20
ani35

ani35
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 15 august 2003 - 16:31

Sa fie vreo luna de cand m-a intepat si pe mine [bang]o afurisita.Statea dumneaei pe furtun si nu am vazut-o cand am vrut sa ud bradutii.In afara de o durere de toti [drac]-ii,mi s-a umflat in chestiune de secunde.N-am apucat sa ajung la congelator dupa gheata,ca deja nu mai puteam scoate verigheta si inelusul de logodna(le tineam pe amandoua pe un singur deget[il]).Asa ca:scoate fetele din piscina la foc automat.Nu stiu cand am ajuns la urgenta cu degetul cat o sarma,de-acuma era visiniu.Medicul,dragul de el,ii pasa mai mult de inele decat de degetul meu[bang].Eu zic sa mi le taie, el ca sa incercam sa la scoatem....M-am ratoit putin la el si iubitul meu inelar...salvat!!!!Adevarul e ca,dupa injectia care mi-au pus-o,umflatura a scazut considerabil.A doua zi...vindecat!!!Prefer sa mai nasc o data decat sa ma intepe o viespe!!!!Va [pup]pe toate!!!A!!! sa nu uit!Cami,bine ai revenit!!!Concediul,super,nu-i asa??


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -