Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intepatura de viespe


19 raspunsuri la acest subiect

#1
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 01 august 2003 - 23:35

Stie cineva vreun leac? Sotul meu a "colectat" una - i s-a bagat sub mineca de la tricou, si-acuma are o pata mare si rosie si tare si fierbinte de vreo 10 cm diametru si e roz de la umar pina la cot. Asta s-a intimplat alaltaieri seara. Asa ca de ieri sta cu mina impachetata in gheata dat mie nu mi se pare ca ajuta prea tare..

#2
corales

corales
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 august 2003 - 23:42

Iaca ce-am gasit pe internet. Traducerea o faci tu. Treatment Wash the sting/bite site with soap and water or an antiseptic to help remove some of the venom from the skin's surface. Apply cold compresses to the site to help keep the venom localized. Have the victim rest. Apply freshly chewed or crushed plantain leaves to the site or apply a paste of warm water and powdered bentonite clay or activated charcoal to the site. You can also ingest a few capsules of activated charcoal. Other products that have helped people relieve bee stings are honey, lemon, lime, onion, papaya, vinegar, Swedish bitters, cold milk compresses, baking soda, a moist aspirin, essential oil of lavender, vitamin B, fresh aloe, vitamin C paste, witch hazel, meat tenderizer and/or enzyme cleaners or Not Nice to Itching™ or, in a pinch, a mud pack. Call your health care provider to determine whether the bite can be managed at home or will require medical treatment. If you are bitten or stung and did not see the insect, call your health care provider. From the symptoms you describe, the nurses or doctors will determine if your bite or sting could be poisonous and if you need to be examined by a doctor.

#3
corales

corales
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 august 2003 - 23:45

Am uitat sa-ti spun ca am vazut ca se dau si antihistaminice (fara reteta), gen Benadryl, nu stiu de care aveti voi pe acolo.

#4
Gabriella

Gabriella
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 august 2003 - 01:12

Buna! Chiar acum o saptamana am patit la fel dar la picior;se umflase si ardea locul si ma manca de inebuneam.Sa stii ca cu gheata nu a trecut;trebuie sa mearga la medic sa ii faca un hidrocortizon hemisuccinat(nu stiu daca aveti voi acolo)sau altceva antialergic;eu am facut un hidrocortizon in vena si a 2-a zi deja incepuse sa se mai traga...Multa sanatate!! Bebe Jill si mami!!

#5
alba_ca_zapada

alba_ca_zapada

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 02 august 2003 - 02:01

Profit de faptul ca s-a deschis subiectul pentru a pune si eu o intrebare: Ce trebuie sa facem pentru bebei daca ii inteapa -Doamne fereste!- o viespe? [biz] Am fost de cateva ori la padure in vara asta si erau multe viespi[biz][biz][biz][biz], iar persoanele pe care le-am intrebat preventiv nu mi-au dat nici un sfat. cineva acolo sus, ne iubeste!

#6
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 02 august 2003 - 02:03

Citeste si aici: http://www.desprecop...?TOPIC_ID=11422 Les abeilles, guêpes, frelons... En dehors de cas d'allergie grave, ou de piqûres multiples, ces piqûres se traduisent par une douleur plus ou moins intense. Le traitement se limite à la désinfection. Devant tout signe allergique (gonflement, démangeaisons intenses, etc.) ou devant des signes d'infection (rougeur, chaleur, etc.), une consultation médicale sera nécessaire. Traducere: Intepaturi de albine, viespe... In afara cazurilor de alergie grava sau de intepaturi multiple, aceste intepaturi se manifesta prin dureri mai mult sau mai putin intense. Tratamentul se limiteaza la dezinfectie. In fata oricarui semn de alergie (umflatura, mincarimi intense etc.) sau in fata oricarui semn de infectie (roseata, caldura...) o consultatie medicala este necesara. Din cite povestesti tu, sotul tau a facut o infectie (roseata, fierbinteala...) asa ca parerea mea este sa consultati un medic. Intepaturile trebuie dezinfectate imediat si scos acul care eventul a ramas infipt... Multa sanatate! [flo] Otilia&LaAdelita

#7
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 02 august 2003 - 13:41

Va multumesc pentru raspunsuri. Pina m-am mobilizat eu (avem bb mic) si-a luat singur un smac pentru intepaturi de insecte, incluzind alea de albina, si parca-parca a mai scazut. Otilia, fierbinteala era localizata la locul intepaturii, asa ca (deocamdata) cred ca era veninul de vina si nu vreo infectie. Sper. Ca daca nu-i vizibil foarte grav nu-l conving sa mearga la doctor - dureaza la fel de mult sa-ti faci appointment la medicul de familie cit si daca mergi la urgenta.

#8
lexi

lexi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 02 august 2003 - 20:58

Uite si-o solutie mai de babe: cica se freaca locul cu intepatura cu frunze de coacaz. Acu' io nu stiu daca ai prin curte, da' mai uita-te peste garduri, la vecini, poate-poate...

#9
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 02 august 2003 - 21:06

E posibil sa am... da' nu stiu cum sa-mi dau seama.. :)

#10
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 04 august 2003 - 17:12

Fetelor, hai ca m-ati uimit. Si pe Andrei l-a intepat viespea de...tineti-va bine...TREI ori in 5 minute. Dar nu a patit nimic. Nu s-a umflat nu s-a inrosit dar l-a usturat foarte tare si a plans mititelul de mi s-a rupt sufletul. L-am frecat cu sare si dupa 10 minute nu a mai avut nimic. Asta o insemna ca nu-i alergic? Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 5 luni)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -