Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Decizie grea"


27 raspunsuri la acest subiect

#21
missiday

missiday
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 04 august 2003 - 00:04

Au venit rezultatele analizelor si acum e clar:are ciroza...si acum stie si el asta , dar nu de la mine sau de la medicul lui (cu care cazusem de acord sa-i spunem)ci de la un medic care era de garda si care s-a trezit sa-i spuna ca"are probleme mari:ciroza, ceva la inima, etc." Nu stiu ce-o fi fost in sufletul lui cand i s-a dat atat de brutal verdictul, insa fratele meu l-a gasit disperat, hotarat sa plece din spital spunand ca "nu sunt sanatosi, acum zic ca am ciroza apoi ca am probleme cu inima" , l-a convins sa ramana insa seara cand a trecut pe la el era sedat, nu mai recunostea pe nimeni, il legasera [bang] cu cearsaful de pat...a fost cumplit si pentru el , care a stat toata noaptea langa patul lui si pentru mine , care eram intr-un asa-zis concediu si am plans toata noaptea langa telefon, cerand detalii legate de starea lui si rugandu-ma sa-si revina... Acum e bine, daca pot spune asta,se pare ca vrea sa lupte , de saptamana viitoare o sa mergem la Fundeni la dr. Ionut Popescu si sper sa fie bine.Va pup pe toti cei care ati incercat sa ma ajutati sa iau o decizie sau care ati fost pur si simplu alaturi de mine. Missiday

#22
amal

amal
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 decembrie 2003 - 22:00

nu vreau sa te supar!!! vreau doar sa-ti spun despre un vecin de-al meu care era alcoolic, l-a dus nevasta-sa peste tot ca sa se lase de bautura... in ultimul an slabise de ajunsese pielea si osul de el, stia ca are ciroza lichida (avea ficatul facut praf) si tot nu s-a lasat de bautura. pentru un alcoolic nu este foarte simplu sa se las de bautura doar asa... ca-i spune cineva ca nu mai are de trait mult!!! trebuie dus la terapie si dezalcolizare; imi pare rau sa spun asta!! a murit in august si, saracu` nu avea decit 31 de ani. cam asta este cu alcoolicii... sa nu te invinovatesti..., timpul nu este trecut; eu zic sa-i spui cit mai repede! trebuie sa stie ce se intimpla cu el, este dreptul fiecaruia dintre noi. curaj!!!

#23
aquariusrpro

aquariusrpro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 11 decembrie 2003 - 22:32

Missiday.. Anul trecut cam tot in jur de sarbatori tatal meu a facut o criza urata de rinichi. Analize peste analize, investigatii si in inauraie 6 a fost operat si i-au scos un rinichi. Diagnosticul a fost crunt: cancer. Nu numai pe rinichi ci si la prostata. Rinichiul l-au scos dar de la prsotata au luat doar proba pentru anatomo.. Doctorul care l-a operat ne-a spus noua ( copiilor ) ca ceea ce a vazut pe prostata este cancer la fel cum este si la rinichiul scos. Tata are 75 de ani. Diagnosticul pentru prostata a venit dupa 30 de zile si a confirmat ceea ce a spus medicul. Cancer, stadiul 4. 30 de zile ne-am intrebat, noi copiii, daca sa-i spunem sau nu. A fost un soi de .. nu stiu cum sa-i spun.. impuls si i-am spus. Tataa.. care-i un boem, habar n-are cum am crescut noi, a acceptat diagnosticul calm sau fara sa realizeze.. nu stiu! A urmat tratamentul dat de medic ( nu i-am spus tatalui meu prognoza data de medic 2-6 luni ) si a mai urmat o cura cu niste ceaiuri de la cineva de prin nordul tarii. I-am dat vitamine la greu si.. surpriza: in loc sa scada in greutate, cum ne avertizase doctorul, tata se implinea ! Toate analizele de marker tumoral ieseau din ce in ce mai bine, luna de luna. Urmarea: a trecut 1 an si tata e la Vatra Dornei la odihna! A intrerupt tratamentul cu ceaiurile si markerul tumoral a urcat de la 1 la 16 in 2 luni. Acum s-a apucat iar de ceaiuri. De unde stie de ceaiuri.. nu stiu. Dar a gasit o forma de adaptare cu intreaga problema. Isi traieste viata asa cum vrea. Acum ma felicit ca i-am spus. Ma intreb daca as avea aceeasi atitudine daca evolutia ar fi fost alta?! Roxana&Ruxandra

#24
maryam

maryam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 12 decembrie 2003 - 00:32

Am vazut de curand o emisiune tv , cu doctori multi si nu numai , in care una din probleme a fost asta, daca sa i-se spuna sau nu unui bolnav aflat intr-un stadiu grav de boala in ce situatie se afla...si bineanteles ca au existat N pareri...eu cred ca fiecare din noi are dreptul sa stie, nimeni nu poate decide in locul tau ceea ce ai de facut si chiar daca destinul este cel care are ultimul cuvant , poate ca acel muribund ar schimba lucruri , ar face ceea ce altfel n-ar face, nu poti stii ce e bine sau ce e rau, insa ma rog sa ai puterea sa faci ceea ce-ti dicteaza sufletul; si constiinta ta si ALLAH sa te ajute sa fi facut ceea ce trebuia. "ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU" maryam

#25
lulu75

lulu75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 12 decembrie 2003 - 00:44

E foarte grea decizia pt ca nu se stie cum o sa reactioneze tatal tau. Bunicul meu a avut cancer. O jumatate de an nu i-ai spus nimeni ce are si continua sa bea. Mai avea dureri dar era pe picioare. Bunica mea i-a spus ce are in speranta ca nu o sa mai bea. Din acel moment a refuzat sa mai manance, a devenit apatic si spunea:"oricum mor!Decat sa ajung la morfina, mai bine mor acum". Nimic nu l-a putut scoate din starea asta si intr-o luna a murit. Luminita

#26
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 12 decembrie 2003 - 01:12

Missy, inteleg perfect prin ce treci. Tatal meu (54 ani)are hepatita virala tip C, ciroza decompensata cu toate complicatiile "de rigoare" (din nefericire): tensiune portala, varice esofagiene,inima marita, etc...La inceput am crezut si noi ca problemele cu ficatul erau de la bauturicile pe care le savura (avea perioade heavy dupa care luni de zile nu punea nimic in gura...), dar la un moment dat a renuntat la tot ce insemna alcool, a facut tratament si totusi nimic bun, nici un rezultat incurajator. Asta ne-a facut sa ne gandim ca poate era altceva. La analiza de virusi a iesit C-ul. Cel mai scarbos dintre toate. (Cred ca e bine ca tatal tau stie ce are ca sa vrea sa lupte si sa renunte la tot ce i-ar putea face rau. A fost insa crunt modul in care a aflat.)Daca tatal tau a facut ciroza de la bautura, este mai bine, mai putin grav. In prezent tata face un tratament de-al lui Ciuhri si tine un regim sever. Plus toate ceaiurile in cure de cate 10-14 zile. Uneori, cand aud ca se simte mai rau, mi se face inima mica mica de tot...Il sustinem cu totii, mai ales ca tatal sotului meu a murit cu un an inainte de aceeasi boala care in final a dus la cancer... Sper ca tatal tau sa fie mai bine. Sa stii ca s-au mai intamplat si minuni, inclusiv in cazuri din astea. Sanatate mamei tale si multa putere de lupta la toti. Doamne ajuta! anto

#27
missiday

missiday
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 13 decembrie 2003 - 00:21

Dragele mele,va multumesc mult pentru mesaje!Ieri a fost ziua tatalui meu,se simte mai bine,dar e foarte slab...deocamdata lupta...sa vedem ce-o mai fi.Acum s-a pensionat si nu stiu daca asta-i bine sau rau,ma gandesc ca o sa-i lipseasca activitatile lui zilnice,ca o sa se simta inutil...offff,n-are decat 57 de ani! Missiday

#28
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 13 decembrie 2003 - 01:14

Missy, La multi ani cu sanatate tatalui tau. Este tanar. La boala lui iti dai seama ca nu are voie sa faca efort asa ca...pensionare, asta e. Se va obisnui. Tv, ziare, rebus,plimbare in parc...cam asta este programul tatalui meu acum. S-a simtit f. frustrat la inceput, dar apoi s-a obisnuit. Asa se va intampla si cu tatal tau. Si sa nu fie singur. Asta conteaza enorm. Ce poti sa faci? Mai vorbim. anto


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -