Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Nov-Dec - partea a IV a


140 raspunsuri la acest subiect

#31
alinkav

alinkav

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.142 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 11:39

Buna dimineata! Bine ai venit Carmena!! [grup] Ieri ne-am miscat toata ziua, cred ca se datoreaza cresterii. Imi doream sa se miste tot timpul, dr la un moment dat a adormit. Stai linistita Carmena, eu prima data l-am simtit la 17 sapt si 3 zile, si a fost foarte incet. Ce ma enerveaza este ca imi iese buricul afara. Si se vede cam ciudat, sotul meu tot timpul rade de mine. Si inca ce ma preocupa, atunci cand va veni timpul sa nastem. Daca ne apuca treaba mare, chiar in timpul contractiilor, am inteles ca nu mai ai voie sa mergi la wc, cum se procedeaza, am auzit ca unele femei mai fac si in timpul nasterii??????Ca tare rusine mi-ar fi !!! Inca n-am fost la mare dar in august cu siguranta mergem. Trebuie sa merg sa caut costum de baie, ca tare mi-ar place sa fac baie in mare, mai ales fiind gravida. Bine mai trec eu pe aici, poate imi mai aduc aminte de ceva. alina [gravi]-21 sapt si 5 zile

#32
Alisa

Alisa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 13:29

Buna mamici si rezidenti in burtici[grup] Azi ma simt mai in forma si cu mai mult curaj, am fost la eco si am aflat ca va fi fetita (pana acum nu prea s-a aratat...)si ca ea este bine si eu cu colul meu la fel. Au inceput sa mai imi treaca spaimele si stresurile. Dansa era la ora somnului de frumusete si nu s-a sinchisit deloc de ecograf. Acestea fiind zise ma intorc la munca si va pup pe toate. PS. Alinkav, ma bucur ca ai reaparut, eu am lipsit o perioada si nu prea mai stiam pe nimeni. Kokolina pe unde este? Raluca - 22 sapt.[grasa]

#33
Carmena

Carmena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 437 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 15:08

Buna! Uite ca facem o pauza din munca si mai vedem ce mai faceti.[hop] Alina, si mie imi iese buricul afara si ne distram pe chestia asta. Am citit undeva ca sta bebita cu spatele la uter cand e buricul afara, dar ca isi mai schimba pozitia...M-am mai linistit in privinta faptului ca inca nu misca, dar asa vreau sa-l simt! Ai grija cu marea. Apa cica este foarte rece pentru sezonul acesta. L-ai intrebat pe doctorul tau daca poti sa mergi? Mie mi-a spus ca da, dar numai cu burtica acoperita si fara baie in mare(deloc) - poate mi-a spus referitor numai la sarcina mea, dar e bine sa intrebi totusi[medic] Va pup pe toate[pup] Carmena si bb-ul[bibe]

#34
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 18:13

Buna dimineata! Primiti inca o burtica? Eu sunt "programata" pe 20 noiembrie, deci am cam 22 de sapt. Si la mine e sala de gimnastica in burtica, foarte activ in special dimineata si seara. Pupici la toata lumea. Laura si bebe Alex

#35
julia23

julia23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 18:54

buna fetelor bine ai venit laura printre noi. eu am fost azi la dc si nu prea sint bine,mi a spus ca am insertie la placenta si mi a spus o denumire,previa parca si ca nu o sa pot naste normal,trebuie sa mi faca cezariana si nu vreau,m am tot contrazis cu dc ca eu vreau sa nasc normal,dar pina atunci mai este si poate isi revine.mi a spus in privinta durerilor pe jos ca deocamadata colul este inchis dar trebuie sa stau numai in pat si sa nu mai fac nici un fel de efort ca risc sa pierd bebeul.mi a dat sa iau scobutil si diazepam.in schimb bebe este bine,are 550 grame,se misca si mi arata funduletul,este a 4a eco la care nu vrea sa mi arate ce este.eu am dpn intre 2 si 8 noiembrie,la fiecare eco mi a iesit alta data,dar eu stiu sigur ca am ramas pe 11 feb. fetelor care stiti sa mi spuneti si mie daca mai am voie sa fac dragoste,am uitat sa intreb dc azi,dar banuiesc ca nu din timp ce mi a zis ca nu mai am voie sa fac efort deloc. pt alinkav:am vb azi cu kokolina,ea este in concediu si nu poate acum sa intre pe net,noi am vb sa ne intilnim zilele astea la un suc undeva la moghioros,daca iti face placere poate mergi si tu cu noi,lasa ne un nr de tel pe adresa mea de mail sau pe mesenger(sweetblondy23) si o sa te sunam.sau poate mai sint si alte fete care stau in dr taberei si vin si ele. laura tie am sa ti scriu un mail cind o sa am timp ca vreau sa te intreb ceva. va pupic pe toate adriana 24 sapt

#36
Zeeva

Zeeva
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 18:56

Buna tutor, Azi merg la ecograf si am mari emotii sa vad ce e bebe. S-ar putea sa am surpriza ca dr. sa nu vrea sa imi spuna sexul copilului. Se practica asta pe aici. Cica nu e medical reason. Poate ca unii parinti au facut scandal daca estimarea nu a fost corecta. Cine stie. Oricum, important este sa aflu ca totul e bine. Aici analizele se trimit de la spital la dr. de familie si le discuti abia dupa o saptamana. sanatate, Z 19s si 3 z.

#37
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 19:17

Julia iti stau la dispozitie, sper sa am si raspuns la intrebarea ta :-). Cat priveste placenta previa, uite ce e (nu de la mine citire, ci de la cei competenti). Placenta de obicei e situata in partea de sus a uterului, dar la anumite femei e jos, aproape de col, si poate sa-l acopere total sau partial. De multe ori spre sfarsitul sarcinii placenta previa poate disparea, adica se "muta" in parte superioara a uterului si atunci scapi de cezariana. Daca nu se intampla asta atunci musai sa ti-o faca. Zeeva, cam asa e si pe aici in privinta analizelor, cu exceptia cand faci sonograma ca aia e de obicei in cabinetul doctorului. Da' pe aici iti spune ce e, cu disclaimer, evident. Dar eu zic ca daca de doua-trei ori iti spune ca-i acelasi lucru apoi, trebuie ca e.

#38
milana

milana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 19:46

buna din noua la toata lumea si bun venit celor noi. nu am mai intrat demult si aproape ca nu mai recunosteam pe nimeni. se pare ca ne largim familia :)). ma bucur ca mamici si burtici sunteti bine. noi am fost saptamana trecuta la dr. pt morfologia sarcinii si vom avea un baietel sanatos si voinic. statea ca la fotograf cu putza in sus sa i-o admiram :)). bineinteles, ca am dat apa la soareci. (pt. carmena) am fost la dr. iosup la cmu. tipul e ok. atata timp cat nu vrei un doctor care sa iti zambeasca tot timpul si sa stea de vorba cu tine despre vrute si nevrute ci strict despre tine si bebe el e alegerea buna. noi am fost multumiti. ecografia a durat vreo 20-25 min timp in care l-a masurat, l-a intors pe toate partile si s-a uitat la el. singura chestie observata a fost ca are ceva cu numele. cred ca ne-a intrebat de zece ori ce nume ii punem cu toate ca ii spusesem de la inceput ca nu suntem hotarati. parca vroia sa faca sondaj :)). singura explicatie plauzibila pe care am gasit-o a fost ca el incerca sa afle cum il va chema pe bebe pt a ii scrie numele pe ecografie. va pup mult si sper ca de acum incolo sa vorbim mai des [gravi] - aproape 22 saptamani

#39
alinkav

alinkav

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.142 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 20:43

Buna mamici si burtici si desigur bebici!!!!!! Julia imi pare foarte rau ca ai astfel de problema, dar in orice caz totul va fi bine, ai sa vezi. Laura bine ai revenit printre noi. Si salutari lui bebe Alex, e de o seama cu Alex al meu. Vad ca ne adunam tot mai multe, in curand ne vom afisa si listuta cu toate gravidutele. Carmena, n-am intrebat doctorul daca am voie la mare, am sa-l intreb oricum. Ma gandeam sa merg in august pe vreo 2 zile, si sa stau la plaja doar dimineata si seara, si baie sa fac un piculet macar.Ca tare imi place sa inot. Milana felicitari ptr bebe baietel!!! va pup pe toate!!!!! alinkav

#40
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 21:58

Doi bebe Alex, ce dragut. I-ai mai pus si alt nume? Al meu va fii si Stefan. Ideea cu listuta e grozava, am vazut ca si alte gravidutze au facut. Cum va simtiti? V-au crescut mult burticile? Pupici la toata lumea.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -