Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Nov-Dec - partea a IV a


140 raspunsuri la acest subiect

#1
Zeeva

Zeeva
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 09 iulie 2003 - 23:59

Buna sa va fie inima tuturor, Pentru ca deja vechiul thread ajunsese la peste opt pagini cred e bine sa folosim unul nou. Sper ca toate burticile sunt vesele si santoase. Stati departe de canicula. In curand voi avea ecografie si poate voi sti ce bebe am. Sentimentul meu este ca la mine va fi tot fetita. Nu am preferinte oricum. Am si o intrebare pentru cele dintre voi care beti cafea fara cofeina. Cata cafea de acest fel e permisa pe zi? Iar cele care beti cafea obisnuita, ce cantitate folositi pe zi? Multam'[biz] Sanatate multa tuturor, Z. 18 saptamani si trei zile[il]

#2
Ven

Ven

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.064 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 00:12

Draga Zeeva, Eu beau o cafeluta mica pe zi , normala, dar indoita (adica 5o%-50%0 cu lapte. Eu ma simt bine, ,imi regleaza si scaunul, ca am probleme cu constipatia dinainte de sarcina........amplificate si de Prenatal, care contine blestematu' ala de fier...... :) Dr. mea a zis ca pot sa beau o cafea pe zi, ca e ok, dar nu mai mult. In schimb nu mai beau nimic altceva care sa contina cofeina (Pepsi, Cola etc). Succes la eco! Bebelul tau misca deja? De cand? Eu sunt inca in asteptarea primelor miscari, dar daca o mostenesc pe maica-mea (si se pare ca se cam mostenesc chestiile astea), mai am de asteptat pana pe la 4 luni jumate (eu doar atunci m-am hotarat ca e cazul sa misc ceva......:)) Cum eu am doar 16 saptamani (azi), mai este mult pana la 20 de sapt.........:) Oricand va fi, important e ca bebe sa fie intreg, zdravan (cum zice bunica-mea) si noi sanatosi sa-l crestem....... Nu-i asa, fetelor?? :) Va pup pe toate! Venera 16 saptamani[bibe]

#3
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 00:18

Zeeva, Incearca decaf coffee daca nu poti renunta la cafeluta totusi... Cristina

#4
Zeeva

Zeeva
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 07:55

Buna din nou, Multam' de sfaturi fetelor. Nu mai beau cafea, desi mi-e pofta, insa beau din cea fara cofeina cu foarte mult lapte. Asta si ca sa ma ajute sa inghit laptele pe care in mod obisnuit nu prea il indragesc. Cate despre miscarile lui bebe poti sa-ti spun Ven ca le simt usor cam de vreo saptamana (adica din cea de-a 17-a). Dar astept episoadele mai pline de energie. ganduri bune, Z 18s. si 4z.

#5
dpintilie

dpintilie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 14:37

Buna mamicilor! Intai am postat pe partea a 3-a. Revin aici. Si eu l-am vazut la ecograf pe puiutzul meu. Era tare activ. Cat am stat acolo a miscat tot timpul.Ne-a aratat si manutza. I-am numarat degetelele, sunt toate. E un scump, statea ca in fotoliu. Doctorul a spus ca totul e in regula. Placenta e bine pozitionata, lichid e suficient. M-am linistit pentru o vreme. Se spune ca daca e fetita, e mai activa, misca mult, iar daca e baiat e mai lenes...Voi ce stiti de asta. Eu nu am putut afla inca daca e fetita sau baiat, ca era prea micutz. Si din pozitia in care statea, nu se vedea nimic oricum. Abia astept sa aflu, sa pot sa-i spun pe nume. Propun un subiect. Nume de copii, la ce v-ati gandit? Incep eu: fetita:Ioana, baiat:Andrei. Si cred ca ar fi util pentru toate daca am face ca si alte fete din alte luni. Sa ne scriem sarcina in saptamani...Ce ziceti? Eu o sa ma semnez: Dana, 16 sapt. si 3 zile.

#6
carmendraghici

carmendraghici
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 15:34

Buna burtici! Pt ca stiu deja ca voi avea o domnisoara ma gandesc numai la nume de fetita. Imi plac Mara, Clara, Carina, Ana-Maria, Delia, Anisia. Dar va trebui totusi sa ne gandim si la un nume de baiat, ca ... cine stie?? Mi-ar placea Matei, Radu, Tudor. Inca suntem in cautari si ma bucur ca ai postat acest mesaj ca asa ne mai vin idei. Carmen, 15 sapt. si o zi.

#7
cris1511

cris1511

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 188 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 16:02

A facut careva dintre voi triplul test? Eu l-am facut si 2 din cele 3 rezultate mi-au iesit in afara limitelor, iar Dr. m-a trimis sa il repet si la alt laborator specializat in genetica. A mai patit cineva asa ceva? Mie mi-e cam teama, desi mi s-a spus ca valorile sunt estimative si ca probabilitatea sa nasc un copil normal, chiar si cu un rezultat pozitiv, f. mare. Cristina, 19 saptamani

#8
lia10

lia10
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 16:59

ce este triplu test? e cel cu recoltarea lichidului..amniocetoza sau asa ceva.. unde l-ai facut? ecografie morfologie fetala , asta ati facut-o?

#9
carmendraghici

carmendraghici
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 17:24

quote:
Originally posted by lia10
ce este triplu test? e cel cu recoltarea lichidului..amniocetoza sau asa ceva.. unde l-ai facut? ecografie morfologie fetala , asta ati facut-o?
Am facut saptamana trecuta ecografia de morfologie (eco de 14 sapt.)la Centrul Medical Unirea, la dr. Iosup. A costat 1.5 mil., a facut toate masuratorile posibile, mi-a spus ca e totul in regula, si mi-a spus si sexul bb-ului. Carmen si bebelusa

#10
Zeeva

Zeeva
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 17:42

Buna mamici, E buna ideea cu numele. Facusem exact aceeasi propunere pe threadul vechi dar din nu stiu ce motive a trecut neobservata. Fetita: Mara, Nicole sau Irina Baiat: Luca, Matei sau Nicolas. Fiindca termenul meu e Sf. Nicole e probabil sa botezam Nicole sau Nicolas dupa caz. Ca regula, prefer prenumele scurte fiindca avem un nume de familie lung. sanatate la burtici, Z. 18s. si 5z.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -